Star Ömer - Dizi Yorumları

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Normalde Ömer ile hikaye senkronize olacak şekilde Shtisel'i tekrar izleyecektim ama Netflix'ten kaldırılacağını duyunca bu hafta sonumu ona ayırdım. Ömer'in 5. Bölümü kısmen Shtisel'in 4. Bölümüne denk geliyor, bölüm süreleri daha uzun olmasına rağmen hikaye daha yavaş işleniyor. Verilen aradan ötürü hikayeyi sezon sonuna yetiştirmek için hızlandırabilirler.

Shtisel'de Ömer'e senkronize olacak şekilde tekrar başladığımda en son izlediğim 3. Bölümden itibaren dün Akive/Ömer ve Elisheva/Gamze sahneleri ağırlıklı izlemek üzere diğer sahnelerin çoğunu atlayarak 1. Sezonu tekrar bitirdim.

Sezon sonunda Elisheva'nın vedası çok yüzeysel oluyor. Bizdeki dizi(ler)de duyguları çok daha aşırı aktarıyorlar. Sezon finali aynı olursa Gamze'nin Ömer'e vedası bence epey duygusal aktarılacaktır.

Her ne kadar Gamze'yi Gökçe Bahadır gibi karaktere de muhteşem uyan bir oyuncu oynasa da dizinin tek sezonluk olmasındansa orjinali gibi uzun ömürlü olmasını daha çok istediğim için sezon finalinin orjinali gibi olmasını üzülerek tercih ederim.

Aynı izleme methodunu 2. Sezonda Elisheva yerine Libbi ile de uyguladım. Daha önce dikkatimi çekmemişti, dizide Akive - Libbi aşkı, Elisheva'ya olan aşkından daha ön planda. Shtisel'de 2. Sezonda izleyici olarak da en fazla 2 bölüm sonra Elisheva'yı geride bırakıyorsunuz izlerken.

Bizde Ömer dizisinde kendinden büyük ve çocuklu ve dul bir kadına aşık olan Ömer olarak dizi tanıtılsa da, Shtisel'de 2. sezonda diziye katılan Libbi Shtisel'e olan aşkı çok daha fazlaydı. Bu yüzden 2. Sezonda Libbi Shtisel'i oynayacak oyuncunun çok iyi seçilmesi lazım. Benim temennim GHBG'nin 2. Sezon devam etmeyeceği tahminimle Devrim Özkan'ın bu rol için seçilmesi. Libbi Shtisel'i oynayan oyuncuya da benziyor biraz. Sadece daha uzun. Selahattin Paşalı ile de uyumlu olacaklarını düşünüyorum. Dizi sektörüne daha hakim arkadaşlar belki daha uygun bir oyuncu önerisinde bulunabilirler. Ben izlediğim dizilere göre öneride bulundum.

2. sezonda diziye Akive'nin kuzeni Libbi ile birlikte amcası da katılıyor. Bu karakter için mutlaka Haluk Bilginer'i ikna etmeleri lazım. Ben asıl Reşat için onu düşünmüştüm başta ama Baba dizisi oyuncu seçimi esnasında devam ediyordu.

2. Sezonda Ruchami/Emine'nin dizideki rolü de artıyor.

Bu satırları yazmadan önce 3. Sezon 1. Bölümü tekrar izledim. Bu bölümde Libbi Shtisel'e de veda ediyoruz. 5 yıl ara verdikten sonra dizinin 3. Sezonu çekilirken oyuncu ile anlaşamadılar sanırım. Sadece karakterin vedası için var gibiydi ilk bölümde. Onun vedası etkileyiciydi, gözlerim yaşardı tekrar izlerken. Olur da Ömer'de o günlere gelirsek ve aynı şekilde aktarılırsa izleyen herkesi ağlatır.

Dizinin 2. Sezonu ve 3. Sezonu arasında hikayede de zaman atlaması var. 2. Sezon finali finalsiz iptal edilen bir dizi gibi, sıradan bir sezon finali. Ömer'de zaman atlaması olmadan kendi senaryolarıyla ara sezon gibi bir izleyebiliriz belki 3. Sezon başında bu dönemi.

