En Son İzlediğiniz Film? 🎞

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Spanish Affair (2014)

Uzun zamandır BluTV listemde sırasını bekleyen filmlerdendi, kaldırılacağını öğrenince izledim...

İspanya'da gişe rekorları kırmış bu komedi daha çok İspanyollara hitap ediyor. Basklılar ve Sevillalılar arasındaki musibetleri bilmeyenler için konu biraz yabancı kalsa da çok geçmeden neler olduğunu anlamak mümkün...

Biraz klişe yönleri olsa da eğlenceli bir film. İspanya'nın güzelliklerinden de iyi faydalanmış. Güzellik demişken The Hidden Face'te hayran kaldığım Clara Lago burada da çok güzeldi. Başroldeki eleman da gayet eğlenceliydi.

Neticede farklı ülke ve kültürden eğlenceli bir komediydi. Büyük beklentilere girmeden izlenebilir...

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Yıl 20 Nisan 1999'dur. Google'a bu tarihi yazsanız karşınıza çıkacak şey de zaten "Columbine Lisesi Katliamı" olacak. Dünyaya damgasını vurmuş olaylardan biri ve işte bu film, o günü anlatıyor. Önce karakter tanıtımı, sonrasında yavaş yavaş olaya gidiliyor. Doğallık ve kamera açılarının dikkat çektiği kadar, benim gözümde senaryonun derinlemesine işlenmemesi ve süresine rağmen ağır ilerlemesi de dikkat çekti.

Karakterleri tanıtımı tabii ki filmle bağlantılı ve karakterlerin o günler içerisinde yaşadıkları aktarılmış ve kamera açısıyla, doğallıkla taçlandırılmak istenmiş ama süresi kısa olmasına rağmen sıkıyor. Sonlara doğru konuya giriliyor ve karakterlerin oynadıkları oyunun etkisinde kaldıkları, okulda yaşadıklarının da etkisinde kaldıkları gibi detaylar var ve en ilginç detay ise, televizyonda Hitler görüntüsünün belirmesi ve tam da 20 Nisan'da, yani tam da Hitler'in doğum gününde bu olayın gerçekleşmesi. Bir diğer detay ise, oyunların etkisinde kalan iki öğrencinin internet üzerinden rahatlıkla sipariş vermesi ve okulu bu şekilde basmaları. Bir diğeri, öldürdükçe daha çok öldürmeye çalışması ve iki öğrencinin bunu oyun gibi görmesi.

Oyuncuların birçoğunun da ilk oyunculuk deneyimi. HBO yapımı olan film, amatör oyuncular üzerine kurulu olduğunu da söyleyebiliriz. Bu sayede de yönetmen doğallığı yakaladığını da söyleyebiliriz. Filmle ilgili iyi detaylar da var ama daha etkileyici bir film olabilirdi bence. Sonlara doğru etkileyici olmaya başlıyor ama onda da derinlemesine anlatım yoktu. Zaten filmn de süresi kısa, haliyle çok derinlemesine bir şey beklemek de mümkün değil.

5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Yıl 20 Nisan 1999'dur. Google'a bu tarihi yazsanız karşınıza çıkacak şey de zaten "Columbine Lisesi Katliamı" olacak. Dünyaya damgasını vurmuş olaylardan biri ve işte bu film, o günü anlatıyor. Önce karakter tanıtımı, sonrasında yavaş yavaş olaya gidiliyor. Doğallık ve kamera açılarının dikkat çektiği kadar, benim gözümde senaryonun derinlemesine işlenmemesi ve süresine rağmen ağır ilerlemesi de dikkat çekti.

Karakterleri tanıtımı tabii ki filmle bağlantılı ve karakterlerin o günler içerisinde yaşadıkları aktarılmış ve kamera açısıyla, doğallıkla taçlandırılmak istenmiş ama süresi kısa olmasına rağmen sıkıyor. Sonlara doğru konuya giriliyor ve karakterlerin oynadıkları oyunun etkisinde kaldıkları, okulda yaşadıklarının da etkisinde kaldıkları gibi detaylar var ve en ilginç detay ise, televizyonda Hitler görüntüsünün belirmesi ve tam da 20 Nisan'da, yani tam da Hitler'in doğum gününde bu olayın gerçekleşmesi. Bir diğer detay ise, oyunların etkisinde kalan iki öğrencinin internet üzerinden rahatlıkla sipariş vermesi ve okulu bu şekilde basmaları. Bir diğeri, öldürdükçe daha çok öldürmeye çalışması ve iki öğrencinin bunu oyun gibi görmesi.

