2015 Brooklyn - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,754
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2381111.jpg

Brooklyn (2015)

Türü: Dram, Romantik
Yönetmen: John Crowley
Senaryo: Nick Hornby (screenplay), Colm Tóibín (novel)

Oyuncular:
Saoirse Ronan
Brid Brennan
Jim Broadbent
Maeve McGrath
Emma Lowe

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (3)
- En İyi Film
- En İyi Kadın Oyuncu (Saoirse Ronan)
- En İyi Uyarlama Senaryo

Filmin Özeti
Colm Tóibín tarafından 2009 yılında yazılan romandan uyarlanan film, 1950'lerin İrlanda ve New York'unda yaşayan genç İrlandalı Eilis Lacey'in iki adam ve iki ülke arasında seçim yapmak zorunda kalmasının dramını anlatıyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,754
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: http://izleryazar.com/brooklyn-2015/

Hoş bir film olmuş, beklediğimden daha çok sevdim. Hiç sıkılmadım, gayet akıcı bir filmdi. Gereksiz romantik, klişe bir film olmasını falan bekliyordum ama korktuğum gibi olmadı.

Saoirse Ronan harika oynamış, Brie Larson olmasa kendisini destekleyebilirdim ama şansına küssün. :)

Filmin her şeyi iyi hoştu da senaryosu biraz sorunluydu. Ana karakterimizin bazı yaptığı şeylere anlam vermek mümkün değildi. Ne bileyim bence Oscar'da en iyi film adayı olacak kadar da iyi bir konusu yoktu. Yine de genel olarak sevdiğimi tekrarlayayım. :)

7/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Güzel bir film ama Oscarlık bir film değil! Öyle aman aman yıllarca arkasında konuşturacak bir film de değil. Ancak kendi türü içerisinde değerlendirirsek, "insan"a dair özlem konusunun işlendiği, insanların yürekleriyle görebilecekleri / empati kurabilecekleri bir film olmuş.

Başrol oyuncusunun sade dupduru oyunculuğu bulutsu duygu veren bakışları Kara Ekmek dizisindeki Elifcan Ongurlar'ı andırdı. @destere Hikayesi gereği bir ara Yeşilçam filmi izliyorum hissi bile uyandırdı. :)

Finalde bir sürpriz bekliyordum açıkcası;

Jim'e ayıp oldu valla. Eilis madem kocasına geri dönecekti çocuğa niye ümit verdi? Kafasının karışık olmasının maddiyatla da ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum. Yine de kocasına ihanet etmemesi iyiydi tabii.

Kostümler falan o zamanın detayları da hoştu. 7.5 puana çıkmayı da düşündüm ama şimdilik:

7/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Öncelikle filmi yeni bitirdim.Öyle çok ahım şahım bir film değil ama yinede idare eder bir filmdi.Filmin ilk başları çok sıkıcıydı zaten alışık olduğum bir konusu yoktu ama Amerika sahnelerinde sonra birkaç yer dışında aktı gitti sıkmadı şahsen.

Filmde birşeyler eksikti sanki o senaryodaki öldürücü vuruş gelmeliydi ama bu filmde onu göremedik ne yazık ki.Senaryoda hareketlilik falan olabilirdi ama bunların hiçbiri yoktu.Öyle yıllar ssonra hatırlanacak bir film değil ne yazık ki.

Başroldeki kadın Jim'e e niye umut verdi ki onu seçmeyecekse eğer? Böyle mantıksız birçok tutarsız davranışı vardı.Sonunda eğer İrlandalı'yı seçseydi ters köşe olurduk

Saorise Ronan çok iyi bir performans sergilemiş mimikleri duygusu falan çok iyiydi.Diğer oyunculardan öne çıkan pek oyuncu yoktu.

Söylemeden geçemeyeceğim The Hateful Eight gibi bir film dururken neden bu film aday? Neye göre böyle bir karar verilmiş enteresan.

10/6.5

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
güzeldi izlerken sıkmayan hoş bir film öyle fazla bir beklentinizde olmadıktan sonra baştan sona keyifle izlemek mümkün
başroldeki kızı sevdim bizim kara ekmekteki minenin tıpatıp aynısı hele gözler tam uyum içinde :)
irlandalıların brooklyn e akını sırasında yalnız başına amerikayı keşfe çıkan kızın sıla hasreti ilk aşkı sonra ablasını kaybedince memleketine dönüşü ve ordada kendisine yakın birini buluşu ama küçük yerlerin kendine has bitmek tükenmek bilmeyen dedikodularından kaçıp tekrar abd deki italyana dönüşü kısaca bir kızın başında geçen klasik aşk hikayesi gibi ?
özellikle kızın ABD ye uyum sağlamakta zorluk çektiği kısımlarda arkadaşlarından destek alışını görünce sevindim :) bizim dizilerdeki saçma sapan kötü arkadaşların kötü adamların habire zorluk çıkardığı konulara benzer bir gidişat bekledim ama daha doğal ve normal bir seyirde ilerledi film

7 puan
saoirse ronan
Saoirse-Ronan.jpg

elif ongurlar
Elifcan-ONGURLARMine-kara-ekmek.jpg

özellikle gözlerdeki benzerlik muhteşem :)

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
İzlemeden baya sıkılacağımı düşündüğüm için tereddütte kaldım. Ama sıkılmadım, garip bir şekilde. :) Aslında öyle aksiyon falan yoktu ama sıkılmadan izlettirdi kendisini, süresi de gayet iyiydi bence.

