Klasik The Sopranos - Dizi Yorumları

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
4x05, 4x06, 4x07

Fena olmayan bölümlerdi. Son yorumu yapalı neredeyse 1 ay olmuş, özlemişim diziyi.

Tony'nin terapide tanışıp ilişkiye girdiği kadın intihar etti. İntihar olayı biraz yüzeysel geçildi gibi. Sopranos normalde bu tip olayları derinlikli işleyen bir diziydi. Ayrıca dizideki kadınlar şu adamlarda ne buluyor, anlamıyorum. Hayır parası için de değil, aşık oluyorlar bir de. :D

Anthony Jr. çok çabuk büyüdü ya, birden çocukluktan ergenliğin ortalarına atlandı gibi.

Adriana hamile kalamayabileceğini söylediğinde Christopher'ın defolu mal demesi sinirimi bozdu. Kara listeme aldım bu olay karşısındaki tepkisinden sonra. :A Geri döndü sonra ama olsun, Adriana da hemen sarıldı. Üstüne evlilik teklifi etti...

FBI olayı nasıl bağlanacak çok merak ediyorum. Bu sezonu sürükleyen olay.

8/10, 8.5/10, 8/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
4x08, 4x09

8 yer yer sıksa da 9 önemli gelişmelerin olduğu güzel bir bölümdü.

Ralph'in ölümü şaşırttı. Geçen sezon ilişkiye girdiği kızı döverek öldürdüğü bölümden beri bu olayı beklesem de böylesine basit ve ani bir ölüm beklemiyordum. Çok dengesiz bir karakterdi, ölmesine üzülmedim tabii ki. Saçının peruk olduğunu da anlamamıştım... :A

Dizi ilk 2 sezon soft bir şekilde mafya-aile draması şeklinde ilerlerken bu sezon BB vari bir tarza evrilmeye başladı. Uyuşturucular, kesme biçme sahneleri, Soprano ailesinin sahnelerinin azalması vs. Örneğin Meadow son 4-5 bölümde toplamda 5 dk anca görünmüştür sanırım. Sevemedim bunu, eskisi gibi denge sağlanmalı ve daha soft bir hikaye anlatımıyla ilerlemeli...

7.5/10, 8.5/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
4x10, 4x11

10, uyuşturucu bağımlılığı konusunun işlendiği harika bir bölümdü. Özlediğim derinlikli ve dramatik Sopranos'u nihayet yeniden görebildik. 11 yan karakterlerin ağırlıklı olduğu pek bir olayın olmadığı ama yine de güzel bir bölümdü.

Christopher sürekli kafası high -türkçe karşılığı aklıma gelmedi şu an :A- bir biçimde dolaştığından gitgide itici bir karaktere dönüşüyordu. Bu bölümde Adriana'yı rehabilitasyon konusunu açtığı için dövdü. Şu dizideki kadın karakterlere üzülüyorum... :( Neyseki sonunda kliniğe yatırıldı. Güzel sahneler vardı, çok iyi bir bölümdü.

Tony'nin iki muhabbet ettiği her kadınla yatması gerçekten kabak tadı verdi. Evet özünde kötü olmayan bir karakter ama bu ilişki mevzularından dolayı sevmiyorum karakteri...

Carmela Paolo'ya ciddi ciddi aşık oldu. Bakalım nasıl bitecek sonu...

Janice'in yeni hedefi Bobby. Bakalım kaç bölüm sürecek. :A

9/10, 8.5/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
4x12, 4x13

İyi bölümlerdi. Verdiği hissiyat ve yaşattığı duygular olarak klasik Sopranos sezon finallerinden biri oldu.

Sezon finalinde önemli gelişmeler oldu yine. En önemlisi de Carmela ve Tony'nin ayrılık kararı oldu. Bekliyordum bu olayı zaten. Carmela kesinlikle haklıydı, Tony neredeyse her önüne çıkan kadınla aldattı kendisini. :( Meadow beklediğimden ağır karşıladı bu durumu.

FBI olayı bu sezon bir sonuca bağlanır diyordum ama gelecek sezona kaldı.

