HBO True Detective 1. Sezon Yorumları

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,331
Puanı
1,059
Evet şimdi bende ona geçiyorum:X Zaten alt yazı okuma derdi yok:A (son sezon nerdeyse hiç dialog yok:F)

:)))

bir önceki bölüm sadece iki kişi arasında geçmişti topu topu üç beş diyaloğ onun gibiyse huzur dolu bir bölüm olacak demektir hem uykuyada iyi gelir :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
8.bölümü(sezon finali)izledim

True Detective sanırım birçoğumuzun son 2-3 ayda başına gelen en güzel şeydi. çok iyi yazılmış, acayip oynanmış, nefis kurgulanmış bir işti.diğer sezonunda Matthew ve Woody'nin olmaması baya kötü. Bu sezonun seviyesine çıkmaları çok zor, müthiş 8 bölüm izledik.ikinci sezonunda kimi oynatsalar da yerini tutsa diye düşünmeye başladım galiba Brad Pitt anca keser.. Atmosferi, müzikleri, oyuncuları ile en çok heyecanladıran dizilerden biri oldu True Detective.. Tebrikler..:)

Tadı damağımda kaldı resmen...:)

Finalini izlemek, yaz aşkından ayrılmak gibi.. 8 haftadır tanışıyoruz ama bi' daha görüşemiycez, böhü..:)

Son bölüm hakkında 1 haftadır yazılıp çizilen teorileri boşa çıkartan sade bir final ile ilk sezonu noktaladı.Beklemediğim şekilde bitti, bence insanlar bu finali ya sevecek ya yetersiz bulacaklar :) ben sevdim sayılır :)bölüm gerilimli geçti genel olarak,Marty'in kızının o oyuncak bebeklerle oluşturduğu tecavüz sahnesi, yine kızın defterindeki çizimler, Yellow King, tarikatın daha ayrıntılı çözümlemesi vb. şeyler havada kaldı.Tuddle'lar yine paçayı yırttı.bu tarikat mevzusunu havada bırakmakta neyin nesiydi anlayamadık.Rust ve Marty'in katilin inine girip ettikleri mücadele beni acayip gerdi.bıçaklanıp bir de havaya kaldırıldığı halde, katile kafa atması çok iyi bir sahneydi.marty ölecekken rust'ın katilin kafasına sıkması çok iyiydi.

Hastane muhabbeti ve Mart'in hediye paketi,Rust'un nişanlanıyormuyuz cevabı güldürdü.:)

Müzikleriyle senaryosuyla en iyi 3 dizim arasına girdi.Rust reyiiiizzzz for president !

Sezonun son cümlesi o kadar iyi ki, o kadar yani. Kadehimi Rust'a kaldırıyorum!

Muhteşem bir final ve mesaj...

-Yanlış bakıyorsun, bu gökyüzü olayına.
-Niyeymiş o?
-Başlarda sadece karanlık vardı.
-Bana sorarsan ışık kazanıyor.

9/10

Güzel finale bir o kadar da yakışan bir şarkıyla veda ettiniz, eyvallah. True Detective - The Angry River

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Ve finali izledim. Önce bölümü, sonra sezonu yorumlayayım.

Final beklediğim gibi olmadı. Ben çok daha farklı şeyler bekliyordum. Rust karakteri bize, tuttuğunu koparan, azimli, ayrıntıları gören biri olarak gösterilmişti. Nasıl olur da yıllar önce gördüğü birini sorgulamadan bırakabilir. Katil kim çıkarsa çıksın, o kişi çıkmasaydı diyorum ama. :( Neyse en azından katile ve yanındaki kıza da tecavüz edildiğini gördük.

Marty'nin kızı hakkındaki teorilerim yok oldu. :( Katilin sarmal bir işareti vardı ya, o işaretin aynısı Marty'lerin evinde de vardı. Fotoğraf bu: http://starcasm.net/wp-content/uploads/2014/02/True_Detective_spiral_drawing_Martys_kitchen.jpg
Keşke oraya da bağlansaymış senaryo. Çünkü bir çok kanıt var, kızın tecavüze uğradığına dair.