5 yıl sonra çekilen 3. ve son sezonu ilk yayınlandığında sadece 1 kez ve biraz özen göstermeden bazı sahneleri atlayarak izledim. Bu sefer daha dikkatli izleyeceğim.

Genel olarak özetlersek Akive(Ömer)'nin hayatına giren kadınlar: - Ömer'deki Süreyya gibi kısa süreli ve sevmeden görüştüğü 2-3 kişiyi saymazsak;

1 - Kendisinden yaşlı ve dul Elisheva (Gamze)
2- Belçika'dan gelen yaşıt kuzeni Libbi (Bizdeki isim şimdilik ?)
3. Zengin ve manik-depresif Racheli (?)

Son düzenleme:

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Önceki mesajım Shtisel ağırlıklı idi, Shtisel'i tekrar bitirdikten sonra Ömer dizisinin youtube sayfasından Ömer - Gamze sahnelerine baktım. Genel olarak ilk bölümden son bölüme kadarki kısım ile ilgili ben de yorumlarımı eklemek istiyordum fakat araya başta @Dante olmak üzere birinin daha mesaj yazmasını bekledim. Aynı mesajda yazmak içeriği fazla uzatacaktı.

Sayfada videoları popülerlik sıralamasına dizdiğimde bölümlerin tam halinden sonra en çok izlenen video maalesef Emine'nin emzirme konusu. Orjinal dizide de olay vardı ama akşam annesi eve geldiğinde böyle oldu diye anlatıyordu, hiç bir şey göstermiyordu konu ile alakalı. Böyle bir sahne kesinlikle olmamalıydı.

Sayfayla ilgili dikkatimi çeken bir başka şey de izleyici Süreyya'yı epey sevmiş, asıl dizide 5 6 bölüm görünen karakterin sahneleri Gamzeden çok izlenmiş.

Dizi senaristlerinin burayı okuduğunu düşünüyorum. Emine'nin lise öğrencisi olduğu belirtildi. Emine'nin imajında da değişiklik vardı son bölümde. Önceden orta okula gider gibiydi. 2. Sezon ve 3. Sezon için bu konu önemliydi çünkü. Orjinal diziye daha uygun oldu böyle.

Senaryonun daha dramlı işlendiğinden daha önce de bahsettik. Tahir ile o tarz insanları güzel aktarmışlar fakat Zvi Arve işi şiddet boyutuna vardıran bir karakter değildi. Hatta kendi içlerinde alim bir karakterdi. Tahir'i tam düz yobaz yapmışlar.

Son bölüm ile birlkte iki dizinin farkları artmaya başladı. Şu an kaldığımız yer Shtisel'in neresine denk geliyor kestiremiyorum. Zamanlama açısından önce aktarılan şeyler var. Ömer ile Gamze önceki bölümde buluşmuştu. Orada saçlarını göstererek ben senden yaşlıyım bu iş olmaz tarzı konuşuyordu. O sahne orjinalinde daha ilerde.

İyi bir oyuncu seçimiyle 2. Sezon da izleyebileceğini düşünüyorum. @Dante

Ömer Gamze arasındaki yaş farkı epey konuşuldu ilk başta, Asıl 2. Sezon ne yapacaklar. Kuzen olması Daha sansasyonel.

Son düzenleme:

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Normalde Ömer ile hikaye senkronize olacak şekilde Shtisel'i tekrar izleyecektim ama Netflix'ten kaldırılacağını duyunca bu hafta sonumu ona ayırdım. Ömer'in 5. Bölümü kısmen Shtisel'in 4. Bölümüne denk geliyor, bölüm süreleri daha uzun olmasına rağmen hikaye daha yavaş işleniyor. Verilen aradan ötürü hikayeyi sezon sonuna yetiştirmek için hızlandırabilirler.

