güncel güncel haberler

Yaz Saati Uygulamasına Danıştay Engeli!

Yazan Aserat

Tartışma yaratan kalıcı yaz saati uygulamasına Danıştay engeli!

Geçtiğimiz yıl gün ışığından daha fazla yararlanılması için yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesine dair verilen karar, güneş doğmadan yola çıkan çalışan, öğrenci ve veliler tarafından tepki toplamıştı. Çocuğunu gün ağarmadan okula götürmek zorunda kalan bir veli, uygulamaya konu olan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması için Danıştay 10. Dairesi’ne başvurdu.

Daire bu talebi reddederken avukat Bürgehan Emrağ davacı adına karara itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu yapılan görüşmelerin ardından kararın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.

Kısacası yeni bir kanun çıkarılmadığı takdirde 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gece saatler 1 saat geriye alınacak.

Yazar hakkında

Aserat

Dizi izler, film izler. Kısacası ilgisini çeken her şeyi izler. Okur, kendince bir şeyler yazar. Biraz fazla konuşur. Aklında türlü türlü fikirler var. 2014'te kaydolduğu forumda 3. yılını doldurmak üzere.

8 Yorum

  • Henüz net bir durum yok her an istedikleri gibi davranıp danıştay kararını hiçe sayarak devam edebilirler bu olaya, bi KHK ya bakar. Ancak çok çok çok uzun zaman sonra danıştayın hükümetin yaptığı bir şeyin aksine şahit olduk, sonuçta hukukun bağımlı olduğu bir devlet burası hükümet adaleti kendi uyguluyor malum. Acaba danıştay yoluyla mı bu olayı iptal ettirip sıyrılalım dediler yoksa gelecek günlerde bu kararı tanımayacaklar mı göreceğiz.

    Ama umarım kış saati olayına geri dönülür. Sabahları havanın geç aydınlanıp akşam erkenden kararması müthiş bir şey. Ayrıca şampiyonlar ligi 22.45'e çıkmaz tekrardan.

  • Güzel haber, kısa bir süreliğine de olsa işleyen bir yüksek mahkeme görmek sevindirdi. Hükümet ya yasal düzenleme yapacak -ki bu bir KHK'ya bakar, büyük bir şey değil- ya da sürekli yaz saati saçmalığına son verecek. Ne olacağı konusunda pek fikrim yok, bakalım.

Bir yorum bırakın