En Son İzlediğiniz Film? 🎞

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Sırf Johnny Depp oynuyor diye arşivime katmıştım bu filmi. Yönetmenin filmografisini izlemeye kalkmasaydım, muhtemelen bu filmi çok sonra izleyecektim. Evet, filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen isim Jim Jarmusch. Film boyunca duyduğunuz elektro gitar sesi de Neil Young'a ait, Neil Young filmin müziklerini yapan isim. Muhtemelen filmin bu kadar havalı olmasını sağlayan şeylerden birisi de kendisinin müzikleri olabilir. Bir diğeri de yönetmenin farklı bir şekilde Western türünü yorumlaması ve bu film, muhtemelen yönetmenin en iyi filmi olabilir.

William Blake isimli kişi hayatında hiç kimsesi olmayan, kendisini bir belgeyle kasabaya atan bir kişidir. O belge de hiçbir işe yaramayacağının, kendi benliğini değiştireceğinin bir belgesidir aslında. Blake birilerini öldürmesi ve beklenmedik bir şekilde vurulmasının ardından Nobody isimli bir Kızılderili ile tanışır. Nobody ismini duyunca aynı isimli şair olduğuna inanır ve hayatı değişmeye başlar.

William Blake kendisini "Dead Man" olarak tanımlar. Bundan sonra kendisi "kanla şiir yazan" adama dönüşür. Artık o da bir Kızılderili'dir ve silahıyla beyazları vurmaktadır. Artık o vahşi doğaya kendini kaptırıp vahşileşmiştir ve yepyeni bir adam olmuştur. Kızılderililer burada vahşi doğasıyla iyi adam, beyazlar ise kötü adam olmuştur. Öldürmenin bir insanı nasıl değiştiği ortaya konmuştur.

Bu arada Johnny Depp, kendisinde Kızılderili kanı olduğunu söylemiştir ve bu filmde oynaması kendisi için ilginç bir detaydır. Aynı zamanda kendisi Komançi Kızılderili Kabilesi tarafından fahri üyeliğe seçilmiştir.

8/10
Bu filmi izlemiştim ama yorumlamayı unuttuğum çoğu sayıda filmden biri oldu :A Ama özellikle giriş kısmı oldukça karizmatikti...

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bu filmi izlemiştim ama yorumlamayı unuttuğum çoğu sayıda filmden biri oldu :A Ama özellikle giriş kısmı oldukça karizmatikti...
Bence sonu karizmatikti, tam da filmin ismine yakışır tarzda. :D

Aslında film 9 ya da 10 puan verilebilecek tarzda ama sıcak olunca zor bitti. Belki ileride izlediğimde puan yükselir, şimdilik 8 puan iyi. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bence sonu karizmatikti, tam da filmin ismine yakışır tarzda. :D

Aslında film 9 ya da 10 puan verilebilecek tarzda ama sıcak olunca zor bitti. Belki ileride izlediğimde puan yükselir, şimdilik 8 puan iyi. :A
Climax’a 9 vermiştim sanırım yine izlesem yine verirdim, o bir başkaydı :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@bazinga, BluTV ile ilgili anketi açsın da, Dead Man'i tekrar izleyip yorumlarsın belki. :A

Climax için ise, Mubi etkinliğinde artık. Gerçi Gaspar Noé sevilmiyor forumda, alınmaz listeye sanırım. :A
Alınmasın zaten, çok sevdiğim filmlerin vb. çok popüler olması pek hoşuma gitmez genelde kötü manada eleştiriler fazlalaşacağı için :A Trier filmleri söz gelimi...

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Alınmasın zaten, çok sevdiğim filmlerin vb. çok popüler olması pek hoşuma gitmez genelde kötü manada eleştiriler fazlalaşacağı için :A Trier filmleri söz gelimi...
Gaspar Noé özellikle @bazinga, @phoebebuffay ve @Dosi tarafından yerin dibine sokulur. Puanlamaları da 6'dan aşağı olur. :A

Lars von Trier herkese hitap etmiyor ki. Yine iyi puan aldı ve bana da pek hitap etmemişti. Nymphomaniac falan seçilseydi hele, muhtemelen esas bu film serisi yerin dibine sokulurdu. Gerçi IMDb puanı da düşük. :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,029
Puanı
1,060
Gaspar Noé özellikle @bazinga, @phoebebuffay ve @Dosi tarafından yerin dibine sokulur. Puanlamaları da 6'dan aşağı olur. :A

Lars von Trier herkese hitap etmiyor ki. Yine iyi puan aldı ve bana da pek hitap etmemişti. Nymphomaniac falan seçilseydi hele, muhtemelen esas bu film serisi yerin dibine sokulurdu. Gerçi IMDb puanı da düşük. :A
Öyle bir durum varsa zaten hiç bakmam :A 6 puan aşağısı vaktime acırım :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,790
Puanı
559

Hiç izlemedim ama merak ettim. İzleyeyim bir filmini. :A

Lars Von Trier demişken aklıma yaptığım şu harika yorum geldi. :A
Dancer In The Dark

Yönetmenin izlediğim 2.filmi. Dogville'i farklı tarzı, simgesel yapısı, tiyatrosal anlatımıyla oldukça beğenmiş ve farklı bulmuştum fakat bu filmi hiç ama hiç sevemedim maalesef.

Aşırı derecede saçma ve abartılı bir senaryosu vardı filmin. Yönetmenin tarzını bildiğim için kadının adama biriktirdiği paradan bahsettiği sahneden itibaren filmin nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek hiç zor olmadı. Sadece tek bir sahnede şaşırdım, o da filmin en absürt sahnesi olan kadının adamı resmen paramparça ederek öldürdüğü sahneydi. Yönetmenin gerçekçi bir film yapmak gibi bir amacının olmadığının farkındayım ama böyle aşırı gerçekdışı filmleri hiç sevemiyorum maalesef. Absürt derecede dram-dram içim boğuldu izlerken. Karakterin aptallığına sinir oldum. Neyse daha fazla konuşmak istemiyorum senaryo hakkında... Sinematografi olarak da kötü bir filmdi. Çekimler, filmin renk tonu vs hiç sevemedim. Güzel oyunculuklar ve fena olmayan müzikler hatrına:

3/10

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Heyecanla bekliyoruz ama bence beğeneceksin. :A

Kaldırılamayacak bir film değil bence Climax ya, o yüzden beğenir bence. :A Gerçi beğenir dediğim 6-7 verir ama @phoebebuffay skalasında yüksek puanlar bunlar. :A
Enter the Void ile başlasın, kendine gelemez. Filmin tarzı kameranın göz olması ve ruh olup süzülmesi, çok zekice ama tabii aşırı aykırıydı ve ben yönetmenin tarzına yabancı olduğum için en fazla 7 puan vermiştim ama yine iyiydi. @phoebebuffay'ın seveceği tarz değil yani aslında. :A

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,790
Puanı
559
Heyecanla bekliyoruz ama bence beğeneceksin. :A

Kaldırılamayacak bir film değil bence Climax ya, o yüzden beğenir bence. :A Gerçi beğenir dediğim 6-7 verir ama @phoebebuffay skalasında yüksek puanlar bunlar. :A
Ben o kadar düşük puanlar vermiyorum aslında. :A Başyapıt etkinliğinde falan çoğu filme 8-10 aralığında puanlar vermiştim. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf and Sherlock

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,790
Puanı
559
Enter the Void ile başlasın, kendine gelemez. Filmin tarzı kameranın göz olması ve ruh olup süzülmesi, çok zekice ama tabii aşırı aykırıydı ve ben yönetmenin tarzına yabancı olduğum için en fazla 7 puan vermiştim ama yine iyiydi. @phoebebuffay'ın seveceği tarz değil yani aslında. :A
Hangisini izleyeyim, karar verin. :A @Sherlock

• Güldürdün
Reactions: Sherlock and Araf

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Climax ile giriş yapmak en temizi, müziğin büyüsüne kapılır gider zaten. :A
Ben o kadar düşük puanlar vermiyorum aslında. :A Başyapıt etkinliğinde falan çoğu filme 8-10 aralığında puanlar vermiştim. :A
Başyapıt oldukları için olabilir sanki. :A Onun da yeni sezonu gelecek bu arada, @bazinga'nın seçtiği filmlerden sonra panzehir niyetine sahalara sürmeyi planlıyorum. :A
Hangisini izleyeyim, karar verin. :A @Sherlock
Başlamak için en ideali Climax bence. :A