Shtisel'de Ömer'e senkronize olacak şekilde tekrar başladığımda en son izlediğim 3. Bölümden itibaren dün Akive/Ömer ve Elisheva/Gamze sahneleri ağırlıklı izlemek üzere diğer sahnelerin çoğunu atlayarak 1. Sezonu tekrar bitirdim.

Sezon sonunda Elisheva'nın vedası çok yüzeysel oluyor. Bizdeki dizi(ler)de duyguları çok daha aşırı aktarıyorlar. Sezon finali aynı olursa Gamze'nin Ömer'e vedası bence epey duygusal aktarılacaktır.

Her ne kadar Gamze'yi Gökçe Bahadır gibi karaktere de muhteşem uyan bir oyuncu oynasa da dizinin tek sezonluk olmasındansa orjinali gibi uzun ömürlü olmasını daha çok istediğim için sezon finalinin orjinali gibi olmasını üzülerek tercih ederim.

Aynı izleme methodunu 2. Sezonda Elisheva yerine Libbi ile de uyguladım. Daha önce dikkatimi çekmemişti, dizide Akive - Libbi aşkı, Elisheva'ya olan aşkından daha ön planda. Shtisel'de 2. Sezonda izleyici olarak da en fazla 2 bölüm sonra Elisheva'yı geride bırakıyorsunuz izlerken.

Bizde Ömer dizisinde kendinden büyük ve çocuklu ve dul bir kadına aşık olan Ömer olarak dizi tanıtılsa da, Shtisel'de 2. sezonda diziye katılan Libbi Shtisel'e olan aşkı çok daha fazlaydı. Bu yüzden 2. Sezonda Libbi Shtisel'i oynayacak oyuncunun çok iyi seçilmesi lazım. Benim temennim GHBG'nin 2. Sezon devam etmeyeceği tahminimle Devrim Özkan'ın bu rol için seçilmesi. Libbi Shtisel'i oynayan oyuncuya da benziyor biraz. Sadece daha uzun. Selahattin Paşalı ile de uyumlu olacaklarını düşünüyorum. Dizi sektörüne daha hakim arkadaşlar belki daha uygun bir oyuncu önerisinde bulunabilirler. Ben izlediğim dizilere göre öneride bulundum.

2. sezonda diziye Akive'nin kuzeni Libbi ile birlikte amcası da katılıyor. Bu karakter için mutlaka Haluk Bilginer'i ikna etmeleri lazım. Ben asıl Reşat için onu düşünmüştüm başta ama Baba dizisi oyuncu seçimi esnasında devam ediyordu.

2. Sezonda Ruchami/Emine'nin dizideki rolü de artıyor.

Bu satırları yazmadan önce 3. Sezon 1. Bölümü tekrar izledim. Bu bölümde Libbi Shtisel'e de veda ediyoruz. 5 yıl ara verdikten sonra dizinin 3. Sezonu çekilirken oyuncu ile anlaşamadılar sanırım. Sadece karakterin vedası için var gibiydi ilk bölümde. Onun vedası etkileyiciydi, gözlerim yaşardı tekrar izlerken. Olur da Ömer'de o günlere gelirsek ve aynı şekilde aktarılırsa izleyen herkesi ağlatır.

Dizinin 2. Sezonu ve 3. Sezonu arasında hikayede de zaman atlaması var. 2. Sezon finali finalsiz iptal edilen bir dizi gibi, sıradan bir sezon finali. Ömer'de zaman atlaması olmadan kendi senaryolarıyla ara sezon gibi bir izleyebiliriz belki 3. Sezon başında bu dönemi.

5 yıl sonra çekilen 3. ve son sezonu ilk yayınlandığında sadece 1 kez ve biraz özen göstermeden bazı sahneleri atlayarak izledim. Bu sefer daha dikkatli izleyeceğim.

