Diğer Shingeki No Kyojin - The Final Season (4. Sezon) Yorumları

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Normalde olay ne inanın hiç dikkat çekmeyecekti ama @Dosi o kadar dikkat çektirdi ki mecburen mesajın orijinal haline gidip bakmak zorunda kalıyor insan, eğer bu kadar üstüne düşmese yemin ederim bakmazdım. :A

Bizim başrolümüzün isminin buzlandığı detay yani :A
Ben mi abarttım yoksa @MEnes mi?
Niye kabak benim başıma patladı (b) olayı didikleyen, dikkati çektiren oydu

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Ben mi abarttım yoksa @MEnes mi?
Niye kabak benim başıma patladı (b) olayı didikleyen, dikkati çektiren oydu
Bence biraz didikledin gibi dikkat çekmek bakımından ama "biraz" diyorum, aman kabak benim başıma patlamasın şimdi de. :A :S @MEnes

• Olmamış
  • Güldürdün
Reactions: MEnes and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Doğru telefonda olduğu için otomatik tahmin ve alışkanlık bunda etkili olmuş gibi... :A Bu arada malum şahıstan bahsetmişsin ama umarım Tols inline spoilerın o kısmını okumamıştır, sürprizi kaçar... :A

Umarım ama orda okadar detay sayılmaz aslında ve 2 kere buzladım onu :A
TOLS SAKIN BAKMA
o sahne diyorum ama o sahne ne? Yandan geçen birimi. Köşeden izleyen birimi. Yemek yiyen birimi,yoksa manzarayı izleyen birimi :A

Yok yok bakmamıştır. Yoook yok sanmıyorum... @Tolstoyevski yoldaşımız bakmaz 2. kez buzlanmış bir kelimeye... :A

Yani en azından spesifik detaylardan bahsetmemişsin... Bir şekilde kurtarılabilir o durum ama yanlışlıkla 2. buzu kaldırmışsa geçmiş olsun demektir... :A Çünkü 'O' ismi görmesi bile o sahnedeki kişinin direk kim olduğunu anlamasını sağlayacaktır... :A
İyice oku. İlk bahseden kim? Sana Tols sakın okuma derken bile etiket yapmadım. Etiketi yapan MEnes.
@Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
İyice oku. İlk bahseden kim? Sana Tols sakın okuma derken bile etiket yapmadım. Etiketi yapan MEnes.
@Tolstoyevski

Yani demek istediğim benim aklım üç karış havada zaten, aklıma karpuz kabuğu düşürdün onu demek istemiştim yoksa yanlış anladın... :A

• Olmamış
  • Güldürdün
Reactions: Dosi and MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Normalde olay ne inanın hiç dikkat çekmeyecekti ama @Dosi o kadar dikkat çektirdi ki mecburen mesajın orijinal haline gidip bakmak zorunda kalıyor insan, eğer bu kadar üstüne düşmese yemin ederim bakmazdım. :A

Bizim başrolümüzün isminin buzlandığı detay yani :A
Arkadaş niye kurcalıyorsun kurcalamasana. :A Senin için çalışıyoruz biz burda sen gidip orjinaline bakıyorsun... :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Arkadaş niye kurcalıyorsun kurcalamasana. :A Senin için çalışıyoruz biz burda sen gidip orjinaline bakıyorsun... :A
İşte zaten bakmayacaktım aklımda yoktu ama edit mevzuları dönünce haliyle kim olsa daha fazla merak etmez mi, bunu demek istedim kırmızı kartı yedik @Dosi den :A

• Olmamış
  • Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
İşte zaten bakmayacaktım aklımda yoktu ama edit mevzuları dönünce haliyle kim olsa daha fazla merak etmez mi, bunu demek istedim kırmızı kartı yedik @Dosi den :A
Evet belli oluyor yediğin kırmızı kart. Her mesaja olmamışlar da başladı... :A Ama şimdi sana da hak verebiliyorum o kadar edit medit ve mesajlar dönünce inanılmaz bir merak oluşmuştur... :A
------

Sonra spoi yedirttiniz diyor :D
Sen de haklısın o da haklı, burada herkes kendince haklı... :A Aynı SNK gibi... :A

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
4x03

Heyt beee. İşte SNK'nın neden muazzam olduğunu gösteren bir bölüm daha... Oldukça etkileyici bir backstory... Reiner'ın perspektifinden olayları görüyoruz. Olayın Marley tarafını oldukça iyi işliyorlar diyebilirim... SNK'da salt kötü diye bir şey yoktur. Tüm karakterlerin bakış açısını ve algılarını görürüz. Isayama hikayeyi öyle bir kurgulamış ki empati duygusunu sonuna kadar yaşatıyorlar. Herkesi ama herkesi anlayabilirsiniz...

Önceki bölümde Reiner'ın yatakta olduğu kısımdan sonra direk sabaha geçmiştik ama bu bölümde direk o kısımdan başladık. Annesinin çocukken Reiner'e söyledikleri Marley'deki ortamı ve çocuklara nasıl bu nefretin enjekte edildiğini yine gözler önüne seriyor. Marley'li bir babası olduğunu öğreniyoruz. Marley'liler ile Eldialılar evlenip bir arada yaşayamaz... Reiner'ın savaşçı olmak için girdiği yolculuğu görüyoruz... Oldukça etkileyici flashbackler. Herkesin çocukluğunu da görmüş olduk. Annie'yi yeniden görmüş olduk... Porco Reiner'a söylediklerini ve Reiner'ın bunları kabul etmesi... Eren ile paralelliklerini bir nevi görüyoruz. Çok becerikli değil, yakın dövüşte becerikli değil, akıllı değil. Tek becerisi Paradis'teki Eldialılara nefret kusmak ve onlara şeytan demek... Eren'in de buna benzer yaptığı şey tüm titanları dünyadan yok etme isteği... Eren'in de sebeplerini anlıyorduk ilk sezonlarda, Reiner'ın da bu yaptıklarını anlayabiliyoruz...

Marley'de yer alan 6 devin özelliklerini tek tek gösteriyorlar. Geçmiş zamandaki sahneler. Paradis operasyonunun 4 çocuğa verildiğini görüyoruz. Magath burada yöneticilere sallıyor. Ama bu devlerin bir ülkeyi yok ettiğini de gösteriyorlar. Gerçekten hepsi devler için uygun seçilmiş. Ancak öğreniyoruz ki Marcel kardeşi Porco'yu korumak için ordunun düşüncelerini etkilemiş. Reiner'ın normalde Zırhlı Dev seçilmemesi ve savaşçı olmaması gerekiyordu... Marcel'in Ymir'in devi tarafından nasıl yenildiğini de görmüş olduk... Reiner'ı kurtarmak için... Sonrası ise çok daha müthiş. Reiner Bert ve Annie'yi zorla ikna ediyor. Normalde görev iptal olacaktı onlar eve dönelim dediler ancak Reiner onları orada tutmayı başardı... Ve duvarın yıkılışına geri döndük... Bert'in devinden çıktığı sahneyi de gördük ve Eren'in annesini yiyen Dina'nın titanını da gördük... Ancak Berthold'a hiç bir şey yapmaması oldukça ilginç bir sahneydi...

Devamında içeri sızan savaşçılar burada orduya katılmaya karar verdiler. Kurucu Titan hiç bir hamle yapmadığı için. Aslında ana amaçları duvarı delip karışıklık çıkarıp Kurucu Titan'ın kendini ortaya çıkarmasını sağlamaktı. Ancak hiç bir şey olmadı ve onlar da orduya katılmaya karar verdiler. Ordunun içindeki sahneleri de gördük. Her şeyi Marley açısından görmek ve Reiner'ın yaşadığı trajediye şahit olmak çok müthiş bir işleniş... Onlarla dost gözüküp, onların güvenini kazandılar. Kenny ile Annie sahnesi de değişik bir sahneydi. Annie iç duvarlarda Kurucu ile ilgili bilgi toplamaya çalışıyordu anladığım kadarıyla. Ve Kenny de Merkezi Polis kısmında olduğu için bir şekilde yolları kesişmiş olacak ki Annie bir yalan uydurup kendini kurtardı oradan. Sonra 3'lünün konuşmalarında bu şekilde devam edemeyeceklerini gördük. Sonra da 2. duvar Wall Rose'un yıkılışına karar verdiler. Planları Annie'yi içeri sızdırıp bilgi almaktı ama Annie fark edilince o rota yerine ikinci duvarı yıkma planına döndüler. Ve sonrası zaten tarih...

Reiner'ın Eren'le konuşmasını görüyoruz... Devleri yok edecek biri varsa o da sensin diyor. İlerlemeye devam et diyor... Sonra ise tüm yaşananlardan ne denli pişman olduğunu ağzına dayadığı silahla görüyoruz... Reiner ölmek istiyor ama tam ölecekken Falco'nun ona istem dışı engel olmasına rastlıyoruz. Reiner fark ediyor ki daha her şey bitmiş değil. Gabi ve Falco var onun için... Gabi'nin bu kara talihten kurtulması için Reiner yaşamaya devam etmeli...

Falco da Gabi'yi geçemeyeceğini düşünüp bu duruma bozuluyor. Hastaneyi görüyor ve orada önceki bölümde yardım ettiği bir ayağı olmayan yaralı asker var... O askerle konuşmaları oldukça ilgi çekiciydi... Falco'nun Warrior adayı olduğunu biliyor ve onun savaşçı olmamasının iyi olduğunu söylüyor. Falco'nun uzun yaşamasını istiyor iyi bir insan olduğunu görüyor çünkü. Askerin söylediği diyaloglar oldukça ilginç. Tüm buradaki Eldialılar savaşa gidiyor sonuçlarını düşünmeksizin. En başta bunları yaşayacaklarını bilseydiler giderler miydi gibi ilginç bir tespit. Yine de nihayetinde ilerlemeye devam edip cehenneme gittiklerini söylüyor... Onları ilerlemeye zorlayan şeyin ise kendi iradeleri olmadığını söylüyor. Şarltar ve çevreleri bunu yapmalarını zorluyor. Ancak kendi iradeleriyle ileriye gitmeyi düşünenler ve kendilerini buna zorlayanlar olayları çok daha farklı görürler... Farklı bir cehennem görürler ve onlar cehennemin ötesindeki bir şeye bakarlar... Bu belki umuttur belki de başka bir cehennemdir. Bunu bilecek insanlar yalnızca kendi hür iradeleriyle ilerlemeye devam edenlerdir...

Bunları söyleyen kişi EREN F... JAEGER'den başkası değildir... Vaaay be. Ne epik bir sahneydi be kardeşim... Önceki bölümdeki o yaralı askerin Eren olduğunu son sahnede öğreniyoruz... Ancak ayağı kopmuş ve bir gözü yok... Nasıl bu hale gelmiş, Marley'e ne zaman gelmiş bilinmiyor... Eren'in amacı ne bilinmiyor... Söylediği sözler ise Eren'in her daim ileriye gideceğini gösteren cinsten... Bundan sonraki yaşanacakları merak etmemek elde değil...

9.6/10

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
4x04

'Fırtına öncesi sessizlik' temasına bir tanım yapsalar tam olarak bu bölüm olurdu heralde... Gerçekten muazzam bir kurgu ve hazırlık teması bölümüydü... Oldukça etkileyici görseller, çizimler ve diyaloglar...

SNK'nın 4. sezonunun dünya oluşturma ve ileriye dönük hazırlık yapma şeklinde ilerlediğini söyleyebiliriz ilk 4 bölüm için. 4. Bölüm ise bu bölümler içerisinde zirveydi diyebiliriz. Hem olayların kurgulanışı ve hazırlanışı hem de karakterler arasındaki etkileşimlerin geldiği nokta olarak bunu söyleyebiliriz.

2. bölümde Tybur'lardan bahsedilmişti ve bu bölümde bir anda Tybur'ların geldiğini gördük. Ancak ondan önce ise Eren Falco'dan mektup iletmesini istemiş. Bu mektupları nise ailesine olduğundan bahsetmiş. Reiner ise ağzına silah dayayıp intihar etme girişiminde bulunduğu sahneden hemen sonra Falco'yu koşarken görüyor... Reiner'ın yüz ifadesi bu kısımda mangada çok daha iyiydi, keşke anime de bunu o şekilde yansıtsaydı... Sonuçta 1 saat önce intihar etmenin eşiğinden dönen bir adam Reiner.... Bunu Falco ve Gabi için yapan bir adam. Falco mektupları gönderiyor ve jenerik giriyor... Geri dönüşü olmayan yola da girilmiş oluyor...

Tybur ile Magath'ın konuşması çok ilgi çekiciydi. Helos hakkında olan ve Marley'i gerçekten yöneten kişinin o olduğunu öğrendik. Sonrasında ise Tybur ailesiyle tanıştık. Tabi orada kimin Warhammer Titan olduğunu kestirmek oldukça güç. Çok gizemli ve şaibeli konuşmalar döndü çünkü orada.

Sabahında ise Marley'in planını görmüş olduk tekrardan. 2. bölümdeki planın devamını gördük bir nevi. Pieck Porco sahnesi çok komikti... :A Gerçekten Pieck karakteri müthiş bir karakter. İlgi çekici bir karakter. Hem zeki hem komik hem de tipi komik. Paradis adasına operasyonu planladılar ancak bir sonuca varamadılar. Ama olayın Tybur kısmı öncelikli şu aşamada. Tybur'un yapacağı konuşma ve buradaki festival olayın birinci basamağı. Orada neler yaşanacağına göre bir çok şey değişecektir hikayede...

Falco'nun Gabi'yi geçmesi ve oradaki muhabbetler çok iyiydi. Gabi Falco ve diğer Warrior adaylarını oldukça sıcak bir şekilde gösteriyorlar. Karakterlere gayet de ısınmıştır izleyenler çünkü gerçekten sıcak karakterler. Ama beyinleri yıkanmış ve nefretle büyümüş çocuklar neticede... Bakalım onların karakterleri nasıl değişecek hikaye ilerledikçe.

Hikaye Eren ile büyükbabasının konuşmasıyla devam etti ki gerçekten inanılmaz etkileyici bir sahneydi... Eren'in öncesinde Falco ile konuşması ve sonrasında dedesiyle konuşması. Dedesinin bundan habersiz olması... Ve Grisha'dan bahsederken girdiği tramva... Öncesinde ise Falco ve ailesinin nereden geldiğinden bahsetmesi de iyiydi... Falco'nun önceki nesilden ailesi Grisha ile birlikte Eldia direnişçilerin kurucusuydu. Tabi 3. sezonda gördük biz o karakteri... Büyük ihtimal soyadının Grice olduğundan da bahsedilmiştir ama akıllardan çıkmış olabilir.

Bölümün son kısmı ise festivalin tam olarak hazır olduğunu görmemizle başlıyor. Öncesinde Magath ve Willy yine konuşuyor. Bu sırada tabi 1 aylık zaman geçtiğini de görüyoruz festival hazırlıkları yapılırken. Magath ordunun başına geçiyor Willy'de başka bir şey elde ediyor. Willy'nin Eldia ve durumuyla ilgili konuşması ve akşam yemeğindeki sahneler de oldukça iyiydi. Hizuru ailesinden bir kadının da Udo'ya yardım ettiğini gördük yemekte. Oradaki sahne de ilginçti. Eldia'lıların yanında birisi gibi duruyor o kadın. Willy konuşmasında festivalde birçok gerçeği aydınlatacağından bahsetti. O sahneler merak ettirdi şimdiden önümüzdeki bölümü.

Gabi Falco ve yandaşları bol bol eğlenip tüm parayı Reiner'a kilitledikten sonra festivalin tam olarak hazırlandığını gördük ve hikayenin dönüm noktasına ulaştık. Falco Reiner'ı yer altına çağırdı biriyle görüştürmek için... O birisi elbette Eren Jaeger'di.. Son sahnede giren müzik ve Eren'in Reiner'a 4 yıl sonra tekrar buluştuk. Evine sağ salim dönmeyi başarmışsın dediği sahne ile birlikte epik bir sonla karşı karşıyayız... Önümüzdeki bölümü çılgın bir merakla bekliyorum... Eren'le Reiner'ın neler konuşacağı ve Willy'nin nelerden bahsedeceği çok merak konusu...

9.8/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Eskiden çok izlerdim anime artık pek izlemiyorum. :D Manga da nadiren okurum. :A
İlk izlediğim anime bu (Shingeki no Kyojin) Mangasına ise @MEnes yıllarca ısrar etti ve zar zor başladım :A bir kaç ay önce baya bi sistemli okuyordum ama yeni bölümler gelene kadar ben soğudum :A önümüzdeki bir kaç gün içinde aradan çıkarmayı planlıyorum (MEnes sana duyurulur)

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
İlk izlediğim anime bu (Shingeki no Kyojin) Mangasına ise @MEnes yıllarca ısrar etti ve zar zor başladım :A bir kaç ay önce baya bi sistemli okuyordum ama yeni bölümler gelene kadar ben soğudum :A önümüzdeki bir kaç gün içinde aradan çıkarmayı planlıyorum (MEnes sana duyurulur)
Yeni bölüm yaklaşıyor bir an önce okumanı tavsiye ederim... Zaten bu bölümden sonra elimizde sadece ve sadece 1 bölüm kalıyor... Resmen SNK destanı bitecek...

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Yeni bölüm yaklaşıyor bir an önce okumanı tavsiye ederim... Zaten bu bölümden sonra elimizde sadece ve sadece 1 bölüm kalıyor... Resmen SNK destanı bitecek...
ben en son nerde kalmistim hatirlamiyorum ama senin sayfalarda son yorumlarimda görürüm elbet :A iyi ya bitsin artik, beklemek daha zor bence. 1 bölüm kalan manga mi yoksa anime mi?

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
ben en son nerde kalmistim hatirlamiyorum ama senin sayfalarda son yorumlarimda görürüm elbet :A iyi ya bitsin artik, beklemek daha zor bence. 1 bölüm kalan manga mi yoksa anime mi?
En son 135'te kalmışsındır ordan bakarsın dediğin gibi. :A Beklemek zor ama bittikten sonra bir daha hiç beklemeyecek ve hayatımızdan çıkacak olması daha zor bence... 1 bölüm kalan mangası. Yani bu destansı hikaye sona erecek ve bir daha görmeyeceğiz... Animesinin daha yolu uzun ve belirsiz... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
En son 135'te kalmışsındır ordan bakarsın dediğin gibi. :A Beklemek zor ama bittikten sonra bir daha hiç beklemeyecek ve hayatımızdan çıkacak olması daha zor bence... 1 bölüm kalan mangası. Yani bu destansı hikaye sona erecek ve bir daha görmeyeceğiz... Animesinin daha yolu uzun ve belirsiz... :A
tamamdir, yarindan sonra bol vaktim olur gibi. Aradan cikaririm :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Anime-mangaya dair şeyleri neden Seinfeld dizi yorumu konusunda söz konusu etmek? :A Mesajları ait olduğu konuya taşıyıp taşımamak? :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Anime-mangaya dair şeyleri neden Seinfeld dizi yorumu konusunda söz konusu etmek? :A Mesajları ait olduğu konuya taşıyıp taşımamak? :A
@HeisenBerg ile gece Friends yorumlarken konu anime ve mangaya kacti ama evet sen tasi o kisma. Ben ve @MEnes olmasi gereken yerde goygoyumuzu ederiz :A

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
tamamdir, yarindan sonra bol vaktim olur gibi. Aradan cikaririm :A
Muhakkak çıkar 1 haftaya yeni bölüm gelecek çünkü güncel okursun bu bölümü... Ve bu bölüm yani ne diyim, bu bölüm fazla özel bir bölüm olacak... Okuyunca anlarsın zaten...
Beni etiketleyince ben de napayım konu monu göz etmeksizin SNK övme işlemi gerçekleştirdim. :A :Beni bilirsin herhangi bir yerde dahi SNK överim, anime manga överim, bu böyledir yani... :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@HeisenBerg ile gece Friends yorumlarken konu anime ve mangaya kacti ama evet sen tasi o kisma. Ben ve @MEnes olmasi gereken yerde goygoyumuzu ederiz :A
Tamamdır :A

Ben de bugün yarın start vereceğim animeye, dün 4.sezon ilk bölümünü yine izledim. Hafta içi bütün sezonu izlerim gibi yayınlanmış olan. :Z :A @MEnes

( bunu hemen yazdım ama lanet internet gitti, 10 dk beklemek zorunda kaldım :A )

• Güldürdün
  • Harika
Reactions: Dosi and MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Tamamdır :A

Ben de bugün yarın start vereceğim animeye, dün 4.sezon ilk bölümünü yine izledim. Hafta içi bütün sezonu izlerim gibi yayınlanmış olan. :Z :A @MEnes

( bunu hemen yazdım ama lanet internet gitti, 10 dk beklemek zorunda kaldım :A )
Ben de 4. bölümden itibaren izleyeceğim tekrardan. İlk yayınlandığı an izlerken İngilizce altyazılı izlemiştim. Şimdi üstünden tek tek Türkçe altyazı ile geçeceğim. İyice pekişmiş ve keyif almış olacağım... :A Yorumlarını da yapmış olacağım tabi bu süreçte... :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski