Mangalar - Genel Yorum & Sohbet Konusu

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Şurada etiketlenmişim ama bölümü okuktan sonra bakarım. 97 den sonra bıraktım. Kendimi kaptırınca malum kendime zarar veriyorum :A
Bugünlük bu kadar. Artık yarın devam ederim :A
Ben de bugünlük 100'de bıraktım. Yarın devam edeceğim. :A Ama çok hızlı gidip gitmeme hakkında söz veremiyorum. Konu SNK olunca kendime engel olamıyorum... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Shingeki no Kyojin - Chapter 98

Fırtına öncesi sessizlik bölümlerinin sonlarına doğru geliyoruz. Festivale hazırlıklar ilerliyor. Paradis planı diğer taraftan görüşülüyor. Adaya bir saldırı düzenleyecekler ama ne şartlarda olacağı şuan belirsiz. Bakalım nasıl olacak, merak konusu. Gabi ve Falco arasındaki durum açığa çıktı. Falco'nun Gabi'yi sevdiğini anlamıştım ama burada iyice açığa çıkardı. Tabi Gabi aynı Eren gibi tam bir odun bu yüzden çok farklı anladı olayı. :A Bölümün genel olarak yıldızı Gabi'ydi diyebilirim. Her sahnesini ilgiyle takip ettim. Güldürdü bir çok yerde.

Tybur ve Magath arasında bir anlaşma yapıldı. Tybur kenstel dönüşüm vari bir şeylerin peşinde sanırım. Liberio için bir planı var ve Magath'a da ordunun generalliğini vermiş. Tüm güçler Willy'de ama o hiç öyle bir karakter izlenimi vermiyor. Gerçi oldukça gizemli de bir karakter bunu her halinden belli ediyor.

Hastane sahnelerindeki adamın kim olduğunu resmi olarak bölüm sonunda öğrendik... EREN F... JAEGER elbette. Ben tanımıştım ilk gördüğümde ama bu bölümü okuyunca bunu söylemem daha uygun olurdu elbette... :A @Dosi Hastanede Eren'in dedesiyle yaptığı konuşma sahnesi çok acayipti. Ve bir eldivenle beyzbol topunun Eren'de yer alması gerçekten ilgi çekici bir detaydı. Hikaye 1 aylık zaman atlaması yaşamış bu arada bir önceki bölümden. Bunu bu bölümde 2 yerde gördük. Yani festival hazırlıkları sona gelmiş durumda. Festivalden önceki akşam yemeği sahnesi de iyiydi. Willy'nin konuşması festivalde önemli şeyler açıklayacağını belli etti. O sahnelerde Gabi'lerin bulunması da güzeldi. Eldialılarla ilgili yine nefret dolu bakışlar gördük. Resmen dünyadaki gerçekleri adam fantastik bir evrende insanların yüzüne vuruyor. Irkçılık seride kol geziyor ve bunu çok acayip bir şekilde işliyor Isayama. Aynı ırktan olanlar bile birbirlerine nefretle bakıyor, böyle değişik bir ortam.

Gabi'nin uyandığı ve sonrasına doyasıya yiyip yığıldığı sahnelerde çok güldüm. Artık festival günü geldi diyebiliriz. Fırtına öncesi sessizlikten bahsettiğini de gördük Gabi'nin. Evet gerçekten bir şeyler hissediyor gibi. Reiner'ın orada çocuklara bakışları çok anlamlı... Falco vasıtasıyla Reiner basement'a gidiyor. 3. sezon 2. kısımdaki basement sahnesine benzettim oradaki yürüyüş sahnesini. Reiner yeraltına gidiyor ve karşılaştığı kişi EREN JAEGER... Reiner'ın yüzündeki ifade gerçekten çok acayip... Neler olacağını hep birlikte göreceğiz...

9.4/10

Shingeki no Kyojin - Chapter 99

Bu okuduğumuz şey BAŞYAPIT kelimesinin tam olarak karşılığıdır...

Evet evet yıllar sonra, tam tamına 4 yıl sonra EREN ile Reiner karşı karşıya... Eren'in ne planladığını merak etmemek elde değil. Elini kanatmış ve deve dönüşmeye hazır bir şekilde Reiner'ı tehdit ediyor. Falco da yanlarında her şeye tek tek şahit oluyor. Gerçekten inanılmaz gergin bir ortam vardı bölüm boyunca... Kiyomi Azumabito'yu da bu bölümde tanımış olduk. Doğu'dan gelen Hizuru ulusunun lideri sanırım. Önceki bölümde çocuklardan birine yardım etmişti. Amacının ne olduğunu henüz kestirmek güç...

Annie'nin babası da gözüktü bu bölümde. Annie'nin ölmediğine inanıyor. Reiner'ın annesi ile olan diyalogları iyiydi. Tüm yüksek rütbelilerin toplandığı bir ortam var Liberio Internment Zone'da.. Eren Reiner'la konuşuyor ve seninle aynı şeyi yapmak için buraya geldim diyor... Ve sonrasında perdeler açılıyor... Willy Tybur konuşma yapmak için ortaya çıkıyor. 100 yıl önceki tarihten bahsediyor. Eldia kralı Karl Fritz'in ihanetinden ve büyük titan savaşını bitirenlerin Tyburlar ve Helos olduğundan falan... Devlerin yıkımı olsun bir şeyler olsun sayıp duruyor baya. Yıkım getiren titanlar olarak bahsettiği sanırım duvardaki devler oluyor. Kurucu Titan'ın yıkım gücünden bahsediyor. Geçmişe gidip operasyondan da söz ediyor tabi. O sırada EREN olayı Reiner'ın yüzüne çarpıyor. Ne yaptığını bilmeyen 4 çocuk o adaya dünyayı kurtarma amacıyla gönderildi. Ve hala şuan ne yaptıklarını bilmiyorlar...

Zeke tarafında da ilginç bir sahne yaşandı. Zeke'nin yanında yüzü belli olmayan bir karakter Porko ve Pieck'i bir yere götürüp yeraltına düşürdü ve hapsetti. Zeke'nin amacını merak ettim. Ya da o kişi Zeke'den bağımsız biri mi bilmiyorum ama anlarız heralde. Falco'nun aydınlanması kısa sürmedi. Ortamdaki gerginliği çok güzel hissetti doğrusu. Eski bir arkadaş derkenki yüz ifadesi bir çok şeyi anlatıyor doğrusu. Ve perdelerin gerçek doğruları haykırdığı zaman geliyoruz. Tybur daha önce bahsettiklerinin tamamıyla yalan olduğundan söz ediyor. Savaş Çekici Titan sayesinde anılara ulaşarak gerçekleri gördüğünü söylüyor. Gerçekler ise tam tersi. Kral Fritz yanına alabildiği Eldialıları da alarak kendini adaya hapsetmiş. Savaşı bitiren Fritz ile Tybur ailesinin ortak çalışmasıymış. Fritz Eldialıları yani kendi halkını feda ederek Marley ile ortak çalışarak tüm bunlara sebep oldu. Burada kraliyet kanı ile ilgili çok kritik bir bilgiye ulaşıyoruz. Fritz savaşmama yemini denen yemin sayesinde ondan sonra gelecek Kurucu Titan sahiplerine de bu özelliğini aktardı. Bu sayede Kurucu Titan tam güçle kullanılmayacaktı. Yani Kurucu Titan'ın tüm gücünü kraliyet kanından bile olsan tam olarak kullanamıyorsun. Ancak Eren kraliyet kanından bile değil ve daha önce bir anlığına da olsa devleri kontrol edebilmişti. Bunun sebebi de Dina Fritz'in kraliyet kanından bir dev olmasıydı elbette.