Genel olarak özetlersek Akive(Ömer)'nin hayatına giren kadınlar: - Ömer'deki Süreyya gibi kısa süreli ve sevmeden görüştüğü 2-3 kişiyi saymazsak;

1 - Kendisinden yaşlı ve dul Elisheva (Gamze)
2- Belçika'dan gelen yaşıt kuzeni Libbi (Bizdeki isim şimdilik ?)
3. Zengin ve manik-depresif Racheli (?)
Gökçe Bahadır gibi önemli bir isme sezon sonunda yol verme ihtimalleri pek olmadığı için 2 ve 3. sezonlar birebir uyarlanmayacaktır. :)

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Gökçe Bahadır gibi önemli bir isme sezon sonunda yol verme ihtimalleri pek olmadığı için 2 ve 3. sezonlar birebir uyarlanmayacaktır. :)
İşte burada orjinal diziciler vs oyuncu fanları durumu oluşuyor. 2. Sezonda senaryo değişir de bu kadar dramatize edilmiş şekilde kendi senaryolarını yazarlarsa bu sefer de benim gibi Shtisel uyarlaması diye izleyenler diziyi bırakır.

Dizinin aslında @Aserat ile ortak dizimiz olan Güzel Günler dozunda dramla senaryolaştırılması lazımdı.

Neyse, yarım saatlik bir mola vermem gerekti, önceki mesajımda belirttiğim hususlara burada devam edeyim.

Dizide Ömer Gamze aşkı Shtisel ile paralel hızda gidiyor. Bizde özellikle başlangıç kısmının daha yavaş aktarılmasını beklerdim. Süre uzatma kısmını diğer karakterlere vermişler. Özellikle Shtisel'de Elisheva'nın oğlu hariç ailesini 2 - 3 bölüm harici görmüyoruz. Güzel uyarlamışlar ama, rahatsız olmadım. Hikayeye de epey katkıları var zaten.

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
bende bu bakista ve beklentideyim. gokce bahadir oyunculugu diye bir durum mevcut, bir cok cevremden es dost tanidigim ve tanimadigim(kimi youtube yorumlari vs) gokce dolayli diziye baslamis gibi... hem ekrana yakismasi hem cok iyi oyunculugu bunda etken olsa gerek. en azindan benim adima bu yonde.

elbette dizi de diger degerli oyunculari da begenerek izliyorum. misal baris falay ,gokce den sonra dizinin baslamasini bekledigim onemli bir aktor.
selahattin pasali nin izledigim ilk dizisi. dolayisiyla salt bu dizideki oyunculuguna vurgu ve ovgu yapiyorum izledigim sahneler dolayli.

yan rollerden, onceki islerden -aramizda kalsin / menajerimi arama- dizilerinde oynayan *gamze karaduman'in da dizinin kadrosun da yer aliyor olmasi da memnuniyet verici idi ben dahil oyunculugunu begenenler adina.

bu dizi sayesinde misal *emine karakterini izlemis oldum. yetenekli bir kardesimiz,onu cok acik. dilerim istedigi gibi bir kariyeri olur. begenerek izliyoruz.

velhasil, sayet *orj dolayli *gokce bahadir diziden cikarsa, cok zor denklem olur en azindan benim adima diziye devam etme adina. . . basta da belirttigim gibi,kendisi dolayli diziyi bekledim ve basladim.

*oyunculuk dolayli izledigim bir is omer dizisi. dolayisiyla ,ulkemizde de kadin oyuncular arasinda en saglam isimlerin arasinda gordugum basarili bir oyuncunun <> etkili oyunculugunu izlemek icin yeni dizisini hali hazirda keyif alarak izliyorum. sevgili @Aserat in da belirttigi gibi, bizim versiyon umarim gokce'yi daimi olarak tutar.

elbette, *orj diziyi sevenlerin , bizim versiyonda kim oynuyor dan -ziyade- daha cok ana konsept ve hikaye odakli bakmasi, yadirganacak bir duru degil.
ben saygi duyarim bu bakista olanlara, , , fakat bakis acisi dolayli -misal ben oyunculuklari on plana aldigimdan -bu nedenle *bold *karakterlerin daimi olarak *devam etmesi bakisindayim.<->bu da, bu dizi ozelinde *gokce bahadir.

