Fav10 Film Kulübü 13. Sezon | 6. Oylama | Agnes Varda Filmleri

Hangi filmi izleyelim?

• La Pointe Courte (1955)

Oy: 0 0.0%
  • Le Bonheur (1965)

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    5
  • Anket kapatılmış .

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fav10 Film Kulübü'nün 13. sezonu son hızıyla ve birbirinden kaliteli filmleriyle devam ediyor. Frantz, Certified Copy, Little Children ve 3-Iron'ın ardından etkinliğimizin Jim Jarmusch filmleri arasından seçilen beşinci filmi yönetmenin 1991 yapımı klasiği Night on Earth oldu.

Altıncı oylamamızda rotamızı tekrar Fransa'ya çeviriyoruz. Fransız yeni dalga akımının büyükannesi olarak tanınan ve iki yıl önce kaybettiğimiz ünlü yönetmen Agnes Varda'nın filmlerinden biri altıncı filmimiz olacak.

En az iki film izleyen oylamada oy hakkı kazanacak. Süremiz her zamanki gibi 2 gün. Herkesi etkinliğimize bekliyoruz. :Z

İşte yönetmenin beş önemli aday filmi:

La Pointe Courte (1955)

Fransa / 80 dk / IMDb: 7.1 / MUBI

Sallantıdaki bir evliliğin hikayesi, Akdeniz’deki küçük bir balıkçı köyünün portresiyle iç içe geçiyor. Fransa’nın güneyindeki Sète bölgesi sakinlerinin gündelik yaşamlarına belgeselvari bir bakış.

Agnès Varda, Fransız Yeni Dalgasının öncü yapıtlarından birine dönüşen bu ilk uzun metrajını çektiğinde henüz 26 yaşındaydı ve neredeyse hiç bütçesi yoktu. Şimdi efsaneler arasında yerini almış bir sinemacıdan ilham verici bir çıkış filmi.

Cleo from 5 to 7 (1962)

Fransa / 90 dk / IMDb: 7.9 / MUBI

Cléo Victoire sahne ismiyle tanınan popüler ve alımlı bir şarkıcı, ölümcül bir hastalığa yakalandığından şüphelenir. Doktordan test sonuçlarını beklerken Paris’te vakit öldürmeye çalışır. Ona bu endişeli bekleyişinde iki saat boyunca eşlik ederiz.

Varda imzalı bu başyapıt, Fransız Yeni Dalgasında çoğunlukla erkek gözünden izlediğimiz Paris sokaklarını bir kadının bakış açısından gösteriyor. Varda, Cléo’nun bilinç akışına kapılıp kamerayı büyük bir hünerle sokaklarda gezdirirken, Anna Karina ve Jean-Luc Godard kısa rollerde bize göz kırpıyor.

Le Bonheur (1965)

Fransa / 80 dk / IMDb: 7.6 / MUBI

Francois çekici bir postacıya aşık olduğunda bir ikilemle karşı karşıya kalır. Kendisi iyi huylu, evinde çocuklarını büyüten güzel Thérèse ile evlidir. Varda’dan yetişkin hayatı, sadakat ve mutluluk üzerine eşsiz bir inceleme.

Agnès Varda’nın doygun renklerle bezeli filmi, çekirdek aile kavramını enine boyuna inceliyor. Bir karı kocanın yaşamındaki durağan anları göstererek onların ilişkisine dair pek çok söz bulan bu cesur klasik, pek çoğu yaşadığımız çağda daha rahat karşılık bulacak feminist çağrışımlara sahip.

Vagabond (1985)

Fransa / 105 dk / IMDb: 7.7 / MUBI

Genç bir kadının cesedi bir hendekte donmuş olarak bulunur. Geriye dönüşler ve röportajlar aracılığıyla, kaçınılmaz ölümüne neden olan olayları izleriz.

Varda sinemasının bu unutulmaz klasiği, bir kadının toplumla uzlaşmaz tavrını aynı şekilde tavizsiz bir estetikle anlatıyor. Cesur hikaye yapısıyla da bu uyuşmaz tavrı devam ettiren film, Venedik’te Altın Aslan kazanmıştı. Yönetmenin derin hümanizmiyle yoğrulmuş keskin bir toplumsal eleştiri.

Kung-Fu Master! (1988)

Fransa / 80 dk / IMDb: 7.0 / MUBI

İlkbaharda yağmurlu bir günde, 40 yaşlarında bir kadın olan Mary-Jane, kızının sınıf arkadaşına, 15 yaşındaki Julien isminde bir çocuğa aşık olur.

Agnès Varda imzalı bu şiirsel dramda, Jane Birkin ve kızı Charlotte Gainsbourg’u anne-kız rollerinde izliyoruz. Aile kurumunun temellerini sorgularken eğlenceli olmayı başaran, inceliklerle örülü bir film.

