TV İncelemeleri Yerli Diziler & Televizyon Dünyası

Kasım 2015’te 12 Dizi Sona Erdi!

Yazan Aserat

2015-2016 sezonunun Kasım ayını da geride bırakırken reytingler yüzünden final yapan ya da daha farklı nedenler yüzünden kepenkleri kapatmak zorunda kalan 12 yapım daha ekran yarışında erkenden pes etmek zorunda kaldı.

Bu ay Kanal D, Star ve TV8’den 1, FOX ve Show TV’den 2, uydu başta olmak üzere her platformdan kaldırılan Samanyolu TV’den ise 5 yapım sona erdi. İşte (tarih sırasına göre) sona eren projeler:

 1. Maral (17 bölüm)Geçtiğimiz sezonun sonlarına doğru yayın hayatına başlayan ‘Maral’ ilk sezonunu iyi sayılabilecek reytingler ile geçirse de ikinci yılında izleyicinin pek göstermediği yapımlardan oldu ve 4 Kasım’da ekrana veda etti.
 2. Bir Deniz Hikayesi (8 bölüm)Başrollerini Emre Kızılırmak, Begüm Birgören, Emir Berke Zincidi, Başak Parlak ve Ozan Çobanoğlu gibi isimlerin paylaştığı ‘Bir Deniz Hikayesi’ kanalının en iddialı yapımları arasında görülüyordu, ancak izleyici böyle düşünmemiş olmalı ki; yayın hayatı 10 Kasım’da sona erdi.
 3. Kocamın Ailesi (57 bölüm)Listedeki en uzun ömürlü dizilerden biri olan ‘Kocamın Ailesi’nin başrollerini Gökhan Alkan, Yeliz Kuvancı, Ayşenil Şamlıoğlu, Erman Okay ve Yıldız Kültür’ün başını çektiği kalabalık bir kadro paylaşıyordu. Geçtiğimiz sezon aldığı reytinglerle ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ya meydan okuyan yapımın yeni sezonu sadece 6 bölüm sürebildi ve 11 Kasım’da bitti.
 4. Gamsız Hayat (5 bölüm)Ceyda Ateş, Ali Aksöz ve Ahmet Rıfat Şungar’ı bir araya getiren ‘Gamsız Hayat’ da 22 Kasım’da kepenkleri kapattı; üstelik onun yüzünden yerinden edilen ve reytingleri nispeten daha iyi olan bir diziyi de peşinden sürükleyerek.
 5. Acil Aşk Aranıyor (24 bölüm)İşte bahsettiğimiz o dizi de, geçen yılın sürpriz yapımlarından biri olan ‘Acil Aşk Aranıyor’. Başrollerini Duygu Yetiş ve Serhat Teoman’ın paylaştığı dizi, yeni sezonda ılımlı bir reyting kaybı yaşadıktan sonra yeni gününde de bekleneni veremediği için 25 Kasım’da son kez ekrana geldi.
 6. Çilek Kokusu (23 bölüm)Demet Özdemir, Yusuf Çim ve Ekin Mert Daymaz’ın başrollerinde yer aldığı ‘Çilek Kokusu’ yaz aylarındaki başarısını yeni sezona taşıyamayınca (olmayan kalitesine girmiyorum) final kararının alınması pek uzun sürmedi ve 27 Kasım’da ekranlara veda etti.
 7. Kiraz Mevsimi (59 bölüm)Özge Gürel, Serkan Çayoğlu, Dağhan Külegeç ve Nilperi Şahinkaya gibi isimlerin başrollerinde yer aldığı ‘Kiraz Mevsimi’ ise geçen sezonun dikkat çekici yapımlarından biri olmasına rağmen izleyicilere aynı hikayeyi 60 kez anlatamayacağını bu sezon beklenenin altında seyreden reytingleriyle anladıktan sonra 28 Kasım’da final yaptı, ama yine de listenin en uzun süren yapımı oldu.
 8. Samanyolu Dizileri: Samanyolu’nun uydu başta olmak üzere tüm dijital platformlardan çıkarılması ve sadece internet üzerinden izlenebilecek olması nedeniyle Sungurlar, Küçük GelinNizama Adanmış Ruhlarİki Dünya Arasında ve Çınarın Gölgesinde‘yi 19 Kasım itibariyle zorunlu olarak yayından kaldırdığı haberi geldi.
Post Ratings:
Like
Like x 3

Yazar hakkında

Aserat

Dizi izler, film izler. Kısacası ilgisini çeken her şeyi izler. Okur, kendince bir şeyler yazar. Biraz fazla konuşur. Aklında türlü türlü fikirler var. 2014'te kaydolduğu forumda 3. yılını doldurmak üzere.

5 Yorum

 • Maral'ın 26 Bölüm yayınlanacağına dair oyuncularla sözleşme yapıp 17. Bölüm'de diziyi bitiren Acun… Artık diyecek söz bulamıyorum. Geçtiğimiz sezonda da her güne Survivor koyacağım diye diziyi erkenden sezon finali yaptırmıştı. TV8 gibi bir kanalda başarılı olan tek dizisini bitirdi her ne kadar 2. sezonda düşse de bir insan evladı olarak vermiş olduğu sözün arkasında durabilirdi. Hala hangi yüzle yeni dizilerle ve oyuncularla anlaşma yapabiliyorsun demezler mi insana?

  Kiraz Mevsimi bile 2. sezonunda aldığı oranlara rağmen adam akıllı bir şekilde final yaptı. Acil Aşk Aranıyor ve Çilek Kokusu'da aynı şekilde…

  Gamsız Hayat için yanlış hamleler söz konusuydu. O yüzden şanssızlık yaşadı dizi diyebiliriz. İlk bölümü Pazartesi yayınlanıp 2. bölümüyle Pazar'a kaydırılması seyirci de iyi bir imaj yaratmadı bence. Kanalında çok tekrar verdiğini düşünmüyorum. Ama yine de bir 11 bölüme tamamlayabilirlerdi…

 • Özellikle son 2 sezondur ciddi bir dizi katliamı var ekranda. Bunun için sektör dizi sürelerini kısatmalı ve yurt dışındaki gibi bir yayın politikası izlemeli.

 • Ülkemizde dizi yapmak çok kolay artık süre kısıtlaması yok absürt komedi zamanı aslında kimse neden yapmıyorsa[DOUBLEPOST=1449692108][/DOUBLEPOST]

  İçlerinde en yazık olan acil aşk aranıyor oldu gibi.

  aynen o hemşirelerden ben çekerim yani dizi hiç sıkıntı değil 😀

Bir yorum bırakın