Dizi & TV Haberleri Yerli Diziler & Televizyon Dünyası

Bakanlık’tan ‘Çitos Efe’ Kararı!

Yazan Aserat

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal medyadaki videolarıyla ünlenen ve Show TV’deki Çocuktan Al Haberi yarışmasında da yer alan Efe Koçyiğit için harekete geçti.

‘Çitos Efe’ lakabıyla da tanınan Koçyiğit’in yaşına göre çok fazla kilolu olması, her görüntüsünde yemek yemesi veya yemekten bahsetmesi ve sürekli dans ettirilmesi nedeniyle başlatılan kampanyada çocuk istismarı olduğunu vurgulayan birçok şikayet yapıldı.

Şikayetler üzerine bir kurul oluşturan bakanlık, bu kurulda reklam filmleri, dizi ve eğlence programlarındaki çocukların durumunu inceleyecek ve ailelerle görüşecek. Çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verilerek ekonomik anlamda sömürülmeleri önlenecek.

Kurulun aileyi özellikle obezite konusunda uyarmasının ardından baba Şahin Koçyiğit ise çocuklarının kilolarını normale indirmeye çalıştıklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Aile Bakanlığı’nın bizimle ilgili bu girişimini gereksiz buluyoruz. Çünkü biz çocuğuyla çok ilgilenen bir aileyiz. Hem psikolojisini, hem fiziksel sağlığını kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bakanlık asıl sokakta zorla dilendirilen çocuklarla ilgilense daha mutlu oluruz, hatta destekleriz. Ama tabii ki bilmediğimiz bir nokta varsa da görüşürüz. Erzurum’a döndükten sonra bakanlıktan uzmanlarla görüşeceğiz. Eksik kaldığımız yerler varsa tamamlarız.”

Yazar hakkında

Aserat

Dizi izler, film izler. Kısacası ilgisini çeken her şeyi izler. Okur, kendince bir şeyler yazar. Biraz fazla konuşur. Aklında türlü türlü fikirler var. 2014'te kaydolduğu forumda 3. yılını doldurmak üzere.

14 Yorum

 • Bu nedenle bakanlık asıl sokakta zorla dilendirilen çocuklarla ilgilense daha mutlu oluruz, hatta destekleriz.

  Hayır, Bakanlık hem sokaklardaki çocuklarla hem de o programdaki çocuklarla ilgilenmeli. Programı her izlediğimde sinirlerim tepeme çıkıyor, yazık, o çocuklar büyüyecek.

 • Bizim evde bu program büyük bir hayranlıkla izlendiği için arada denk geliyorum bana göre çok itici bir çocuk. Sağlık müdahalesini de doğru buluyorum çocuğun yarısından fazlası yağdan oluşuyor. Bana kalsa çocukları istismar eden bu ve bunun gibi programların kaldırılması lazım.

   

  Bu arada Show da son günlerde hiç gündemden düşmüyor. Rüya'daki ensest cezası, Kalp Atışı'nın başına gelenler ve şimdi de bu. :A @mrt-06

 • Bizim evde bu program büyük bir hayranlıkla izlendiği için arada denk geliyorum bana göre çok itici bir çocuk. Sağlık müdahalesini de doğru buluyorum çocuğun yarısından fazlası yağdan oluşuyor. Bana kalsa çocukları istismar eden bu ve bunun gibi programların kaldırılması lazım.

   

  Bu arada Show da son günlerde hiç gündemden düşmüyor. Rüya'daki ensest cezası, Kalp Atışı'nın başına gelenler ve şimdi de bu. :A @mrt-06[DOUBLEPOST=1505147917][/DOUBLEPOST]

  Şirin görmesek inanacağız. :A

   

  Aynısını yazacaktım 3 vukuat. :A

 • Bu programda aşırı derecede çocuk istismarı yapıldığını düşünüyorum. Sarışın kız bunun kadar gündeme gelmedi ama ailesinin konuyu saptırma çabaları da gözden kaçmıyor 🙂

 • Bu çocuğa bakacaklarına 8 yaşında taciz edilip öldürülen çocuklara biraz ağırlık versinler. Uyarı levhaları asılsın. Birşeyler yapılsın. Bu çocuk da az bişey boğazını tutsun yani .Ailesi ne halta yarıyor.

 • Çocuk üzerinden prim falan yani çok saçma hiç çocuk oyuncu da olmasın o zaman. Sanki çocuğa kötü şeyler yaptırıyorlar dans ettiriyorlar en fazla bunun nesi istismar ben anlamıyorum.

 • Yok artık ne çocuk istismarı? Yıllardır yayınlanan bir format bu, sadece Türkiye'de değil aynı format Dünya'da da yayınlanıyor.. Ekranları zaten katil programları kapladı alternatif programları da böyle karalıyorlar..

 • Yok artık ne çocuk istismarı? Yıllardır yayınlanan bir format bu, sadece Türkiye'de değil aynı format Dünya'da da yayınlanıyor.. Ekranları zaten katil programları kapladı alternatif programları da böyle karalıyorlar..

  Ben de bunun bir nevi çocuk istismarı oluğunu düşünüyorum. Eskiden de vardı ama o zamanlar yarışmanın formatı "çocukların masum cevapları"ydı. En son programa ünlüler katılmaya başlayınca iyice çocukların kullanıldığı, reyting getirecek kalıplara sokulduğu bir formata büründü. Beş yaşındaki bir çocuğun 10 sene önce gündemden düşmüş bir şarkıcının şarkılarını bilmesi normal mi? Başta RTÜK ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere yetkililer buna engel olmalı.

 • Ben de bunun bir nevi çocuk istismarı oluğunu düşünüyorum. Eskiden de vardı ama o zamanlar yarışmanın formatı "çocukların masum cevapları"ydı. En son programa ünlüler katılmaya başlayınca iyice çocukların kullanıldığı, reyting getirecek kalıplara sokulduğu bir formata büründü. Beş yaşındaki bir çocuğun 10 sene önce gündemden düşmüş bir şarkıcının şarkılarını bilmesi normal mi? Başta RTÜK ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere yetkililer buna engel olmalı.

  Şarkı ezberletmek çocuk istismarı mı?

   

  Ya bu ülke annesi tecavüz edilen küçük Emrah'ı gördü yapmayın. Yakın örnek Anne diye dizi olmaması lazım, Öyle Bir Geçer Zaman Ki'yi söylemeye gerek yok Osman'ın yaşadıkları en büyük istismar olması lazım. Yasaklayarak bir şeyler olmaz setlere psikologlar yerleştirilmesi lazım onların onayları lazım ama bir çocuk şarkı ezberleyip dans ediyor diye istismar ediliyor demek çok ağır

 • Çocuğun sağlıksız olan bedeninden dolayı ailenin cebine nakit giriyorsa bu istismardır. İki kere iki dört 🙂 Bakanlık yerinde br uyarı yapmış. Bizimkiler izliyor arada denk geliyorum. Ne zaman görsem çocuk yemekten ya da hayvanlar aleminden bahsediyor. Hayvanlardan bahsederken bile "aslan ceylanı yemiş, panter zebrayı ısırmış" gibi şeyler söylüyor 🙂 Obeziteyle mücadele edilmesi gerekirken çocuk yaşta birisinin sağlıksız olan bedenini meşrulaştırması kabul edilemez. Gerçi çocuk napsın anne babası cahildir.

 • Çocuklar üzerinden para kazanmaya çalışılan bir program formatı bana göre ama bu programın komik olmadığı anlamına gelmez. Çocukların cevaplarını ağzımız açık izliyoruz 🙂

Bir yorum bırakın