Klasik The Sopranos - Dizi Yorumları

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Gossip Girl'e başladım, yarılayamadan Netflix'ten kalktı.
Seinfeld'e başladım, yine yarılayamadan Prime Video'dan kalktı.
Ve şimdi de Sopranos, dizinin ilk sezonunu yeni bitirmişken 13 gün sonra Blutv'den kalkacak. Hangi diziye başlasam doğru düzgün izleyemeden platformdan kalkıyor, bıktım artık. İllaki hızlıca tüketip bitirelim mi dizileri yani? :(

1.Sezon Yorumum
Biraz ağır akan aksiyondan ziyade dram ağırlıklı bir İtalyan-mafya dizisiydi. Ağır akmasına rağmen çok beğendim diziyi. Bu tarz filmleri seviyordum zaten, bu bakımdan Sopranos'u beğenmemek olmazdı. :A
Oyunculuklar, çekimler, dizinin atmosferi, müzikler oldukça iyiydi. Sık sık Godfather vurgusu geçmesi de hoşuma gitti. Karakterler güzel, terapi sahneleri ayrı bir hava, hoşnutluk katıyor diziye. Tony'nin annesi dizi tarihinin en kötü annelerinden biri olabilir. :A Ama Tony'nin deyişiyle Uncle Jun'a daha sinir oluyorum ben şahsen. :A
En sevdiğim bölümler 1x05 ve sezon finali (1x13) oldu. Sezona genel puanım:
8.7/10

2x01

Biraz durağan ve beklenti altı bir giriş yaptık. Çok bir olayın olmadığı, karakterlerin durumları üzerinde durulmuş bir açılış bölümüydü. Tony'nin kardeşlerini sonunda görebildik. :)
7.5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ve şimdi de Sopranos, dizinin ilk sezonunu yeni bitirmişken 13 gün sonra Blutv'den kalkacak. Hangi diziye başlasam doğru düzgün izleyemeden platformdan kalkıyor, bıktım artık. İllaki hızlıca tüketip bitirelim mi dizileri yani? :(

1.Sezon Yorumum
Biraz ağır akan aksiyondan ziyade dram ağırlıklı bir İtalyan-mafya dizisiydi. Ağır akmasına rağmen çok beğendim diziyi. Bu tarz filmleri seviyordum zaten, bu bakımdan Sopranos'u beğenmemek olmazdı. :A
Oyunculuklar, çekimler, dizinin atmosferi, müzikler oldukça iyiydi. Sık sık Godfather vurgusu geçmesi de hoşuma gitti. Karakterler güzel, terapi sahneleri ayrı bir hava, hoşnutluk katıyor diziye. Tony'nin annesi dizi tarihinin en kötü annelerinden biri olabilir. :A Ama Tony'nin deyişiyle Uncle Jun'a daha sinir oluyorum ben şahsen. :A
8.7/10

2x01

Biraz durağan ve beklenti altı bir giriş yaptık. Çok bir olayın olmadığı, karakterlerin durumları üzerinde durulmuş bir açılış bölümüydü. Tony'nin kardeşlerini sonunda görebildik. :)
7.5/10
Gossip Girl, BluTV'ye geldi. Seinfeld, Netflix'e gelecek.

Yalnız Sopranos'un BluTV'den kalkma vaktinin gelmesi epey şaşırttı. Daha yeni gelmiş gibiydi zaman çabuk geçiyor. :A Yenilerler bence sözleşmeyi. HBO dizileri bizde diyordu CEO'ları, en önemli dizilerini kaptırmaları kötü olur. :(

• Beğendim
Reactions: phoebebuffay

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Gossip Girl, BluTV'ye geldi. Seinfeld, Netflix'e gelecek.