8/10, 9/10

4.Sezon Genel Puanım

Yine harika bir sezon olmakla birlikte son sezona göre biraz ivme kaybının olduğu bir sezondu. Sıralama yapacak olursam küçük farkla da olsa en alta koyarım sanırım. Önceki yorumlarda da belirttiğim gibi bu sezon biraz daha sert bir hale büründü hikaye. Son bölümlerde biraz eski haline döndü.

Yavaş yavaş izlesem de bayağı seviyorum diziyi. :A

8.7/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
5x01, 5x02, 5x03, 5x04

Oldukça iyi ama aynı zamanda çok bir olayın olmadığı bölümlerdi. Gerçi Sopranos genel olarak böyle bir dizi. :A

Carmela-Tony ayrılığı üzerinde duruldu genel olarak. İlk bölümde Carmela'nın evine ayı girdi. İlginç bir olaydı. :A

Anthony Jr. çok sinir bozucu ve problemli bir çocuk. Dizideki en sevmediğim karakter konumunda şu an. :A

Uncle Jun iyice budadı, Tony ile kavga ettiler ama Tony hastalığını öğrenince acıyıp yeniden el uzattı kendisine.

Adriana gizli gizli FBI ile görüşmeye devam ediyor. 2 sezondur bu olayın nereye bağlanacağını merak ediyorum. :A

8.5/10

5x05

Harika bir bölümdü, dizinin en iyi bölümlerinden biriydi.

Tony-Adriana yakınlaşması işlendiği bölümdü. Sohbet ederken birden aralarında bir elektrik oluştu ve yakınlaştılar. :eek: Devamında da aralarındaki bu yakın ilişki devam etti. Gece beraber uyuşturucu almaya giderken kaza yaptılar.

Devamındaki gelişmeler şaşırtıcıydı. Christopher kazayı duyduğunda üzülmek yerine gece bir arabada baş başa ne işleri varmış şeklinde bir tepki verdi. Sonrasında kulaktan kulağa yayılan yalan dedikodular yüzünden birtakım üzücü olaylar oldu. Başta ailesi dahil kimse inanmasa da sonradan Tony çabalarıyla onları gerçeğe ikna etti ve bölüm sonunda birlikte bir akşam yemeği yediler.

Dizideki erkek karakterlerin hepsi de berbat insanlar, hiçbirini sevmiyorum. :A

9.5/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Bir efsanenin daha sonuna geldik. :( Neredeyse 1 sene olmuş başlayalı, çok güzel bir serüvendi.

İtalyan mafya ailesinin çok kirli ve olaylı dünyalarını sade ve ağır bir şekilde anlatan, psikolojik çözümlemeleri ve alt metinleri olan, gerçekçi ve çok kaliteli bir diziydi. Bu gerçekçiliğinden ötürü dizideki neredeyse hiçbir karakterini sevmediğim tek dizi olabilir. :A Zaman zaman bazı karakterleri sevecek gibi oluyordum ama bir sonraki bölüm öyle bir şey yapıyorlardı ki nefret ediyordum. :A Hiçbiri özünde iyi insanlar değil çünkü. Meadow istisna olabilir, Soprano ailesinde aklı başında ve kendini geliştirmiş tek kişiydi.

Yorum yapmayı yarıda bıraktığım için son dönemde olan önemli olayları yorumlayamadım. :A

Adriana'nın ölümüne çok üzülmüştüm. Kişilik olarak sevmesem de dizide karakter olarak izlemeyi sevdiğim ve renk kattığını düşündüğüm bir karakterdi. Tıpkı Janice gibi. Son sezonda eksikliğini hissettim. FBI olayının nereye bağlanacağını merak ediyordum ve tahmin ettiğim gibi Adriana'nın sonunu getirdi. Ama Christopher'ın gammazlamasıyla öleceğini beklemiyordum şahsen. Chris'in ne olursa olsun Ade'i sevdiğini düşünüyordum ama kadının ardından doğru düzgün üzülmedi bile.

Tony'nin Chris'i öldürmesi şok etkisi yarattı. :eek: Dizinin sonunda ölmesini bekliyordum ama bu şekilde Tony'nin öldürmesi çok şaşırttı. Pek anlam veremedim şahsen, bilmiyorum çok mantıklı bir haraket gelmedi, beklemezdim.

Son bölümlerde çoğu yan karakter öldü. İçlerinde en üzüldüğüm Bobby oldu. Diğerlerine nazaran daha iyi ve düzgün bir karakterdi.

Final bölümüne gelirsek beni şaşırtan ve çok tatmin etmeyen bir final oldu şahsen. Beğenmedim diyemem ama çok da tatmin etmedi açıkçası. Ben dizinin ilk bölümünü izlediğimde Tony'nin öleceğine dair spoiler yorum okumuştum ve bu yüzden bölüm boyunca ölmesini bekledim, son sahnede aşırı gerildim bu yüzden fakat hiçbir şey olmadı. :A

En sonunda Tony'nin öldüğünü ve o yüzden birden siyah ekran geldiğini düşünenler olsa da bana pek mantıklı gelmedi. Biz olayları Tony'nin gözüyle değil dışarıdan bir gözle izliyoruz zaten. :A Yapımcının bu final sahnesiyle Tony için ölümün her an tetikte olduğunu ve her an ölebileceğini vurgulamak istediğine dair yorumlar okumuştum ve de çok mantıklı geldi. Bu bakımdan güzel bir son olsa da yine de final beni çok tatmin etmedi. Biraz yarım kaldı gibi, ben bu diziden daha doyurucu ve duygusal bir final bekliyordum. Yan karakterler dahil bütün karakterlerin hikayelerinin sonlanmasını bekliyordum.

Çok iyi bir diziydi gerçekten. 6 sezon boyunca kalitesini ve seviyesini korudu. Genel olarak sezonlar birbirine yakın seviyedeydi fakat son sezon son bölümler dışında diğer sezonların 1 tık altında gibiydi. Top 10'uma üst sıralardan kalıcı olarak giriş yaptı. Finali izledikten sonra tekrar ilk bölümü açıp izledim, belki arada böyle açıp izlerim. :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Bir efsanenin daha sonuna geldik. :( Neredeyse 1 sene olmuş başlayalı, çok güzel bir serüvendi.

İtalyan mafya ailesinin çok kirli ve olaylı dünyalarını sade ve ağır bir şekilde anlatan, psikolojik çözümlemeleri ve alt metinleri olan, gerçekçi ve çok kaliteli bir diziydi. Bu gerçekçiliğinden ötürü dizideki neredeyse hiçbir karakterini sevmediğim tek dizi olabilir. :A Zaman zaman bazı karakterleri sevecek gibi oluyordum ama bir sonraki bölüm öyle bir şey yapıyorlardı ki nefret ediyordum. :A Hiçbiri özünde iyi insanlar değil çünkü. Meadow istisna olabilir, Soprano ailesinde aklı başında ve kendini geliştirmiş tek kişiydi.

Yorum yapmayı yarıda bıraktığım için son dönemde olan önemli olayları yorumlayamadım. :A

Adriana'nın ölümüne çok üzülmüştüm. Kişilik olarak sevmesem de dizide karakter olarak izlemeyi sevdiğim ve renk kattığını düşündüğüm bir karakterdi. Tıpkı Janice gibi. Son sezonda eksikliğini hissettim. FBI olayının nereye bağlanacağını merak ediyordum ve tahmin ettiğim gibi Adriana'nın sonunu getirdi. Ama Christopher'ın gammazlamasıyla öleceğini beklemiyordum şahsen. Chris'in ne olursa olsun Ade'i sevdiğini düşünüyordum ama kadının ardından doğru düzgün üzülmedi bile.

Tony'nin Chris'i öldürmesi şok etkisi yarattı. :eek: Dizinin sonunda ölmesini bekliyordum ama bu şekilde Tony'nin öldürmesi çok şaşırttı. Pek anlam veremedim şahsen, bilmiyorum çok mantıklı bir haraket gelmedi, beklemezdim.

Son bölümlerde çoğu yan karakter öldü. İçlerinde en üzüldüğüm Bobby oldu. Diğerlerine nazaran daha iyi ve düzgün bir karakterdi.

Final bölümüne gelirsek beni şaşırtan ve çok tatmin etmeyen bir final oldu şahsen. Beğenmedim diyemem ama çok da tatmin etmedi açıkçası. Ben dizinin ilk bölümünü izlediğimde Tony'nin öleceğine dair spoiler yorum okumuştum ve bu yüzden bölüm boyunca ölmesini bekledim, son sahnede aşırı gerildim bu yüzden fakat hiçbir şey olmadı. :A

En sonunda Tony'nin öldüğünü ve o yüzden birden siyah ekran geldiğini düşünenler olsa da bana pek mantıklı gelmedi. Biz olayları Tony'nin gözüyle değil dışarıdan bir gözle izliyoruz zaten. :A Yapımcının bu final sahnesiyle Tony için ölümün her an tetikte olduğunu ve her an ölebileceğini vurgulamak istediğine dair yorumlar okumuştum ve de çok mantıklı geldi. Bu bakımdan güzel bir son olsa da yine de final beni çok tatmin etmedi. Biraz yarım kaldı gibi, ben bu diziden daha doyurucu ve duygusal bir final bekliyordum. Yan karakterler dahil bütün karakterlerin hikayelerinin sonlanmasını bekliyordum.

Çok iyi bir diziydi gerçekten. 6 sezon boyunca kalitesini ve seviyesini korudu. Genel olarak sezonlar birbirine yakın seviyedeydi fakat son sezon son bölümler dışında diğer sezonların 1 tık altında gibiydi. Top 10'uma üst sıralardan kalıcı olarak giriş yaptı. Finali izledikten sonra tekrar ilk bölümü açıp izledim, belki arada böyle açıp izlerim. :A
Ne zaman dediğimi hatırlamıyorum ama şaşıracağın şeyler yaşanacak demiştim sanki, Adriana ve Christopher'ın ölümlerini kast etmiştim. :A Özellikle Chris'in ölümü şok etkisi yaratmıştı bende de. Başka dizilerde olsa hayatta ölmezdi o şekilde, sezon finaline kadar falan yaşardı ama burada acımadılar. :A Bence Tony'nin kendi çıkarları için herkesi harcayabileceğinin kanlı canlı bir örneğiydi o sahne, sonuçta bu adam kötü ve gerçekten yapmayacağı şey yok kendi çıkarları için. :A

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Ne zaman dediğimi hatırlamıyorum ama şaşıracağın şeyler yaşanacak demiştim sanki, Adriana ve Christopher'ın ölümlerini kast etmiştim. :A Özellikle Chris'in ölümü şok etkisi yaratmıştı bende de. Başka dizilerde olsa hayatta ölmezdi o şekilde, sezon finaline kadar falan yaşardı ama burada acımadılar. :A Bence Tony'nin kendi çıkarları için herkesi harcayabileceğinin kanlı canlı bir örneğiydi o sahne, sonuçta bu adam kötü ve gerçekten yapmayacağı şey yok kendi çıkarları için. :A
Tony bazen vicdanlı ve iyi, bazen -ve de özünde- çok kötü dengesiz bir karakter. :A Biraz durup dururken öldürdü gibi bir şey olduğu için ben çok şaşırmıştım. Chris ailedendi sonuçta ve ihanet gibi bir şey de yapmamıştı. Evet bağımlılığından ötürü onu zayıf bir karakter gibi gördüğünü ve başına dert açabileceğini söyledi ama yine de benim bildiğim Tony orada Chris'i öldürmezdi. Dizide en çok şaşırdığım olay ve sahneydi. :A

• Olmamış
Reactions: Tolstoyevski

BARON疼痛

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
Gelmiş geçmiş en efsane en iyi dizi.

En İyi Sahne:

Tony; "It's a bad connection. I'll talk fast.
The guy you're looking for is an ex-commando he killed 16 Chechen rebels single-handed!
He was with the Interior Ministry.
He's a Russian Green Beret."
Paulie: "You're not going believe this, guy killed 16 czechoslovakians, guy was an interior decorator.
Chris: "His house looked like shit"

• Harika
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Gelmiş geçmiş en efsane en iyi dizi.

En İyi Sahne:

Tony; "It's a bad connection. I'll talk fast.
The guy you're looking for is an ex-commando he killed 16 Chechen rebels single-handed!
He was with the Interior Ministry.
He's a Russian Green Beret."
Paulie: "You're not going believe this, guy killed 16 czechoslovakians, guy was an interior decorator.
Chris: "His house looked like shit"

Özlediğimi fark ettim. :(

• Beğendim
Reactions: BARON疼痛