@Mehmet Can detayli analiz ve yorumun icin kendi adima tesekkur ederim.

bu arada, @Aserat ve senin disinda, ben de *guzel gunler izleyicisi oldugumu araya ilistireyim not edeyim dedim. :)

iyi seyirler dilerim.
Güzel günler'i senin de izlemene sevindim.

Güzel Günler'i Üsküdar Merkezine al, Mihran, Mihrimah Sultan Camii Müezzini olsun, Selma da vefat eden bir Üsküdar Çarşısı esnafının dul eşi olsun. Eskiden yaşadığım yerler.

İsimleri örnek olsun diye yazdım, normalde Ömer dizisinin kendi oyuncularıyla Ömer ve Gamze olacak.

Ömer dizisinin yapılması gereken uyarlaması bu şekilde olmalıydı.Masumlar apartmanı v2 değil. Birebir yapsan, Fatih Çarşamba'da geçmesi lazım da olmaz o iş.

Son düzenleme:

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Masumlar apartmanını ben de izlemedim, ailem izliyordu.

Daha doğrusu 1 bölümünü izledim evde misafir var diye ve o da bana yetti, Ömer'in Nisa'sı Merve Dizdar'ın oynadığı Gülben -yanlış söylemiş olabilirim- karakterinin burada bile açıklamak istemediğim tatsız bir olay yaşadığı sahnenin olduğu bölüm..Özellikle Emine'nin başına gelen olay gibi sahneleyen oyuncuda bile travma yaratabilecek bir sahneydi.

Son sezonda Yahşi Cazibe'den ötürü çok beğendiğim bir oyuncu olan Aslıhan Gürbüz'ün gelmesiyle internetten başlasam mı diye düşündüm. Ama onun için bile çekemezdim bu çileyi. Kısaca ben fazla dramatik şeylerin izleyicisi değilim diyebilirim.

Ömer dizisi daha gündemde yokken keşke Shtisel uyarlansa diye düşündüğümde Elisheva'yı Aslıhan Gürbüz oynasın istemiştim ama başlayıp yarım bıraktığım Ufak Tefek Cinayetler'den rol arkadaşı Gökçe Bahadır daha çok uymuş.

Gamze rolünde Ebru Özkan Saban da olabilirdi ama dizisi olduğu için olamazdı tabii

Nisa'nın yaşadıkları aynen olduğu gibi, sadece dozu arttırılmış şekilde aktarılmakta. Bir tek Gamzenin kiracısı olması gibi bir durum yok orjinalde.

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Angelica

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,999
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Önce Hak*** Zavlak sonra da Tayanç Ayaydın, şaka gibi. Diziye devam etmeye gerek kalmadı. Orijinali kaldırılmadan izlemek en mantıklısı olacak.

• İlginç
Reactions: Özgür

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,999
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Bu canım. :A Sedef’in ablası rolünde ama para için her şeyi yapıyor tam sen. :A

Ekli dosyayı görüntüle 120427
------

Bir insan Kenan’ı nasıl sever, şaşırttın beni. :A Tozluyaka’nın en olmaz isimlerini sevmişsin sen de. :A
Önder'den daha sempatik ve gerçek geliyordu en azından. :A Ege, Berk, Kenan ve Bilal için katlandık bir takım saçmalıklara. :A

• İlginç
  • Güldürdün
Reactions: Özgür and 12.Adam

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,834
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: Özgür and 12.Adam

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Önce Hak*** Zavlak sonra da Tayanç Ayaydın, şaka gibi. Diziye devam etmeye gerek kalmadı. Orijinali kaldırılmadan izlemek en mantıklısı olacak.
İlk 2 sezon 12 bölüm, 3. Sezon 9 bölüm.

Ömer dizisi dakika olarak toplamda Shtisel'in ilk sezonundan fazla dakika sürmüş durumda.

