2015 Inside Out / Ters Yüz - Film Yorumları

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
2096673.jpg

Ters Yüz - Inside Out (2015)

Türü: Animasyon
Yönetmen: Pete Docter
Senaryo: Pete Docter (screenplay), Meg LeFauve (screenplay), Josh Cooley (screenplay), Pete Docter (story), Josh Cooley (head of story)

Oyuncular:
Amy Poehler
Phyllis Smith
Richard Kind
Bill Hader
Lewis Black

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Bulutların üzerinde macera dolu bir balon yolculuğundan canavarlarla dolu bir şehre varış.

Babası San Francisco’da yeni bir işe başlayınca Orta-Batı’daki hayatından kopmak zorunda kalan Riley de hepimiz gibi duyguları ile hareket eden bir kızdır. Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü (Gupse Özay)... Bu duygular, Riley’nin zihninin içinde ana merkezde yaşar ve ona günlük hayatında tavsiyeler verirler. Riley ve duyguları San Francisco’da yeni bir hayata alışmak için çabalarken ana merkezde kargaşa baş gösterir. Neşe’nin, Riley’nin en önemli duygusu olmasına ve her şeyi pozitif tutmaya çalışmasına rağmen, diğer duygular yeni bir şehre, eve ve okula uyum sağlama konusunda birbirleriyle çelişir.

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Kesinlikle yılın en iyi animasyon filmiydi. Hatta 2015'in şu ana kadarki en iyi filmi desem abartmamış olurum.

Pixar oyuncaklar, böcekler, canavarlar, balıklar, arabalar, fareler derken şimdi de duyguların duygularını perdeye taşıyor. Filmde Joy (Neşe), Sadness (Üzüntü), Anger (Öfke), Disgust (Tiksinti) ve Fear (Korku) olmak üzere 5 duygu var, ama ağırlık kontrol manyağı Joy ve onun tarafından pasifize edilen Sadness'ta.

Filmin tasarımları çok iyiydi. Aile, dürüstlük, hokey, maskaralık gibi kişilik adalarından uzun vadeli anıların bulunduğu yerlere kadar her şey tüm ayrıntılarıyla ustaca beyazperdeye taşınmış.

Film bence çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor. Gerçi Pixar'ın neredeyse tüm filmleriyle bu mantık üzerine kurulu, ama bu filmde amaç daha fazla belli oluyor. Joy ve Sadness'in yolculuğunda neşenin de, üzüntünün de, öfkenin de, korkunun da, tiksintinin de insanlar için ayrı ayrı önemli olduğunu ve hepsinin birbirini tamamladığı mesajını bas bas bağırmadan izleyicilere veriyor. Öyle ki Joy ve Sadness'in yokluğunda Anger, Disgust ve Fear işleri doğru dürüst yürütemiyor ve bu da Riley'de kişilik bozukluğuna yol açıyor.

Tüm duyguları sevdim aslında, ama en beğendiğim duygu Sadness oldu. O şirinliğini görünce sarılasım geldi. Gerçekten çok tatlı bir karakter olmuş.

Riley’in hafıza katmanları, hayal dünyası, rüyalar stüdyosu, kızarmış patates ormanı, Kanadalı hayali erkek arkadaş yaratıcı, soyut kavramlar geçidi derken film, adeta bir görsel şölene dönerken en güzel espriler de bu anda karşımıza çıkıyor.

Ben filmi dublajlı izlesem de hiçbir sorun yoktu. Aksine orijinalini aratmayan, çok kaliteli bir dublajdı. Örneğin Gupse Özay (Üzüntü) konusunda biraz endişeliydim, ama karakterinin boğuk ses tonunu ve bıkkınlığını çok iyi vermiş. Diğer isimler de çok başarılıydı. Orijinalini de yakın zamanda izlemeyi düşünüyorum, ama Türkçe dublajın da hiçbir sıkıntısı yok.

Sonuç olarak yılın en harika animasyonu ve hakiki bir başyapıt. Oscar'ın En İyi Animasyon kategorisinde kimin kazanacağı şimdiden belli. Pixar bomba gibi döndüğünü cümle aleme kanıtlarken bizlere de Kasım'da (bizde Ocak'ı bulur) vizyona girecek olan yeni filmi The Good Dinosaur'u beklemek düşüyor.

Bu arada filmden önce yayınlanan "Lava" isimli kısa film de çok güzel olmuş, söylemeden geçemeyeceğim.

Bu arada film bittikten sonra sakın yerinizden kalkmayın. Otobüs şoförü, öğretmen gibi kişilerin kafalarında neler yaşadığı gösterildiği sahneler gerçekten de çok iyiydi, özellikle kedilerinkine bayıldım. Bing Bong'un kendini feda ettiği sahneyi saymıyorum bile.
10/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Film aşırı övülüyor her yerde, muhtemelen Top 250'de ilk 30 gibi çok iddialı sıralarda bulunacak bir süre de olsa. Ben de çok merak ediyorum, vaktim olsa izlemeye giderdim. :):)

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Hiç sinemada animasyon izlemedim aslında ben biraz o yüzden de çekincelerim var. :D Salonların yaş ortalaması kaç oluyor acaba bu tarz filmlerde? :D
Çocuklar oluyor, ama yetişkinlerin sayısı da göz ardı edilemez. Ki Türkçe dublajı da dert etme, gönül rahatlığıyla gidebilirsin. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çocuklar oluyor, ama yetişkinlerin sayısı da göz ardı edilemez. Ki Türkçe dublajı da dert etme, gönül rahatlığıyla gidebilirsin. :D
Animasyonda dublaj çok sorun değil ama İngilizce versiyonu olsa daha iyi olurdu ya hem yetişkin yoğunluğu daha fazla olurdu. :D Bu filme koymaları lazımdı bence. (b)

Neyse bakarız duruma göre ama ben vakit bulana kadar vizyondan kalkar bile belki de. :D

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Animasyonda dublaj çok sorun değil ama İngilizce versiyonu olsa daha iyi olurdu ya hem yetişkin yoğunluğu daha fazla olurdu. :D Bu filme koymaları lazımdı bence. (b)

Neyse bakarız duruma göre ama ben vakit bulana kadar vizyondan kalkar bile belki de. :D
Aslında birkaç salonda (Zorlu ve İstinye Park gibi) orijinal dilinde gösteriliyormuş, ama altyazı yok. İlla ki altyazı da istiyorsan sıkıntı yani. :D

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Turistler için yapmışlardır onları da. :D

Zaten oralar bana çok uzak Türkçe altyazılı olsa bile gitmem bir film için. :D
Fırsat bulursan evinin yakınnıdaki bir salona git, keyifli bir 2 saat geçir. Oscar'da En İyi Animasyon ödülünü alacak olan filmi mutlaka izle. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fırsat bulursan evinin yakınnıdaki bir salona git, keyifli bir 2 saat geçir. Oscar'da En İyi Animasyon ödülünü alacak olan filmi mutlaka izle. :D
Dinozor da iyi olacak diyorlar hatta bazıları diyor ki Akademi bir ilki yapacak ve en iyi filmi de dinozora verecek. :D (Tabii çılgınca bir iddia ve Inside Out böyle müthiş tepkiler almadan önce yapılmış bir iddia. :):))

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Dinozor da iyi olacak diyorlar hatta bazıları diyor ki Akademi bir ilki yapacak ve en iyi filmi de dinozora verecek. :D (Tabii çılgınca bir iddia ve Inside Out böyle müthiş tepkiler almadan önce yapılmış bir iddia. :):))
The Good Dinosaur da iyi çıkar, ama bir Inside Out olamaz bence. Pixar bomba gibi dönüş yaptı beyazperdeye. :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Film aşırı övülüyor her yerde, muhtemelen Top 250'de ilk 30 gibi çok iddialı sıralarda bulunacak bir süre de olsa. Ben de çok merak ediyorum, vaktim olsa izlemeye giderdim. :):)
Pixar'ın zaten hangi filmi kötü çıktı ki? Finding Nemo, Toy Story serisi, Up, Cars, Monsters INC, The Incredibles.

Hepsi de mükemmel, inanılmaz yaratıcı senaryolar.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Pixar'ın zaten hangi filmi kötü çıktı ki? Finding Nemo, Toy Story serisi, Up, Cars, Monsters INC, The Incredibles.

Hepsi de mükemmel, inanılmaz yaratıcı senaryolar.
Arada çok sevmediğim filmleri de çıkıyor Monsters Inc gibi ve 2010'dan sonra ilk kez bu kadar iddialı film çıkarıyorlar herhalde. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Geçen hafta izledim, yorum bu haftaya kısmet oldu. :)

Tam yorumum şurada: http://izleryazar.com/inside-out-2015/ (Evet hala blogda yazıyorum, link vermeyeli epey zaman geçmişti. :D)

Özetlemek gerekirse çok tatlı bir animasyondu. Gerçekten Pixar'ın Toy Story 3'ten bu yana en iyi işi. Büyük ihtimalle de bu yılın en iyi filmlerinden biri olarak kalacak benim için. Filmi izleyeli 1 hafta geçmesine karşın hala sürekli filmden sahneler canlanıyor kafamda. (Hayatta benzer karşılıklarına rastlayınca :D)

Bu arada sinema konusundan konuşmuştuk sonucu da söyleyim. :D Salonda %50 çocuk vardı. Geri kalan %50 de ebeveynleriydi. :D Fakat erken seansta gittiğimden pek kalabalık değildi belki diğer seanslarda daha fazla yetişkin katılıyordur. İyi ki yalnız gitmemişim, daha tuhaf hissedecektim. :D

9'a daha yakın olmak üzere:

8.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Geçen hafta izledim, yorum bu haftaya kısmet oldu. :)

Tam yorumum şurada: http://izleryazar.com/inside-out-2015/ (Evet hala blogda yazıyorum, link vermeyeli epey zaman geçmişti. :D)

Özetlemek gerekirse çok tatlı bir animasyondu. Gerçekten Pixar'ın Toy Story 3'ten bu yana en iyi işi. Büyük ihtimalle de bu yılın en iyi filmlerinden biri olarak kalacak benim için. Filmi izleyeli 1 hafta geçmesine karşın hala sürekli filmden sahneler canlanıyor kafamda. (Hayatta benzer karşılıklarına rastlayınca :D)

Bu arada sinema konusundan konuşmuştuk sonucu da söyleyim. :D Salonda %50 çocuk vardı. Geri kalan %50 de ebeveynleriydi. :D Fakat erken seansta gittiğimden pek kalabalık değildi belki diğer seanslarda daha fazla yetişkin katılıyordur. İyi ki yalnız gitmemişim, daha tuhaf hissedecektim. :D

9'a daha yakın olmak üzere:

8.5/10
8,5 mu? Biraz düşük değil mi? :D