En iyi film ödülünü falan alamaz, imkanı yok. Tamam hoştu falan ama senaryo bence boştu. Saoirse Ronan'u sevdim ve oyunculuğunu beğendim. En iyi kadın oyuncu ödülü belki alabilir kendisi. :)

Eilis'in o gemideki tanıştığı kadın da hoştu. İlk başta kalk üst ranzaya dediğinde sevmemiştim kendisini ama sonradan tuvaleti kitlemesine falan baya güldüm. :D

Jim ne alakaydı onu anlamadım? Kafasının karışık olması tamam da bir anda İrlanda'ya dönüp Jim'e yanaşması da pek hoş olmadı yani ani ve gereksiz oldu bence. Sonda neyseki Tony'e geri dönüş yaptı, o çocuğu da sevdim ben. :)

Rose'nin ölmesi üzücüydü. :(

Bu arada Kelly'e sinir olduğumu belirtmeden geçmeyeyim. :T:

7/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Nasıl bayat, bayık bir filmdi bu yaa. Senenin en olmamış filmi olmuş aferin ekibe.:noworry:

Filmdeki konu yok bir kere. Öyle alakasız başladı ki zaten film ben konuyu Amerikanın İlk gelişme dönemlerinde 1850'de yaşanıyor sandım sonra filmin içinde 1950 olduğunu anladım. Hayır senarist yönetmen kurgu nasıl bir başarısız ise bunu bana filmde anlatamadı ilk 30 dakika ve ne izlediğimi bilmeden izledim. Amerikaya göç 1900 başları 1800 sonları olur. Niye böyle alakasız tarih olmuş yada ben çok yanlış biliyorum. Neyse çoksa ir Oldum zaten bu detay sebebi ile filme.:F

Oyuncu olarak tamam Saoirse Ronan iyi hoşta ben izlerken tek oscarlik performans görmedim. Çok yavan oynamış. Zaten o bayık senaryonun hiç bir sahnesinde Oscarlık olamazdı yinede çok kötü bulmuyorum syn. Ronan'ı. O nedenle çokta itiraz etmeyeceğim adaylığına nasıl olsa her yıl klişe oyunculuğu ile içimizi geçiren Jennifer bile aday.

Yan kadroda bir numara yoktu zaten oyunculuk olarak bir tek Saoirse Ronan iş görmüş.

Senaryo Çok alakasız başlangıç yaptı devamında Brooklyn macerasının başlangıcı güzeldi ancak sonra tekrar İrlanda olayı çok Çok alakasız kalmış İrlandada yaşananlar ise bambaşka facia. Yönetmen filmi bulamaça çevirmiş. Bir film bu kadar kötü aktarılır ancak onu gördüm bu film ile ki zaten o İrlandada cenaze sonrası olacakları tahmin edince ilerletmeye başladım filmi.:F Hayır sonda klişe sahne ise Beni benden aldı. Tekrar brooklyne dönerken İlk kez brooklyn'de yaşayacak kıza olan tavsiye sahnesi. Bu senaryoya ancak bu yakışırdı dedim zaten.:F

Filmde mekanlar ehh işte. Kostümler tarih ile ilgim ve izleme merakım nedeniyle filme + sağladı başka bir şey yok.

Film İrlandaya gitmese ve orada evlenip bitirse 7 alırdı benden ama bu haliyle 3.5/10. 2 puan Saoirse Ronan 1 puan kostüm 0.5 puan mekan.:F

Kesinlikle tavsiye etmiyorum filmi ve en iyi film adayı olduğunu duyunca çok şaşırdım. Akademinin kötü sürprizi olmuş.:(

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Nasıl bayat, bayık bir filmdi bu yaa. Senenin en olmamış filmi olmuş aferin ekibe.:noworry:

Filmdeki konu yok bir kere. Öyle alakasız başladı ki zaten film ben konuyu Amerikanın İlk gelişme dönemlerinde 1850'de yaşanıyor sandım sonra filmin içinde 1950 olduğunu anladım. Hayır senarist yönetmen kurgu nasıl bir başarısız ise bunu bana filmde anlatamadı ilk 30 dakika ve ne izlediğimi bilmeden izledim. Amerikaya göç 1900 başları 1800 sonları olur. Niye böyle alakasız tarih olmuş yada ben çok yanlış biliyorum. Neyse çoksa ir Oldum zaten bu detay sebebi ile filme.:F

Oyuncu olarak tamam Saoirse Ronan iyi hoşta ben izlerken tek oscarlik performans görmedim. Çok yavan oynamış. Zaten o bayık senaryonun hiç bir sahnesinde Oscarlık olamazdı yinede çok kötü bulmuyorum syn. Ronan'ı. O nedenle çokta itiraz etmeyeceğim adaylığına nasıl olsa her yıl klişe oyunculuğu ile içimizi geçiren Jennifer bile aday.

Yan kadroda bir numara yoktu zaten oyunculuk olarak bir tek Saoirse Ronan iş görmüş.

Senaryo Çok alakasız başlangıç yaptı devamında Brooklyn macerasının başlangıcı güzeldi ancak sonra tekrar İrlanda olayı çok Çok alakasız kalmış İrlandada yaşananlar ise bambaşka facia. Yönetmen filmi bulamaça çevirmiş. Bir film bu kadar kötü aktarılır ancak onu gördüm bu film ile ki zaten o İrlandada cenaze sonrası olacakları tahmin edince ilerletmeye başladım filmi.:F Hayır sonda klişe sahne ise Beni benden aldı. Tekrar brooklyne dönerken İlk kez brooklyn'de yaşayacak kıza olan tavsiye sahnesi. Bu senaryoya ancak bu yakışırdı dedim zaten.:F

Filmde mekanlar ehh işte. Kostümler tarih ile ilgim ve izleme merakım nedeniyle filme + sağladı başka bir şey yok.

Film İrlandaya gitmese ve orada evlenip bitirse 7 alırdı benden ama bu haliyle 3.5/10. 2 puan Saoirse Ronan 1 puan kostüm 0.5 puan mekan.:F

Kesinlikle tavsiye etmiyorum filmi ve en iyi film adayı olduğunu duyunca çok şaşırdım. Akademinin kötü sürprizi olmuş.:(
Carol'u izle bir de sen. :(

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,754
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

3.5 nedir ya ciddi misin? :D

5-6'yı anlayabilirim de 3.5 çok ağır değil mi :(

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
3.5 nedir ya ciddi misin? :D

5-6'yı anlayabilirim de 3.5 çok ağır değil mi :(

Valla bende çok vermek isterim ama ilerleterek izlediğim filmin hakkı bu.:F Dur daha Joy'un puanı geliyor.:A Bu yıl çok gaddarim. 2 yıl önce bu organizasyona başlarken American Hustle faciasına 7.5 vermişim yavaş yavaş pişince hakkı kadar veresim geliyor artık:F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,754
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Valla bende çok vermek isterim ama ilerleterek izlediğim filmin hakkı bu.:F Dur daha Joy'un puanı geliyor.:A Bu yıl çok gaddarim. 2 yıl önce bu organizasyona başlarken American Hustle faciasına 7.5 vermişim yavaş yavaş pişince hakkı kadar veresim geliyor artık:F
İlerleterek film izlemek nedir, bence bu yaptığın için 3 puan fazladan vermen lazım. :D

Oylamaya yeni sistem getirmem gerekecek böyle giderse. Bu izlediğimiz filmlerin hepsi belli seviye üstü kalitedeki filmler. Fazla acımasız olmamak gerek bence. :):)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
İlerleterek film izlemek nedir, bence bu yaptığın için 3 puan fazladan vermen lazım. :D

Oylamaya yeni sistem getirmem gerekecek böyle giderse. Bu izlediğimiz filmlerin hepsi belli seviye üstü kalitedeki filmler. Fazla acımasız olmamak gerek bence. :):)

The Hatefull Eight'e 4 veren vardı galiba 0.5'den bir şey olmaz gibi.:A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Film hakkında söylenmesi gereken her şey söylenmiş, Bir filmde her daim birincil olarak senaryoyu önemseyen biri olarak ben bile beğendim yapımı. Filmde olağanüstü bir hikaye, "haddi be!" (Cengiz Atay gibi :) ) dedirtecek bir kurgu elbet yok. Yapılış amacını başarıyla yerine getirmiş sade bir film, illa her filmde kurgu içinde kurgu olacak değil tabii. Gerçekçiliğini çok beğendim, bu yıl izlediklerim içinde en gerçeğe yakın filmlerden biri. Senaryodan çok duyguya hitap etmiş şiirsel bir film, verilmek istenen duyguyu hiç kasmadan ve yapmacıklaştırmadan yalın bir şekilde aktarmışlar.

Herkesin dediği gibi İrlandalı'ya ümit vermesi ilginç oldu fakat o kadar da olacak, belli ki kafası karışık. Pastacı şirret kadın onu tehdit ettikten sonra ancak kendine gelebildi, belki tehdit etmese çok farklı boyutlara gerçekten gidebilirdi. Gerçek hayatta da böyle olaylar yaşanmıyor değil, memleket hasretini çok iyi aktarmışlar.

Bu arada başroldeki kadının gözlerine âşık oldum, o ne güzel gözler öyle. :) Şimdiye kadar izlediklerim içinde en iyi kadın oyuncu adayım bu oldu.

7.0/10