Oyuncuların birçoğunun da ilk oyunculuk deneyimi. HBO yapımı olan film, amatör oyuncular üzerine kurulu olduğunu da söyleyebiliriz. Bu sayede de yönetmen doğallığı yakaladığını da söyleyebiliriz. Filmle ilgili iyi detaylar da var ama daha etkileyici bir film olabilirdi bence. Sonlara doğru etkileyici olmaya başlıyor ama onda da derinlemesine anlatım yoktu. Zaten filmn de süresi kısa, haliyle çok derinlemesine bir şey beklemek de mümkün değil.

5/10
İnsanların heveslerini kursakta bırakmak için oylamanın bitmesini bekleseydin bari @Araf. :A

Muhtemelen fazla sanat gelmiştir sana. :A @phoebebuffay

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İnsanların heveslerini kursakta bırakmak için oylamanın bitmesini bekleseydin bari @Araf. :A

Ben diyordum zaten sana "anket konusunu açsa da hemen izlemeye başlasam" diye, başladım işte. :A

Bak mesela, bu konuya uğrayıp görecek olan kişi ya ben olur, ya sen olursun ya da @phoebebuffay. @Dosi, @Tolstoyevski ve daha nicesi bu konuya bu şekilde etiketlersen girer görür. :A Belki ben sanattan anlamıyorum ama sizin de 10/10 vereceğiniz de bir film olmayacak .:A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
Ben diyordum zaten sana "anket konusunu açsa da hemen izlemeye başlasam" diye, başladım işte. :A

Bak mesela, bu konuya uğrayıp görecek olan kişi ya ben olur, ya sen olursun ya da @phoebebuffay. @Dosi, @Tolstoyevski ve daha nicesi bu konuya bu şekilde etiketlersen girer görür. :A Belki ben sanattan anlamıyorum ama sizin de 10/10 vereceğiniz de bir film olmayacak .:A
Bizi pek ilgilendirmiyor demek ki :A
Yalnız o filme oy vermiştim. Akşama tekrar düşüneyim :A senin 5 benim 7 olur gerçi ve ozaman sıkıntı yok :Z

• Güldürdün
Reactions: Araf

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559

Maalesef, dün ben böyle yorumların gelebileceğini tahmin ettiğim için konuda farklı ve herkesin sevemeyebileceği bir film olduğunu belirtmiştim. Tam bir sanat filmi, bu filme 5 puan verenler gitsin Hızlı ve Öfkeli izlesin. :A @Araf

Neyse üstteki rezalet puan ve yorumdan sonra şuraya filme dair düzgün bir yorum bırakalım...
Elephant

90'larda Amerika'da iki lise öğrencisinin okula silahlı saldırı yaparak birçok insanı öldürdüğü katliamdan esinlenerek yapılmış film.

80 dakika gibi kısa bir süresi olmasına rağmen aşırı derecede durağan ve sakin bir film olduğunu söylemeliyim. Filmin 3'te 1'i karakterlerin okul koridorlarında yürüdüğü sahnelerle geçiyor desem abartı olmaz. Diyalog çok az, müzik yok. 1 saat boyunca farklı karakterlerin çok da önemli olmayan günlük sıradan rutinlerini izliyoruz. Böyle yazınca eleştiriyormuşum gibi oldu ama çok sevdim ben filmin bu özelliğini. Sanki bir film değil de dışarıdan bir gözle bir okuldaki sıradan bir günün manzarasına tanıklık ediyormuşum gibi hissetim, kendimi o lisedeymiş gibi hissettim. Çekim teknikleri çok başarılıydı.

