Yaşam Soba

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
34d5495e5506776b4245b9220b4a2480.jpg

Eskiden çok yaygın olan ve nerdeyse her evde bulunan, ev ve iş yerlerinin ısıtılmasını sağlayan bir araçtır. Birçok çeşitleri vardır.
Şuan özellikle doğalgaz olunmayan bölgelerde ve köylerde yaygındır.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Çocukluk günlerinin o güzel ve hakiki kışlarının unutulmaz parçası... Geceleri sönmek üzereyken tavana yansıyan ateşinin verdiği huzur olsun, o küçük ayaklarımızı ona uzatmanın verdiği acı tatlı o keyif olsun, üstünde terayağlı ekmek kızartma olsun... Mandalina, portakal kabuğunu üstüne koyunca oluşan o tarifsiz koku... Kömür ve odunun yanarken çıkardığı o çıtırtılar... Odanın hamam gibi oluşu...

Ne günlerdi ama. Sobadan ziyade belki de çocukluk günlerini özlemek, sobayı da özlem nesnesi haline getiriyor...

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İki kelimeyle çocukluk ve samimiyet.
Soba gittikten sonra dünyanın o samimiyeti, çocukluk masumiyeti hepsi gitti sanki.
Önlük ve kışlık montların muhakkak bir köşesinde yanma izi olmasına vesile olan araç.
Sen sobalı evde yaşadın mı?

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Köylülük belirtahahaha.

Kızarttığı ekmeklerden ziyade (ımmmm) temsil ettiği şeylerden dolayı değerli bir eşya. Dert-tasa yok, çocuksun ve tek yaptığın iş koşup oyun oynamak. Okulda öğrendiğin dersler de 2+3=5. İkinci dereceden denklem menklem daha yok o zamanlar. Eski güzel günler...

• Beğendim
Reactions: Dosi

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Önlük ve kışlık montların muhakkak bir köşesinde yanma izi olmasına vesile olan araç.
Sen sobalı evde yaşadın mı?
6 yaşıma kadar kiradaydık kiralık evde vardı soba sonra ev aldık aldığımız evde de 1 sene soba vardı yani 7 sene sobalı evde yaşadım :A

• Güldürdün

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Çok iyi olmuş çok teşekkür ederim @Dosi

Buraya da yazalım :A

Fırınında patates biber vb. közleyip tereyağlı ekmek kızartabilirsiniz. Üstünde kestane de közleyebilirsiniz ama ben sevmiyorum kendilerini :A

Bazı evlerde özellikle kurulması yanması zor olabilir bir de odun alıp kırma zahmeti vardır.

Bulunduğunuz odayı çok iyi ısıtır ama dışarı çıkınca o sıcaklığa alıştığınız için kısa bir şok yaşayabilirsiniz sudan çıkmış balığa dönmek gibi :A

Eziyetleri olsa da güzel ve kötü anılar aklıma gelir ve özlerim çünkü çocukluğum bebekliğim sobalı evlerde geçti.

Son kez rüzgarlı havalarda yakılmamalıdır. Allah korusun CO zehirlenmesi yaşamayalım.

• Harika

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Çocukluk günlerinin o güzel ve hakiki kışlarının unutulmaz parçası... Geceleri sönmek üzereyken tavana yansıyan ateşinin verdiği huzur olsun, o küçük ayaklarımızı ona uzatmanın verdiği acı tatlı o keyif olsun, üstünde terayağlı ekmek kızartma olsun... Mandalina, portakal kabuğunu üstüne koyunca oluşan o tarifsiz koku... Kömür ve odunun yanarken çıkardığı o çıtırtılar... Odanın hamam gibi oluşu...

Ne günlerdi ama. Sobadan ziyade belki de çocukluk günlerini özlemek, sobayı da özlem nesnesi haline getiriyor...
En önemli şey kestaneyi unuttun.
Sonra Turbo çeşidi çıktı, galiba çok kömür koymadan uzun süreli sıcak tutan çeşidi. Çok pahalıymış zamanında. Ebemlere aldığımızı hatırlıyorum.
Ben çok olmasada tecrübe edindim biraz :bhr:

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Çocukken deli gibi lego koleksiyonum vardı. Legoyu hep soba kenarında oynardım kışları :A O yüzden bana şimdi legoyu da hatırlattı.

• Harika
  • Güldürdün
Reactions: Gerekli24 and Dosi

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710

Kesinlikle öyle bir nevi geçmişe anılara açılan bir nesne onun sayesinde basit ama unuttuğumuz bir kaç hoş veya hoş olmasın anıyı hatırlamamızı sağlıyor. Bir de özlediğim şey yer sofrası diyeceğim de hala öyle yiyoruz biz :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
En önemli şey kestaneyi unuttun.
Sonra Turbo çeşidi çıktı, galiba çok kömür koymadan uzun süreli sıcak tutan çeşidi. Çok pahalıymış zamanında. Ebemlere aldığımızı hatırlıyorum.
Ben çok olmasada tecrübe edindim biraz :bhr:
Bizde pek kestane kültürü yoktu sanırım, çok nadir yılbaşları gibi. Genelde patates, ekmek, çaydanlığın sıcak kalması, tencerenin sıcak kalması gibi şeyler için. Portakal ve mandalina kabuğu, bazen de tükürmek tabi tükürünce oluşan o değişik tepkime.. çocukluk işte. :A

• Güldürdün
  • Harika
Reactions: Dosi and Gerekli24

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
6 yaşıma kadar kiradaydık kiralık evde vardı soba sonra ev aldık aldığımız evde de 1 sene soba vardı yani 7 sene sobalı evde yaşadım :A
İlk 5 seneyi saymazsak 2 sene tecrübe edinmiş gibisin :A
Senden daha az tecrübe etmemişim ozaman :A küçükken uzun bir süre kalmıştım ve işte o zamanlardan kaldı tecrübem. Ara sıra kış tatillerini saymazsak :A
Çok iyi olmuş çok teşekkür ederim @Dosi

Buraya da yazalım :A

Fırınında patates biber vb. közleyip tereyağlı ekmek kızartabilirsiniz. Üstünde kestane de közleyebilirsiniz ama ben sevmiyorum kendilerini :A

Bazı evlerde özellikle kurulması yanması zor olabilir bir de odun alıp kırma zahmeti vardır.

Bulunduğunuz odayı çok iyi ısıtır ama dışarı çıkınca o sıcaklığa alıştığınız için kısa bir şok yaşayabilirsiniz sudan çıkmış balığa dönmek gibi :A

Eziyetleri olsa da güzel ve kötü anılar aklıma gelir ve özlerim çünkü çocukluğum bebekliğim sobalı evlerde geçti.

Son kez rüzgarlı havalarda yakılmamalıdır. Allah korusun CO zehirlenmesi yaşamayalım.
En başta @DR soğuk su, elektrik deyince aklıma geldi soba, sonra da seninle yorumlaşınca konusunu açayım bari dedim :A

• Harika
Reactions: Gerekli24

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Soba diyince çocukluk, çocukluk diyince aklıma zaman kavramı geldi.....

Çocukken bir şeye 2 hafta kaldığında offf çok var diye delirirdiksss. Şimdi bir şeye 2 hafta kalsa ne yapacam sadece 2 hafta mı diyoruz :A

• Güldürdün
  • Harika

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Bizde pek kestane kültürü yoktu sanırım, çok nadir yılbaşları gibi. Genelde patates, ekmek, çaydanlığın sıcak kalması, tencerenin sıcak kalması gibi şeyler için. Portakal ve mandalina kabuğu, bazen de tükürmek tabi tükürünce oluşan o değişik tepkime.. çocukluk işte. :A
Unutmuşum sıcak su da koyardık semaver mıydı neydi onun adı su buharını koklamak bir hoş ederdi insanı. Sıcak su da yoktu hep ona koyardık. Duş için olsun vs.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Senden daha az tecrübe etmemişim ozaman :A küçükken uzun bir süre kalmıştım ve işte o zamanlardan kaldı tecrübem. Ara sıra kış tatillerini saymazsak :A

En başta @DR soğuk su, elektrik deyince aklıma geldi soba, sonra da seninle yorumlaşınca konusunu açayım bari dedim :A
İlk 5 seneyi niye saymadık ya :A
Ben 3 yaşından beri aktif bir çocuğum :A Mahalleden arkadaşları alıp az atari bataryası patlatmadık evde. Gece 12'den önce eve girmezdim dışarda oynamaktan mahalleden arkadaşlarla apartman önünde :A

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İlk 5 seneyi niye saymadık ya :A
Ben 3 yaşından beri aktif bir çocuğum :A Mahalleden arkadaşları alıp az atari bataryası patlatmadık evde. Gece 12'den önce eve girmezdim dışarda oynamaktan mahalleden arkadaşlarla apartman önünde :A
3 yaşını hatırlıyorsan tamam şunu 2 seneye indirelim ama yinede soba keyfini pek hatırlamazsın o yaşlarda fazla :A

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710

Benim ilkokul sona kadardı sonra başka bir kiralık eve çıkmıştık ben güzel hatırlarım ama annem için işkencedir yeni ev ararken babama kesinlikle doğalgaz olsun demişti. Tekrar teşekkür ediyorum ilk defa benim çok hoşuma giden konu açıldı doğum günü kutlaması saymazsak sanki benim için açılmış gibi hissediyorum konuyu

• Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Unutmuşum sıcak su da koyardık semaver mıydı neydi onun adı su buharını koklamak bir hoş ederdi insanı. Sıcak su da yoktu hep ona koyardık. Duş için olsun vs.
Güğümdü sanırım, suyu kaynar hale getirirdi, baya kullanışlıydı. :A

GM02.jpg

Daha ilkokula bile gitmiyorken, birkaç kez şöyle bir ortamda banyo etmişliğim de oldu pazar günleri sanırım... Ne güzel günlerdi..

soba-legen.jpg

@Dosi

• Güldürdün
  • Harika