Halk bu duyduğu gerçek karşısında şaşırıyor elbette. Ancak Tybur devam ediyor. Willy Kral Fritz'i övüp Eldialıları aklamak isterken Paradis adasında ortaya çıkan bir isyandan bahsediyor. Tüm Eldialıları dünyaya karşı aklama planını çok güzel bir şekilde işliyor. Paradis Adası tehdidinin Fritz'in ideolojisine karşı çıkan birileri tarafından devam ettiğini söylüyor. O kişinin adını da tüm dünyaya haykırıyor. EREN JAEGER'den başkası değil elbette...

10/10

Shingeki no Kyojin - Chapter 100...

Gelmiş geçmiş en iyi manga bölümlerinden bir tanesine hoş geldiniz... Kelimeler bu bölümün ağırlığını anlatmaya zor yeter...

Bölüm başlar başlamaz Magath ve Willy'nin planının detaylarını görüyoruz. Tüm yüksek rütbeli askeri personeli ve halkı oraya bilinçli topladılar ki açıklanan gerçekler tüm dünyayı ikna edebilsin. Willy oraya kendi ölme ihtimalini bile bile çıktı. Ve olası bir saldırıda feda edeceği insanları ikisi de umursamadan bu plana devam etti. Bu plan gösterdi ki amaçlarına ulaşmak onların tek derdi. Oradaki Eldialılıar ölmüş ölmemiş, masummuş değilmiş umurlarında değil. Eldialılar için kendi kanından olan ama değersiz olanların ölümüne göz yummuş birer şeytandı ikisi de. Kendileri de bundan bahsetti zaten konuşma sırasında.

Willy'nin konuşmasının devamı çok ilgi çekiciydi gerçekten. Geçen bölümde ufaktan söz ettiği kısmı iyice detaylandırdı. Orjinal Titan Ymir'in çocuklarının isminin duvarlara verildiğini söyledi. Duvarlardaki Colossal Titanların milyonlarca olduğundan bahsetti. Kurucu Titan gücünün Fritz'in savaşmama yemini yüzünden bu Titanları serbest bırakıp dünyayı ayaklarının altında ezmeyeceklerinden söz etse de Eren'in bu gücü bir anlığına da olsa aktif ettiklerini görmüştü Reiner. Milyonlarca Devasal Titan'ın dünyayı ve tüm ekosistemi ayaklarının altına almasından bahsetti. Rumbling yani Yıkım... Öyle bir şeyi düşünmek bile gerçekten tüyler ürpertici bir şey... Eren bunu aktif edebilecek potansiyel bir düşman olarak şuan gözüküyor tüm dünya tarafından da. Konuşma devam ederken yer altına dönüyoruz...

Falco Eren ile yüzleşiyor ve bu diyaloglar gerçekten çok iyiydi. EREN'in karizmanın öz oğlu olduğunu da söylemeliyim. Gerçekten inanılmaz çizilmiş. Büyüyünce bambaşka bir hale bürünmüş, bambaşka... Herkesi parmağında oynatan bir tip gibi duruyor. Nasıl bu hale geldiğini çok merak ediyorum, muhakkak detaylandırılacaktır... Eren'in Reiner'la olan konuşması ise gerçekten muazzam ötesi... İyi adam kötü adam muhabbeti... Eren annesinin neden diri diri yenildiğini sordu... O kadar masum insanın neden ölmek zorunda olduğunu sordu... Reiner'ın verdiği cevap, Eren'in tepkileri gerçekten muazzamdı... Dünyayı kurtarmak için yaptıklarından bahsetti. Eren'in geçmişte söylediğini Reiner'ın ortaya atması Eren'in yapmamışım gibi say demesi... Eren'in aynı şekilde Reiner'e ben seninle aynıyım, adaya geldim ve senin yaptıklarının aynısını yaptım demesi... Reiner'e ayrıca geçmiş ve tarih hakkında söyledikleri de müthişti. 4 çocuk o adaya gönderildi. Hiç bir şeyden haberleri yoktu ve ailelerinin onlara dayattığı kültür ve bilgilerle bu nefrete büründüler. Eren bunları Reiner'ın yüzüne hiç çekinmeden vurdu. Ve onu anladığını söyledi. Onu affettiğini söyledi bir nevi ona. Ama Reiner da hikayenin Eren tarafından bilinmeyen kısmından bahsetti. Operasyonun devam etmesini sağlayanın kendisi olduğunu söylediği kısım ve yok olmak istiyorum dediği kısım gerçekten çok iyiydi...

Sonra devreye Willy giriyor... Eldialı olduğundan utandığından ve kanını lanetlediğinden bahsediyor. Bir insan kendi ırkından ve doğumundan nefret edecek kadar nasıl bir kin besleyebilir ki. Evet Titanlar Eldialılar var olduğu için var ve Eldialılıar olmasa bu tehlike olmazdı ama titanların nasıl oluştuğunu veya neden insanlara saldırdığını bilmiyoruz şuan... Veya Paradis'tekiler her şeyden habersiz kafes gibi surların ardında yaşarken onlara ilk saldıran da Marley'dekilerdi sonuçta. Sonra da ölmek istemiyorum diyip herkesin gücünü kendine istiyor. Birlik istiyor. Yani Marley'deki Eldialıları aklayıp Paradis'i yok etme planı tam anlamıyla başarıya ulaşacak bu şekilde... Eren'in Reiner'ı anlaması ve onu ayağa kaldırması, ona yine yeniden biz aynıyız doğduğumuzdan beri böyleyiz demesi, ilerlemeye devam edeceğim ta ki tüm düşmanlarım yok oluncaya kadar demesi... Willy'nin konuşmaya devam edip Paradis adasına resmi olarak savaş açması ve tam savaş açtıktan sonra Eren'in de deve dönüşüp önce apartmandaki masum insanları öldürüp sonra Willy'i ortadan ikiye ayırması... Böylesi epik bir sahne çok çok çok az görülür... İnanılmaz sert ve çılgın bir sahne. Eren'in bu kadar ileriye gitmesinin sebeplerini merak etmemek elde değil... Ancak şu kesin ki artık savaş kesin olarak başladı...

12/10
Hepsini ard arda izledim ve izlerken kafam çok karıştı. Senin yazılarında tamamladım merakımım bir kısmını.
Ben o kişinin Eren olduğunu tahmin edemedim. Aşırı değişmiş, son sahnede Reiner ile karşılaşınca anlıyoruz.
Diğer bölümde de yüzleşme vardı bir nevi ama henüz bilmiyoruz Eren'in ne planladığını. Falcao o da haliyle büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Son kısımda ise yine Eren'in yaptığı şeye anlam veremedim.

Bana başlattığın sayfadan bu yana Reiner iyi ama diğer kişilerin kötü olduğu izlenimi verildi ama anime de tam tersiydi.
Gabi ve diğerleri onların hikayesi beni sarmadı. Ben direk Eren ve hikayesine odaklanmak istiyorum. Animeyi izlemeden tam hakim olamayacağım gibi. Sizin gibi aynı tadı alamıyorum haliyle. Devamında sadece Eren'in kısımlarını okuyup odaklanmak istiyorum.

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Hepsini ard arda izledim ve izlerken kafam çok karıştı. Senin yazılarında tamamladım merakımım bir kısmını.
Ben o kişinin Eren olduğunu tahmin edemedim. Aşırı değişmiş, son sahnede Reiner ile karşılaşınca anlıyoruz.
Diğer bölümde de yüzleşme vardı bir nevi ama henüz bilmiyoruz Eren'in ne planladığını. Falcao o da haliyle büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Son kısımda ise yine Eren'in yaptığı şeye anlam veremedim.

Bana başlattığın sayfadan bu yana Reiner iyi ama diğer kişilerin kötü olduğu izlenimi verildi ama anime de tam tersiydi.
Gabi ve diğerleri onların hikayesi beni sarmadı. Ben direk Eren ve hikayesine odaklanmak istiyorum. Animeyi izlemeden tam hakim olamayacağım gibi. Sizin gibi aynı tadı alamıyorum haliyle. Devamında sadece Eren'in kısımlarını okuyup odaklanmak istiyorum.
Zaten çok değişime uğruyor ve yüzü tam verilmiyor bir kısma kadar, tahmin edememen normal. Adaşım da tahmin edememişti Eren olduğunu. Reiner Eren dedikten sonra anlamıştı aynı senin gibi. :A @Sherlock

Onun dışında yukardaki yorumlardan birinde yazdım olayın nasıl olduğunu. Hani 100. bölüme kadar yayınlanan kısma bakarsak Marley'i yöneten Willy Tybur bunu gördük. Marley'in ve oradaki Eldialı'ların planı dünyadakilerin kendilerini affetmesi ve onlar gibi olmak, onlar tarafından kabul edilmek. Bunun için de Eren'in adasındaki insanlara şeytan gözüyle bakıyorlar. Burada tüm dünya önünde Paradis adasına savaş açıyorlar ki dünya onları adadaki Eldialılar'dan farklı görsün. Eren de burada kendilerine savaş ilan eden adamı öldürüyor görüldüğü üzere. Ve burada tam savaş ilan edildikten sonra bu saldırıyı gerçekleştiriyor. (Bu kısım önemli... Yani bu olayı Eren başlatmıyor...) İlerleyen bölümlerde Eren'in neyi neden yaptığını anlayacaksın zaten ve orada öyle şeyler göreceksin ki vaoov diyeceksin. Ama bunun için sabırla okuman gerekiyor...

Chapter 90'dan sonrası tamamen Marley kısmına odaklanıyor zaten. Onların iyi veya kötü olduğundan bahsetmiyor. Onların bu yolculukta neler yaşadığından bahsediyor. Onlar kötü şeyler yaptılar ama bu kötü şeyleri yaparken dünyayı kurtardıklarını sanıyorlardı. Burada siyah veya beyaz iyi veya kötü yok. Her karakter ama her karakter gri. Reiner kendi de diyor zaten ölmek istiyor. Adam yaptığı şeylerden hoşnut değil ama bir amaç uğruna yaptığına inanıyor. Aynı şekilde Marley'deki tüm Eldialılar bir yalana inandırılarak büyümüş. Bunu Willy Tybur açıklamasında söylüyor. Hepsi kendi ırkından olan insanlara nefretle bakarak büyüyor onlara şeytan diyor. Bu yüzden onlara ne yapsak mübah diyor. Paradis'e yaptıklarının onlar üzerindeki etkilerini görüyoruz çok ağır ve psiklojik bir biçimde. Bunu Reiner üzerinden görmek ise gerçekten manidar. Çünkü Reiner oradaki insanların da onlardan farksız olduklarını fark ediyor ve bu ona çok ağır geliyor...

Gabi ve Falco'nun hikayesi seride önemli bir yere sahip, bunu da ilerleyen bölümlerde okudukça göreceksin ve ben onların hikayesinden de çok keyif aldım seri boyunca. Karakter gelişimleri gerçekten baya başarılı...

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 101

Çılgınlar çılgını 100. bölümden ve o çılgınlar çılgını final sahnesinden sonra olayların nasıl gideceği büyük merak konusuydu. Eren'in acımasızlığı sivillere ve Marley'deki tüm askeri personele sıçradı. Önce Willy'i ve sonrasında oradaki tüm yetkilileri deviyle yok etti Eren... Gabi'nin arkadaşı Udo ve Zofia'nın ölümüne şahit olması Gabi'de bir şok etkisi yarattı. Gerçekten kan ve vahşet tam manasıyla hissedildi. Eren'in daha önceki algısıyla şimdiki algısının arasında çok fark var, bunu görebiliyoruz... Kendi adasına yapılanları Marley'e yapıyor bir nevi... Ama Eren'in sivilleri de acımadan katletmesinin altında yatan sebebi şuan anlamamız mümkün değil... Ve çok merak ediyorum bu sebebi...

Sonrasında ise Savaş Çekici dev ortaya çıktı. Willy Tybur deve sahip değilmiş, kız kardeşindeymiş dev gücü. Willy'nin ölümü de çok sertti. Eren resmen yuttu adamı. Aslında onu dev gücü ondaysa direk o gücü ele geçirmek için yapmış da olabilir... Savaş Çekici ise gerçekten oldukça güçlü bir dev olduğunu gösterdi. Tabi şuan Liberio'da Taşıyıcı Titan ve Dişli Titan da var. Hatta Zeke'nin titanı ve Reiner da var. Yani ortalık çok karışacak gibi duruyor. Ve bölümde gördük ki Mikasa ve Jean ve diğerleri adaya geldi... Herkes burada ve kaos geliyor...

Eren'in karizması ise gerçekten inanılmaz... Isayama Eren'i Chapter 90'dan sonra öyle bir çizmiş ki her görüldüğünde vaay be dedirtiyor... Mikasa son sahnede Savaş Çekici'nin ensesine oldukça yüklü bir patlayıcı mızrak gönderdi. Normal şartlarda ölmüş olması gerekiyor. Bir dahaki bölüm neler olacak göreceğiz...

9.8/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 102

Savaşın çılgınlığı son hızda devam ediyor... Marley ve dünyadaki diğer ülkelerden gelip Liberio'da toplanan tüm yetkililerin ölümü doğrulanmış oldu. Magath şuan Marley'de en yetkili isim gibi duruyor. Ve Eldia sorunu planlanandan çok başka yerlere gidecek. Adadakilere şeytan gözüyle bakılıyordu ve Eren'in yaptığı saldırı bunu çok başka yerlere çekecek gibi duruyor. Eren adadakilere mektuplar yolladı. Mikasa'nın söylediklerinden anladığım kadarıyla Eren bunu onlardan habersiz yapmış. Sivilleri hatta çocukları bile öldürdün Eren... Ne yaptığının farkında mısın... Gerçekten çok ağır ve acımasız bir şey yaptı Eren. Ama Kurucu Titan'ı ve tabi ki dostları Eren'i kurtarmak için tüm Scouts ekibi buraya geldi. Mikasa, Sasha, Jean, Conny, Levi... Tüm ekibin 4 yıl sonraki hallerini gördük. Serideki teknik kalite bu bölümlerde inanılmaz kaliteli gerçekten. Çizimler muazzam. Okurken öyle haz alıyorum ki gerçekten mükemmel...

Gabi de bizimkilerin sivillere, askerlere ve kendi halkına verdiği zararı görüp iyice nefrete büründü. O çocuk haliyle savaşmaktan bahsediyor. Ama sen ne yapabilirsin ki altı üstü bir çocuksun. Bu arada Gabi üzerinden Eren'in çocukluğuna yapılan paralellik çok göze çarpıyor. Ve bu Gabi'nin hikayesinin etkileyiliğini gözler önüne seriyor. Eren'e duyduğu nefreti de net bir şekilde görüyoruz. Neler yaşayacağını merakla takip ediyorum...

Warhammer Titan'ın ölmediğini gördük. Ayağından deve dönüşüyor. Mikasa boynunu yok etmesine rağmen yok olmadı. Savaşın devamı gerçekten çok acayip olacak. Eren'in devi üzerinde tam kontrole ulaştığını da burada görmüş olduk bu arada... Gerçekten bambaşka bir karizmasın be EREN JAEGER...

Şenlik devam ediyor ve Cart Titan ile Jaw Titan savaşa katılıyor. Hatta üstüne Beast Titan da katılıyor. Son sahne gerçekten çok iyiydi be. Levi'nin gelişi Marley titanlarının savaşa dahil oluşu. Eren'in de zor durumda kaldığı bir şekilde bitti son sahne. Ve iki tarafın sahnenin yarıya bölünmüş şekilde gösterilişi. Aksiyonun ve kalitenin tavan yaptığı muazzam üstü bölümler...

