Yaşam Soba

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yüksek ihtimalle ben artık o deneyimi yaşamakm:(
Kışın TR'ye gitme devri yok artık artı şehirde sobalı ev kalmadı, köy desen oralara hiç gidemiyorum... Geriye çocukluktan kalan anılar kaldı.
Aaah ah gerçekten üzüldüm senin adına... Ben her sene köye gittiğimde bu muazzam tadı tekrar tekrar alıyorum... Çok başka bir huzur be...

• Harika
Reactions: Gerekli24 and Dosi

dreamy

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
11,722
Puanı
710
  • Harika

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Aaah ah gerçekten üzüldüm senin adına... Ben her sene köye gittiğimde bu muazzam tadı tekrar tekrar alıyorum... Çok başka bir huzur be...
Sizin oraların manzarası bir başka oluyor. Eğer bide sobalı evde pencereden o manzara seyrediliyorsa off kıskandım :A
bir fotoyu anımsadım gibi. Sanki paylaşmıştın balkon tarzı bir yer.

• Harika
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Sizin oraların manzarası bir başka oluyor. Eğer bide sobalı evde pencereden o manzara seyrediliyorsa off kıskandım :A
bir fotoyu anımsadım gibi. Sanki paylaşmıştın balkon tarzı bir yer.
Evet sana göndermiştim bizim teras manzarasını ve mükemmelliğini. :A Gerçekten oraların tadı bir başka oluyor... :A Sobalı evden o dediğin şekilde manzarayı 3 ay önce seyrettim evet... :A

• Harika
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Evet sana göndermiştim bizim teras manzarasını ve mükemmelliğini. :A Gerçekten oraların tadı bir başka oluyor... :A Sobalı evden o dediğin şekilde manzarayı 3 ay önce seyrettim evet... :A
Vay be, bir miktar daha kıskandım :A
Bana ayrı yollamıştın evet. Diğer hesapta yok olup gitti ama kalmış aklımda yinede :A
Instagram olmayınca da artık faydalanamıyoruz birşeyden :A :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Vay be, bir miktar daha kıskandım :A
Bana ayrı yollamıştın evet. Diğer hesapta yok olup gitti ama kalmış aklımda yinede :A
Instagram olmayınca da artık faydalanamıyoruz birşeyden :A :A
Aklından çıkması zordur zaten genelde böyle detayların... :A Ama Insta'yı kaldırdın ve bir çok şey yok oldu tabii kayıtlardan... :A

• Güldürdün

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
@Sherlock hocam gelmişken şu konuya da uğra senin soba geçmişin var mı merak ediyorum :A
Teker teker gelin. :A

Tabii ki var ama daha çok doğduğum ve büyüdüğüm evde değil de babaannemin evinden ve köyden doğru var. Babaannemin evi ben küçükken sobalıydı ve güzel anılarımız mevcut. Aynı şekilde köye gittiğim ve orada gördüğüm, orada yaşayan insanlar da sobalı evlerde yaşar genellikle. Pide pişirilir, kestane pişirilir, ekmek kızartılır, çamaşır bile kurutulur... Dolayısıyla herkes gibi beni de geçmişe götüren bir unsur soba.

Tabii kötü yönleri de mevcut. Hatırladığım kadarıyla soba zehirlenmeleri ve ölünleri çok sık yaşanırdı, insanlar özellikle İstanbul’da ısınmanın daha ucuz bir yolu olduğu için eskiden çok sık tercih ederlerdi ve kışın haberlerde çok sık görüyorduk diye hatırlıyorum bu tip durumları. Yukarıdaki mesajında @bazinga bahsetmiş, kurulumu da zahmetli tabii...

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Aklından çıkması zordur zaten genelde böyle detayların... :A Ama Insta'yı kaldırdın ve bir çok şey yok oldu tabii kayıtlardan... :A
Ben bir ara girdim hesabıma eski paylaşımlarıma (story) bakmak için sonra geri kapadım :A ama Instagram'a dönersem sıfır hesap olur. Yol verilen kişiler kayıtlıydı. Uzak dursunlar :A tabi bu kez anca şahsi değil, başka türlü bir hesap olur. Aklımda bazı fikirler var. Bakacağım duruma :A
Mesaj kutularda fotolara baktım işe yarayan varsa aldım. seninle mesaj kutumuzda yoktu fotolar. Anca Ss'ler :F
Galiba eski Twitter hesabımda yok oldu o :S

• Güldürdün

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Teker teker gelin. :A

Tabii ki var ama daha çok doğduğum ve büyüdüğüm evde değil de babaannemin evinden ve köyden doğru var. Babaannemin evi ben küçükken sobalıydı ve güzel anılarımız mevcut. Aynı şekilde köye gittiğim ve orada gördüğüm, orada yaşayan insanlar da sobalı evlerde yaşar genellikle. Pide pişirilir, kestane pişirilir, ekmek kızartılır, çamaşır bile kurutulur... Dolayısıyla herkes gibi beni de geçmişe götüren bir unsur soba.