@Araf @Angelica @Sherlock @gundix123 @mesmeso @phoebebuffay @Dosi @Tolstoyevski

• Beğendim
Reactions: Angelica and Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Agnes Varda'nın filmlerine yabancıyım ama ilgi çekici olan bence:
  • Vagabond

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bir film izlemek istiyorum ama bu filmlerden fakat @Araf 'ın düştüğü duruma düşmek istemiyorum :A şuan boş vaktim var.
Bu arada @bazinga diğer filmleri izleyenlerin oyu mu geçerli yoksa diğer oylayanlarda kabul olacak mı?

• Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bir film izlemek istiyorum ama bu filmlerden fakat @Araf 'ın düştüğü duruma düşmek istemiyorum :A şuan boş vaktim var.
Bu arada @bazinga diğer filmleri izleyenlerin oyu mu geçerli yoksa diğer oylayanlarda kabul olacak mı?
En az 2 film izleyenlerin oyları kabul olacak. Hep kontrol ediyorum, bugüne dek diğer oylayanların fark yarattığı bir durum olmadı zaten. Genel olarak uzlaşı söz konusu. :A

Burada seçilecek filmi ben de merak ediyorum. :A

@Araf kullandığın oydan memnun kaldın mı? Sever miyiz? :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İzlenen filmin seçilmemesi :A
İzlediğim film seçiliyor aslında, o konuda sıkıntı yok. Fazladan izliyorum bazen tabii, ayrı konu. Fazladan oy alana oy verip, onu izleyip garanti altına alabilirsin. :A
------

En az 2 film izleyenlerin oyları kabul olacak. Hep kontrol ediyorum, bugüne dek diğer oylayanların fark yarattığı bir durum olmadı zaten. Genel olarak uzlaşı söz konusu. :A

Burada seçilecek filmi ben de merak ediyorum. :A

@Araf kullandığın oydan memnun kaldın mı? Sever miyiz? :A
Film konusunda belirttim yorumumu, bakabilirsin. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İzlediğim film seçiliyor aslında, o konuda sıkıntı yok. Fazladan izliyorum bazen tabii, ayrı konu. Fazladan oy alana oy verip, onu izleyip garanti altına alabilirsin. :A
------

Film konusunda belirttim yorumumu, bakabilirsin. :A
Bir tek senin oyun geçerli ama :A
Ben başkasını seçsem ve oylayan olmazsa 2 film olur. Çok büyük bir dilemma bu :A
Neyse ben bekleyeyim :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yorumuna göz attım da forumun beğenip beğenmeyeceğine yönelik tahminini merak ettim. :A
Bence genelde 6-7 puan arasında puan alır. Agnes Varda'nın tarzı biraz sanatsala kaçıyor, bu yüzden birçok filmi bu arada alabilir. Tek film üzerinden konuşuyorum ama genelde yönetmenler aynı tarzını korumak isteyebiliyor. Alabileceği en yüksek puan bence 8 olur forumda. Çok kötü bir film de değil bence, izlenebilir düzeyde. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bence genelde 6-7 puan arasında puan alır. Agnes Varda'nın tarzı biraz sanatsala kaçıyor, bu yüzden birçok filmi bu arada alabilir. Tek film üzerinden konuşuyorum ama genelde yönetmenler aynı tarzını korumak isteyebiliyor. Alabileceği en yüksek puan bence 8 olur forumda. Çok kötü bir film de değil bence, izlenebilir düzeyde. :D
Tek filmin yönetmen yorumlamada yanıltıcı olduğu da çok örnek var. Bana kalsa Cleo from 5 to 7 ile başlardım filmografiye. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tek filmin yönetmen yorumlamada yanıltıcı olduğu da çok örnek var. Bana kalsa Cleo from 5 to 7 ile başlardım filmografiye. :D
Tabii bir yönetmenin tarzı gişe filmi ve sanat filmi arasında gidip gelir. Gişeye oynamak için film yaparsa eğer ayrı, sanat filmi yapmak için ayrı bir performans geliştirir. Bir de ilk film olayı var ki, tarzını tam anlamıyla yansıtmaz her yönetmen. Tarz biraz zamanla oturan bir şey. Terrence Malick'in Badlans filmi yönetmenin ilk uzun metrajlı filmiydi mesela, sonra gelen filmleriyle alakası yok. Badlans'ta şiirsellik yok bir kere ama yaşanmış bir olaydan uyarlamaydı. Days of Heaven ile kendi tarzı başlıyor, yani ikinci filmiyle. Badlans, diğer filmlerine göre her kesime hitap eden bir film ama sonra gelenler her kesime hitap etmez, daha çok elit kesim.

Agnes Varda'ya gelince, oyladığım filmin işleyişi o kadar da kötü değil. Kurgusal olarak tersten gidiyor. Kusurları da var tabii ki ama kötü değil. Binevi aylaklık portresi çiziyor ve bunu bir kadın üzerinden yapıyor. Sevdim aslında filmi, o kadar da kötü değil.

• Beğendim
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Bence Vagabond çok daha uygun filmografiye başlamak için. Birincisi benim Vagabond’a verdiğim puan daha yüksekti. Tabii ben Cleo from 5 to 7’a da yüksek puan vermiştim. İkincisi genel izleyiciye daha çok hitap ettiğini düşünüyorum, yani hem izlemesi daha kolay hem de forumun daha çok seveceğini, sevmesinin daha kolay olacağını düşünüyorum. Üçüncüsü ve sonuncusu ise sanırım bugün ikinci film yorumum gelecek. Yani inşallah, umuyorum, temenni ediyorum. :A Vagabond’a oy vereyim ki uzlaşı dışına çıkılmasın, sükunet bozulmasın, @Dosi hanım da rahat rahat izlesin hala başlamadıysa filme. :A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bence Vagabond çok daha uygun filmografiye başlamak için. Birincisi benim Vagabond’a verdiğim puan daha yüksekti. Tabii ben Cleo from 5 to 7’a da yüksek puan vermiştim. İkincisi genel izleyiciye daha çok hitap ettiğini düşünüyorum, yani hem izlemesi daha kolay hem de forumun daha çok seveceğini, sevmesinin daha kolay olacağını düşünüyorum. Üçüncüsü ve sonuncusu ise sanırım bugün ikinci film yorumum gelecek. Yani inşallah, umuyorum, temenni ediyorum. :A Vagabond’a oy vereyim ki uzlaşı dışına çıkılmasın, sükunet bozulmasın, @Dosi hanım da rahat rahat izlesin hala başlamadıysa filme. :A
Agnes Varda'nın filmografisini sular seller gibi ezmerlemiş kendisi. :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Filme 18 dakika zor dayandım. Çoook sıkıcı. Aman oylama istemez :A Kung-Fu Master'i oylasan daha mabule geçer :A @bazinga @Araf
Bu film seçilirse izlemeyeceğim. Sarmadı.

• İlginç

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filme 18 dakika zor dayandım. Çoook sıkıcı. Aman oylama istemez :A Kung-Fu Master'i oylasan daha mabule geçer :A @bazinga @Araf
Bu film seçilirse izlemeyeceğim. Sarmadı.
Ben sabah izlemiştim sakin kafayla, bu yüzden çok fazla sıkmadı. Sanat filmi havasındaki filmler için sakinlik gerekiyor biraz, kafa biraz boş olacak ve odaklanabileceksin filme. Diğer türlü sıkıntıdan patlayıp dayanamazsın, kapatırsın. :D

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ben sabah izlemiştim sakin kafayla, bu yüzden çok fazla sıkmadı. Sanat filmi havasındaki filmler için sakinlik gerekiyor biraz, kafa biraz boş olacak ve odaklanabileceksin filme. Diğer türlü sıkıntıdan patlayıp dayanamazsın, kapatırsın. :D
İlk 10 dakika bir film ilgimi çekmiyorsa zevk almıyorum. 4 puan ve altı vereveğim bir film gibi. O yüzden kendime işkence etmek istemedim.

• İlginç

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İlk 10 dakika bir film ilgimi çekmiyorsa zevk almıyorum. 4 puan ve altı vereveğim bir film gibi. O yüzden kendime işkence etmek istemedim.
Belki yönetmenin diğer filmleri de hoşuna gitmeyecek, şu direkt seçtiğin "Kung-Fu Master" filmi de hoşuna gitmeyecek belki. Kıstas aslında 30 dakika olmalı, 10 dakikada filme dair hiçbir şey öğrenemezsin. Belki yarım saatten sonra izleyince sevmeye başlayacaksın, bilemezsin. Tabii senin kararın. :D

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Belki yönetmenin diğer filmleri de hoşuna gitmeyecek, şu direkt seçtiğin "Kung-Fu Master" filmi de hoşuna gitmeyecek belki. Kıstas aslında 30 dakika olmalı, 10 dakikada filme dair hiçbir şey öğrenemezsin. Belki yarım saatten sonra izleyince sevmeye başlayacaksın, bilemezsin. Tabii senin kararın. :D
Yok 30 dakika sevmediysem sonrası açılsa bile zaman kaybı benim için.
Şuana kadar 5 film izledim. Daha gelecek filmler ile yeterli katılımı gösteririm yinede diye düşünüyorum.