10/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 103

Gerçekten epik üstü epik bölümler. İnanılmaz heyecanlı dur durak bilmeyen efsane bölümler... Öyle bir savaş ki her an her denge değişebiliyor... Tüm güçleriyle ölümüne bir savaş... Eren'in ne denli güçlendiğini bu bölümde iyice görmüş olduk. 3. kez deve dönüştü ve neredeyse hemen hemen yine aynı boyutlarda bir deve dönüştü. Gerçekten karizmanın öz oğlusun be EREN... Warhammer'ı yemek için ne gerekiyorsa yapıyor. Sonu ne olacak bilinmez... Reiner ve Falco da gözüktü. Reiner dev gücüyle korudu elbette Falco'yu. Diğer türlüsü saçma olurdu. Ama Reiner'ın yaşama hevesi yok tabi... Eren'le yaptığı konuşmadan sonra kendini yenileme özelliğini bile aktif etmiyor, şuan vahim durumda...

Beast Titan Levi tarafından teklendi. Levi ne çılgın bir adam be... Ackermanların ve Keşif Birliğinin gücü Marley'in devlerini dumur etti... Pieck'in Cart Titan'ı da Jean tarafından yok edildi... Gerçekten savaş sahneleri inanılmaz çizilmiş. Isayama bu bölümlerde destansı bir seviyeye ulaşmış diyebiliriz... Porco'nun da Eren'e bilendiğini görüyoruz. Savaş alanı bizim kontrolümüzde Paradis şeytanları yok olacak derken bir de ne görelim... ARMIN ARLERT COLOSSAL TİTAN'ı ile yıkımın tanrısı rolünü oynuyor... Tüm limanı ve gemileri paramparça edip bi anda savaşın dengesini değiştiriyor... Bölüm sonunda ise SNK'nın neredeyse özeti şeklinde bir cümle beliriyor. "Bu amansız trajedi döngüsü son bulacak mı?" SNK dünyasını anlatan en muazzam cümlelerden bir tanesi gerçekten. Eldialılar Eldialıları katlediyor. Amansız ölümüne bir savaşa girmiş durumdalar. Ve bunun baş sorumlusu Eren Jaeger. Bu savaşın sebebi ise tam olarak belirsizliklerle dolu... Arka planı belirsizliklerle dolu.. Ama savaş çok acımasız... Pieck ve Zeke aradan çıktı, Armin limanı yok etti Eren Warhammer'la büyük savaşta. Ve Porco da Mikasa ile çarpışacak gibi. Nereye gideceğiz inanılmaz bir merak var...

11/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
101-105
Oldukça karıştı ortalık ve Eren masum insanları da yok etti. Artık bunu bilinçli mi yaptı yoksa deve dönüşünce kontrolünümü kaybediyor bilemedim. Mikasa ve diğerleri de artık belirdi. Çizimler değişmiş ve tanımakta zorlanıyorum. Yani seneler sonları hallerini tam çıkaramadım daha. Devler birbiri ile savaşmaya başladı. Falcou olayların şaşkınlığı içinde çözmeye çalıştı durumları. Anlamlandıramadı.
Eskiden Eren bir kez Deve dönüşünce bitkin oluyordu ama bu kez defalarca deve dönüştü. Artı şu elindeki kızı bir türlü yemeye fırsatı olmadı (amacı yemekmiydi onu da anlamadım gerçi) .

Gabi boyundan büyük işlere karıştı. Pieck'ı kurtardılar galiba. Sonrasında da diğerlerine karşı mücadelede yılmadı ve Falcou o da onu yalnız bırakmadı. Sasha'nın ölümü sürpriz oldu. Yalnız son sahneleri anlamadım. Erenler mi Zeke'yi yakaladı, yoksa Zeke mi Eren'i yakalamış oldu? Mikasa neredeydi son sahnede. Çizimler kafamı karıştırıyor ve kim nerde çözemedim.

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 104

Savaş tüm vahşetiyle devam ederken bırakmıştık son bölümde. Pieck darmaduman halde ve Jean ateş edecek ve Armin Colossal Titan'ının haşmetiyle neredeyse atom bombası gibi yok etti tüm limanı. Tabi ki o da sivilleri ve birçok insanı öldürdü bu dönüşümde. Artık kimse günahsız değil. Ne Paradis'te ne Marley'de... Eren'i kurtarmak için sivilleri öldürmeyi göze alan Armin ve Mikasa ve Hange ve diğerleri... Eren'in yaptığı planın sonuçları ne olacak bilmiyorum ama Eren'i kaybetmeyi göze alamazlardı. Yardıma gelmek zorundaydılar. Öyle de oldu ve savaş kaçınılmazdı. Eren'in başlattığı savaşı Keşif ekibinin de yardımıyla kazandılar... Jean ateş edecekken duraksadı mı yoksa ıska mı geçti, o sahne ilginç bir sahneydi... Aslında kendi içlerinde çekiştiklerini ve bu savaşa Eren tarafından sürüklendiklerini bir çok sahnede gördük diyebiliriz. Eren'in amacının ne olduğu konusu gerçekten çok acayip bir konu. Bunun hakkında biraz düşününce tahmin yürütmek çok zor değil aslında ama basit bir intikamdan daha fazlası var gibi burada. Eren'in konuşmaları bunu gösteriyor sanki. Bilemiyorum göreceğiz artık...

Dişli Titan'ın Ymir'ininkinden daha farklı ve çok daha güçlü olduğunu gördük ancak Mikasa ve Eren onu alt edip Eren'in Savaş Çekici Titan'ı yemesini sağladılar... Eren'deki güçler şuan çok ilginç bir noktaya evrildi. Hem Kurucu Titan var hem Atak Titanı var ve şimdi de Savaş Çekici Titan'ı ele geçirdi... Eren 3. dönüşümünden sonra artık gücü bitti ve devden çıkmak zorunda kaldı. Eren'in 4 yılda dev gücünde yeterince ustalaştığını burada görmüş olduk. Hem de epey ustalaşmış... Sertleşme yeteneğini de tam randımanlı kullanabiliyor görüldüğü üzere. Hange'nin ve zeplinin gelişi, Armin'in Erwin vari planı ve kaçış planı bakalım nereye varacak...

9.7/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 105

Savaş sonlandı ve zeplinde şenlik var... Şenlik de ne şenlik ama... Paradis adası da kendilerini asıl Eldialılar olarak görüyorlar ve zaferi Eldialılar için aldıklarından bahsediyorlar. Hemen altlarında ise bambaşka bir mevzu var... Gabi Falco'ya Eldialıları iyi göstermek için neler yaptığından bahsediyor. Tüm Marley'deki Eldialılar bambaşka amaçlar uğruna çalışıyor ve dünyaya iyi görünmek için kendilerini Marley'e adıyor. Ancak sonuç yine yeniden masum insanlar öldürülüyor. Hem de Eren ve tüm ekip tarafından. Ancak Falco olayları birinci ağızdan dinledi bile. Reiner'ların Paradis'e yaptığını ve Eren'le Reiner'ın konuşmasını birinci ağızdan dinledi bir kere.

Hepimiz aynıyız, adanın dışı, adanın içi... Eren'in Reiner'a söyledikleri aslında Falco'nun bilincini baya bir aydınlatıyor diyebiliriz. Gabi şu an çok bilgisiz ve çok cahil. Çünkü yaşanan her şeyi kendi açısından değerlendiriyor, bu çok normal. Paradis'tekilere adadaki şeytanlar diyor ancak ilk saldırıyı Marley yaptı. Ama Falco'ya sorduğu soru orada yaşananları gördün mü... Paradis'tekilere öyle bir nefret algısına sahip ki onların masumca katledilip canlı canlı devler tarafından yendiğini ve orada yaşananların sebebinin Reiner ve ekibi olduğunu düşünmek bile ona zor geliyor. Gabi'deki nefretin bu bölümde gittiği yer çok acı verici bir yer... Jean Conny ve Sasha'nın konuşması... Gabi'nin sıktığı merminin Sasha'yı vurması... Çok üzücü ve acı verici bir sahne. İlk okuduğumda Sasha'nın ölümü beni baya derinden sarsmıştı. Hele bu bölümde üçlünün diyalogları sonrası bunun olması çok acayip... Isayama gerçekten nereden vuracağını çok iyi biliyor... Son söylediği söz ise ET... Falco ve Gabi'nin hikayesi bundan sonra sanırım adada devam edecek. Çünkü gemiye bindiler ve Gabi'nin de Sasha'yı öldürmesi sonrası orada tutsak edildiler. Zeke'nin de yaşadığını ve ihanetini de öğrenmiş oldular bu arada.

Gemideki muhabbetler ise çok ilgi çekiciydi. Levi'nin Eren'e yaptıkları olsun, Hange'nin Eren'e bakış açısı ve söyledikleri olsun. Eren'in onları Zeke ile birlikte bir plan yaparak buyara sürüklediklerini öğreniyoruz... Eren planı tek başına yapmamış ve onlara yardım eden Yelena adlı yeni bir karakteri görüyoruz. Pieck ve Porco'yu aşağı atan aynı kişi. Zeke'nin sağ kolu anladığım kadarıyla. Zeke'nin ölmesi zaten saçma olurdu, gösterilmemişti de. Mektupların aslında Eren'in ve Zekenin planlarını detaylıca adadakilere anlattığını da görmüş olduk. Tabi Yelena yardımıyla da bu plan gerçek oldu ve Liberio saldırısı başarıyla plana uygun devam etti. Zeke de oradan alındı ve kraliyet kanına sahip biri ele geçirilmiş oldu. İki Yeager kardeşin hikayesi nereye gidecek onu da göreceğiz... Eren'in Sasha'nın ölümüne verdiği tepkinin muazzamlığına da şapka çıkarıyorum... Sasha'nın şapşallığını hatırlayarak takındığı yüz ifadesi çok iyiydi...

@Dosi Son sahnelerde şöyle anlatayım. Zeke ve Eren büyük ihtimal Eren Marley'e içeri sızdığında görüştüler. Eren mektupları Falco yoluyla Paradis adasına yoldaşlarına gönderdi ve planını anlattı. Eren'in amacı son sahnelerde dediği gibi Marley'deki askeri gücü büyük ölçüde zayıflatmaktı ve başarılı da oldu. Ancak Hange'nin de dediği gibi dünyanın nefretini üstlerine çekmiş oldular. Ve ayrıca ekip tümüyle Eren'e olan güvenini de kaybetmiş oldu. Burada Eren ve Zeke tutsak olarak bulunuyor Hange, Levi, Armin ve Mikasa'nın olduğu Keşif Birliği'nin tutsağı olarak adaya geri dönüyorlar yani. Mikasa son sahnede o konuştukları odada yoktu, Armin'le birlikte Sasha'nın cesedinin yanında diğer kısımdaydılar...

10/10

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 106

Shingeki no Kyojin yani Hajime Isayama hikayesinde hiç bir boşluk bırakmaz... Bu eser ders olacak şekilde kurgulanmış efsanevi bir yapıttır. 4 yıllık time skip sonrası hikaye çok garip bir yerde başlamıştı, nereye düştük karakterlere ne oldu Eren niye böyle diye bir anda sorular içinde bulduk kendimizi. Sonrasında muazzam epik bir savaşı geride bıraktık ve savaştan hemen sonraki bölümde ne görelim... 3. sezonun sonunda bıraktığımız Paradis adası o 3 yıllık süreçte ne yapmış ve ekip neler yaşamış Isayama bize bunları tek tek mükemmel bir kurgu ile gösteriyor...

Yelena 3 yıl önce adaya gönderilmiş tabi ki Zeke'nin planı doğrultusunda. Zeke'nin amacını da bir nevi burada öğrenmiş olduk. Zeke'nin kendi yoldaşları ve ekibi var. Onları time skip öncesi dönemde adaya göndermiş. Ve bir teklif iletmiş. Eren'le görüşüp Kurucu Titan'ın gücünü istiyor. Ama 'Gizli bir Plan'dan bahsediliyor bunun ne olduğunu henüz bilmiyoruz... Marley'in 4 yıllık bir savaşın sonunda olduğunu görmüştük Chapter 91 ve sonrasında. Bu bölümde ise Yelena direk olayları aydınlatıyor. Burada yine kurgudaki mükemmeliği görebiliriz. Bağlantıların ne kadar başarılı kurulduğunu görüyoruz. Bu 4 yıl boyunca Paradis adası boş durmamış elbette. Oraya gönderilen gemilerin hiçbiri geri gelmedi diyordu Marley askerleri. Oraya giden gemilerin ne olduğunu yine tek tek göstermiş Isayama. Hange'nin önderliğinde oraya gelen tüm Marley'lileri birlikte çalışmaya ve yardım için kullanmaya başlamışlar. Teknolojilerinden de yararlanmışlar ki zeplinleri olduğunu da gördük bir önceki bölümde. Önce kullanmışlar gibi ama sonrasında Marley'den gelenlerle iyi anlaşmaları da kaçınılmaz olmuş. Yemek sahneleri olsun, ilk tanışma sahneleri olsun Sasha'yı tekrardan görmemiz olsun... Çok güzel sahneler vardı bu bölümde... Liman hakkında yapılan muhabbetler keza güldürdü.. Sasha'nın her şeye yemek olarak bakması falan...

Eren'in toplantıdaki konuşmada Zeke'ye katıldığını görüyoruz. 3 yıl önce aslında o toplantıda bahsettikleri Eren'in kafa yapısını anlatıyor bir nevi. Eren konuşmak istemiyor aksiyon istiyor. Rumbling'den söz ediyor. Willy'nin bahsettiği Rumbling'den Eren 3 yıl önce Paradis'tekilere bahsediyor. Zeke ile temas kurarsa Kurucu Titan'ı aktif edeceğinden bahsediyor. Bunu da Dina Fritz'le olan temasıyla, 2. sezonun sonundaki olayı çözmesiyle anlıyor. Eren'in amacı dünyadaki düşmanlarını yok etmek buradan anladığımız kadarıyla. Armin ve Mikasa ile konuşmasında da bunu anlıyoruz. Armin konuşup anlaşabiliriz diyor. Bize zaman lazım diyor. Eren ise Marley'in onlara saldırabileceği korkusuyla zaman kaybetmek istemiyor. Dünyanın onlara nasıl bir algıyla bahsettiğinden bahsediyor. Aslında kendilerince haklı hepsi...

Eren'in yolunda ilerlediğimizi görüyoruz tabi sonrasında... Ve bu yolun sonunda Sasha'nın cenazesi Paradis'e ulaşıyor toplam 8 ceset, 8 yoldaşın cesedi... Armin Annie ile konuşmaya gitmiş. Liberio'da yaptıklarının ne anlama geldiğini çok net bir şekilde biliyor o da. Eren'in peşinden gittiler, Eren onlara mektubunda gelip gelmemelerinin önemsiz olduğundan, her türlü planını uygulayacağından bahsetmiş. Ekip de bu kararı almak zorunda kalmış. Ve tüm siviller, oradaki insanlar... Hepsi Reiner'ların zamanında onlara yaptığını Liberio'daki halka yapmış oldu... Aslında hepsi aynılar sözünün ne denli doğru olduğunu görmüş olduk yine yeniden... Levi Zeke ile bir yere gidiyor tutsak etmiş şekilde. Zeke Eren'le görüşmek istiyor tabi. Nedeni Kurucu Titan'ı aktif etmek elbette. Gabi ve Falco bir zindanda tutsak. Mikasa Sasha'nın mezarının başında ve Eren'in tutsak olmasından dolayı harap bir halde... Eren ise zindanda, yoldaşlarıyla yolu ayrı düştü artık ve inanılmaz karizmasıyla aynaya bakıyor. Söylediği şey ise şavaşmadan kazanamazsın, savaş, savaşmaya devam et... Bu çılgın hikaye nereye gidecek böyle...

