Yaşam Soba

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Güğümdü sanırım, suyu kaynar hale getirirdi, baya kullanışlıydı. :A

GM02.jpg

Daha ilkokula bile gitmiyorken, birkaç kez şöyle bir ortamda banyo etmişliğim de oldu pazar günleri sanırım... Ne güzel günlerdi..

soba-legen.jpg

@Dosi
Aynen buydu ben küçükken böyle banyo etmişliğim var ama pek hatırlamıyor gibiyim daha çok kardeşimden biliyorum.

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Benim ilkokul sona kadardı sonra başka bir kiralık eve çıkmıştık ben güzel hatırlarım ama annem için işkencedir yeni ev ararken babama kesinlikle doğalgaz olsun demişti. Tekrar teşekkür ediyorum ilk defa benim çok hoşuma giden konu açıldı doğum günü kutlaması saymazsak sanki benim için açılmış gibi hissediyorum konuyu
Yaaa beğenmene sevindim :bhr: biraz ani karar verip 2 daklkada açtım. Fazla detaylı girmedim konuya ama sözlük konuları zaten böyle kısa olmalı. Altında yorumlar çok olsun diye. Konudaki yorumlardan anlaşıldığı gibi herkesin hayatında iyi bir yer edinmiş :D
Güğümdü sanırım, suyu kaynar hale getirirdi, baya kullanışlıydı. :A

GM02.jpg

Daha ilkokula bile gitmiyorken, birkaç kez şöyle bir ortamda banyo etmişliğim de oldu pazar günleri sanırım... Ne güzel günlerdi..

soba-legen.jpg

@Dosi
Ben sadece bebekleri yıkadıklarına şahit oldum odanın ortasında

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Yaaa beğenmene sevindim :bhr: biraz ani karar verip 2 daklkada açtım. Fazla detaylı girmedim konuya ama sözlük konuları zaten böyle kısa olmalı. Altında yorumlar çok olsun diye. Konudaki yorumlardan anlaşıldığı gibi herkesin hayatında iyi bir yer edinmiş :D

Ben sadece bebekleri yıkadıklarına şahit oldum odanın ortasında
İsterse hiç kelime olmasın konunun açılması yeterli :bhr:

• Harika
Reactions: Dosi

Doğan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,101
Puanı
710
Ekli dosyayı görüntüle 95554

Eskiden çok yaygın olan ve nerdeyse her evde bulunan, ev ve iş yerlerinin ısıtılmasını sağlayan bir araçtır. Birçok çeşitleri vardır.
Şuan özellikle doğalgaz olunmayan bölgelerde ve köylerde yaygındır.
valla ben bugune kadar bu yılın nısana kadar sobalı evde oturdum..şimdi doğalgazdayız..ekmek pişirirdik yağ sürerdik su ısıtırdık börek yapardık

• Harika
  • Beğendim
Reactions: Gerekli24 and Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
valla ben bugune kadar bu yılın nısana kadar sobalı evde oturdum..şimdi doğalgazdayız..ekmek pişirirdik yağ sürerdik su ısıtırdık börek yapardık
Peki doğalgazdan memnun musunuz? Gerçi daha tam soğumamıştır oralar. Yakında anlarsınız.

• Güldürdün
Reactions: Doğan

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
sen memnun musun idare eder ne tam sıcak nede tam soğuk idare ediyoz sizain nasıl
Bizde soba yok :D
Ev ısıtma sistemimizde farklı. Bugünlerde hava çok soğuk -7lere kadar hissediyoruz ama ev iyi şükür.
Tr de kaloriferli (kömür) evlerde kalanlar çok memnundu, sonra doğal gaza dönünce daha soğuk diyorlardı. Çevremde sobalı evler yok artık. Herkes doğalgazlı evde kalıyor.

• Beğendim

Doğan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,101
Puanı
710
Bizde soba yok :D
Ev ısıtma sistemimizde farklı. Bugünlerde hava çok soğuk -7lere kadar hissediyoruz ama ev iyi şükür.
Tr de kaloriferli (kömür) evlerde kalanlar çok memnundu, sonra doğal gaza dönünce daha soğuk diyorlardı. Çevremde sobalı evler yok artık. Herkes doğalgazlı evde kalıyor.
ev ısıtma farklı kalorıfer doğal gazfdanda farlı desene :A AYNEN SOBALI GUZELDİDE ..BURDAN KARDAYIZ KÖMUR PAHALI

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
ev ısıtma farklı kalorıfer doğal gazfdanda farlı desene :A AYNEN SOBALI GUZELDİDE ..BURDAN KARDAYIZ KÖMUR PAHALI
Doğalgaza geçenler tüp konusunda, doğal gaz olmasından memnunlardı. Yazları özellikle tüpten daha az harcama oluyor diyorlardı.
Ben genelde yazın gidiyorum ve çok fatura gelmiyor haliyle

• Güldürdün

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kötü bir ısınma aracıdır. Sade küçük bir alanı ısıtır, pisliği çoktur. Kurması, temizliği, yakması, tütmesi hep derttir.

