Mangalar - Genel Yorum & Sohbet Konusu

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yok arkadaş ben yorum yazmayacağım. Bunlar ne :eek: ben manga artı senin yorumların ile tam aydınlanmış olacağım :A
Yarın daha hakim bir şekilde okurum :Z
Ben de ilk okuduğumda bu kısımlarda bocalamıştım biraz ama tabi hikayeyi çok daha odaklı okuyarak ve manga kültürüne de hakim olduğum için bir çok şeyi çözmüştüm. Ama şuanki okuyuşumda her şeyi bildiğim için onun rahatlığı var ve yeni yeni fark ettiğim detaylar var. Şuan seriyi gerçekten inanılmaz keyif alarak okuyorum. Özellikle yeni detaylar fark ettikçe. Sana da ilerisine spoiler vermemek için özellikle dikkat ederek yazıyorum. :A

• Harika
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Ben de ilk okuduğumda bu kısımlarda bocalamıştım biraz ama tabi hikayeyi çok daha odaklı okuyarak ve manga kültürüne de hakim olduğum için bir çok şeyi çözmüştüm. Ama şuanki okuyuşumda her şeyi bildiğim için onun rahatlığı var ve yeni yeni fark ettiğim detaylar var. Şuan seriyi gerçekten inanılmaz keyif alarak okuyorum. Özellikle yeni detaylar fark ettikçe. Sana da ilerisine spoiler vermemek için özellikle dikkat ederek yazıyorum. :A
Eline emeğine ve düşüncene sağlık 🤗 diğer yorumlarınıda 94. Bölüme başlamadan okurum. Bugün 100'e tamamlamaya çalışırım. Önce 3 bölüm, kalanını da akşama saklarım

• Harika
Reactions: MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Eline emeğine ve düşüncene sağlık 🤗 diğer yorumlarınıda 94. Bölüme başlamadan okurum. Bugün 100'e tamamlamaya çalışırım. Önce 3 bölüm, kalanını da akşama saklarım
Bugün 100. bölümü muhakkak okuyacağım, sen de okumalısın... Ha bu arada 100'ü okuduktan sonra orada duramayacaksın bunu da belirtmek istiyorum... :A Öyle bir bölüm ki en az 10 kez okumuşumdur...

• İlginç

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Bugün 100. bölümü muhakkak okuyacağım, sen de okumalısın... Ha bu arada 100'ü okuduktan sonra orada duramayacaksın bunu da belirtmek istiyorum... :A Öyle bir bölüm ki en az 10 kez okumuşumdur...
Ozaman ben 100ü yarına bırakayım. Devamında baş ağrısına sebep olabilirim :A
Bakarım duruma. Dün geç başlamıştım okumaya. Bugün baya erken okuyacağım ne de olsa. Bakalım neler bekliyor ve bizim ekibi özledim. Belirsinler artık :bhr:

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ozaman ben 100ü yarına bırakayım. Devamında baş ağrısına sebep olabilirim :A
Bakarım duruma. Dün geç başlamıştım okumaya. Bugün baya erken okuyacağım ne de olsa. Bakalım neler bekliyor ve bizim ekibi özledim. Belirsinler artık :bhr:
Bence bugün daha fazla bölüm okuyabilirsin, bir bölüm okumak 20 dakika sürüyor altı üstü, dizi film gibi değil ki... :A Bizim ekip için bölüm 100 ve sonrası diyorum... :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Bu arada @Dosi zamanında @Tolstoyevski yoldaşıma manganın müzikle birlikte çok daha keyifli bir şekilde okunmasını sağlayacak bir link içeçeği göstermiştim... Motion manga deniyor bunlara. Kendisi tabi ki çok şaapmadı buna büyük ihtimal, bir kez bile açtığını sanmıyorum... Ama senin de bunu tekrardan görmeni istiyorum. Playlist haline getirmişler tüm bölümleri. Editler de oldukça başarılı, mangayı anime izler gibi okuyorsun, yani izliyorsun daha doğrusu. Gerçekten bu işte çok başarılılıar. Şuan güncel yayınlanan son bölüm hariç hepsini motion manga haline getirmişler. İngilizce orjinal çeviriden yapılmış tabi ki. İstersen bölümleri buradan da takip edebilirsin. Ben şuan buradan okuyorum, tüm bölümleri indirmiştim zaten daha önce. Ve epey farklı, çok muazzam bir deneyim diyebilirim... Bu da link içeçeğimiz...

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Bu arada @Dosi zamanında @Tolstoyevski yoldaşıma manganın müzikle birlikte çok daha keyifli bir şekilde okunmasını sağlayacak bir link içeçeği göstermiştim... Motion manga deniyor bunlara. Kendisi tabi ki çok şaapmadı buna büyük ihtimal, bir kez bile açtığını sanmıyorum... Ama senin de bunu tekrardan görmeni istiyorum. Playlist haline getirmişler tüm bölümleri. Editler de oldukça başarılı, mangayı anime izler gibi okuyorsun, yani izliyorsun daha doğrusu. Gerçekten bu işte çok başarılılıar. Şuan güncel yayınlanan son bölüm hariç hepsini motion manga haline getirmişler. İngilizce orjinal çeviriden yapılmış tabi ki. İstersen bölümleri buradan da takip edebilirsin. Ben şuan buradan okuyorum, tüm bölümleri indirmiştim zaten daha önce. Ve epey farklı, çok muazzam bir deneyim diyebilirim... Bu da link içeçeğimiz...

Olur bunada göz atarım, ilgimi çekti :Z
Teşekkürler 🤗

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 94

Shingeki no Kyojin'in hikayesinin inanılmaz derinleştiği ve gerçekten empati duygusunun diplere kadar yaşandığı kısımdayız. Hikayenin Reiner ve Marley tarafının bu denli derinden işlenmesi gerçekten çok başarılı. Reiner karakteri öyle muazzam ilmek ilmek işleniyor ki okurken hayran olmamak elde değil. Isayama bu kısmı olabildiğine karışık yapmış olsa da bölümler geçtikçe hikayeyi anlattıkça herşeyi daha iyi anlıyorsunuz. Eldialılar ve Marleyliler arasındaki nefret öyle bir verilmiş ki gerçekten çok acayip.

Savaş bitiminde Marley ordusu eve dönüyor. Liberio şehrine. Marley'in ana şehri burası ve olabilidiğine büyük bir şehir. Ve kol bandı olan Eldialıların Internment Zone'da olduğunu görüyoruz. Yani Marley'in Eldialılıara nasıl bir algı ile baktığını görüyoruz. Bu bölüm bunu çok derinden görüyoruz... Çocukluklarından onlara bu geçmişin nasıl enjekte edildiğini Reiner tarafından görüyoruz. Onların da kendilerini Marley'li olmak için nasıl paraladıklarını görüyoruz. Aslında adadakiler, yani Eren'ler de Eldialı Reiner'lar da. Aynı ırktanlar ama onlara çocukluktan verilen bilgiler çok başka...

Reiner ve 4 çocuk ve diğer Eldialılar aileleriyle buluşuyor ve buradan sonra film kopuyor. Gabi'nin Reiner ile akraba olduğunu da bu bölüm öğreniyoruz. Reiner'ın annesina teyze diyor. Geçen bölümde neden Falco'ya Gabi'yi koruması gerektiğini söylediğini daha iyi anlıyoruz. Reiner'ın akşam yemeği sahnesi gerçekten inanılmaz bir sahne... Adada yaşadıklarını evdekilere öyle bir aktarıyor ki Reiner'ın ifadelerinden aslında neler hissettiğini çok iyi anlıyoruz. Psikolojisinin nasıl harap olduğunu çok iyi anlıyoruz. Reiner'ın geçmişine bir dalış yapıyoruz buradan sonra ve bu sahneler gerçekten çok iyi. Annesinin Reiner'a verdiği bilgiler çok ilginç. Paradis adasındakilere şeytan diyorlar. Onları terk eden ve Marley'in himayesi altında bırakan şeytanlar. Adanın Şeytanları onlar... Bu nefret onları kendi ırkından olanlara düşman yapıyor. Çünkü büyükleri onlara öyle anlatıyor. Hikaye devam ediyor ve Warrior programının da aslında Eren'lerin zamanında yaptığı eğitime benzer olduğunu görüyoruz. Devlerin sıradaki sahibi olmak için kıyasıya bir yarışa giriyorlar. Reiner'ın hikayesi o kadar muazzam ki devamını da keyifle okuyacağım... Son sahnede Eren'i görmek çok etkiledi. Baktıkları gökyüzü aynıydı ancak yaşadıkları ve düşündükleri bambaşka...

9.5/10

• Beğendim

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Shingeki no Kyojin - Chapter 91

Hikayenin kaldığı noktayı biraz hatırlayarak başlamamız gerekiyor. Eren ve adadakiler okyanusa ulaşmıştı aradan 1 yıl geçmişti. Adadaki tüm devleri temizlemişlerdi bunu yaparken. Okyanusun ilerisinde onları neyin beklediğini bilmiyorlardı tabi...

Bu bölüm direk olarak okyanusun ötesini görerek başlıyoruz. Yani Marley ülkesini görerek. Bölümde bir sürü yeni karakter var. Ancak buradaki karakterlerin Reiner Annie ve Berthold ile aynı ülkeden olduklarını biliyoruz. Savaşçı adayları diyor. Savaşçı dedikleri Annie ve Reiner gibi askerler. Annie ve Reiner Marley'liler tarafından Paradis'e yani Eren'lerin adasına gönderilerek Kurucu Titan'ı ele geçirmeyi amaçlıyordu. Buradaki genç çocuklar ise Savaşçı olmaya çalışan adaylar olarak gözüküyor. Gabi, Falco, Udo ve Zofia. Gabi en zeki ve güçlüleri gözüküyor. Ki bölümün sonunda da bunu kanıtladı. Çocukların amacı Reiner'ın zırhlı devinin sıradaki sahibi olmak. Colt adlı karakter de Zeke'nin sahip olduğu Canavar Titan'ının sonraki adayı gözüküyor. Colt da Falco'nun abisi bunu bu bölümde gördük. Bir de başlarında komutan var Magath isminde. O da ordunun başındaki kişi olarak gözüküyor.

Şimdi geleyim hikayenin durumuna ve bu arkadaşların ne yaptığına. 4 yıldır savaşıyoruz diyor ve Paradis planımızı erteledik diyor. Marley devleti Eren'lere yenildikten sonra Colossal yani Devasa Titan'ı Armin'e kaptırdıktan sonra oradan kaçmıştılar. Zırhlı dev, onları taşıyan Taşıyıcı dev ve Canavar dev. O ekip kaçtıktan sonra burada 4 yıl geçtiğini görüyoruz ve anlıyoruz. Yani hikaye 4 yıl zaman atlaması yaşamış. Bu sırada Marley ülkesi adadakilerle değil de başka ülkelerle savaşa girip kıtanın kontolünü eline geçirmek için amansız bir savaş vermiş. Ve bu savaşta sona yaklaşmış. Gabi'nin verdiği özet aslında bu. Burada Marley'liler ile Eldialı'lar iç içe görüyoruz. Komutan Magath'ın Colt'a işte sus Eldialı benim emirlerime karşı mı geliyorsun falan demesinin sebebi onları aşağılamaları ve onları esir kampları gibi bölgelerde tutmaları. Interment Zone diyor bölümde. Hatta kollarındaki bandajlar da onların Eldialılar olduklarını gösteriyor. Dev güçlerini Eldialılar dışında kimse kullanamıyor. Yani hatırlayacak olursak Grisha'nın kitabında sırları öğrenirken Eldialılar Marley'den Paradis adasına getirilip sıvı enjekte edilip akılsız deve dönüşüyor ve Eren'lerin adasında insanların canlarına kıyıyorlardı. Devleri düşünecek olursa 9 özel dev gücü var ayrıyeten akılsız devler var.

Marley ülkesi Eldialıları kendi kölesi haline getirmiş yıllar boyunca. Eldilalıların dev güçlerinden yararlanıp onları savaşta kullanıp diğer ülkere karşı üstünlük kurmuşlar. Ellerinde Reiner Annie Bertholt Zeke ve bir Taşıyıcı Dev vardı. Yani 9 devden 6 tanesi. 2 tanesi Eren'deydi. Attack Titanı ve Kurucu Titan. 8 dev oldu ve 9. dev hangisi şuan bilinmiyor tabi. Berthold ve Annie yok ve şimdi de bölüm sonunda başka bir dev gördük. Güçlerindeki azalmadan bahsettiler ve daha fazla dev kaybına tahammülü olmadıklarını anlattılar. Bu dev belki de Ymir'in devidir çünkü benziyor ona. Neyse ilk bölüm için bu kadar yeter... :A

8.5/10
Shingeki no Kyojin - Chapter 92

Geçen bölüm Marley'in elinde kalan devlerden bahsetmiştim. Bu bölümde bunların tamamını tek alanda kullandıklarını görmüş olduk. Reiner ve Zeke de partiye katıldı. Taşıyı Titan da. Fort Slava'yı almak için Marley tüm gücünü neredeyse buraya ayırmıştı. Hava saldırısı gerçekten çok iyi çizilmiş. Bölümün genel çizim kalitesi baya iyiydi. Orada dikkat çeken önemli detay ise Zeke'nin çığlık atmasıydı diyebilirim. Eldialılar elleri kolları bağlanmış şekilde uçaktan aşağıya bırakıldı ve Zeke çığlık atınca hepsi deve dönüştü. Tabi Reiner ve Zeke olmasa kale büyük ihtimal alınamayacaktı. Ancak Marley 4 yıldır sürdürdüğü savaşı bu bölümde sonlandırdı ve barış anlaşması imzaladı Orta Doğu devletleriyle.

Bu bölümde görüldü ki Okyanus'un karşısındaki devletler devlere karşı çok güçlü. Teknolojinin geliştiğini görüyoruz. Uçaklar var, savaş gemileri var, zırh delici mermiler var. Yani devler uzun ve uzak savaşta düşünüldüğü kadar etkili değil. Zaten akılsız devler tamamen önden piyon olarak gönderildi burada. Ayrıca bu bölümde yine ırkçılığın ne denli güçlü olduğunu görüyoruz. Siz Eldialılar yüzünden bizim atalarımız öldü diyor Marley'li asker. Eldialıların geçmişte Marleylilere yaptığını Marleyliler şimdi Eldilalılara yapıyor. Bir nefret var ortada bu gözüküyor. Eldialıları ölüme hazır savaş aracı olarak kullanıyorlar. Savaşçılar da aslında Eldialı. Yani Eren ve adadakilerle aynı soydan geliyorlar. Ama adadaki halk ile burada yaşayan Eldialılar arasında bile nefret var. Buradakiler adadakilerden nefret ediyorlar. Gabi'nin tavrı bunu net şekilde açıklıyor. Reiner'ın sağlam bir şekilde hasar almasıyla bölümü sonlandırdık bakalım nereye devam edeceğiz...

9/10
Shingeki no Kyojin - Chapter 93

Fazlasıyla psikolojik bir bölümdü. Hem de ne bölüm... Savaş kazanıldıktan sonra Marley tarafının planının ne olacağını gördük. Zeke nin de tavsiyesiyle Paradis'e yani Eren ve adaya odaklanmanın sırası geldiğini gördük. Artık planlarını devreye sokabilirler. Tekrardan Paradis'e gidip Eren'de bulunan Kurucu Titan'ı geri almak zorundalar. Belki teknoloji olarak gerideler ve dış ülkeleri yakalamak için belirli bir zaman ihtiyaçları var ama bunu yaparken Zeke'nin de dediği gibi boş duramazlar. Kurucu Titan onlar için şuan her şey. Zeke'nin gücünün burada açıklamasını görüyoruz. Çığlıkla omurilik sıvısı enjekte edilen Eldia'lıları akılsız deve dönüştürebiliyor. Ama bunun asıl sebebinin ne olduğunu ve Zeke'nin sırrının ne olduğunu bilmiyoruz. Onu elbet öğreniriz ilerleyen zamanlarda... Zeke'nin Paradis hakkında verdiği bilgiler ışığında konuşacak olursak, bizimkilerin dev ele geçirmeyi bilmediğini sanıyor diğerleri. Ama Zeke Baykuş'un Grisha'ya verdiği görevi ve sonrasını biliyor elbette. Yani Grisha'nın kitabının bizimkilere verdiği bilgilerden haberdar olmasa bile adadaki gelişmelerden bir şekilde haberdar. Reiss olaylarından, Kurucu'nun Eren'e nasıl geçtiğinden falan. Dev'i yiyerek gücü ele geçirmelerinin mümkün olabileceğinden bahsediyor ki Armin şuan Colossal'a sahip tabi, biz bunu biliyoruz... Annie ise tam olarak belirsiz, kristalde takılıyor şuan büyük ihtimalle...

9 yıl önce dedikleri Reiner, Annie ve Berthold'un Eren'lerin olduğu şehirdeki kapıyı ilk kırdıkları tarih oluyor. Yani Eren'in annesinin öldürüldüğü ilk tarih. Reiner bu bölümde o zamanlardan anılar görüyor. Ve bu bölümde görüyoruz ki 3 kişi değillermiş, 4 kişilermiş. Şuan Çene Dev'in sahibi olan Galliard'ın abisi Marcel de onlarla birlikteymiş. Gerçi bunu sanırım animede görmüştük ama bu sefer de Marley tarafından bu durumu görüyoruz. Galliard'ın abisi Marcel Ymir tarafından yenilmişti. Sonra Ymir de Reiner'ın yanında gelmişti. Devi kendi elleriyle Galliard'a teslim ettiğini görüyoruz. Devi teslim alan kişinin önceki sahibinin anılarına sahip olduğunu biliyoruz. O da anılara sahip oluyor. Reiner'ın abisinin ölümüne sebep olduğunu net olarak bilmiyor ancak abisi öldüğü için onları genel olarak sorumlu tutuyor. O yüzden Reiner ile arası bozuk Galliard'ın. Reiner'ın muazzam karakter gelişimi bu bölümlerde o kadar iyi gözüküyor ki... Gerçekten mükemmel bir gelişim... O pskilojik sorunları Galliard'a verdiği tepkilerden anlayabiliyoruz. Tüm söylediklerinde haklısın diyor. Çünkü Reiner suçlu olduğunu biliyor...

Bu arada diğer devdeki kişiyi de görüyoruz bu bölümde. Taşıyıcı devin içindeki kız ilk defa ortaya çıkıyor. Güzel de kızdır kendisi adı Pieck'tir... Taşıyıcı devin özelliği zaten uzun süre devden çıkmadan devin içinde kalabiliyor. 2 aydır devden çıkmamış bunu görüyoruz. Bölüm ilerliyor ve Reiner 4 çocuk ile buluşuyor. Reiner'ın onları benzettiği geçmiş sahneleri çok iddialı. Reiner'ın yaşadığı tramva çok başarılı. Reiner'ın Falco'ya verdiği tepkiler çok etkileyici. Reiner bu bölüm her haliyle muazzam çizilmiş ve yansıtılmış... Gabi'nin yerine Falco'nun devi almasını istiyor Reiner. Sanırım Gabi'yi bu dev lanetinden korumak istiyor ve Falco'nun aklını alıyor o sahnede söyledikleriyle... Aslında gerçek düşünceleri bu değil tabi ki... Colt'un içtiği ve Gabi'ye yaptıkları o sahne sağlam güldürdü...

9.2/10

Shingeki no Kyojin'in hikayesinin inanılmaz derinleştiği ve gerçekten empati duygusunun diplere kadar yaşandığı kısımdayız. Hikayenin Reiner ve Marley tarafının bu denli derinden işlenmesi gerçekten çok başarılı. Reiner karakteri öyle muazzam ilmek ilmek işleniyor ki okurken hayran olmamak elde değil. Isayama bu kısmı olabildiğine karışık yapmış olsa da bölümler geçtikçe hikayeyi anlattıkça herşeyi daha iyi anlıyorsunuz. Eldialılar ve Marleyliler arasındaki nefret öyle bir verilmiş ki gerçekten çok acayip.

Savaş bitiminde Marley ordusu eve dönüyor. Liberio şehrine. Marley'in ana şehri burası ve olabilidiğine büyük bir şehir. Ve kol bandı olan Eldialıların Internment Zone'da olduğunu görüyoruz. Yani Marley'in Eldialılıara nasıl bir algı ile baktığını görüyoruz. Bu bölüm bunu çok derinden görüyoruz... Çocukluklarından onlara bu geçmişin nasıl enjekte edildiğini Reiner tarafından görüyoruz. Onların da kendilerini Marley'li olmak için nasıl paraladıklarını görüyoruz. Aslında adadakiler, yani Eren'ler de Eldialı Reiner'lar da. Aynı ırktanlar ama onlara çocukluktan verilen bilgiler çok başka...

Reiner ve 4 çocuk ve diğer Eldialılar aileleriyle buluşuyor ve buradan sonra film kopuyor. Gabi'nin Reiner ile akraba olduğunu da bu bölüm öğreniyoruz. Reiner'ın annesina teyze diyor. Geçen bölümde neden Falco'ya Gabi'yi koruması gerektiğini söylediğini daha iyi anlıyoruz. Reiner'ın akşam yemeği sahnesi gerçekten inanılmaz bir sahne... Adada yaşadıklarını evdekilere öyle bir aktarıyor ki Reiner'ın ifadelerinden aslında neler hissettiğini çok iyi anlıyoruz. Psikolojisinin nasıl harap olduğunu çok iyi anlıyoruz. Reiner'ın geçmişine bir dalış yapıyoruz buradan sonra ve bu sahneler gerçekten çok iyi. Annesinin Reiner'a verdiği bilgiler çok ilginç. Paradis adasındakilere şeytan diyorlar. Onları terk eden ve Marley'in himayesi altında bırakan şeytanlar. Adanın Şeytanları onlar... Bu nefret onları kendi ırkından olanlara düşman yapıyor. Çünkü büyükleri onlara öyle anlatıyor. Hikaye devam ediyor ve Warrior programının da aslında Eren'lerin zamanında yaptığı eğitime benzer olduğunu görüyoruz. Devlerin sıradaki sahibi olmak için kıyasıya bir yarışa giriyorlar. Reiner'ın hikayesi o kadar muazzam ki devamını da keyifle okuyacağım... Son sahnede Eren'i görmek çok etkiledi. Baktıkları gökyüzü aynıydı ancak yaşadıkları ve düşündükleri bambaşka...

9.5/10

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060

Ben çok beğendim. PS de, orda da izlerim (okurum) ve öyle zorlayacak seviye değilmiş. Takıldığım kısımlara Türkçe bakarım olmadı veya ikisini bir arada yaparım daha iyi olur.

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ben çok beğendim. PS de, orda da izlerim (okurum) ve öyle zorlayacak seviye değilmiş. Takıldığım kısımlara Türkçe bakarım olmadı veya ikisini bir arada yaparım daha iyi olur.
Kesinlikle çok keyifli böyle okumak. Takıldığım kısımlara ben de Türkçe'sinden bakarak devam ediyorum, ikisini bir arada okuyarak gidiyorum. Çok keyifli böyle müzikle birlikte okumak. Ve dediğim gibi çok başarılı bu editleri yapan kişiler. Müzik kullanımı olsun, yüz ifadelerine odaklanmalar olsun SNK'yı gerçekten anlayarak ve hissederek okuyan insanlar. Burdan devam etmek senin aldığın keyfi de artıracaktır. :D

• Harika

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 95

Hikayenin Reiner üzerinden devam ettiği kaliteli bir bölüm daha... Gabi yemek sahnesinden etkilenmiş ki ilginç şeyler söyledi Reiner'e. Tabi ki Reiner'ın o adadaki yaşadıklarından sonra aynı insan olmasını kimse bekleyemezdi... Öyle şeyler yaşadı ki gerçekten oraya gittiğindeki nefret dolu çocuk olmayacaktı. Falco'nun da Gabi'yi kurtarmak için yaptığı hırsı gördük bakalım sonu ne olacak.

Zeke'nin önderliğinden bundan sonraki planı dinledik. Paradis'e yapılacak yeni bir operasyonu önceki bölümlerde söylemişlerdi ancak Eldialılara dünyanın duyduğu nefretin varlığını biliyorlar. Kurucu Titan'ı geri alsalar bile Titan gücü dünyaya tehdit oluşturmaya devam ettikçe dünyanın Eldialılara bakışı kolay kolay değişmeyecektir. Burada da güvenilir bir aile olan Tybur ailesini devreye soktular. Ve bir festivalden söz edildi. Dünyaya bir bildiri yayınlayıp asıl kötünün Paradis'teki şeytanlar olduğundan bahsedecekler. Nefret gerçekten çok farklı bir boyutta. Marley'de de oradaki Eldialılar'da da. Bu nefretin sonu nereye gidecek göreceğiz...

Planı dinledikten sonra yine Reiner kardeşime odaklandık... Yine geçmişe gittik ve taaa 9 yıl önce duvarın ilk yıkılmasından önceki yaşananları Marley tarafından görüyoruz... Bu sahneler gerçekten çok anlamlı ve seriye mükemmel derinlik katan sahneler. Marley'in sahip olduğu 6 devin özelliklerini gösterdiler. 4 dev ile ada görevinin yapılacağını ve diğer 2 devin dışardan destek olacağını söylediler. Tabi biz bunları 3. sezonun 2. kısmında dış göz olarak Eren'ler tarafından görmüştük. Tamamının detaylandırılması ve Marley açısından planların gösterilmesi çok iyi düşünülmüş bir kurgu. Reiner'ın psiklojosini anlamak SNK'yı anlamak diyebiliriz. Babası tarafından çok garip tepkilere maruz kalıyor. Annesini kurtarmak için kendini kahraman olarak görüp bu görevi hayatı pahasına yapmak istiyor. Ancak karşılaşacağı şeyler hakkında gerçekten hiç bir fikri yok... Marcel kardeşini kurtarmak için onu Savaşçı seçtiriyor bir şekilde ve son sahnede ise Ymir'in akılsız devi tarafından yenildiğini görüyoruz... Marcel Reiner'ı kurtarmak için kendini feda ediyor... Bakalım daha ne kadar detaylandıracak bu kısmı, önümüzdeki bölümde göreceğiz...

9/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060

9.5/10
Bölüm çok iyiydi, uzun ama dolu dolu .
Reiner'in hikayesine dalış yaptık ve oldukça ilginç detaylardı annesinin anlattığı. Reiner'in yemek masasında anlattığı kısımlar hoşuma gitti ve o patates olayını farklı bir şekilde anlatması, nerdeyse ben de inandım o kızın bambaşka bir amacı olduğuna :A aslında bu hikayede insanların bir şeye odaklanınca etrafında olan olayları bambaşka bir şekilde yorumladığını net bir şekilde göz önüne koyuyor. Bu bölümdde eski olaylara (Eren ve diğerlerlinin eğitim zamanlarını göstermesi hoşuma gitti, ilk bölümleri hatırladım. O bahsettiğin gökyüzü detayı benim de hoşuma gitti. Eren ve Reiner aynı amaç ve aynı hırsa bürünmüşler küçük yaşta.

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 96

Okumaya doyamıyorum şu altın madeni değerindeki bölümleri... Gerçekten Hajıme Isayama bir dahi...

Kaldığımız yerden planın nasıl oluştuğunu görmeye devam ediyoruz. Marcel'i kaybeden Savaşçı'lar bilin bakalım kim tarafından göreve devam etmeye ikna edildi. Tabi ki Reiner tarafından... Reiner'ın yaşadıklarının hepsinin öncesinde gösterilmesi ve o sahnede Annie ile Berthold'u ikna etmek için söyledikleri muazzam birleştirilmiş. Kurgunun mükemmelliğine şapka çıkarıyorum. Reiner kahraman olmak istedi ve her şeyi insanlığı kurtarmak için yaptı...

Olayların Paradis adasında nasıl şekillendiğini ve arka planını gördük. Kapının nasıl kırıldığını ve bu yolculuğu gördük. Ve bu yolculuk gerçekten mükemmeldi... Eren'in annesini yiyen garip devi gördük... Dina Fritzz.. Peki bu dev neden Berthold'u insan suretinde görmesine rağmen ona bir şey yapmayıp oradan ayrıldı. Gerçekten çok ilginç bir sahneydi orası. Savaşçı'lar yolculuklarına nasıl devam etti devamı gösterildi. Orada 3'lünün gözükmesi ve Eren Mikasa Armin'in gözüktüğü sahne gerçekten inanılmazdı. Oldukça etkileyici bir sahneydi... Paradis adasında çocuk başlarına çok zorlu bir göreve gönderildiler. Hiç bir şeyden haberleri yoktu. Onlara öğretilen adadakilerin şeytanlar olduğuydu. Adadaki herkes onların düşmanıydı... Tek amaçları Kurucu Titan'ı geri almaktı. Tabi 2 yılda Kurucu Titan'ın kendini göstermediğini gördüler. Kraliyet ailesinden bir iz bulamadılar. Bizim 3. sezonda gördüğümüz kısımların burada onların ilk 2 yılda öğrendiklerini gördük. Askeriyeye girme planlarını gördük... Ancak Kurucu'nun Eren'de olduğunu çok daha geç öğreneceklerdi tabi. Sonrası ise tarih...

9.5/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 97

Reiner'ın psikolojik çöküntüsünün zirve yaptığı yerdeyiz... Adadaki maceralarının bizim görmediğimiz son kısmını ve bizim gördüğümüz bazı kısımlarını gördük. Reiner bunları hatırlayarak ve ağzına silah dayayayarak nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu bize tam anlamıyla burada göstermiş oldu. Gerçekten muazzam bir karaketer gelişimi, muazzam... Eren'le aralarındaki ilişkinin ne denli derin ve göründüğünden çok daha büyük olduğunu anlayabiliyoruz buradan.

Şimdi günümüze geldik ve Falco üzerinden ilginç sahneler yaşandı. Hastanede daha önceki bölümlerde gördüğümüz ayağı yaralı bir adam. Falco ona yardım etmişti ve aralarında savaşla ilgili oldukça ilginç diyaloglar geçti. Falco'ya da bir cesaret verdi o sahnede. Değişik ve kaliteli bir sahneydi doğrusu... O adam bir de ailesine ulaşmak üzere mektup verdi Falco'ya ve bölüm tam olarak orada bitti.

Perdelerin arkasından Tybur ailesinin Marley'i gerçek yöneten aile olduğunu gördük. Tybur ailesiyle bu bölümde tanıştık ve önümüzdeki bölümlerde festivalde bazı sırlar öğreneceğiz gibi duruyor. Titan savaşında dünyadaki şeytanı öldüren Heros adlı kahramandan bahsedildi. Tybur ailesinin Eldialılar ve Marley arasındaki ilişkiyi bildiğinden bahsedildi. Willy Tybur ve Magath arasındaki diyaloglar çok ilgi çekiciydi. Savaş Çekici Titan'ı da önümüzdeki bölümlerde göreceğiz gibi duruyor. Fırtına öncesi sessizlik bölümleri sanki... Tybur'un festivaldeki sahnelerini merakla bekliyorum. Bakalım neler göreceğiz...

9.3/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 98

Fırtına öncesi sessizlik bölümlerinin sonlarına doğru geliyoruz. Festivale hazırlıklar ilerliyor. Paradis planı diğer taraftan görüşülüyor. Adaya bir saldırı düzenleyecekler ama ne şartlarda olacağı şuan belirsiz. Bakalım nasıl olacak, merak konusu. Gabi ve Falco arasındaki durum açığa çıktı. Falco'nun Gabi'yi sevdiğini anlamıştım ama burada iyice açığa çıkardı. Tabi Gabi aynı Eren gibi tam bir odun bu yüzden çok farklı anladı olayı. :A Bölümün genel olarak yıldızı Gabi'ydi diyebilirim. Her sahnesini ilgiyle takip ettim. Güldürdü bir çok yerde.

Tybur ve Magath arasında bir anlaşma yapıldı. Tybur kenstel dönüşüm vari bir şeylerin peşinde sanırım. Liberio için bir planı var ve Magath'a da ordunun generalliğini vermiş. Tüm güçler Willy'de ama o hiç öyle bir karakter izlenimi vermiyor. Gerçi oldukça gizemli de bir karakter bunu her halinden belli ediyor.

Hastane sahnelerindeki adamın kim olduğunu resmi olarak bölüm sonunda öğrendik... EREN F... JAEGER elbette. Ben tanımıştım ilk gördüğümde ama bu bölümü okuyunca bunu söylemem daha uygun olurdu elbette... :A @Dosi Hastanede Eren'in dedesiyle yaptığı konuşma sahnesi çok acayipti. Ve bir eldivenle beyzbol topunun Eren'de yer alması gerçekten ilgi çekici bir detaydı. Hikaye 1 aylık zaman atlaması yaşamış bu arada bir önceki bölümden. Bunu bu bölümde 2 yerde gördük. Yani festival hazırlıkları sona gelmiş durumda. Festivalden önceki akşam yemeği sahnesi de iyiydi. Willy'nin konuşması festivalde önemli şeyler açıklayacağını belli etti. O sahnelerde Gabi'lerin bulunması da güzeldi. Eldialılarla ilgili yine nefret dolu bakışlar gördük. Resmen dünyadaki gerçekleri adam fantastik bir evrende insanların yüzüne vuruyor. Irkçılık seride kol geziyor ve bunu çok acayip bir şekilde işliyor Isayama. Aynı ırktan olanlar bile birbirlerine nefretle bakıyor, böyle değişik bir ortam.

Gabi'nin uyandığı ve sonrasına doyasıya yiyip yığıldığı sahnelerde çok güldüm. Artık festival günü geldi diyebiliriz. Fırtına öncesi sessizlikten bahsettiğini de gördük Gabi'nin. Evet gerçekten bir şeyler hissediyor gibi. Reiner'ın orada çocuklara bakışları çok anlamlı... Falco vasıtasıyla Reiner basement'a gidiyor. 3. sezon 2. kısımdaki basement sahnesine benzettim oradaki yürüyüş sahnesini. Reiner yeraltına gidiyor ve karşılaştığı kişi EREN JAEGER... Reiner'ın yüzündeki ifade gerçekten çok acayip... Neler olacağını hep birlikte göreceğiz...

9.4/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 99

Bu okuduğumuz şey BAŞYAPIT kelimesinin tam olarak karşılığıdır...

Evet evet yıllar sonra, tam tamına 4 yıl sonra EREN ile Reiner karşı karşıya... Eren'in ne planladığını merak etmemek elde değil. Elini kanatmış ve deve dönüşmeye hazır bir şekilde Reiner'ı tehdit ediyor. Falco da yanlarında her şeye tek tek şahit oluyor. Gerçekten inanılmaz gergin bir ortam vardı bölüm boyunca... Kiyomi Azumabito'yu da bu bölümde tanımış olduk. Doğu'dan gelen Hizuru ulusunun lideri sanırım. Önceki bölümde çocuklardan birine yardım etmişti. Amacının ne olduğunu henüz kestirmek güç...

Annie'nin babası da gözüktü bu bölümde. Annie'nin ölmediğine inanıyor. Reiner'ın annesi ile olan diyalogları iyiydi. Tüm yüksek rütbelilerin toplandığı bir ortam var Liberio Internment Zone'da.. Eren Reiner'la konuşuyor ve seninle aynı şeyi yapmak için buraya geldim diyor... Ve sonrasında perdeler açılıyor... Willy Tybur konuşma yapmak için ortaya çıkıyor. 100 yıl önceki tarihten bahsediyor. Eldia kralı Karl Fritz'in ihanetinden ve büyük titan savaşını bitirenlerin Tyburlar ve Helos olduğundan falan... Devlerin yıkımı olsun bir şeyler olsun sayıp duruyor baya. Yıkım getiren titanlar olarak bahsettiği sanırım duvardaki devler oluyor. Kurucu Titan'ın yıkım gücünden bahsediyor. Geçmişe gidip operasyondan da söz ediyor tabi. O sırada EREN olayı Reiner'ın yüzüne çarpıyor. Ne yaptığını bilmeyen 4 çocuk o adaya dünyayı kurtarma amacıyla gönderildi. Ve hala şuan ne yaptıklarını bilmiyorlar...

Zeke tarafında da ilginç bir sahne yaşandı. Zeke'nin yanında yüzü belli olmayan bir karakter Porko ve Pieck'i bir yere götürüp yeraltına düşürdü ve hapsetti. Zeke'nin amacını merak ettim. Ya da o kişi Zeke'den bağımsız biri mi bilmiyorum ama anlarız heralde. Falco'nun aydınlanması kısa sürmedi. Ortamdaki gerginliği çok güzel hissetti doğrusu. Eski bir arkadaş derkenki yüz ifadesi bir çok şeyi anlatıyor doğrusu. Ve perdelerin gerçek doğruları haykırdığı zaman geliyoruz. Tybur daha önce bahsettiklerinin tamamıyla yalan olduğundan söz ediyor. Savaş Çekici Titan sayesinde anılara ulaşarak gerçekleri gördüğünü söylüyor. Gerçekler ise tam tersi. Kral Fritz yanına alabildiği Eldialıları da alarak kendini adaya hapsetmiş. Savaşı bitiren Fritz ile Tybur ailesinin ortak çalışmasıymış. Fritz Eldialıları yani kendi halkını feda ederek Marley ile ortak çalışarak tüm bunlara sebep oldu. Burada kraliyet kanı ile ilgili çok kritik bir bilgiye ulaşıyoruz. Fritz savaşmama yemini denen yemin sayesinde ondan sonra gelecek Kurucu Titan sahiplerine de bu özelliğini aktardı. Bu sayede Kurucu Titan tam güçle kullanılmayacaktı. Yani Kurucu Titan'ın tüm gücünü kraliyet kanından bile olsan tam olarak kullanamıyorsun. Ancak Eren kraliyet kanından bile değil ve daha önce bir anlığına da olsa devleri kontrol edebilmişti. Bunun sebebi de Dina Fritz'in kraliyet kanından bir dev olmasıydı elbette.

Halk bu duyduğu gerçek karşısında şaşırıyor elbette. Ancak Tybur devam ediyor. Willy Kral Fritz'i övüp Eldialıları aklamak isterken Paradis adasında ortaya çıkan bir isyandan bahsediyor. Tüm Eldialıları dünyaya karşı aklama planını çok güzel bir şekilde işliyor. Paradis Adası tehdidinin Fritz'in ideolojisine karşı çıkan birileri tarafından devam ettiğini söylüyor. O kişinin adını da tüm dünyaya haykırıyor. EREN JAEGER'den başkası değil elbette...

10/10

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 100...

Gelmiş geçmiş en iyi manga bölümlerinden bir tanesine hoş geldiniz... Kelimeler bu bölümün ağırlığını anlatmaya zor yeter...

Bölüm başlar başlamaz Magath ve Willy'nin planının detaylarını görüyoruz. Tüm yüksek rütbeli askeri personeli ve halkı oraya bilinçli topladılar ki açıklanan gerçekler tüm dünyayı ikna edebilsin. Willy oraya kendi ölme ihtimalini bile bile çıktı. Ve olası bir saldırıda feda edeceği insanları ikisi de umursamadan bu plana devam etti. Bu plan gösterdi ki amaçlarına ulaşmak onların tek derdi. Oradaki Eldialılıar ölmüş ölmemiş, masummuş değilmiş umurlarında değil. Eldialılar için kendi kanından olan ama değersiz olanların ölümüne göz yummuş birer şeytandı ikisi de. Kendileri de bundan bahsetti zaten konuşma sırasında.

Willy'nin konuşmasının devamı çok ilgi çekiciydi gerçekten. Geçen bölümde ufaktan söz ettiği kısmı iyice detaylandırdı. Orjinal Titan Ymir'in çocuklarının isminin duvarlara verildiğini söyledi. Duvarlardaki Colossal Titanların milyonlarca olduğundan bahsetti. Kurucu Titan gücünün Fritz'in savaşmama yemini yüzünden bu Titanları serbest bırakıp dünyayı ayaklarının altında ezmeyeceklerinden söz etse de Eren'in bu gücü bir anlığına da olsa aktif ettiklerini görmüştü Reiner. Milyonlarca Devasal Titan'ın dünyayı ve tüm ekosistemi ayaklarının altına almasından bahsetti. Rumbling yani Yıkım... Öyle bir şeyi düşünmek bile gerçekten tüyler ürpertici bir şey... Eren bunu aktif edebilecek potansiyel bir düşman olarak şuan gözüküyor tüm dünya tarafından da. Konuşma devam ederken yer altına dönüyoruz...

Falco Eren ile yüzleşiyor ve bu diyaloglar gerçekten çok iyiydi. EREN'in karizmanın öz oğlu olduğunu da söylemeliyim. Gerçekten inanılmaz çizilmiş. Büyüyünce bambaşka bir hale bürünmüş, bambaşka... Herkesi parmağında oynatan bir tip gibi duruyor. Nasıl bu hale geldiğini çok merak ediyorum, muhakkak detaylandırılacaktır... Eren'in Reiner'la olan konuşması ise gerçekten muazzam ötesi... İyi adam kötü adam muhabbeti... Eren annesinin neden diri diri yenildiğini sordu... O kadar masum insanın neden ölmek zorunda olduğunu sordu... Reiner'ın verdiği cevap, Eren'in tepkileri gerçekten muazzamdı... Dünyayı kurtarmak için yaptıklarından bahsetti. Eren'in geçmişte söylediğini Reiner'ın ortaya atması Eren'in yapmamışım gibi say demesi... Eren'in aynı şekilde Reiner'e ben seninle aynıyım, adaya geldim ve senin yaptıklarının aynısını yaptım demesi... Reiner'e ayrıca geçmiş ve tarih hakkında söyledikleri de müthişti. 4 çocuk o adaya gönderildi. Hiç bir şeyden haberleri yoktu ve ailelerinin onlara dayattığı kültür ve bilgilerle bu nefrete büründüler. Eren bunları Reiner'ın yüzüne hiç çekinmeden vurdu. Ve onu anladığını söyledi. Onu affettiğini söyledi bir nevi ona. Ama Reiner da hikayenin Eren tarafından bilinmeyen kısmından bahsetti. Operasyonun devam etmesini sağlayanın kendisi olduğunu söylediği kısım ve yok olmak istiyorum dediği kısım gerçekten çok iyiydi...

Sonra devreye Willy giriyor... Eldialı olduğundan utandığından ve kanını lanetlediğinden bahsediyor. Bir insan kendi ırkından ve doğumundan nefret edecek kadar nasıl bir kin besleyebilir ki. Evet Titanlar Eldialılar var olduğu için var ve Eldialılıar olmasa bu tehlike olmazdı ama titanların nasıl oluştuğunu veya neden insanlara saldırdığını bilmiyoruz şuan... Veya Paradis'tekiler her şeyden habersiz kafes gibi surların ardında yaşarken onlara ilk saldıran da Marley'dekilerdi sonuçta. Sonra da ölmek istemiyorum diyip herkesin gücünü kendine istiyor. Birlik istiyor. Yani Marley'deki Eldialıları aklayıp Paradis'i yok etme planı tam anlamıyla başarıya ulaşacak bu şekilde... Eren'in Reiner'ı anlaması ve onu ayağa kaldırması, ona yine yeniden biz aynıyız doğduğumuzdan beri böyleyiz demesi, ilerlemeye devam edeceğim ta ki tüm düşmanlarım yok oluncaya kadar demesi... Willy'nin konuşmaya devam edip Paradis adasına resmi olarak savaş açması ve tam savaş açtıktan sonra Eren'in de deve dönüşüp önce apartmandaki masum insanları öldürüp sonra Willy'i ortadan ikiye ayırması... Böylesi epik bir sahne çok çok çok az görülür... İnanılmaz sert ve çılgın bir sahne. Eren'in bu kadar ileriye gitmesinin sebeplerini merak etmemek elde değil... Ancak şu kesin ki artık savaş kesin olarak başladı...

12/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Shingeki no Kyojin - Chapter 98

Fırtına öncesi sessizlik bölümlerinin sonlarına doğru geliyoruz. Festivale hazırlıklar ilerliyor. Paradis planı diğer taraftan görüşülüyor. Adaya bir saldırı düzenleyecekler ama ne şartlarda olacağı şuan belirsiz. Bakalım nasıl olacak, merak konusu. Gabi ve Falco arasındaki durum açığa çıktı. Falco'nun Gabi'yi sevdiğini anlamıştım ama burada iyice açığa çıkardı. Tabi Gabi aynı Eren gibi tam bir odun bu yüzden çok farklı anladı olayı. :A Bölümün genel olarak yıldızı Gabi'ydi diyebilirim. Her sahnesini ilgiyle takip ettim. Güldürdü bir çok yerde.

Tybur ve Magath arasında bir anlaşma yapıldı. Tybur kenstel dönüşüm vari bir şeylerin peşinde sanırım. Liberio için bir planı var ve Magath'a da ordunun generalliğini vermiş. Tüm güçler Willy'de ama o hiç öyle bir karakter izlenimi vermiyor. Gerçi oldukça gizemli de bir karakter bunu her halinden belli ediyor.

Hastane sahnelerindeki adamın kim olduğunu resmi olarak bölüm sonunda öğrendik... EREN F... JAEGER elbette. Ben tanımıştım ilk gördüğümde ama bu bölümü okuyunca bunu söylemem daha uygun olurdu elbette... :A @Dosi Hastanede Eren'in dedesiyle yaptığı konuşma sahnesi çok acayipti. Ve bir eldivenle beyzbol topunun Eren'de yer alması gerçekten ilgi çekici bir detaydı. Hikaye 1 aylık zaman atlaması yaşamış bu arada bir önceki bölümden. Bunu bu bölümde 2 yerde gördük. Yani festival hazırlıkları sona gelmiş durumda. Festivalden önceki akşam yemeği sahnesi de iyiydi. Willy'nin konuşması festivalde önemli şeyler açıklayacağını belli etti. O sahnelerde Gabi'lerin bulunması da güzeldi. Eldialılarla ilgili yine nefret dolu bakışlar gördük. Resmen dünyadaki gerçekleri adam fantastik bir evrende insanların yüzüne vuruyor. Irkçılık seride kol geziyor ve bunu çok acayip bir şekilde işliyor Isayama. Aynı ırktan olanlar bile birbirlerine nefretle bakıyor, böyle değişik bir ortam.

Gabi'nin uyandığı ve sonrasına doyasıya yiyip yığıldığı sahnelerde çok güldüm. Artık festival günü geldi diyebiliriz. Fırtına öncesi sessizlikten bahsettiğini de gördük Gabi'nin. Evet gerçekten bir şeyler hissediyor gibi. Reiner'ın orada çocuklara bakışları çok anlamlı... Falco vasıtasıyla Reiner basement'a gidiyor. 3. sezon 2. kısımdaki basement sahnesine benzettim oradaki yürüyüş sahnesini. Reiner yeraltına gidiyor ve karşılaştığı kişi EREN JAEGER... Reiner'ın yüzündeki ifade gerçekten çok acayip... Neler olacağını hep birlikte göreceğiz...

9.4/10
Şurada etiketlenmişim ama bölümü okuktan sonra bakarım. 97 den sonra bıraktım. Kendimi kaptırınca malum kendime zarar veriyorum :A
Bugünlük bu kadar. Artık yarın devam ederim :A

• Güldürdün