Yalnız Sopranos'un BluTV'den kalkma vaktinin gelmesi epey şaşırttı. Daha yeni gelmiş gibiydi zaman çabuk geçiyor. :A Yenilerler bence sözleşmeyi. HBO dizileri bizde diyordu CEO'ları, en önemli dizilerini kaptırmaları kötü olur. :(
Evet ama yine de dizinin daha ilk sezonlarındayken birden bire ekranda izlemek için son x gün yazısıyla karşılaşmak üzücü ve sinir bozucu oluyor. Art arda izlediğim 3 dizide de aynısını yaşadım, Office'de Prime Video'dan kalkarsa tam olucak yani. :A
Ben de HBO ile olan anlaşmalarına güveniyorum. Umarım geri gelir. Destekten mail attım bugün. Daha önce de güzel bir dille diğer dizilerinize olmasa bile en azından Friends'e ingilizce altyazı getirin diye mail atmıştım, sağ olsun kırmadılar. Yine aynı performansı bekliyorum. :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Evet ama yine de dizinin daha ilk sezonlarındayken birden bire ekranda izlemek için son x gün yazısıyla karşılaşmak üzücü ve sinir bozucu oluyor. Art arda izlediğim 3 dizide de aynısını yaşadım, Office'de Prime Video'dan kalkarsa tam olucak yani. :A
Ben de HBO ile olan anlaşmalarına güveniyorum. Umarım geri gelir. Destekten mail attım bugün. Daha önce de güzel bir dille diğer dizilerinize olmasa bile en azından Friends'e ingilizce altyazı getirin diye mail atmıştım, sağ olsun kırmadılar. Yine aynı performansı bekliyorum. :A
Aman ağzını hayra aç Office bana da lazım. :A

Haklısın sinir bozucu bir durum. Benim de Married with Children gitti öyle Prime Video'dan. Tek sezonu izledim kaldı öyle. :A Oysa benim hayalim 5 yıla falan yayarak izlemekti. :A Şu anlaşmaları 3-5 yıllık yapmaları lazım diziler için 1 yıl çok az. :( 30 Rock'ı izliyordum bir de o da gitti kaldı yarıda kaç zamandır. :(

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Aman ağzını hayra aç Office bana da lazım. :A

Haklısın sinir bozucu bir durum. Benim de Married with Children gitti öyle Prime Video'dan. Tek sezonu izledim kaldı öyle. :A Oysa benim hayalim 5 yıla falan yayarak izlemekti. :A Şu anlaşmaları 3-5 yıllık yapmaları lazım diziler için 1 yıl çok az. :( 30 Rock'ı izliyordum bir de o da gitti kaldı yarıda kaç zamandır. :(
Platformlardan uzun soluklu dizi izlemek sıkıntılı bir durum olabiliyor gerçekten. Özellikle de bizim gibi yavaş yavaş izleyenler için. :(

• Üzücü
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

1.Sezon Yorumum
8.7/10

2x01

7.5/10
Son zamanlarda hep çok sevdiğim diziler yorumlanmış, şaşırtıcı. :A

2. sezon tutuk başlıyor ama sonrasında muazzam bir noktaya gidiyor, özellikle İtalya'da geçen bir bölüm var, dizinin en sevdiğim bölümlerinden birisidir. Hangi bölüm olduğunu söylemeyeyim IMDb'den bölüm isim ve puanlarına baka baka gitmiyorsan sürpriz olur. :A

Tony'nin annesinden nefret etmeyen görmedim, gerçekten inanılmaz bir karakter. :A

• Harika

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Son zamanlarda hep çok sevdiğim diziler yorumlanmış, şaşırtıcı. :A

2. sezon tutuk başlıyor ama sonrasında muazzam bir noktaya gidiyor, özellikle İtalya'da geçen bir bölüm var, dizinin en sevdiğim bölümlerinden birisidir. Hangi bölüm olduğunu söylemeyeyim IMDb'den bölüm isim ve puanlarına baka baka gitmiyorsan sürpriz olur. :A

Tony'nin annesinden nefret etmeyen görmedim, gerçekten inanılmaz bir karakter. :A
4.bölüm, bugün izledim. :A
Çok güzel bir bölümdü gerçekten, Godfather part 2-3'deki Sicilya sahnelerinin atmosferi vardı bölümde. Bir önceki bölümde çok iyiydi. Böyle giderse bu sezonu ilk sezondan daha çok seveceğim ve The Sopranos favori dizilerim arasında en üst sıralara yerleşecek gibi...
@bazinga anlaşma yenilenmiş bu arada, kalkmıyor dizi. :Z

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
4.bölüm, bugün izledim. :A
Çok güzel bir bölümdü gerçekten, Godfather part 2-3'deki Sicilya sahnelerinin atmosferi vardı bölümde. Bir önceki bölümde çok iyiydi. Böyle giderse bu sezonu ilk sezondan daha çok seveceğim ve The Sopranos favori dizilerim arasında en üst sıralara yerleşecek gibi...
@bazinga anlaşma yenilenmiş bu arada, kalkmıyor dizi. :Z
Sevindim kalkmıyor oluşuna, aksi tuhaf olurdu zaten. :Z

• Harika

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Haftalardır filmlerden dolayı vakit ayıramıyordum, bugün kalan son 2 bölümü de izleyerek 2.sezonu tamamladım.