Fakat üzerinde bir şey ısıtabilme, pişirebilme gibi güzel bir artısı vardır. Daha da önemlisi geçmişi, çocukluk günlerini hatırlatması bakımından da değerlidir. Şu da bir gerçektir ki soba sıcaklığının yerini diğer ısınma araçları asla tutamaz. Çünkü soba sıcağı değerlidir ulaşmak için ona yakın olmanı gerektirir. Az uzaklaşıp farklı odaya gidersen hemen değerini anlayabilirsin...

Neticede sobadan kurtulmuş olduğumuz için şanslıyız ama çocukluğunda sobayı da tecrübe etmiş olanlar daha da şanslı. Yeni nesil sobanın güzel yönlerinden bihaber olacak ne yazık ki. :)

• Beğendim

Doğan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,101
Puanı
710
Doğalgaza geçenler tüp konusunda memnunlardı. Yazları özellikle tüpten daha az harcama oluyor diyorlardı.
aynen tüp sobadan ..daha karlı valla .ne guzel pek fazla fatıra gelmıyor :A

• Güldürdün

Doğan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,101
Puanı
710
Doğalgaza geçenler tüp konusunda memnunlardı. Yazları özellikle tüpten daha az harcama oluyor diyorlardı.
aynen tüp sobadan ..daha karlı val
Kötü bir ısınma aracıdır. Sade küçük bir alanı ısıtır, pisliği çoktur. Kurması, temizliği, yakması, tütmesi hep derttir.

Fakat üzerinde bir şey ısıtabilme, pişirebilme gibi güzel bir artısı vardır. Daha da önemlisi geçmişi, çocukluk günlerini hatırlatması bakımından da değerlidir. Şu da bir gerçektir ki soba sıcaklığının yerini diğer ısınma araçları asla tutamaz. Çünkü soba sıcağı değerlidir ulaşmak için ona yakın olmanı gerektirir. Az uzaklaşıp farklı odaya gidersen hemen değerini anlayabilirsin...

Neticede sobadan kurtulmuş olduğumuz için şanslıyız ama çocukluğunda sobayı da tecrübe etmiş olanlar daha da şanslı. Yeni nesil sobanın güzel yönlerinden bihaber olacak ne yazık ki. :)
AYNEN DAHA GUZELDİ SOBA

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,825
Puanı
1,060
Ben yaklaşık 18 yıldır kayseride yaşıyorum abim için ayrılmadan önce pınarbaşı ilçesinde yaşıyorduk orda doğdum büyüdüm ben orda yaşarken müstakildi evimiz konya sobası yani bunu
kullanırdık üstüne çaydanlık gügüm koyardık annem yemekleri hep sobada pişirirdi kestane pişirirdik en çokda sobada çayı severdik annemle soba çayı daha bir lezzetli olurdu benimde çok yakmışlığım soba abimin yazlığında soba var sonbahara doğru yakar ısınırız :D

• Harika
  • Beğendim

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
Hiç sobalı evde yaşamadım ama annemin köyü oturduğumuz yere yakın olduğundan anneannemlerin oraya tatillerde çoğunlukla giderdik. Oradan edindiğim tecrübelerle biraz değinirsem iyi bir ısınma aletiydi ama tek bir odayı ısıtması bir yandan kötüydü ama bir yandan da iyiydi herkes sobanın olduğu odada otururdu ve güzel bir ortam olurdu. Üstünde pişen çay, kızartılan tereyağlı ekmeğin tadı bile çok güzeldi.

• Beğendim

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710

Bizim odayı yakıyordu valla ama kurması vs derttir

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
  • Harika

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Sobanın samimiyeti bir başkadır... Köye her gittiğimde soba sıcaklığını ararım ve o sıcaklığa ulaşınca içimi garip bir huzur kaplar... Elimi az mı yaktım o sobalarda, az mı mısır közledim o sobalarda... Soba gerçekten bambaşka bir anlam içerir...
Yüksek ihtimalle ben artık o deneyimi yaşamakm:(
Kışın TR'ye gitme devri yok artık artı şehirde sobalı ev kalmadı, köy desen oralara hiç gidemiyorum... Geriye çocukluktan kalan anılar kaldı.

• Üzücü
Reactions: Gerekli24 and MEnes