En Son İzlediğiniz Film? 🎞

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Bazı filmler vardır senaryosundan ziyade görselliği işler duygularını, vermek istediği mesajları. İşte bu film, o filmlerden birisi. Yönetmen üç hikaye işler film boyunca ve bu filmler boyunca adeta tablo çizer gibi görüntüler çizerek duyguları geçirmeye çalışır. Her bir sahneyi tablo niyetine duvara asabilirsin, öyle kalitede görüntüleriyle dikkat çekiyor film.

Filmin müziklerinin sakinleştirici bir etkisi vardı. Doğaya git, kulağına kulaklık tak, gözlerini kapat ve derin bir nefes alıp müziklerini dinle, öyle müzikleri vardı. Yönetmen Takeshi Kitano, genel olarak görsellik üzerine kurulu bir dram ve romantik türünde bir film çıkarmış ortaya ve bu özelliğiyle de birçok bu türdeki filmlerden sıyrılıyor.

Film boyunca üç hikaye öne çıkıyor; birinci hikayede evlenmenin eşiğinde olan bir çiftin erkek yüzünden intihar etmesi, sonrasında da buna pişmanlık duyan bir erkeğin onu taşımasını anlatıyor. İkinci hikayede bir erkeğin yıllar önce bir kadını terk etmesi ama kadının onu beklemesi anlatılıyor, sadakati anlatılıyor. Üçüncü hikayede bir pop yıldızına aşık olan bir hayranı anlatılıyor. Kısacası aşkın pişmanlık, sadakat ve bağlılık temalarının işlendiğini de söyleyebiliriz.

Film genel olarak ilk hikaye üzerine kurulu ve "bebekler" mevzusu da orada yatılı. Özellikle de o son sahnedeki vurgu ve ilk hikaye ile bağlantısı iyiydi. İkinci hikayedeki o sadakat duygusunun aktarımı çok iyiydi. Yıllar geçse de o unutmama, inatla bekleme durumu çok iyiydi. Üçüncü hikaye biraz da filmin akışını bozmak gibi oluyordu filmde ama birinci ve ikinci hikaye çok iyiydi.

8/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Filmde oğlunu kaybeden bir ailenin bununla baş etme çabasını anlatılıyor. Eee ne mi var bunda? Peki ya babanın bir terapist olduğunu söylesem? Çok ilginç oldu değil mi film? Şu kadarını söyleyeyim, tam da ruhu daraltmalık bir film. Başlarda biraz sıkıyor ama konuya girince ruhu daraltmaya başlıyor.

Filmde Nanni Moretti yazar kadrosunda yer alıyor; aynı zamanda hem yönetiyor, hem de oynuyor. Film tam da kışlık bir film. Filmin biraz ortamıyla, biraz da konusuyla bunaltan tarzda. Genel olarak filmin amaçlarından birisi de bunaltmak, o duyguyu hissettirmek ve o duyguyu da kimi zaman geçirmeyi başarıyor.

Filmdeki hikaye genel olarak Giovanni Sermonti üzerine dönüyor, yani bay terapist. Oğulları hayatını kaybedince Giovanni ile Paola çifti, kızları Irene ile birlikte acı çekmeye başlıyor. Acı çekiyor da, bu acının temelinde içine atma var. İçine at at, sonuçta patlamaya başlıyorsun. Bunlar da tabii birbirlerine patlıyor.

Terapist baba terapileriyle bir yandan uğraşırken, bir yandan da içine attıkça atıyor, sakin kalmaya çalışıyor. En sonunda da ailesiyle birlikte içine atmanın faydasız olacağını fark ediyor ve yüzleşmeye, hatta oğullarıyla bağlantılı olan kişilerle bile temasa geçmeye çalışıyor. Öyle böyle bu bunalımdan kurtulmaya çalışıyorlar. Filmdeki bu tespitler de yerindeydi. Tabii sahne geçişleri genel olarak sıkıyor mu, evet sıkabiliyor ama iyi bir filmdi.

7/10

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269

Kötü bir filmdi.
Filmin yorumunu okurken hemen olaylarla başlayacak sanıyordum ama çok durağan başladı. Ortada bir yönetmen başarısı ve senaryo başarısı göremedim.

1 saat boyunca karakterlerin okula nasıl geldiklerini ve okulda nasıl gezdiklerini izledik.
Belli başlı sosyal mesajlar vardı. Diyaloglara tamamen boş diyemem. Hatta çocukların şiddet olayını yaşatmalarını iyi bir temele oturtmuşlar. Hitlerden etkilenmeleri, silah oyunu oynamaları ve okulda akran zorbalığı yaşamaları. Bunlar geçerli bir sebep olabilir ancak Gta gibi okulu taramaları gerçekliği bozmuş. Bu kadar sıradan bir hayata, bu kadar olağan üstü bir tarama sahnesi yakışmadı. Anlamlandıramadım doğrusu.
Final sahnesinde en beğendiğim nokta arkadaşını da bir anda vurması. Orada hafif bir ters köşe oldum.