9.5/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
2 gündür okuyorum, 114. bölüme geçtim. Özellikle 112 ve 113 çok iyi bölümlerdi.

Eren'i tutsak ettiler ve ben dev gücü olmasına rağmen neden gücünü kullanıp kurtulmuyor diye düşünmüştüm. Aradığım cevabı 107. bölümde buldum, Eren de istedigi zaman gidebileceğinden bahsetti.
109
Zamanında Sasha'nın kurtardığı kız Gabi ve Falcao ya yardim etti. Annesinden bahsettiğinde o sahneleri hatırladım.

111- Bu bölüm Gabi ve Falcou ile alakalıydı. Gabi'nin Sasha'yı öldürdüğü ortaya çıktı ve saldırı yapıldığında Falcaou Gabi'yi korurken başından darbe aldı.

112- Bölümün en iyi kısmı Eren, Mikasa ve Armin'in masa başındaki konuşmuşlarıydı. İlginç muhabbet döndü. Eren'in Armin ile dövüşmesine şaşırdım

113 Levi ve Zeke mücadelesi çok iyiydi. bakalım Zeke kurtulacak mı. Genelde bir şekilde kurtuluyorlar
.

• Harika

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Tam gaz devam etmekteyim. Uykumuda almanın verdiği enerji ile iyi yüklendim yine :A
115-120 bölüm yorumları

115- bu bölum baya iyiydi, Zeke ve Eren'in buluşmuş oldukları ve bu olanların plan olduğunu gördük. Zeke, Eren'in kardeşi olduğunu ögrendiğinde harekete geçmiş. O bezbol topu bu bölümde de vardı. Levi öldümü gerçekten? heyecanlı yerde bitti

116- Pieck, Eren ve Gabi ile geçti bu bölüm. Son dakikaya kadar Pieck'in birşeyler yapmasını bekledim ve beklendiği gibi Eren'i kandırdı. Çatıda olan sahneler güzeldi. Yine heyecanlı yerde bitti.Gabi ve Pieck birbirine kelepçeliler. Bakalım kurtulacaklarmı.

117 - oldukça heyecanlı bir bölumdü. Pieck deve dönmüşüp Gabi'yi kurtardı. Eren ise Reiner ile mücadele etti. Baya darbe aldı ve son sahnede ise Zeke geldi ve Eren'e artık abin geldi dedi. Levi acaba öldümü. Benim aklım hâlâ orada.

118 - 3 ayrı olayları okuduk, Gabi ve Falcau yüzleşmesi, Mikasa ve diğerlerinin Eren'e yardım etmek için harekete geçmesi ve Eren ile Zeke'nin mücadelesi. Tam başardıklarınu düşündükleri an Zeke darbe aldı. Pieck'in tuzağı sayesinde.

119- tüm bölüm Çatışmalar ile geçti. Eren ve Zeke'yi bir araya getirmemek için elinden geleni yaptilar. Zeke devleri çağırarak Falcau'nun da deve dönüşmesini sağladı ve Falcao Reiner'e saldırdı. Son sahnede Gabi Eren'e ateş ederek kafasının gövdesinden ayrılmasına sebep oldu ve bölüm orada bitti.

120- ilginç bir bölümdü. Eren'in kafası uctuğu sırada Zeke ona dokunabilmisş, sonraki süreci görmedik. Aradan zaman geçmiş ve Zeke ile Eren bir evrende buluştular. Zeke, Eren'i alarak babasının anılarında yolculuk yaptılar. Bakalım bir sonraki bölümde bu iş nereye varacak.

@MEnes yarına kadar el atmam. Artık fırsatı değerlendir :A (gerçi akşamım dolu olmasa devam ederim okumaya :A )
Yarın o bahsettiğin 121i okumayı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

• Harika

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Tam gaz devam etmekteyim. Uykumuda almanın verdiği enerji ile iyi yüklendim yine :A
115-120 bölüm yorumları

115- bu bölum baya iyiydi, Zeke ve Eren'in buluşmuş oldukları ve bu olanların plan olduğunu gördük. Zeke, Eren'in kardeşi olduğunu ögrendiğinde harekete geçmiş. O bezbol topu bu bölümde de vardı. Levi öldümü gerçekten? heyecanlı yerde bitti

116- Pieck, Eren ve Gabi ile geçti bu bölüm. Son dakikaya kadar Pieck'in birşeyler yapmasını bekledim ve beklendiği gibi Eren'i kandırdı. Çatıda olan sahneler güzeldi. Yine heyecanlı yerde bitti.Gabi ve Pieck birbirine kelepçeliler. Bakalım kurtulacaklarmı.

117 - oldukça heyecanlı bir bölumdü. Pieck deve dönmüşüp Gabi'yi kurtardı. Eren ise Reiner ile mücadele etti. Baya darbe aldı ve son sahnede ise Zeke geldi ve Eren'e artık abin geldi dedi. Levi acaba öldümü. Benim aklım hâlâ orada.

118 - 3 ayrı olayları okuduk, Gabi ve Falcau yüzleşmesi, Mikasa ve diğerlerinin Eren'e yardım etmek için harekete geçmesi ve Eren ile Zeke'nin mücadelesi. Tam başardıklarınu düşündükleri an Zeke darbe aldı. Pieck'in tuzağı sayesinde.

119- tüm bölüm Çatışmalar ile geçti. Eren ve Zeke'yi bir araya getirmemek için elinden geleni yaptilar. Zeke devleri çağırarak Falcau'nun da deve dönüşmesini sağladı ve Falcao Reiner'e saldırdı. Son sahnede Gabi Eren'e ateş ederek kafasının gövdesinden ayrılmasına sebep oldu ve bölüm orada bitti.

120- ilginç bir bölümdü. Eren'in kafası uctuğu sırada Zeke ona dokunabilmisş, sonraki süreci görmedik. Aradan zaman geçmiş ve Zeke ile Eren bir evrende buluştular. Zeke, Eren'i alarak babasının anılarında yolculuk yaptılar. Bakalım bir sonraki bölümde bu iş nereye varacak.

@MEnes yarına kadar el atmam. Artık fırsatı değerlendir :A (gerçi akşamım dolu olmasa devam ederim okumaya :A )
Yarın o bahsettiğin 121i okumayı sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Bu arada 120'deki olay tam dediğin şekilde değil, başka bir evren yok yani. Onu sana bölümü okumadan da anlatabilirim çünkü ezbere biliyorum. Ama önce 121 ve 122'yi okuman lazım. Kafan karışırsa detaylı açıklamalar yaparım. Ben okumaya başlıyorum birazdan, bakalım kaç bölüm okuyabileceğim... :A

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 107

Eren'in aklındakileri merak ederek bırakmıştık son bölümü... O mükemmel karizmasıyla aynaya bakıp 'Savaş, Savaşmaya devam et' diyordu. Hange bunlara şahit olmuş ve Eren'le konuşmaya gelmiş. Eren'le Hange'nin konuşması çok çok iyiydi... Hem geçmişten bahsetmesi, hem klasik komikliklerini yapıp saçı hakkında yorum yapması hem de orada hikayenin yine derinleştiği ve flashbacklerle aydınlatıldığı kısım mevcuttu.

Flashback kısmı gerçekten ileride yaşanacaklar için önemli bir kısım gibi duruyor. Öncelikle 2 yıl öncesi dendi. Yani önceki bölümde adadakilerin 3 yıl öncesini görmüştük. Aradan 1 yıl geçmiş. Orada Marley'den gelenleri esir alıp aralarına katmışlar. Ancak aralarında dostluk başlamış. Karşılıklı yardımlaşma başlamış. Marley'den gelenler sayesinde bir liman yapılmış. Ve liman sayesinde de dışarıdan gelen bir ülke ile ilk defa diplomatik bir ilişki kurulduğunu gördük. Hizuru ulusu ve Kiyomi'yi gördük. 99. bölümde de görmüştük kendisini Willy Tybur'la. Tabi burada görüyoruz ki Zeke ile görüşüp Zeke'nin gerçek yüzünü 2 yıl önce gösterdiğini öğreniyoruz. Zeke adadakilere gerçeklerden 2 yıl önce bahsetmiş ve planını onlara sunmuş. Paradis'teki kaynakların öneminden bahsetmiş. Kiyomi de çok aç gözlü bir kadın olacak ki ağzı sulandı o sahnede. Ayrıca Mikasa'nın anne tarafından bu ülkenin soylusu olduğunu da öğrenmiş olduk bu bölümde. Baba tarafından Ackermann anne tarafından Hizuru soylusu. Ama Mikasa pek oralı olacak gibi durmuyor.

Zeke'nin Marley'e ihateninin ve planın detaylarına gelecek olursak, riskli bir plan gibi duruyor. 50 yılda dünyaya yetişmeleri gerekiyor. Bu sırada Kurucu Titan ve kraliyet kanına sahip biri onların elinde olmalı. Yani Rumbling gücünden bahsediyor. Bu güç onlarda olduğu müddetçe dünyayı tehdit edip kendilerini güvende tutabilirler. Zeke'nin bu durumdan herkesten önce bilgisinin olması da ilginç. Adadakiler çok az şey biliyor diyor, o zaten kesin de onun dışında Marley'dekilerin de pek bir şey bildiği söylenemez. Zeke'nin bu kadar bilgiyi nerden aldığı da önemli bir soru işareti... Rumbling gücünün yanında bir de Historia'nın kendini ve soyunu feda edip Zeke'nin dev gücünü almasını teklif ettiler. Ancak Eren bunu şiddetle reddediyor ve başka bir çözüm yolu yok mu diyor. Hem zamanları çok kısıtlı hem de ellerinde ne gibi bir yöntem var bilmiyorlar. Tabi bu 2 yıl önceki tablo. Günümüzde görüyoruz ki Eren ekipten bambaşka kafada olacak ki Marley'e kaçıp Zeke ile plan yapıp Marley'deki saldırıyı yaptı. Hange de bunu soruyor. Tek başına bu kadar risk aldın, herkesi tehlikeye attın ve hala bir planın yok mu diyor... Ancak Eren'in aklında bir plan olmasa bunu yapacağını sanmıyorum. Şimdi elinde 3 dev var ve istediğim zaman kurtulurum diyor. Eren'in asıl planının ne olduğunu oldukça merak ediyorum... Eren'in Hange'ye verdiği tepki ise çok acayipti. Söylesene Hange başka bir seçenek var mı söyle... Resmen her şeyi yapabilirim yeter ki isteyeyim diyip tüm kontrolün onda olduğunu söylüyor...

Sonraki sahneler ise duygusaldı. Sasha'nın mezarı başında ekibin konuşması. Marley'den olan Nicholo'nun Sasha için beslediği hisler, Connie'nin konuşması... Sonrasında da Gabi ve Falco'nun kaçışını gördük. Gabi hala nefret besliyor ancak Falco olayları biraz daha anlıyor gibi. Daha doğru bir gözle bakıyor çünkü Reiner'ın ve Eren'in konuşmasını dinlemiş biri... Öncesinde Zeke'nin de tutsaklığı ve Levi ile olan durumunu gördük.. Ve final sahnesi ise bambaşka bir olay. Historia hamile ve yanında tanınmadık bir adam var... Historia kimden hamile sorusu kafaları kurcalıyor elbette...

9.2/10

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu arada 120'deki olay tam dediğin şekilde değil, başka bir evren yok yani. Onu sana bölümü okumadan da anlatabilirim çünkü ezbere biliyorum. Ama önce 121 ve 122'yi okuman lazım. Kafan karışırsa detaylı açıklamalar yaparım. Ben okumaya başlıyorum birazdan, bakalım kaç bölüm okuyabileceğim... :A
Ya ben o kısma ne isim vereceğimi bilemediğim için direk o kelimeyi kullandım.
orası Zeke ve Levi'nin patlama olayı sonra o kızın Zeke'yi kumlarla iyileştirdiği yer. Yarına 125e kadar rahat okurum gibi :A

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ya ben o kısma ne isim vereceğimi bilemediğim için direk o kelimeyi kullandım.
orası Zeke ve Levi'nin patlama olayı sonra o kızın Zeke'yi kumlarla iyileştirdiği yer. Yarına 125e kadar rahat okurum gibi :A
İşte oranın adı PATHS diye geçiyor. Daha önce de bahsedilmişti o kelime, sanırım unuttun. Oranın mevzusu da oldukça teoriler içeren bir durum. Şimdilik çok da girmeyelim en iyisi. :A Oku oku 121'den sonra yanıma uğra ama, çünkü kafan oldukça karışacak... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İşte oranın adı PATHS diye geçiyor. Daha önce de bahsedilmişti o kelime, sanırım unuttun. Oranın mevzusu da oldukça teoriler içeren bir durum. Şimdilik çok da girmeyelim en iyisi. :A Oku oku 121'den sonra yanıma uğra ama, çünkü kafan oldukça karışacak... :A
Aman... Ben isimleri kafada tutmayı sevmiyorum, unuttun galiba :A
Bir çok devin bile ismini kafada tutmuyorum. Misal şu çatıda bir anda ortaya çıkan ve Eren ile mücadele eden gibi

Ya bilemedim, dün bu saatlerde uyumaya koyulmuştum. Çok uyudum diye dinçim. 121e dalış yapsam mı kararsızım :A yarın daha iyi olur gibi ama kararsızım baya :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Aman... Ben isimleri kafada tutmayı sevmiyorum, unuttun galiba :A
Bir çok devin bile ismini kafada tutmuyorum. Misal şu çatıda bir anda ortaya çıkan ve Eren ile mücadele eden gibi

Ya bilemedim, dün bu saatlerde uyumaya koyulmuştum. Çok uyudum diye dinçim. 121e dalış yapsam mı kararsızım :A yarın daha iyi olur gibi ama kararsızım baya :A
Ben fazlasıyla ezbere bildiğim için unutmuyorum kolay kolay... :A
Eren'le çatıda dövüşen Çene Titan'ı. Ymir'in eski sahip olduğu titan. Gabiyi kurtarıp kelepçeleri kesen de Cart Titan Taşıyıcı titan. :A

Daha saat erken, bence oku direk... :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 108

Oldukça politik bir konuşma ile başlayan bir bölüm olmuş. Askerler toplanmış ve Historia ve Eldialılarla ilgili konuşmalara giriştiler. Oradaki kuşku dolu olan durum ise Historia'nın planların dışına çıkarak tam Zeke adaya bastığında hamile kalması. Bunu sağlayan birinden bahsedildi. Kapüşonlu birinin onları izlediğini gördük flashbackle. Oradaki kişinin kim olduğu merak konusu. Acaba Eren mi diye sordum kendi kendime çünkü Historia'nın hamile kalmasına net karşıydı. İlerde kokusu ortaya çıkacaktır bu durumun. Nikolo'nun önerilen bir şarap diye bahsettiği şarap da ilginç bir sahneydi doğrusu...

Ekibin kendi arasında konuşma sahnesi de çok etkileyici bir sahneyedi. Connie doğal olarak Eren'e büyük suçlu gözüyle bakıyor. Armin ise her zamanki gibi konuşmak istiyor. Sebeplerini elbette hepsi merak ediyor. Ancak Eren'e hala güveniyorlar da. Connie hariç hepsi Eren'in nedenlerini öğrenmek isteyecektir. Oradaki flashback sahnesi ise gerçekten çok iyiydi. Günümüzden 1 sene önce tren yolu yapıldığını gördük. Hizuru'nun olaylarının olumsuz sonuçlanmasını da gördük. Dünyadakilerin onlara nasıl bir algıyla baktığını yine yeniden gördük. Onların da buna nasıl karşılık verdiğini görmek gerekiyordu. Eren'in herkesten önce dostlarını önemsediğini gördük 1 sene önce. Etkileyici ve duygusal bir sahneydi gerçekten. Ancak 1 sene sonra bunları yapması gerçekten işlerin ilginçleştiğini gösteriyor. Ayrıca Hange ve Levi'nin geldikten sonra oradaki kısımlarda son çarenin dış dünyaya gitmek olduğunu söylediler. O sahneler de ilginç olacaktır.

Eren'in her şeyi dostları için yaptığını söylediler. Ancak Connie Eren'in Sasha öldüğünde güldüğünü söylüyor. Acaba orada gerçekten güldü mü yoksa nasıl bir tepki verdi. Çok garip bir sahneydi zaten okurken fark etmiştim. Armin ayrıca Rumbling yani kurucu titan aktif olduğunda kontrolün Eren'de olduğundan bahsetti. Yada öyle tahmin yürüttü. Yani eğer ileride aktif olursa orada ikisinin de aynı şeyleri düşünmesi gerekiyor diyor. Bu biraz doğru bir tahmin gibi. Zeke'nin planı belirsiz ve Eren'in buna ne tepki verdiğini veya adada ne konuştuklarını bilmiyoruz. Bu yüzden Eren'in perspektifini tam olarak görmemiz lazım.

Marley tarafı da boş durmayacak gibi gözüküyor. Olayın kalıntıları ve dünyanın olaylara bakış açısını da yeniden görmüş olduk. Dış dünya ülkeleri birlik olup Paradis'e saldıracak ancak 6 ay diyor. Reiner ise direk saldıralım diyor. Bakalım neler göreceğiz...

9/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 109

Shingeki no Kyojin'in ne kadar gerçekçi ne kadar acımasız bir seri olduğunu gösteren çok etkileyici bir bölümdü. Gabi ve Falco'nun hikayesi, yaşadıkları onları bambaşka noktalara sürüklüyor, sürüklemeye devam ediyor. Gabi'nin yaşadıkları ve nefreti çok iyi yansıtılıyor. Onları Paradis'te bir çıkmaz sokakta buluyoruz ancak yardım elini uzatanlar da Paradis'liler oluyor. Gördükleri tavır karşısında ise Gabi şaşırıyor. SNK'nın karakter gelişiminde ne denli muazzam bir iş olduğunu bildiğimiz için Gabi'nin de bu değişimi yaşadığını ve bu değişime girdiğini görüyoruz. Bölümün başı bunu gösteren cinstendi.

Kiyomi güncel zamanda saldırıdan sonra ilk defa adaya geliyor. Ve Zackley ile tanışıyor. Ancak adada politik olarak çok büyük karmaşa var. 4 yılda teknolojik gelişmeler de yaşanmış. Rumbling'den sürekli bahsediliyor her bölümde. Ancak ona ihtiyaç olmadan da ayakta kalmanın yollarını arıyor ada. Bir savaş uçağı bile yapmışlar hem de Paradis'teki buzul kaynaktan. Hange'nin durumunu da daha net gördük bu bölümde. Üzerinde yoğun bir baskı var. Eren'i hapsetmeleri ve tüm medyanın bunu öğrenmesi, onu sıkıştırması. Ayrıca Marley'den gelenlerin de tutsak edilmesi tepkiyle karşılanmış. Halk tarafında Eren ve destekçileri oluşmuş. Ki bunu haksız göremeyiz. Marley'e karşı yapılan savaşın etkilerinin olumlu ve olumsuz etkileri olacaktır halk üzerinde. Eren'in bilgilerini halka sızdıran da Floch ve birkaç arkadaşıydı. Floch zamanında Armin'e ters yapan ve Erwin'in tarafını tutan askerdi. Şuanda da Eren'in tarafını açıkça tutuyor. Ve her şeyi Eldia için yaptığını söylüyor. Rumbling'in dedikleri şekilde çalışıp çalışmadığını ve bunun kesin olup olmadığını ön göremiyor tabi hiç biri. Hange de bundan söz ediyor. Ve yapacakları çok iş var diyor elbette... Bakalım Eren'le ilgili neler olacak...

Mikasa ile Bluise'nin konuşması da iyiydi. Bluise de Eren'in tarafını destekleyenlerden olmuş. Geçmişte Mikasa'nın kurtardığı sahne gösterildi. Mikasa tarafında da kafa karışıklığı mevcut. Eren'i destekleyip desteklememe arasında iç çekişme yaşıyor. Ve tabi ki bu onu oldukça zorluyor. Eren'le olan kurtarma sahnesini hatırlaması da duygulandırdı... Yelena ile Pixis'in konuşması da ilgi çekiciydi. Gönüllüler onlara epey katkı sağladı ancak Yelena'nın asıl derdi Eren ile Zeke'nin birlikte hareket etmesini sağlamaktı elbette. Yelena'nın adadayken bir şekilde içeriden Eren'le buluşmasından şüphelenmiş Pixis. Ki bunun gerçek olması olasılık çünkü Floch da bu işin içindeymiş. Adada Eren'in saldırı planını oluşturmuşlar gibi duruyor.

Son sahneler gerçekten oldukça etkileyiciydi. Gabi'nin at ile yaşadıkları komikti. Şeytan'ın işi demesi... Gabi ve Floch'un Kaya ile yüzleşmesi ise bambaşka bir sahne diyebiliriz. İşte çocuklara küçüklükten enjekte edilen nefretin nelere yol açtığını bu bölümlerde çok daha sert bir şekilde görüyoruz. Kaya annesinin hiç bir suçunun olmadığından bahsediyor ve haklı da. Yüzyıllar önce atalarının yaptıklarının bedelini buradaki masum insanlar ödedi. Marley'in yaptığı saldırının etkisini hiç bir suçu olmayan insanlar çekti. Kaya'nın yaşadığı psikoloji inanılmaz yansıtılıyor. Gabi'ye söyledikleri çok sert ve vurucu şeyler... Ve Kaya'yı kurtaran kişinin Sasha olması ve Sasha'yı öldüren kişi Gabi'yi yine burada kurtaran kişinin Kaya olması inanılmaz etkileyici... Falco'nun söyledikleri de aslında çoktan gerçekleri anladığını gösteriyor. Çünkü Eren de aynı Kaya'nın sorduğu soruyu Reiner'e sormuştu. Hiç bir şeyden haberi olmayan insanlar bir anda devler tarafından canlı canlı yenildi... Ve buna sebep ise atalarının yüzyıllar önce onlara karşı devleri kullanması olarak gösterildi. İşte SNK'nın mükemmelliği ve insana olan bakışının muazzamlığı burada ortaya çıkıyor. Gerçekten Isayama insan denen varlığa çok ağır ve sert bir biçimde ışık tutuyor...

9.5/10

• Beğendim