@Forumdash'ın dediği Hannibal benzetmesi benimde aklıma geldi. :D O sahne gelince "Hannibal'la başladılar, Hannibal bitiyorlar." dedim içimden. :D

Bunların dışında karilin işaretim işaretim dediği, Dora Lange'in de sırtına çizdiği o sarmal işaretin bir anlamı olduğunu söylemediler, ya da anlamı sadece katilin işareti olmasıydı mı?
Rust'ın gökyüzünde gördüğü şey nasıl oldu? Hayal miydi, gerçek miydi?
O labirentte nasıl oldu da katil onu yönlendirebildi. Sağa döneceğini filan nerden biliyordu? Aynı katil neden Marty'i göremedi?

Katilin öldürülme sahneleri çok hoştu. Ve tabiki finalde "Işık, karanlığa karşı." repliği harikaydı

8/10 (Biraz torpilli bir 8 ama)

Sezona yorumum,

İlk 3 bölümü yavaş, gizem yaratmadan ilerlese de 4. bölümden sonra dizi açılıyor. Hem katile yoğunlaşabiliyor, hem de dizinin heyecanı artıyordu.
Karakterler iyiydi. Ama ben diziden Marty'nin ailesini yoğunlaşılmasının yanı sıra Rust'ın da ailesine yoğunlaşılmasını isterdim.
Eğer sen finalde bize bundan bahsedeceksen, öncesinde de ne olduğunu bilelim. -polislerle konuşurken yüzüstü geçilmişti ama yeterli değildi.-
Kurgu çok işlenmişti. Geçmişten 2012'ye gelişler filan kusursuzdu.
Aslında senaryo çok muhteşemdi diyemem ama kötü de değildi.

Gel gelelim dizi 9,5 puanı hak ediyor mu? Bence kesinlikle hayır. Tamam dizi güzel ama 9,5 puan abartı. 9 olur. Ben her ne kadar 9 vermesem de itirazım olmazdı ona.

1. Bölüm: 7
2. Bölüm: 7
3. Bölüm: 8
4. Bölüm: 8,5
5. Bölüm: 9
6. Bölüm: 9
7. Bölüm: 9
8. Bölüm: 8

Genel puanım: 8,5/10 'tan 8 de olabilir 9 da tam karar vermedim. Ama neden buçuklu puan verilmez ki? Biri bunu bana açıklasın! :bağır::(

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,331
Puanı
1,059
nihayet finali izledim bu dizi aradan yıllar geçsede hafızalarda yer edecek bir dizi özellikle muhteşem diyaloglarıyla .. o diyalogları hazırlayan adam kesin üstün zekalı bir vatandaştır herkesin yapabileceği iş değil bu ..

dizinin genel değerlendirmesini yaparsak 8 bölümden ilk 6 bölümü, kalite ve akıcılık olarak 9.5 puan alır.......... 7. bölümü 8 puan alır... son bölümü 9 puan alır..

dizideki oyunculuklar muhteşemdi, konu harikaydı...

rust ve yaralı yüzün boğuşma sahnesi süperdi, marty ile rust ın hastanedeki diyalogları muhteşemdi , mutlu sonla bitti diyebiliriz

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,851
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bölüm yorumunda bahsetmeyi unutmuşum. İki tane çok beğendiğim sahne vardı bölümde:

1- Rust'ın katile attığı kafa şutları. :):)

2- Marty'nin Rust'a hediyesi. :D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,331
Puanı
1,059
Bölüm yorumunda bahsetmeyi unutmuşum. İki tane çok beğendiğim sahne vardı bölümde:

ayrıca bu dizinin görüntü kalitesi konusunda bir kaç şey söyleyecektim unutmuşum görüntü kalitesi gerçekten muhteşemdi .. BBC nin hazırladığı muhteşem belgesellerdeki kaliteyle aynı ayardaydı, netti, pürüzsüzdü, uçsuz bucaksız tarlaların arasında ağır ağır ilerleyen kamera çekimleri hiç konudan bir haber seyirciyi bile yakalıyor gerçekten enfesti ..

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059

Rust'un nişanlanıyormuyuz cavabına güldüm en çok,birde hastanede uyandığında gerçekleşen sohbete.:)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,331
Puanı
1,059
The Blacklist'i de izemek istiyorum forumda izleyen varmı? @OzaN @Forumdash

bir ilk 10 dakikasına bakmıştım zamanında niyeyse tam alışamadım diziye sorun bendemiydi anlamadım :))

tekrar yine denerim :) ilk sahneler çok önemli seyirci için bazen anında kndisine çeker konu bazende uzaklaştırır belki devam etsem ısınacağım diziye ama ilk sahneler bana pek sıcak gelmedi :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto 2. sezonun: "Sert kadınlar, kötü adamlar ve Amerika taşımacılık sisteminin gizli tarihi" hakkında olacağını söylemiş.

Ben büyük ihtimal devam ederim 2. sezona da.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,331
Puanı
1,059
Rust'un nişanlanıyormuyuz cavabına güldüm en çok,birde hastanede uyandığında gerçekleşen sohbete.:)

o cevap süperdi gerçekten..bu tarz dramlarda arada çıkan üç beş kaliteli espri beni daha çok güldürüyor:)

bu yüzden komedi filmlerini yada dizilerini sevmiyorum işte , komedi dizilerinde komikliği bağıra çağıra insanların gözüne soka soka yapmaya çalışıyorlar hatta gülmesen bile arkadan gülme efekti koyup illaki güleceksin diyorlar bende diziyi terkediyorum haliyle:))

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,331
Puanı
1,059
Dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto 2. sezonun: "Sert kadınlar, kötü adamlar ve Amerika taşımacılık sisteminin gizli tarihi" hakkında olacağını söylemiş.

Ben büyük ihtimal devam ederim 2. sezona da.

pardon başka bir diziden bahsediyorsun zannettim ilk sezon bu bizim izlediğimiz sezon :))

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Artık True Detective 2. sezonu, yeni kadroyu, yeni hikayeyi ve hatta yeni yönetmeni beklemeye başlayabiliriz. İlk sezonu aratmamalı!

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
ilk sezonu nasıldı ? iyimiydi ?

Yukarıda yazmıştım.
Sezona yorumum,

İlk 3 bölümü yavaş, gizem yaratmadan ilerlese de 4. bölümden sonra dizi açılıyor. Hem katile yoğunlaşabiliyor, hem de dizinin heyecanı artıyordu.
Karakterler iyiydi. Ama ben diziden Marty'nin ailesini yoğunlaşılmasının yanı sıra Rust'ın da ailesine yoğunlaşılmasını isterdim.
Spoiler
Eğer sen finalde bize bundan bahsedeceksen, öncesinde de ne olduğunu bilelim. -polislerle konuşurken yüzüstü geçilmişti ama yeterli değildi.-

Kurgu çok işlenmişti. Geçmişten 2012'ye gelişler filan kusursuzdu.
Aslında senaryo çok muhteşemdi diyemem ama kötü de değildi.

Gel gelelim dizi 9,5 puanı hak ediyor mu? Bence kesinlikle hayır. Tamam dizi güzel ama 9,5 puan abartı. 9 olur. Ben her ne kadar 9 vermesem de itirazım olmazdı ona.

Bunlara ekleyecek pek bir şeyim yok. Oyunculuk, müzik ve yönetmen zaten çok iyiydi. Senaryo iyi sayılırdı ama senaryoyu güzelleştiren şey kurgusuydu. Olaylar sıralı bir şekilde anlatılsaydı 9,5 puan almazdı.

Sonuç olarak güzeldi bence. 2. sezona daha hızlı girilirse daha güzel olur. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Finalin son sahnesi Rust'ın sozleri zaten bitirdi bizi, Rust Reyiz ve Marty..

BiaLJMbIMAAMLSi.jpg