2x12
Çok iyi bir bölümdü.
Janice'in tam evlenecekken düğünden önce Richie'yi sırf kendisine vurdu diye öldürmesi şaşırttı. :A Öldürdükten sonra onu çok seviyordum diye ağlaması da güldürdü. Soprano ailesinde genetik bir manyaklık olmalı. :A Richie'nin ölmesine sevindim, sinir bozucu bir karakterdi. Bölüm sonunda Janice şehri terk etti, bakalım ileride geri dönecek mi? :D Biraz itici bir karakter olsa da yine de renk kattı diziye.
9/10

2x13

Yine çok güzel bir bölüm, sezon finali oldu.
Bölümün ilk yarısında Tony'nin rüyalarını izledik sadece ama ikinci yarısı oldukça iyiydi. Bu bölüm de Pussy öldü. Sevmediğim karakterler tek tek ölüyor :A Meadow'un mezuniyet sahneleriyle sezonu kapattık, çok güzel ve derin sahnelerdi.
9.5/10

Sezona Genel Puanım :
İlk sezonla aynı seviyede bir sezon oldu. İlk bölüm ve 11.bölümü izlerken biraz sıkıldım sadece. Kalan bölümler oldukça iyiydi, favorim son iki bölüm oldu.
8.7/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
3x01, 3x02

Olaysız ve sakin ama hikayeye giriş niteliğinde güzel bir ilk bölümdü. İkinci bölümde ise Livia Soprano teyzemizi kaybettik, hiç iyi bilmezdik rahmetliyi. :A Güzel ve derin sahnelerin, diyalogların olduğu çok iyi bir bölümdü. Carmela, cenazede yaptığı konuşmayla bölüme damgasını vurdu. Janice'in sinsi ve iki yüzlü biri olduğunu zaten biliyorduk ama bu bölümde iyice arşa çıktı bu karakteri. :A

8.5/10, 9/10

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
3x03, 3x04

3 zayıf bir bölümdü, pek kayda değer bir olay olmadı. 4.bölümse çok iyiydi.
Jennifer tecavüze uğradı. İzlerken kötü oldum, çok kötü bir sahneydi. :( Tecavüzcü adam tutuklandı ama sonrasında evrakta yanlışlık yapıldığı için serbest bırakıldı. Ben Tony'e söylemesini bekliyordum bu olayı ama şimdilik söylemedi. Önceki sezonlarda adalet sistemini savunan ve Tony'e bazı olayları polişin işine bırakmasını söyleyen Jennifer'ın bu bölüm adalet sistemini ve polisleri küfür ederek eleştirmesi manidar bir olay oldu.

Herkesin Janice sahnelerini söverek izlediğine eminim ama ben diziye zevk kattığını düşünüyorum karakterin. :A Bu bölüm protez bacağını çaldığı kadının gönderdiği adamlara bacağı vermeyince dayak yedi. Bu olaydan sonra Tony'e kocam bile yok, sevdiğim adam öldü diyerek acıtasyon yaptığı ve ağladığı sahneye güldüm. Nefretlik ve oldukça gerçekçi bir karakter. :A

7.5/10, 9/10

Son düzenleme:
  • Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
3x05, 3x06

Çok iyi ama aynı zamanda sinir bozucu bölümlerdi. Bu sezon, ilk 2 sezona göre daha sert bir şekilde ilerliyor. İlk 2 sezon hikayenin gangster tarafı biraz daha geri plandaydı ve dram ağırlıklı bir senaryoyla gidiyordu, bu sezon tam tersi bir şekilde ilerliyor.

Diziye yeni giren karakterler tam nefretlik. Özellikle şu Ralphie denen karaktere inanılmaz sinir oldum. Hamile bıraktığı 20 yaşındaki kızı döverek öldürdü. Hem çok üzücü hem de sinir bozucu bir sahneydi. :( Sonradan Tony'nin dövmesiyle içimiz biraz rahatladı ama yetmedi tabii, umarım yakın zamanda ölümünü de görürüz...

Meadow'u seviyordum ama bu sezon biraz sinir bozucu bir kişiliğe büründü. Tony'de yine Carmela'yı aldatmaya devam etmesi de sinir bozucu bir gelişmeydi. Uncle Jun kanser olduğunu öğrendikten sonra sempatik ve iyi bir karaktere dönüştü.

8.5/10, 9/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
3x07, 3x08, 3x09, 3x10

Genel olarak çok da önemli gelişmelerin yaşanmadığı geçiş bölümleriydi.

Tony, Richie ile arasını düzeltip onu lider yaptı. Richie son bölümlerde ayık bir kafayla dolaştığı için eski iticiliği kalmasa da daha önce yaptıklarından dolayı nefret ettiğim bir karakter. Üstelik kendisi yetmezmiş gibi oğlu Jackie de Meadow ile çıkmaya başladı. Tony Jackie'yi kulüpte bir kızla beraber görmesine rağmen Meadow'a söylemeyerek hata etti.

Bu dizideki bütün erkeklerin sadakatsizlikleri ve eşlerini sürekli aldatmaları bıkkınlık verdi. Onca bölümdür Adriana'ya olan aşkını izlediğimiz Christopher bile aynı anda başka bir kızla daha görüşüyormuş. :(

8.5/10, 8/10, 7.5/10, 8/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
3x11

Dizinin şu ana kadar ki en iyi bölümüydü.

Paulie ve Christopher'ın öldü sandıkları adamın ormanda hortlayıp ellerinden kaçması ve sonrasında yaşadıkları maceralar oldukça eğlenceliydi. Adam öldü mü göremedik ama arabaları ortadan kaybolduğuna göre ölmeyip o arabayla kaçmıştır sanırım.

Meadow, Jackie'yi kendisini aldatırken gördü ama ondan nefret edeceğine suçu kendisinde araması saçmalıktı. İlk 2 sezonda sevdiğim dobra bir karakterdi ama bu sezon kötü anlamda değişti maalesef. Umarım tekrar birlikte olmazlar. :(

9.5/10

• Harika

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3x11

Dizinin şu ana kadar ki en iyi bölümüydü.

Paulie ve Christopher'ın öldü sandıkları adamın ormanda hortlayıp ellerinden kaçması ve sonrasında yaşadıkları maceralar oldukça eğlenceliydi. Adam öldü mü göremedik ama arabaları ortadan kaybolduğuna göre ölmeyip o arabayla kaçmıştır sanırım.

Meadow, Jackie'yi kendisini aldatırken gördü ama ondan nefret edeceğine suçu kendisinde araması saçmalıktı. İlk 2 sezonda sevdiğim dobra bir karakterdi ama bu sezon kötü anlamda değişti maalesef. Umarım tekrar birlikte olmazlar. :(

9.5/10
Merakla bu bölüm yorumunu bekliyordum. :A

Sopranos'un hiçbir zaman büyük hayranı olmadım ama şu bölüm televizyon tarihinin en iyilerinden biriydi bence. :A Dizinin 10 puan verdiğim tek bölümü. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Merakla bu bölüm yorumunu bekliyordum. :A

Sopranos'un hiçbir zaman büyük hayranı olmadım ama şu bölüm televizyon tarihinin en iyilerinden biriydi bence. :A Dizinin 10 puan verdiğim tek bölümü. :A
Ben de başta 10 verecektim ama sonra 9.5'a düşürdüm. Müthiş bir bölümdü ama tv tarihinin en iyilerinden olacak kadar değildi bence ya. :A

Diğer karakterlere de güzel sahneler yazılsaymış dediğin gibi olabilirmiş ama ormandaki sahneler dışında bölümün en heyecan verici kısmı Meadow'un aldatıldığını öğrendiği sahne oldu. :D
------

@bazinga 10 verdim demiştin, 9 vermişsin. :A

Son düzenleme:
  • Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de başta 10 verecektim ama sonra 9.5'a düşürdüm. Müthiş bir bölümdü ama tv tarihinin en iyilerinden olacak kadar değildi bence ya. :A

Diğer karakterlere de güzel sahneler yazılsaymış dediğin gibi olabilirmiş ama ormandaki sahneler dışında bölümün en heyecan verici kısmı Meadow'un aldatıldığını öğrendiği sahne oldu. :D
------

@bazinga 10 verdim demiştin, 9 vermişsin. :A
IMDb'deki puanım 10. Zamanla bölümün bendeki etkisi artmış herhalde kararımı değiştirip 10'a yükseltmişim. :A

Detayını hatırlamıyorum aradan 6 sene falan geçmiş ama dönüp geri baktığımda dizinin en akılda kalıcı olmuş benim için. Drama dizisi olmasına rağmen bol bol kahkaha attığımı hatırlıyorum. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
IMDb'deki puanım 10. Zamanla bölümün bendeki etkisi artmış herhalde kararımı değiştirip 10'a yükseltmişim. :A

Detayını hatırlamıyorum aradan 6 sene falan geçmiş ama dönüp geri baktığımda dizinin en akılda kalıcı olmuş benim için. Drama dizisi olmasına rağmen bol bol kahkaha attığımı hatırlıyorum. :A
Komedi filmi tadında bir bölümdü zaten. Ormanda kayboldular, yaralandılar, aç kaldılar, bol bol tartıştılar vs. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
3x12, 3x13

Sezonu harika bir şekilde kapattık.

Jackie öldü, aslında çok beklenmedik bir olay değildi ama aniden ölmesine şaşırdım. O kısımları çok dikkatli izlememiş olmamdan dolayı emin olamadım ama Ralphie öldürttü sanırım. İtici bir karakterdi, ölmesi dizi için iyi oldu. :D

Meadow son 2 bölümle birlikte tekrar eskisi gibi oldu, cenazedeki haraketinde gayet haklıydı bence. :A

Anthony Jr çok akılsız bir çocuk ya. Askeri okula gönderilecekti ama son anda bayılıp panik atak tanısı koyulduğu için okuldan kurtuldu. :A

Adriana FBI ajanıyla arkadaş oldu. Yeni sezonda kendisi vasıtasıyla bilgiler aktarılacak sanırım. :D

Uncle Jun kanseri atlattı, bu da ani bir gelişme oldu. :D

Atladığım başka önemli bir gelişme yok sanırım, başka aklıma gelmedi. :A

8.5/10, 9.5/10

Sezona Genel Puanım :
İlk 2 sezondan daha iyi bir sezondu. İlk 3 sezondan sonra biraz bozduğu şeklinde birkaç yorum okumuştum, umarım yakın ayarda devam eder.

9/10

4x01

Sezonun her ilk bölümü gibi durgun ama yine de oldukça iyi bir bölümdü.

Tony'nin parasal sıkıntılar yaşadığını gördük bu bölüm. Carmela ile bu yüzden tartıştılar biraz.

Paulie hapise düşmüş, Tony ile araları iyice açıldı. :A

Ralphie ile Janice ufaktan ilişki yaşamaya başladılar. Ralphie birkaç bölüme yolcu diyebiliriz o zaman... :A

8.5/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
4x02, 4x03, 4x04

İyi bölümlerdi, özellikle 2.bölümü çok sevdim. Güzel gidiyor dizi.

2, Meadow'un ön planda olduğu bir bölümdü. Arkadaşıyla Avrupa'ya gitmek istedi, uzun süre ailesiyle tartıştı ve sonuç olarak gidemedi. Çoğu kişi Meadow'a sinir olmuştur bu bölümde ama bence tepkilerinde gayet haklıydı kız. :)

Adriana FBI'ın eline düştü. İş birliği yapmasını yoksa hapise düşeceğini söylediler. Devamını göstermediler ama muhtemelen gizli bir şekilde iş birliği yapıyor. Merak ediyorum olacakları. :A

3.Bölüm genel olarak ırkçılık üzerineydi. Dizide sanırım 1-2 kez gözüken Karen isimli bir karakter öldü. Janice eşiyle duygusal bir konuşmak yaptıktan sonra aşka olan inancı arttı ve Ralphie'den ayrılmak isteyip onu merdivenlerden aşağı itti. Yine ucuz kurtuldu Ralph, ben bu ilişkinin sonu ölümle biter diyordum. :A

4'de güzel bir bölümdü. Tony'nin ekibinden John, eşiyle dalga geçtiği için Ralph'i öldürme planı yapmıştı ama son anda vazgeçildi. Ralph'in dizideki ömrü uzun olacak gibi durmuyor...

9/10, 8/10, 8.5/10

• Beğendim