Bu oldukça sakin geçen ve çok beğendiğim ilk 1 saatlikten sonra filmin patlamasını beklediğim son 20 dakika ise bir miktar hayal kırıklığı yaşattı. Daha heyecanlı ve aksiyonlu bir final bekliyordum şahsen. Beklediğim ambiyansı tam olarak yakalayamadım. Okula silahlı saldırı yapılıyor ama karakterler böyle bir olaya göre oldukça sakin. Gerçi filmi karakterlerin gözünden değil de dışarıdan olanlara tanık olacak şekilde izlediğimiz için normal de sayılabilir bu durum. :A 9 puan alabilecek bir filmdi ama son kısımlar yeterince tatmin etmediği için:

8/10

• Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Maalesef, dün ben böyle yorumların gelebileceğini tahmin ettiğim için konuda farklı ve herkesin sevemeyebileceği bir film olduğunu belirtmiştim. Tam bir sanat filmi, bu filme 5 puan verenler gitsin Hızlı ve Öfkeli izlesin. :A @Araf

Neyse üstteki rezalet puan ve yorumdan sonra şuraya filme dair düzgün bir yorum bırakalım...
Bakın işte, @phoebebuffay bol keseden puan dağıtabiliyor nadiren de olsa. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Bakın işte, @phoebebuffay bol keseden puan dağıtabiliyor nadiren de olsa. :A
Son kısımlar yeterince tatmin etmediği için 8 vermiştim, o kısım daha etkileyici ve çarpıcı işlenseydi rahat 9 alırdı benden film. :A Ben son kısımları beğenmemişim, sense yorumunda tam tersi sonlara doğru etkileyici olmaya başlıyor yazmışsın. :A

Ayrıca bu filmde senaryo çok arka planda, derinliği falan tartışılabilecek bir film değil. Yönetmenin amacı da derinlikli bir film yapmak değil zaten. :A

Bu arada herkese hitap edebilecek bir film değil, insanları yanlış yönlendirme. :A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Son kısımlar yeterince tatmin etmediği için 8 vermiştim, o kısım daha etkileyici ve çarpıcı işlenseydi rahat 9 alırdı benden film. :A Ben son kısımları beğenmemişim, sense yorumunda tam tersi sonlara doğru etkileyici olmaya başlıyor yazmışsın. :A

Ayrıca bu filmde senaryo çok arka planda, derinliği falan tartışılabilecek bir film değil. Yönetmenin amacı da derinlikli bir film yapmak değil zaten. :A

Bu arada herkese hitap edebilecek bir film değil, insanları yanlış yönlendirme. :A
İnsanları yönlendirmeye çalışmıyorum, bakmazsan yönlenmezsin. :A Düşüncelerimi yazdım sadece ve daha çok olay odaklıydım film boyunca, olay gelsin de düşüncesindeydim ama genel olarak da etkilemedi beni. Teknik olarak daha iyi film ve sonu da etkileyici ama daha iyi işlenebilirdi. Etkileyici derken biraz da ilginçti. Olay ilginç noktalara bağlandı. :A

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
İnsanları yönlendirmeye çalışmıyorum, bakmazsan yönlenmezsin. :A Düşüncelerimi yazdım sadece ve daha çok olay odaklıydım film boyunca, olay gelsin de düşüncesindeydim ama genel olarak da etkilemedi beni. Teknik olarak daha iyi film ve sonu da etkileyici ama daha iyi işlenebilirdi. Etkileyici derken biraz da ilginçti. Olay ilginç noktalara bağlandı. :A
İşte buradaki çoğu kişi olay ve aksiyon odaklı olduğu için sevmezler bu filmi. :A

Ben ilk 1 saatlik kısımı çok sevmiştim. Film izliyormuşum gibi değil de dışarıdan bir gözle bir okulun sıradan bir gününe tanıklık ediyor gibi olmuştum ve beni lise zamanlarıma götürdü. Bilmiyorum, çoğu kişi sıkıcı bulur ama ben çok beğendim. :A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İşte buradaki çoğu kişi olay ve aksiyon odaklı olduğu için sevmezler bu filmi. :A

Ben ilk 1 saatlik kısımı çok sevmiştim. Film izliyormuşum gibi değil de dışarıdan bir gözle bir okulun sıradan bir gününe tanıklık ediyor gibi olmuştum ve beni lise zamanlarıma götürdü. Bilmiyorum, çoğu kişi sıkıcı bulur ama ben çok beğendim. :A
Tamam işte, ben o lise olayının kendisini sevmiyorum zaten. Lise kadar sıkıcı bir ortam yok ve ben o ortamın iyi işlendiğini de düşünmüyorum. Aksiyon da beklemiyorum, senin 5 verdiğin o manzaralı filmlere 5 puan daha vermiş birisiyim. Gerisini sen düşün. :A

• Olmamış

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Tamam işte, ben o lise olayının kendisini sevmiyorum zaten. Lise kadar sıkıcı bir ortam yok ve ben o ortamın iyi işlendiğini de düşünmüyorum. Aksiyon da beklemiyorum, senin 5 verdiğin o manzaralı filmlere 5 puan daha vermiş birisiyim. Gerisini sen düşün. :A
Liseye sıkıcı dediğin için diss attım. :A

Üstte film boyunca aksiyon bekliyorum deyip şimdi de aksiyon beklemiyorum demişsin. Sen de aksiyoncu tayfadansın işte, böyle sanat filmleri size göre değil. :A

Benim 5 puan verdiğim manzaralı filmler derken neyi kastettiğini anlamadım. :A
------

7 puandan aşağı verirsen, muhtemelen @phoebebuffay sana karşı "olmamış" butonunu kullanacak. :A
Yoo öyle bir şey yapmayacağım. @Dosi de zaten sıkıcı bulur filmi, iyi puan verirse sürpriz olur. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Üstte film boyunca aksiyon bekliyorum deyip şimdi de aksiyon beklemiyorum demişsin. Sen de aksiyoncu tayfadansın işte, böyle sanat filmleri size göre değil. :A

------

Yoo öyle bir şey yapmayacağım. @Dosi de zaten sıkıcı bulur filmi, iyi puan verirse sürpriz olur. :A
Her filmden aksiyon beklemiyorum ama olay odaklı olduğu için bu filmden beklemiştim. Bunu demek istemiştim orada. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060

------

İki tane dediğim dedik eleştirileri uzatan siz ikiniz niye benim ne puan vereceğimi söyleyip bana baskı kuruyorsunuz :A :A benim zevkimi bilemezsiniz (3 puan verdi) :A
@Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İki tane dediğim dedik eleştirileri uzatan siz ikiniz niye benim ne puan vereceğimi söyleyip bana baskı kuruyorsunuz :A :A benim zevkimi bilemezsiniz (3 puan verdi) :A
@Araf
Ben senin en fazla 5 puan vereceğini düşünüyorum, tabii sana çok ters düşen bir film çıkarsa ayrı konu. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

İzlediğiniz bu filmde üç karakter öne çıkacak; birincisi Darthmouth mezunu olan genç doktor Charles Eastman, ikincisi ABD'nin hükmü altına girmek istemeyen Oturan Boğa ve hükumette Kızılderililerden sorumlu olan Senatör Henry Daves. HBO yapımı olan bu filmde Yves Simoneau yönetmenliğinde, Daniel Giat senaristliğinde ve Dee Brown'ın kitap uyarlamasıyla Kızılderilerin, ABD tarafından soykırıma uğramasının beyaz perdeye aktarımı.

Aslında aktarılan konu çok cesurca ama aktarılma bir o kadar başarılı olsaydı keşke. Konu çok dağılabiliyor, kurgu olarak belli bir düzen içerisinde gitmiyor ama yeri geliyor, etkileyici sahneler de çıkabiliyor. Özellikle de son 40 dakikası etkileyiciydi ama genele yaydığımızda kopukluklar oluşan bir filmdi. Film de zaten daha çok tarihin yanı sıra, politik bir tarafı vardı. Filmin aynı zamanda görsel anlamda şahaneliği söz konusuydu.

En etkileyici sahne, Oturan Boğa'nın sahneleriydi, özellikle de ABD senatörüne karşı olduğu sahneler. Öte yandan bir de hayatını kaybettiği sahne vardı, o da etkileyiciydi.

6/10