Tabii kötü yönleri de mevcut. Hatırladığım kadarıyla soba zehirlenmeleri ve ölünleri çok sık yaşanırdı, insanlar özellikle İstanbul’da ısınmanın daha ucuz bir yolu olduğu için eskiden çok sık tercih ederlerdi ve kışın haberlerde çok sık görüyorduk diye hatırlıyorum bu tip durumları. Yukarıdaki mesajında @bazinga bahsetmiş, kurulumu da zahmetli tabii...
Mesaja döndüğün için teşekkür ederim bizim için daha çok çocukluk anılarımızı hatırlatan bir nesne :A Bir de sayesinde yediğimiz yiyecekler. Rüzgarlı havalarda çalıştırmak evet tehlikeli benzer durum doğalgaz sobasında da var. İşkence gibi de olabiliyor ama her şey rağmen özletiyor.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Ben çok küçükken kısa bir süre sobalı evde oturmuştuk. :A Herkes gibi mandalina kabuğu, kestane koyardım. :A Mesajları okuyunca hüzünlendim. :A O sıcaklığı, ellerimi yaklaştırıp ısındığım anları hatırladım. :A
Dün bir muhabbet edilince bahsi geçti, daha doğrusu ben konuyu sobaya getirdim. Baktım sohbet koyulaşacak konuyu açtım :A @Gerekli24
Şimdi yine aklıma bir konu geldi :A hafta sonu çok çalıştım konular açarak. Onuda bir kaç gün sonra açayım bari ama soba kadar herkese hitap etmez :A fakat yine bazılarının çocukluğuna gitmesine vesile olur :A

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Dün bir muhabbet edilince bahsi geçti, daha doğrusu ben konuyu sobaya getirdim. Baktım sohbet koyulaşacak konuyu açtım :A @Gerekli24
Şimdi yine aklıma bir konu geldi :A hafta sonu çok çalıştım konular açarak. Onuda bir kaç gün sonra açayım bari ama soba kadar herkese hitap etmez :A fakat yine bazılarının çocukluğuna gitmesine vesile olur :A
Merak ettim bak. :A Böyle nostaljik konuları severim. :A

• Harika

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Benim de aklıma geldi şimdi ben de açarım belki aynı şey değildir umarım :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ben bir ara girdim hesabıma eski paylaşımlarıma (story) bakmak için sonra geri kapadım :A ama Instagram'a dönersem sıfır hesap olur. Yol verilen kişiler kayıtlıydı. Uzak dursunlar :A tabi bu kez anca şahsi değil, başka türlü bir hesap olur. Aklımda bazı fikirler var. Bakacağım duruma :A
Mesaj kutularda fotolara baktım işe yarayan varsa aldım. seninle mesaj kutumuzda yoktu fotolar. Anca Ss'ler :F
Galiba eski Twitter hesabımda yok oldu o :S
Tahmin edebiliyorum nasıl bir hesap olacağını, artık senin bileceğin iş tabii. :A Uzak durması gerekenler uzak durur zaten onu çözersin... :A Demek kurcalamışsın, peki o malum dönemi de gördün mü, yine kanın dondu mu... :A Ona artık nasıl bir muamele yaptıysan yok olmaktan beter olmuş anlaşılan... :A

• Güldürdün

Abdülhey

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
23
Puanı
29
Biz hala sobalı evdeyiz. 2 3 sene önce doğalgaza geçecektik ama kentsel dönüşüm gelecek diye kaldı yapmadık. Sobalı evin tadını başka birşey vermiyor.uzerinde ekmek pişir yemek pişir heleki en güzel yanı soba çayı. Yani anlatılmaz yaşanır

• Beğendim
  • Harika

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Tahmin edebiliyorum nasıl bir hesap olacağını, artık senin bileceğin iş tabii. :A Uzak durması gerekenler uzak durur zaten onu çözersin... :A Demek kurcalamışsın, peki o malum dönemi de gördün mü, yine kanın dondu mu... :A Ona artık nasıl bir muamele yaptıysan yok olmaktan beter olmuş anlaşılan... :A
Tahmin edemezsin çünkü ben daha tam detaylı düşünmedim ve kendimde bilmiyorum :A
Malum döneme bakmadım çünkü Instagram'da sadece paylaşılan fotolar seçeneği var, ben ona baktım yazılara değil :A o kadar goygoyu kim kurcalayacak :A
Twitter şu çok gizli olanı demiyorum. Zaten onda senle Şubat civarı goygoy olmuştu, sonrası boşluk :A O daha var, ona kıyamam. Onda bana zamanında yollamış olduğun çok değerli bir fotoyu saklamışım...
Bir ara diriltip tekrar kapatırım, 1 ay dolunca komple siliniyor yoksa :A ben bir önceki 3 yıllık hesabımı demiştim, senle alakalı fotoların onunla yok oldu :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Tahmin edemezsin çünkü ben daha tam detaylı düşünmedim ve kendimde bilmiyorum :A
Malum döneme bakmadım çünkü Instagram'da sadece paylaşılan fotolar seçeneği var, ben ona baktım yazılara değil :A o kadar goygoyu kim kurcalayacak :A
Twitter şu çok gizli olanı demiyorum. Zaten onda senle Şubat civarı goygoy olmuştu, sonrası boşluk :A O daha var, ona kıyamam. Onda bana zamanında yollamış olduğun çok değerli bir fotoyu saklamışım...
Bir ara diriltip tekrar kapatırım, 1 ay dolunca komple siliniyor yoksa :A ben bir önceki 3 yıllık hesabımı demiştim, senle alakalı fotoların onunla yok oldu :A
Evet tahmin edemezmişim gerçekten. :A Instada o seçeneği pek kullanmadığım için bilmiyorum, çok foto gönderip almam zaten orda. :A Hahahahaha büyük bir boşluk hem de... Hmmmm hangi foto o acaba merak ettim gidip bakayım... :A Silinmesi işine gelmiyorsa çözersin o vakit. :A Sürekli hesap değişiyorsun yetişemiyorum artık taa ne zamanki hesaptan bahsediyormuşsun. :A Neyse SOBA konusunda bile goygoya döndük, çok da şaapmayalım... :A

• Güldürdün