Tabii size bıraktığımı söylemiştim ama sonrasında beş bölüm ardı ardına izledim. Sonraki beş bölümde çığ gibi açıldı dizi çok sevdim. Hepsini tek tek yorumlamak yerine, hepsini bir yorumlayacağım.

1x9 (Tigh Me Up, Tigh Me Down)

1x10 (The Hand of God)

1x11 (Colonial Day)

1x12 (Kobol's Last Gleaming: Part 1)

1x13 (Kobol's Last Gleaming: Part 2)

İşte yorumum:

Hemen inandınız değil mi? İzlemedim tabii ki. En azından geriye kalan bölüm isimlerini görmüş oldunuz. Töre dizisi müziklerine benzeyen müziği, ağzının içine kadar kamera sokan ve sürekli titreyen kamerayı görmekten içim sıkılmıştı, atmosfer boğmuştu. Tabii ki devam etmem, sadece bir şakaydı.
İyi deneme :A

• Güldürdün
Reactions: Araf
Yalnız Ekşi'de bu diziyi çok övüyorlar :A İkinci sezonun sonlarına doğru dizi vites arttırıyormuş :X @MasacRE @Sherlock @Araf @MEnes
Ekşi boş diziyi övmez kütük dostum, o kadar övgü boşuna olamaz :A
Hainli Fedai yine bir takım asılsız iddialar atmış ortaya, ben bugün başlıyorum birinci sezona. Yorum da yapacağım, hatta size de yaptıracağım. @Araf bizi yarı yolda bıraktı, gereğini ben yapmalıyım. :A Yapmazsanız rica da etmem, yetkilerimi kullanır sizi yok ederim. :A @MasacRE @MEnes
Kesin yaşanır bu... :A

1x1

Mini-dizinin bıraktığı yerden hız kesmeden devam etti dizi.

Mini-dizinin ilk bölümünden itibaren söyleyebilirim ki dizide bulunan karakterlerin psikolojilerini bize çok iyi yansıtıyorlar. Bana göre dizinin şimdiye kadarki en büyük artısı bu, kesinlikle sıradan bir bilim-kurgu dizisiyle karşı karşıya değiliz.

33 dakika konusu çok güzel işlenmiş, geminin sürekli sıçrama yapmasının gerekliliği, bu sıçramaların ne kadar zor yapıldığını sonuna kadar hissettik. Her geri sayımda kendi adıma söylemem gerekirse gerildim açıkçası. Zaten Cylonları atlatmaları mümkün değil, içlerinden birinin Cylon olduğunu zaten biliyoruz. Ki muhtemelen başkaları da vardır, o yüzden en azından şimdilik Cylon tarafı büyük bir avantaja sahip. İlerisini oldukça merak ediyorum.

Cylonların ele geçirdiklerinden şüphelendikleri gemiyi yok etmeleri olayın vahametini gözler önüne seriyor aslında, belki de gemide bir sürü masum insan bulunuyordu ancak çoğunluğu riske atmamak adına onları feda ettiler.

Onun dışında Caprica'daki Boomer konusu ilgi çekici, belki de ilerleyen süreçte bu yolla insanların arasına sızacak. Bu da ayrı bir merak konusu.

1x2

Boomer sen çok tehlikeli bir çekiksin... İki ayrı Boomer, iki ayrı hikaye izliyoruz resmen ve bu iki hikayede gayet başarılı bir şekilde işleniyor. Ancak benim asıl merak ettiğim gemideki Boomer'ın ne kadar bilinç sahibi olduğu, Cylon olup olmadığının tam olarak farkında mı değil mi veya tam anlamıyla bilinç kazanmış bir Cylon da olabilir tabii. Bu durumda belki de insanlığın tarafını seçecek. Yine büyük bir bilinmez kısacası.

Gaius da çok ilgi çekici bir karakter, yaptığı hamleleri tesadüf eseri veya günü kurtarmak amacıyla yaptığını hissettiriyordu en başta ama hepsi zekasının birer ürünü aslında. Tabii şu an tam manasıyla kendi kararlarını aldığını söyleyemeyiz, Number Six'in etkisi altında. Bu durumdan da Cara ile bir birliktelik yaşayarak yavaş yavaş kurtulabileceğini düşündüm bu bölüm itibariyle. İkisi arasındaki ilişkinin temelleri güzel atıldı, bakalım nereye doğru ilerleyecek bu birliktelik. Merak ediyorum doğrusu. İnsanlık adına önemli bir karakter.

Onun dışında su mevzusu ve temel ihtiyaçların önemi konusu bu bölüm güzel verildi. İnsanlık şu an resmen birkaç geminin içerisinde hapis durumda, bu durumda en önemli şey de su aslında. Bunu görmezden gelmeyip işlemeleri hoşuma gitti. Tabii tam olarak neticeye ulaşamadılar, bakalım nereye evrilecek bu konu.

1x3

Gerçekten çok iyi bir bölümdü, çok beğendim.

Geçtiğimiz bölüm yarıda kalan su mevzusunun nasıl bir noktaya evrileceği belirsizdi ama hiç beklemediğim bir tarafa doğru ilerledi olay. Galactica çevresinde bir de içerisinde mahkumların bulunduğu bir gemi olduğunu öğrenmiş olduk, suyu elde etmek için bu mahkumları kullanma fikri ve sonra yaşananlar cidden çok iyi kurgulanmıştı. Çok beğendim.

Orada geçen tüm sahneler çok heyecanlıydı, özellikle son raddede oldukça gerildiğimi söyleyebilirim. Tom Zarek karakteri; düşünceleri, mahkumlar üzerindeki gücü ve bu karakter üzerinden verilen mesajlar çok iyiydi. Ben bu karakterin ileride yeniden dizinin gündemine gelebileceğini düşünüyorum açıkçası ki zaten suyu elde etme konusunda Galactica'ya gerekli desteği sağlayacak o ve mahkumlar.

Onun dışında Cpt. Lee 'Apollo' Adama karakterinin Galactica için ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk, bunu sonuna kadar hissettik. Oradaki hareketleri, soğukkanlılığı, olayı çözme şekli ve sonda fikirlerini hiç çekinmeden söylemesi çok hoşuma gitti. Onun da karakter gelişimi mini-diziden beri müthiş ilerliyor, böyle devam...

Kara 'Starbuck' Thrace de kendisine inceden hayran bırakmaya başladı, onun da gerçekten sarışın olup olmadığının muhabbeti geçmişti. Orada kahkaha attım 'sarışın' kelimesini duyunca. :A

1x4

Kara'nın Zak ile olan geçmişinden dolayı son kayıplardan oldukça etkilendiğini gördük. Yeni pilot adaylarına da mesafeli davrandı geçmişteki hatasından dolayı. Adama da öğrendi bu durumu. Başkası olsa çok sert bir tepki verirdi muhtemelen ama kıyamadı Kara'ya. Bölüm sonunu da Kara'nın vuruluşuyla kapattığımızdan durumun sonuçları sonraki bölüme kaldı.

1x5

Çok beğendim bu bölümü. Kara'nın nasıl bir savaşçı olduğunu da iyice anlamış olduk o gezegende yaşadıklarıyla. Adama ile Apollo duygusal düşünerek o içlerinde bulundukları duruma göre yanlış kararlar verdiler aslında ama Kara'nın bir Cylon gemisini çalıştırmayı başarmasıyla başkanla konuşmalarının ardından artık mecburen onu bırakmalarına rağmen son anda yetişerek verdikleri yanlış kararları doğru bir seçime dönüştürmüş oldu.

1x6

Boomer'ın yine ortalığı karıştırdığı bir bölüm oldu. Şefle gizlice buluşmak için gittiğinde kapıyı açık bırakarak diğer bir Cylon'un içeri sızmasını sağladı. Kaptan ile Albay'ın son anda o adamı fark etmesi çok daha kötü sonuçlardan kurtardı diyebiliriz. Bölüm boyunca da bu olayın soruşturmasını izledik. Olay şefi korumak isteyen adamlarından birinin başına patladı. Şef de bu olaydan sonra Boomer ile ayrılmak istese de o ne yapıp ne edip yine ortalığı karıştırmaya devam edecektir :A

1x7

Bu bölümde de Number 6 Gaius'un üzerindeki hakimiyetinin gücünü gösterdi. Gaius'un onu kızdırmasının ardından Galactica'ya gelip Gaius'un Cylonlarla işbirliği içinde olduğuna dair delil getirdi. Gaius'un Tanrı hakkında onun istediği sözleri söylemesiyle beraber bırakıp gittiğini gördük. Fakat Adama onun peşine adamlar takmıştı. Daha önceden farklı kılıklara girebildiklerini öğrenmiştik Cylonların. Muhtemelen oradan başka birinin kılığına girerek ayrılmayı başardı.

1x4

Kara'nın Zak ile olan geçmişinden dolayı son kayıplardan oldukça etkilendiğini gördük. Yeni pilot adaylarına da mesafeli davrandı geçmişteki hatasından dolayı. Adama da öğrendi bu durumu. Başkası olsa çok sert bir tepki verirdi muhtemelen ama kıyamadı Kara'ya. Bölüm sonunu da Kara'nın vuruluşuyla kapattığımızdan durumun sonuçları sonraki bölüme kaldı.

1x5

Çok beğendim bu bölümü. Kara'nın nasıl bir savaşçı olduğunu da iyice anlamış olduk o gezegende yaşadıklarıyla. Adama ile Apollo duygusal düşünerek o içlerinde bulundukları duruma göre yanlış kararlar verdiler aslında ama Kara'nın bir Cylon gemisini çalıştırmayı başarmasıyla başkanla konuşmalarının ardından artık mecburen onu bırakmalarına rağmen son anda yetişerek verdikleri yanlış kararları doğru bir seçime dönüştürmüş oldu.

1x6

Boomer'ın yine ortalığı karıştırdığı bir bölüm oldu. Şefle gizlice buluşmak için gittiğinde kapıyı açık bırakarak diğer bir Cylon'un içeri sızmasını sağladı. Kaptan ile Albay'ın son anda o adamı fark etmesi çok daha kötü sonuçlardan kurtardı diyebiliriz. Bölüm boyunca da bu olayın soruşturmasını izledik. Olay şefi korumak isteyen adamlarından birinin başına patladı. Şef de bu olaydan sonra Boomer ile ayrılmak istese de o ne yapıp ne edip yine ortalığı karıştırmaya devam edecektir :A

1x7

Bu bölümde de Number 6 Gaius'un üzerindeki hakimiyetinin gücünü gösterdi. Gaius'un onu kızdırmasının ardından Galactica'ya gelip Gaius'un Cylonlarla işbirliği içinde olduğuna dair delil getirdi. Gaius'un Tanrı hakkında onun istediği sözleri söylemesiyle beraber bırakıp gittiğini gördük. Fakat Adama onun peşine adamlar takmıştı. Daha önceden farklı kılıklara girebildiklerini öğrenmiştik Cylonların. Muhtemelen oradan başka birinin kılığına girerek ayrılmayı başardı.

Benim eleştirdiğim bölümleri yüksek verdiğine göre zaten bu diziyi sevmişsin demektir. :A

• Güldürdün
Reactions: MasacRE