Bölümler 45 dk.

x1.5 hızla bile izlenebilir. Sakin bir dizi olduğu için hızı sırıtmıyor. Normal bir dizinin x1.25 hızında izlenmesi gibi ki, gerçek hayattaki konuşma hızından biraz hızlıya geliyor.

En azından İlk sezon Netflix'ten kaldırılmadan izlenebilir. İlla ki birkaç aya dönecektir. O zaman da devamı izlenebilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Normalde ayrı bir mesajda belirtecektim ama ikinciye unutuyorum, o yüzden burada belirteceğim.

Diziyi takip eden veya sosyal medyada görüş bildiren 4 farklı kesim var.

1- Benim de izleme sebeplerimin %75'ini oluşturan Shtisel izleyicileri

2- İzleme sebeplerimin kalanını oluşturan oyuncu kadrosucular. Dizi kötü bir kadroyla olsaydı ben de izlemezdim. Bu yüzden kısmen bu gruba da giriyorum.

3- Muhafazakar Tv izleyicileri. Bu platformda rastlamasam da bu kesim de ön planda. Bunlar da diğer sosyal medya platformlarında diziyi izleyenler ve izlemeyen ya da dini açıdan eleştirmek için sahnelerine bakanlar olarak ikiye ayrılıyor.

4- OGM dizileri izleyicileri. Bunlar yüzünden dizi Masumlar Apt. V2 oldu. Asıl reytingi bunlar getiriyor diye hesapladılar sanırım.

Son düzenleme:

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,300
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: Özgür and serhatt

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,095
Puanı
1,060
Gece bölümü izledim bu bölüm Tahire kızmama rağmen üzüldüm sevdiği kıza kavuşamamış gitar çalmak istemiş olmamış tüm bunların acısını Ömer den çıkarıyor verdiği tepkinin sebebi bu ben de olmadı Ömer de de olmasın istiyor Reşat hoca olmasına rağmen evlat ayrımı yapmış Ömer'e daha sıcak davranmış buda Tahir'i daha da delirtiyor ama şunu da görmek gerek Ömer de istediğini yapamıyor oda sevdiği kızı alamıyor Nisa desen çırpınıyor Süreyyaya gelince kapalı kutu gibi daha çözemedik sanki onu

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,300
Puanı
1,060
Son düzenleme:

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Diziyi nasıl uyarlamışlar önceliğiyle izleyen biri olduğumdan, hikayenin gidişatında özellikle son 2 bölümdür sadece temel konularda Shtisel dizisinin senaryosuna sadık kalıp, diğer durumlarda kendi hikayelerini yazdıklarını söyleyebilirim. Birebir aynı yapmalarına da gerek yok zaten ama bu sefer de uyarlama denen şeyin sınırlarındalar. Bunun daha ötesi de Aile dizisi gibi 'uyarlama'dan esinlenmeye dönmek olur.

Ömer'in karakteri açısından hikayede son 2 bölümdür Shtisel'in 3. Bölüm sonu, 4. Bölüm başındayız. Senaryo epey yavaşladı. Orjinal hikayeye göre Shtisel 4. Bölümünde Süreyya ile Ömer buluştukları bir gün, bir ressamla tanışacaklar. Ben başta hep Tahir'i oynayan oyuncu bu karakteri oynasaydı dedim ama dizide geçici yer alan konuk oyuncu misali oynamasından iyidir kendi açısından. Zaten Tahir orjinaline göre abartılmış bir karakter olsa da oyuncu çok güzel aktarıyor karakteri bize.

Henüz bu bahsettiğim ressam karakteri görmedik.

Bu arada Süreyya'nın hikayesi de orjinaline göre uzayacak gibi. Depremden ötürü verilen aranın da etkisiyle Shtisel'in ilk sezon hikayesini toplamda 1,5 sezona yayabilirler, en azından önümüzdeki Sezon 2. Yarının ortalarına kadar. 2. Sezon son çeyreğinde ise reyting durumlarına ve diğer sezon için Libbi Shtisel'i reyting kaybettirmeden oynayabilecek biri ile anlaşıp anlaşamamalarına bağlı olarak mutlu bir final veya mutsuz bir sezon finali izleyebiliriz. Bu dediklerim Ömer'in 2. Sezon kış arasında da olabilir, ilk başta dediğim kadar uzatmayacaklardır bence. Ama 1. Sezon için senaryo son iki bölümdür yavaş ilerliyor. Hikaye bu hızla sezon finaline yetişmez.

Bu arada kendi kendime yaptığım dizi hk. fikir çatışmasında Libbi Stisel uyarlamasını eğer görecek isek bu karakter için Devrim Özkan değil de Cemre Gümeli'nin karaktere daha uygun olabileceği fikri aklıma geldi fakat Gökçe Bahadır'ın yerine gelebilecek kişinin iyi bir reyting de getirmesi gerekiyor. Ghbg'deki oyunculuğu ve partner uyumu ile o dizinin 30. Bölüme kadar gelmesinde büyük payı olan Devrim Özkan bu açıdan daha uygun olablir. İkisi de oyunculuğunu beğendiğim kişiler. Daha önce de belirttiğim gibi dizi tecrübesi benden çok olan kişiler daha iyi oyuncu önerisindede bulunabilir Libbi Shtisel için. Dizi seyirciliği konusunda kendimi hiç de bir otorite olarak görmüyor, burada sadece şahsi fikirlerimi belirtiyorum.

Son 2 bölüm öncesinde mecburi kültürel uyarlamalar ve Gamze'nin ailesinin rolünün daha çok olması haricinde zaman zaman Nisa'nın eşinin iş yerine gittiği sahnedeki figüranların tipine ve birazdan bir örneğini vereceğim gibi repliklere varana kadar pek çok şey Shtisel ile aynıydı. Sosyal medyada bu durum hk. eleştirileri dikkate almışlar.

Bir sahnede Ömer ile Reşat, Ömer'in annesi hk. konuşuyordu. Orada Reşat eşinin o sabah namazından gelmeden önce tereyağını dolaptan çıkardığını ve geldiğinde yağın yumuşadığını ve ekmeğe sürüp yediğini söylüyordu. Namaz - dua haricinde birebir repliği almışlardı. Ben de izlerken bu kadar da olmaz demiştim. Ertesi gün Ekşi Sözlükte aynı şeyi eleştiren bir içerik gördüm. Sabah kahvaltısında tereyağlı ekmek yemenin bizden daha çok yahudilerde gelenek olduğunu bize uyarlarken çayı hazırlardı vb. Örneklerle anlatabileceğini söylüyordu.

Shtisel'de Elisheva Akive'den başka kimseyle görüşmüyordu. Doktor bizimkilerin eklediği bir karakter, orjinalinde de olan Süreyya'ya paralel olsun demişler. Umalım güzel yapsınlar.

Emine'nin hayatına giren kişi daha önce ip uçlarını verdiğim kişi olabilir ama büyük ihtimalle değil gibi. Fragmanda göründüğü kadarıyla o değil bence. Zaten 2. Sezonun hikayesiydi o. Önemli diye erkene de almış olabilirler ama bu haliyle epey farklı işlenecek gibi görünüyor.

Orjinalinde 2. Sezon başlarında bir sahnede Ruchami(Emine) sokakta terk edilmiş bakımsız eski bir sinagogun önünden geçerken içerden bir ses duyuyor. İçeriye baktığında Tevrat okuyan kendi yaşlarında bir genç görüyor. 1-2 defa pencereye yemek bırakıyor. Sonra içeri girip onunla tanışıyor. Bizde bunları kütüphanede tanıştırabilirler.

Daha sonra ilerleyen zamanda Akive(Ömer)'in esnaf lokantası tarzı yer işleten arkadaşının -Ömer'de çilingir olan arkadaşı- mekanına beraber gidiyorlar ve lokanta sahibi ve diğer arkadaşlarının önünde bizdeki imam nikahı misali birbirlerine evlilik yemini ediyorlar. Böyle kendi başına davranmasının sebebi de Ömer dizisinde de hemen hemen aynı şekilde aktarılmakta olan ailesinin yaşadığı olaylar.

Akive - Elisheva hk. Ara not: -

Akive ile Elisheva Shtisel'de, Ömerde olduğu gibi çilingirdeki ilk sahnede değil de, biraz daha ilerde olan sahildeki sahnede, İsrael (Tuna) ile karşılaştığı sahnede tanışıyorlar-

Ara not bitti.

Sonra Ruchami onu (Hanine) eve getiriyor ve o sırada evde tek olan babasıyla, -ki bizde de birkaç bölüm sonra geri dönecek, figüran değil dizinin temel karakterlerinden hatta- tanıştırmak istiyor. Babası çocuğa tokat atıyor ve kovuyor ama onlar gittikten sonra tepkisine de pişman oluyor. O sırada da Giti(Nisa) babasının evinde. Oraya gidiyor. Giti daha sert tepki veriyor, az bile yapmışsın tarzında.

Sonra geçmişten sahneler gösteriliyor. Giti ile Lippe (Hakan)'ın evlilik sürecini gösteriyor. Giti ve Lippe bir restoranda görücü usülü buluşuyorlar, ailesi de pek memnun değil damat adayından. Hava soğuk, kapıdaki görevlilerin bile üşüdüğü görünüyor. Restoranda konuşurken bir bahaneyle kısa süre Lippe masadan ayrılıyor. Sonra mekandan beraber çıkıyorlar. O esnada Giti Lippe'nin eldivenlerini kapıdaki görevlide görüyor. İlk başta o da Lippe'ye soğuk baksa da orada kararını veriyor.

Giti, ilerleyen süreçte Ruchami ve Hanine'yi ayırmak istiyor. Babasına ve abisi Zvi Arve(Tahir)'ye danışıyor. -Daha önce belirttiğim gibi Zvi Arve, Tahir gibi itici değil, bizde öyle yapmışlar, oynayan kişi 10 numara oynuyor o ayrı  - Zvi Arve evliliğin dinen geçerli olduğunu, dini mahkemede boşanmaları gerektiğini söylüyor. Lippe ve Shulem(Reşat) de çocuğu araştırdıklarını, düzgün bir aileye mensup olduğunu söylüyorlar. Lippe de kendi tanışma hikayelerinden ötürü bu evliliğe çok da karşı değil. Giti de onlara kızıyor. Bu arada az sonra anlatacağım yere kadar Giti çocuğu hiç görmüyor.

Bu esnada Lippe de borsada ciddi para kazanmış. Parayı ne yapsak diye düşünüyor. Ömer'in lokanta sahibi arkadaşı da restoranı devredecek, onun ilanını görüyor. O dükkanı alıp ev yemekleri yapıp satıyorlar. Mahkemeden bir gün önce Hanine o lokantaya mekan sahibini bilmeden geliyor. Üstümdeki 9 şekele ne yemek verirsiniz diyor. Giti de çocuğa üzülüp yine de yemek veriyor. Ertesi gün, 2.sezonun ve dizinin ilk final bölümünde damadını, yani Hanine'yi ilk defa mahkemede görüyor. Sonra Bizimkiler dizisinin Ali'sinin bölüm sonu anlatımları misali Ruchaminin sesiyle dizideki karakterler hk. bir takım kısa görüntüler gösteriliyor. Boşanmadan da vazgeçilmiş.

Onların hikayesi ve dizinin burada anlatmadığım diğer tüm karakterlerinin hikayesi ilk plana göre burada bitiyor. 3. Sezon hem 5 sene sonra çekiliyor, hem de gerçekçilik olması açısından da zaman atlaması var, devamı başka bir mesajın konusu olsun. Şimdilik bu kadar yeter.

Son düzenleme: