Mangalar - Genel Yorum & Sohbet Konusu

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
O zaman yarın başlayalım ve önünü alamadan devam edelim... :A @Sherlock adaşım da bize katılır diye düşünüyorum, hatta yukarıyı okuduktan sonra @Tolstoyevski bile...
Siz, SNK'ya başlayacaksınız ve ben eşlik etmeyeceğim değerli yoldaşlarıma... İmkanı yok böyle bir şeyin adaşım, lütfen... :A

3 ay önce @Sherlock bana TV yayın akışı sitesi yollayacaktı, hâlâ gelmedi. Bu da öyle olmaz umarım :A
Olmaz olmaz, konu SNK ise ben o işi çözerim merak etme... :A
Yok yok, adaşımın tehlikeli bilgisayarında OTAKU, MANGA, JAPON kültürüne dair her şey mevcut. :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,923
Puanı
1,060
Siz, SNK'ya başlayacaksınız ve ben eşlik etmeyeceğim değerli yoldaşlarıma... İmkanı yok böyle bir şeyin adaşım, lütfen... :A

Yok yok, adaşımın tehlikeli bilgisayarında OTAKU, MANGA, JAPON kültürüne dair her şey mevcut. :A
Bir tek bu konuda @MEnes 'te Konu sahibi yazısı görüyoruz. Onu farkettim :A
Bu yakışıyor :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Sherlock

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860

OÇANİŞECE'nin bize gösterdiği yolda ilerliyorum adaşım, başka türlüsü düşünülebilir miydi ki...

• Harika
Reactions: Sherlock

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
  • Güldürdün
Reactions: Sherlock and Dosi

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
OÇANİŞECE'nin bize gösterdiği yolda ilerliyorum adaşım, başka türlüsü düşünülebilir miydi ki...
Haklısın adaşım, haklısın... OÇANİŞECE bizlere tam olarak bunu öğretti, OTAKU kültürünü yaşatmamızı ve yaygınlığını mümkün olduğunca arttırmamızı öğretti... Sen de tam olarak bunu yapıyorsun... OÇANİŞECE için tam bir kıvanç kaynağısın...

• Harika
Reactions: MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Haklısın adaşım, haklısın... OÇANİŞECE bizlere tam olarak bunu öğretti, OTAKU kültürünü yaşatmamızı ve yaygınlığını mümkün olduğunca arttırmamızı öğretti... Sen de tam olarak bunu yapıyorsun... OÇANİŞECE için tam bir kıvanç kaynağısın...
OÇANİŞECE'nin kutlu yolunu terk edersem eğer beni geri getirme görevi senin adaşım... Saygı kültürünü her daim koruyacağız ve gözeteceğiz.. İyilerin daha iyi olması için çabalayacağız ve OÇANİŞECE'yi herkesin anlaması için elimizden geleni yapacağız... SABARİZM'in etkisinin nereden geldiğini tüm insanlığa haykıracağız...

• Harika
Reactions: Sherlock

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,923
Puanı
1,060
Shingeki No Kyojin - 91-92-93. Bölüm
91. Bölümü daha önce okudum ya da Animede son bölümdü? O kızın patlayıcıyı ayağına bağlayıp düşman cephesine yürürken olan kısımları net hatırlıyorum.

Ben unutmuşum bir çok detayı. Devleri nezaman böyle kullanmaya başladılar? Şimdi olan amaç ne ? Ne için savaşmaktalar. Eren Mikasa olmayınca cok bağlanamıyorum okurken.

92. Bölümde Zeke ve Reiner belirdi, saldırıyı izleyenler hangi tarafta çözemedim en başta.
Zırhlı devi kaybettiler galiba.

93. bölüm baya uzundu. bu bölumde Eren ve diğerlerinin bahsi geçti. Reiner'in gençlerle buluşması ve aralarındaki diyaloglar ilginçti. Bakalım yeni görevi kim üstlenecek.

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki No Kyojin - 91-92-93. Bölüm
91. Bölümü daha önce okudum ya da Animede son bölümdü? O kızın patlayıcıyı ayağına bağlayıp düşman cephesine yürürken olan kısımları net hatırlıyorum.

Ben unutmuşum bir çok detayı. Devleri nezaman böyle kullanmaya başladılar? Şimdi olan amaç ne ? Ne için savaşmaktalar. Eren Mikasa olmayınca cok bağlanamıyorum okurken.

92. Bölümde Zeke ve Reiner belirdi, saldırıyı izleyenler hangi tarafta çözemedim en başta.
Zırhlı devi kaybettiler galiba.

93. bölüm baya uzundu. bu bölumde Eren ve diğerlerinin bahsi geçti. Reiner'in gençlerle buluşması ve aralarındaki diyaloglar ilginçti. Bakalım yeni görevi kim üstlenecek.
Şuan ben de başladım okumaya ve sorduğun sorulara açıklamalarla geleceğim sıkıntı yok. :A Bu arada hangi siteden okudun Serimanga mı diğeri mi?

• İlginç
Reactions: Dosi

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ozaman niye attın bana :F
Diğerinden devam ederim ozaman bundan sonra
Yok rezalet dediğim yani sanırım orjinal çeviriden çevirmemişler o yüzden biraz farklı. :A Genel anlamda çok büyük farklar olmuyor ama bazı özel isimleri Türkçe'ye çevirmişler sanırım. Diğerinden devam etsen de durum buna yakın olacaktır. O yüzden orjinal çeviri ile ikisini bir anda açıp okumanı tavsiye etmiştim. :A Aradaki cümleleri ve farkı anlarsın diye ama tabi böyle olunca okuma süresi biraz uzuyor... :A Neyse ben de şimdi 91'i bitirdim oradaki sorularına ve hikayenin genel durumuna dair yorumları yapayım biraz daha iyi anlarsın durumu. :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 91

Hikayenin kaldığı noktayı biraz hatırlayarak başlamamız gerekiyor. Eren ve adadakiler okyanusa ulaşmıştı aradan 1 yıl geçmişti. Adadaki tüm devleri temizlemişlerdi bunu yaparken. Okyanusun ilerisinde onları neyin beklediğini bilmiyorlardı tabi...

Bu bölüm direk olarak okyanusun ötesini görerek başlıyoruz. Yani Marley ülkesini görerek. Bölümde bir sürü yeni karakter var. Ancak buradaki karakterlerin Reiner Annie ve Berthold ile aynı ülkeden olduklarını biliyoruz. Savaşçı adayları diyor. Savaşçı dedikleri Annie ve Reiner gibi askerler. Annie ve Reiner Marley'liler tarafından Paradis'e yani Eren'lerin adasına gönderilerek Kurucu Titan'ı ele geçirmeyi amaçlıyordu. Buradaki genç çocuklar ise Savaşçı olmaya çalışan adaylar olarak gözüküyor. Gabi, Falco, Udo ve Zofia. Gabi en zeki ve güçlüleri gözüküyor. Ki bölümün sonunda da bunu kanıtladı. Çocukların amacı Reiner'ın zırhlı devinin sıradaki sahibi olmak. Colt adlı karakter de Zeke'nin sahip olduğu Canavar Titan'ının sonraki adayı gözüküyor. Colt da Falco'nun abisi bunu bu bölümde gördük. Bir de başlarında komutan var Magath isminde. O da ordunun başındaki kişi olarak gözüküyor.

Şimdi geleyim hikayenin durumuna ve bu arkadaşların ne yaptığına. 4 yıldır savaşıyoruz diyor ve Paradis planımızı erteledik diyor. Marley devleti Eren'lere yenildikten sonra Colossal yani Devasa Titan'ı Armin'e kaptırdıktan sonra oradan kaçmıştılar. Zırhlı dev, onları taşıyan Taşıyıcı dev ve Canavar dev. O ekip kaçtıktan sonra burada 4 yıl geçtiğini görüyoruz ve anlıyoruz. Yani hikaye 4 yıl zaman atlaması yaşamış. Bu sırada Marley ülkesi adadakilerle değil de başka ülkelerle savaşa girip kıtanın kontolünü eline geçirmek için amansız bir savaş vermiş. Ve bu savaşta sona yaklaşmış. Gabi'nin verdiği özet aslında bu. Burada Marley'liler ile Eldialı'lar iç içe görüyoruz. Komutan Magath'ın Colt'a işte sus Eldialı benim emirlerime karşı mı geliyorsun falan demesinin sebebi onları aşağılamaları ve onları esir kampları gibi bölgelerde tutmaları. Interment Zone diyor bölümde. Hatta kollarındaki bandajlar da onların Eldialılar olduklarını gösteriyor. Dev güçlerini Eldialılar dışında kimse kullanamıyor. Yani hatırlayacak olursak Grisha'nın kitabında sırları öğrenirken Eldialılar Marley'den Paradis adasına getirilip sıvı enjekte edilip akılsız deve dönüşüyor ve Eren'lerin adasında insanların canlarına kıyıyorlardı. Devleri düşünecek olursa 9 özel dev gücü var ayrıyeten akılsız devler var.

Marley ülkesi Eldialıları kendi kölesi haline getirmiş yıllar boyunca. Eldilalıların dev güçlerinden yararlanıp onları savaşta kullanıp diğer ülkere karşı üstünlük kurmuşlar. Ellerinde Reiner Annie Bertholt Zeke ve bir Taşıyıcı Dev vardı. Yani 9 devden 6 tanesi. 2 tanesi Eren'deydi. Attack Titanı ve Kurucu Titan. 8 dev oldu ve 9. dev hangisi şuan bilinmiyor tabi. Berthold ve Annie yok ve şimdi de bölüm sonunda başka bir dev gördük. Güçlerindeki azalmadan bahsettiler ve daha fazla dev kaybına tahammülü olmadıklarını anlattılar. Bu dev belki de Ymir'in devidir çünkü benziyor ona. Neyse ilk bölüm için bu kadar yeter... :A

8.5/10

• Harika

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 92

Geçen bölüm Marley'in elinde kalan devlerden bahsetmiştim. Bu bölümde bunların tamamını tek alanda kullandıklarını görmüş olduk. Reiner ve Zeke de partiye katıldı. Taşıyı Titan da. Fort Slava'yı almak için Marley tüm gücünü neredeyse buraya ayırmıştı. Hava saldırısı gerçekten çok iyi çizilmiş. Bölümün genel çizim kalitesi baya iyiydi. Orada dikkat çeken önemli detay ise Zeke'nin çığlık atmasıydı diyebilirim. Eldialılar elleri kolları bağlanmış şekilde uçaktan aşağıya bırakıldı ve Zeke çığlık atınca hepsi deve dönüştü. Tabi Reiner ve Zeke olmasa kale büyük ihtimal alınamayacaktı. Ancak Marley 4 yıldır sürdürdüğü savaşı bu bölümde sonlandırdı ve barış anlaşması imzaladı Orta Doğu devletleriyle.

Bu bölümde görüldü ki Okyanus'un karşısındaki devletler devlere karşı çok güçlü. Teknolojinin geliştiğini görüyoruz. Uçaklar var, savaş gemileri var, zırh delici mermiler var. Yani devler uzun ve uzak savaşta düşünüldüğü kadar etkili değil. Zaten akılsız devler tamamen önden piyon olarak gönderildi burada. Ayrıca bu bölümde yine ırkçılığın ne denli güçlü olduğunu görüyoruz. Siz Eldialılar yüzünden bizim atalarımız öldü diyor Marley'li asker. Eldialıların geçmişte Marleylilere yaptığını Marleyliler şimdi Eldilalılara yapıyor. Bir nefret var ortada bu gözüküyor. Eldialıları ölüme hazır savaş aracı olarak kullanıyorlar. Savaşçılar da aslında Eldialı. Yani Eren ve adadakilerle aynı soydan geliyorlar. Ama adadaki halk ile burada yaşayan Eldialılar arasında bile nefret var. Buradakiler adadakilerden nefret ediyorlar. Gabi'nin tavrı bunu net şekilde açıklıyor. Reiner'ın sağlam bir şekilde hasar almasıyla bölümü sonlandırdık bakalım nereye devam edeceğiz...

9/10

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 93

Fazlasıyla psikolojik bir bölümdü. Hem de ne bölüm... Savaş kazanıldıktan sonra Marley tarafının planının ne olacağını gördük. Zeke nin de tavsiyesiyle Paradis'e yani Eren ve adaya odaklanmanın sırası geldiğini gördük. Artık planlarını devreye sokabilirler. Tekrardan Paradis'e gidip Eren'de bulunan Kurucu Titan'ı geri almak zorundalar. Belki teknoloji olarak gerideler ve dış ülkeleri yakalamak için belirli bir zaman ihtiyaçları var ama bunu yaparken Zeke'nin de dediği gibi boş duramazlar. Kurucu Titan onlar için şuan her şey. Zeke'nin gücünün burada açıklamasını görüyoruz. Çığlıkla omurilik sıvısı enjekte edilen Eldia'lıları akılsız deve dönüştürebiliyor. Ama bunun asıl sebebinin ne olduğunu ve Zeke'nin sırrının ne olduğunu bilmiyoruz. Onu elbet öğreniriz ilerleyen zamanlarda... Zeke'nin Paradis hakkında verdiği bilgiler ışığında konuşacak olursak, bizimkilerin dev ele geçirmeyi bilmediğini sanıyor diğerleri. Ama Zeke Baykuş'un Grisha'ya verdiği görevi ve sonrasını biliyor elbette. Yani Grisha'nın kitabının bizimkilere verdiği bilgilerden haberdar olmasa bile adadaki gelişmelerden bir şekilde haberdar. Reiss olaylarından, Kurucu'nun Eren'e nasıl geçtiğinden falan. Dev'i yiyerek gücü ele geçirmelerinin mümkün olabileceğinden bahsediyor ki Armin şuan Colossal'a sahip tabi, biz bunu biliyoruz... Annie ise tam olarak belirsiz, kristalde takılıyor şuan büyük ihtimalle...

9 yıl önce dedikleri Reiner, Annie ve Berthold'un Eren'lerin olduğu şehirdeki kapıyı ilk kırdıkları tarih oluyor. Yani Eren'in annesinin öldürüldüğü ilk tarih. Reiner bu bölümde o zamanlardan anılar görüyor. Ve bu bölümde görüyoruz ki 3 kişi değillermiş, 4 kişilermiş. Şuan Çene Dev'in sahibi olan Galliard'ın abisi Marcel de onlarla birlikteymiş. Gerçi bunu sanırım animede görmüştük ama bu sefer de Marley tarafından bu durumu görüyoruz. Galliard'ın abisi Marcel Ymir tarafından yenilmişti. Sonra Ymir de Reiner'ın yanında gelmişti. Devi kendi elleriyle Galliard'a teslim ettiğini görüyoruz. Devi teslim alan kişinin önceki sahibinin anılarına sahip olduğunu biliyoruz. O da anılara sahip oluyor. Reiner'ın abisinin ölümüne sebep olduğunu net olarak bilmiyor ancak abisi öldüğü için onları genel olarak sorumlu tutuyor. O yüzden Reiner ile arası bozuk Galliard'ın. Reiner'ın muazzam karakter gelişimi bu bölümlerde o kadar iyi gözüküyor ki... Gerçekten mükemmel bir gelişim... O pskilojik sorunları Galliard'a verdiği tepkilerden anlayabiliyoruz. Tüm söylediklerinde haklısın diyor. Çünkü Reiner suçlu olduğunu biliyor...

Bu arada diğer devdeki kişiyi de görüyoruz bu bölümde. Taşıyıcı devin içindeki kız ilk defa ortaya çıkıyor. Güzel de kızdır kendisi adı Pieck'tir... Taşıyıcı devin özelliği zaten uzun süre devden çıkmadan devin içinde kalabiliyor. 2 aydır devden çıkmamış bunu görüyoruz. Bölüm ilerliyor ve Reiner 4 çocuk ile buluşuyor. Reiner'ın onları benzettiği geçmiş sahneleri çok iddialı. Reiner'ın yaşadığı tramva çok başarılı. Reiner'ın Falco'ya verdiği tepkiler çok etkileyici. Reiner bu bölüm her haliyle muazzam çizilmiş ve yansıtılmış... Gabi'nin yerine Falco'nun devi almasını istiyor Reiner. Sanırım Gabi'yi bu dev lanetinden korumak istiyor ve Falco'nun aklını alıyor o sahnede söyledikleriyle... Aslında gerçek düşünceleri bu değil tabi ki... Colt'un içtiği ve Gabi'ye yaptıkları o sahne sağlam güldürdü...

9.2/10

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,923
Puanı
1,060
Shingeki no Kyojin - Chapter 91

Hikayenin kaldığı noktayı biraz hatırlayarak başlamamız gerekiyor. Eren ve adadakiler okyanusa ulaşmıştı aradan 1 yıl geçmişti. Adadaki tüm devleri temizlemişlerdi bunu yaparken. Okyanusun ilerisinde onları neyin beklediğini bilmiyorlardı tabi...

Bu bölüm direk olarak okyanusun ötesini görerek başlıyoruz. Yani Marley ülkesini görerek. Bölümde bir sürü yeni karakter var. Ancak buradaki karakterlerin Reiner Annie ve Berthold ile aynı ülkeden olduklarını biliyoruz. Savaşçı adayları diyor. Savaşçı dedikleri Annie ve Reiner gibi askerler. Annie ve Reiner Marley'liler tarafından Paradis'e yani Eren'lerin adasına gönderilerek Kurucu Titan'ı ele geçirmeyi amaçlıyordu. Buradaki genç çocuklar ise Savaşçı olmaya çalışan adaylar olarak gözüküyor. Gabi, Falco, Udo ve Zofia. Gabi en zeki ve güçlüleri gözüküyor. Ki bölümün sonunda da bunu kanıtladı. Çocukların amacı Reiner'ın zırhlı devinin sıradaki sahibi olmak. Colt adlı karakter de Zeke'nin sahip olduğu Canavar Titan'ının sonraki adayı gözüküyor. Colt da Falco'nun abisi bunu bu bölümde gördük. Bir de başlarında komutan var Magath isminde. O da ordunun başındaki kişi olarak gözüküyor.

Şimdi geleyim hikayenin durumuna ve bu arkadaşların ne yaptığına. 4 yıldır savaşıyoruz diyor ve Paradis planımızı erteledik diyor. Marley devleti Eren'lere yenildikten sonra Colossal yani Devasa Titan'ı Armin'e kaptırdıktan sonra oradan kaçmıştılar. Zırhlı dev, onları taşıyan Taşıyıcı dev ve Canavar dev. O ekip kaçtıktan sonra burada 4 yıl geçtiğini görüyoruz ve anlıyoruz. Yani hikaye 4 yıl zaman atlaması yaşamış. Bu sırada Marley ülkesi adadakilerle değil de başka ülkelerle savaşa girip kıtanın kontolünü eline geçirmek için amansız bir savaş vermiş. Ve bu savaşta sona yaklaşmış. Gabi'nin verdiği özet aslında bu. Burada Marley'liler ile Eldialı'lar iç içe görüyoruz. Komutan Magath'ın Colt'a işte sus Eldialı benim emirlerime karşı mı geliyorsun falan demesinin sebebi onları aşağılamaları ve onları esir kampları gibi bölgelerde tutmaları. Interment Zone diyor bölümde. Hatta kollarındaki bandajlar da onların Eldialılar olduklarını gösteriyor. Dev güçlerini Eldialılar dışında kimse kullanamıyor. Yani hatırlayacak olursak Grisha'nın kitabında sırları öğrenirken Eldialılar Marley'den Paradis adasına getirilip sıvı enjekte edilip akılsız deve dönüşüyor ve Eren'lerin adasında insanların canlarına kıyıyorlardı. Devleri düşünecek olursa 9 özel dev gücü var ayrıyeten akılsız devler var.

Marley ülkesi Eldialıları kendi kölesi haline getirmiş yıllar boyunca. Eldilalıların dev güçlerinden yararlanıp onları savaşta kullanıp diğer ülkere karşı üstünlük kurmuşlar. Ellerinde Reiner Annie Bertholt Zeke ve bir Taşıyıcı Dev vardı. Yani 9 devden 6 tanesi. 2 tanesi Eren'deydi. Attack Titanı ve Kurucu Titan. 8 dev oldu ve 9. dev hangisi şuan bilinmiyor tabi. Berthold ve Annie yok ve şimdi de bölüm sonunda başka bir dev gördük. Güçlerindeki azalmadan bahsettiler ve daha fazla dev kaybına tahammülü olmadıklarını anlattılar. Bu dev belki de Ymir'in devidir çünkü benziyor ona. Neyse ilk bölüm için bu kadar yeter... :A

8.5/10
Yok arkadaş ben yorum yazmayacağım. Bunlar ne :eek: ben manga artı senin yorumların ile tam aydınlanmış olacağım :A
Yarın daha hakim bir şekilde okurum :Z

• Güldürdün