Sinema Haberleri

Türk Yönetmenin Filmi “Mustang” Fransa Adına Oscar Yolunda!

Yazan OzaN

Yıl sonuna yaklaştığımız bugünlerde sinema dünyasını Oscar heyecanı sarmaya başladı. Oscar’ın önemli kategorilerinden olan yabancı dilde en iyi film ödülü için ülkeler aday filmlerini belirlemeye devam ediyorlar, yarışmacısı belli olan son ülke ise Fransa oldu. Bu yıl Cannes festivalinde Altın Palmiye kazanan film Dheepan’ı elinde bulunduran Fransa buna karşın sürpriz sayılabilecek bir kararla Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği “Mustang” filmiyle Oscar’a katılacak…

Türkiye ve Fransa ortak yapımı olan “Mustang” genç yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor. Bu filmiyle çeşitli festivallerden ödüller almayı başaran Deniz Gamze Ergüven aslında Türkiye adına Oscar’a katılmak için başvurmuş, fakat buna karşın Türkiye’nin Oscar için seçimi Kaan Müjdeci’nin yönettiği “Sivas” filmi olmuştu.

Mustang, Fransa adına yarışmaya katılarak bir anda yarışın favorileri arasına girmeye başladı. Öyle ki Fransa, Oscar açısından en başarılı ülkelerin başında geliyor. Bugüne dek 62 film Fransa adına Oscar’a katıldı, bunlardan tam 39 tanesi Oscar adayı olurken 12 tanesi de ödülü kazandı.

Mustang, beş kız kardeşin Türkiye’deki tutucu ortamdaki özgürlük mücadelesini konu alıyor.

 

Yazar hakkında

OzaN

Fav10.net kurucusu. Bilgisayar mühendisi ve izleryazar. Sinema ve yabancı diziler izler, izledikleri hakkında yazar.

https://twitter.com/izleryazar

Bir yorum bırakın