Bahsettiğim ters köşeye kadar puanım 4'dü ama o sahnenin etkisi ile 4.5/10 yaptım puanımı.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Kötü bir filmdi.
Filmin yorumunu okurken hemen olaylarla başlayacak sanıyordum ama çok durağan başladı. Ortada bir yönetmen başarısı ve senaryo başarısı göremedim.

1 saat boyunca karakterlerin okula nasıl geldiklerini ve okulda nasıl gezdiklerini izledik.
Belli başlı sosyal mesajlar vardı. Diyaloglara tamamen boş diyemem. Hatta çocukların şiddet olayını yaşatmalarını iyi bir temele oturtmuşlar. Hitlerden etkilenmeleri, silah oyunu oynamaları ve okulda akran zorbalığı yaşamaları. Bunlar geçerli bir sebep olabilir ancak Gta gibi okulu taramaları gerçekliği bozmuş. Bu kadar sıradan bir hayata, bu kadar olağan üstü bir tarama sahnesi yakışmadı. Anlamlandıramadım doğrusu.
Final sahnesinde en beğendiğim nokta arkadaşını da bir anda vurması. Orada hafif bir ters köşe oldum.

Bahsettiğim ters köşeye kadar puanım 4'dü ama o sahnenin etkisi ile 4.5/10 yaptım puanımı.
Bu yorumu oku derim, sonrasında zaten başına gelecek olan tepkiyi göreceksin. :A

• Güldürdün
Reactions: cehennet

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Mantıklı noktaları vardı ama bu sıkıcı bir film oldugi gerçeğini değiştirmedi. Gerçek bir olaydan esinlendiğini bilmiyordum. Amerikada bu kadar kolay silah sahibi olabilmek ilginç gerçekten.:(
Ben ve sen garanti düşük puan verdik, belki @bazinga ve @Dosi'den de gelir düşük puanlar, bakacağız. :A

Gerçek hikaye evet ama içinde çok ilginç noktalar da var, hem de fazlasıyla. :)

• Güldürdün
  • Beğendim
Reactions: Dosi and cehennet

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
Ben ve sen garanti düşük puan verdik, belki @bazinga ve @Dosi'den de gelir düşük puanlar, bakacağız. :A

Gerçek hikaye evet ama içinde çok ilginç noktalar da var, hem de fazlasıyla. :)

İşleyiş berbat ama yaa. Bu kadar güzel bir konu anca bu kadar kötü çekilebilirdi. Bu konuyu bizim türkülere versek ne güzel çekerlerdi. Mustafa Uslu göreve:F

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İşleyiş berbat ama yaa. Bu kadar güzel bir konu anca bu kadar kötü çekilebilirdi. Bu konuyu bizim türkülere versek ne güzel çekerlerdi. Mustafa Uslu göreve:F
O kadar da abartmayalım. :A

Ayrıca buna yakın bir film çekildi Çağan Irmak tarafından, hatta ilk filmlerinden birisiydi. Filmin adı Bana Şans Dile. İzleyebilirsin. :)

• Güldürdün
Reactions: cehennet

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
Buna yakın dediysem, bunun konusu gibi konusu var demek istedim yani. :D

Dışlanan bir çocuk bütün gerçeği görür ve bir gün sınıfı esir almaya kalkar, bütün gerçekleri yüze vurmaya çalışır. Yani kısaca konusu böyleydi. :)

Film alışkını değilim. Bu etkinlikle biraz ısınırsam sonrası için olabilir. Tavsiye alırım yani.:D

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Film alışkını değilim. Bu etkinlikle biraz ısınırsam sonrası için olabilir. Tavsiye alırım yani.:D
Tavsiye verme konusunu @bazinga üstlensin. Kendisi film konusunda çok iyi. :D

Hatta @phoebebuffay gibi @bazinga'nın sitesindeki top 250 film listesinden gidebilirsin. :D

Bir diğer alternatif ise, IMDb top 250 ve Oscar filmleri. Ama @bazinga'nın listesinden gidersen daha iyi. O bahsettiğim iki liste çok ağır filmleri olabiliyor ama @bazinga bir tık daha hafif filmler izliyor, daha rahat izlersin. :D

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
Tavsiye verme konusunu @bazinga üstlensin. Kendisi film konusunda çok iyi. :D

Hatta @phoebebuffay gibi @bazinga'nın sitesindeki top 250 film listesinden gidebilirsin. :D

Bir diğer alternatif ise, IMDb top 250 ve Oscar filmleri. Ama @bazinga'nın listesinden gidersen daha iyi. O bahsettiğim iki liste çok ağır filmleri olabiliyor ama @bazinga bir tık daha hafif filmler izliyor, daha rahat izlersin. :D

İncelerim bir ara. Hepsi böyle kötü filmlerse incelemem tabi ki. Ayrıca özelden bize site adresi bile veriyorsun. Mütevazi olma derim:A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İncelerim bir ara. Hepsi böyle kötü filmlerse incelemem tabi ki. Ayrıca özelden bize site adresi bile veriyorsun. Mütevazi olma derim:A
@bazinga'yı hafife alma, iyi film izler. O listeden ilerlersen zaten yeni filmler keşfetmiş, film kültürünü ilerletmiş olursun. İçinde Groundhog Day, Palm Springs gibi aşırıı keyifli filmler de var. :D

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
@bazinga'yı hafife alma, iyi film izler. O listeden ilerlersen zaten yeni filmler keşfetmiş, film kültürünü ilerletmiş olursun. İçinde Groundhog Day, Palm Springs gibi aşırıı keyifli filmler de var. :D

Palm Springs gerçekten sıradışı bir filmdi. İzlemiştik arkadaşlarla evde.:D

Son düzenleme:
  • Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Under the Sand, François Ozon'in yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmlerinden birisi. Filmde Paris Üniversitesi profesörü olan Marie ile 25 yıllık eşi olan Jean arasında ilişkinin yaz aylarında tatile gitmesini, sonrasında da o Marie'nin beklenmedik bir şeyle karşılaşmasına neden oluyor, o da Jean'in yüzmeye gittiği sırada ortadan kaybolması.

Filmin en büyük olayı, "ne oldu" diye sorusunu sordurması. Bu da filmin gizemini artırıyor. Aynı zamanda filmin psikolojik yönü de var ve dramı da. Bu gibi unsurlar filmdeki olayların gelişiminde etkili. Tabii bu filmin arada sıkan bir tarafı olsa da, yönetmenin başarılı yönetimi ve Charlotte Rampling'in başarılı oyunculuğuyla iyi bir film. Çok iyi değil ama psikolojik yönünü düşündüğümüzde iyi bir film.

Jean'in denizde kaybolma anı daha da iyi işlenebilirdi. Tabii bu kısımda gizem artırılmak istenmiş. Marie, Jean'i biraz arayıp sonrasında da Jean'in öldüğünü kabul edip etmeme arasında kalıp duygularını bastırması da söz konusu oldu. Bu da psikolojik rahatsızlığına, şizofreniye neden oldu. Jean hayatını kaybetmiş gibi başkalarıyla birlikte (Vincent) oluyor ama aynı zamanda onu kaybetmiş olarak görmek istemiyor.

Marie tam bir zıtlık karakteri. Sonunda ceset mevzusu çıkıyor, teşhis etmek için gidiyor ama neyse ki ceset izleyiciye gösterilmiyor, mavi şortundan o olduğu söylese de saatinden o olmadığını söylüyor ve Marie burada da reddetme eylemine geçiyor. Kumsalda seyrederken karşıdan bir karakter görünüyor, muhtemelen o Jean, koşmaya başlıyor ve öyle bitiyor. Bu sahne yorumu izleyiciye bırakmak için ortaya konmuş bir sahne de diyebiliriz.

7/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

I Am Love (2010)

Potansiyeline ulaşamamış bir filmdi. İzleyiciye çok fazla şey vermeyişiyle izlemesi ve takibi de çok kolay değildi. Film zamanında para ile güç sahibi olmuş fakat asıl mutluluğu aşkta bulan bir kadını anlatıyor ancak işin geçmişine hakim olmayışımız ve aşkın duygusunun çok aktarılamaması hikayenin gücünü azaltıyor. Yan karakterler de epey zayıf kalmışlar.

Fakat kaliteli prodüksiyon, kaliteli müzikler ve başarılı görüntü yönetimi filme tutunmayı sağlıyor. Tilda Swinton başarılı olması bir yana şu ana kadar ünlü bir isimden gördüğüm en cesur sevişme sahnelerinden birini sergilemiş...

5.5/10

• Beğendim

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269

Kötü bir filmdi.

Yorumumu konusuna taşır mısınız @Dosi @xdragxx
Oylama öncesi sizi biraz kullanayım. Geçen taşımıştı @Tolstoyevski :A

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski