Siyaset Forumu Bölüyor!!!(Herkes Okusun)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Kendini kandırma. İlet sözcüğü ile hükmet sözcüğü arasında bir bağlantı bile yok. Hükmetmek, hakim olmak siyasetle olur. Dürüst olmalıyız iletmek sözcüğünü hükmetmek sözcüğüyle bir tutmak aklen mantıklı mı?

Yenilikçilik çağın insanının arzu ve heveslerine uymaktır işte sen bunu anlamıyorsun kendi söylediğinden haberin yok. Çağın insanını 21. yy insan hevesi için yenilik yapmaktır onlara uymak.

Hükümleri iletirsin. Bak kurdum bağlantı.

2. paragrafta ne söylemek istediğinizi anladığımı sanmıyorum.

- - - Ekleme - - -

Nerede dinsizsin dedim. Tek bir şey söyledim Allah'ın koydugu siyasi hükümler yerine cumhuriyet iyi ya, demek Allah'tan daha iyi biliyorum demektir dedim. Sen Allah'ın koyduğu kanunları beğenmiyorsan kendine sor.

Başa döndük.

Frank Woods

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
20
Puanı
259

Hükümleri iletirsin. Bak kurdum bağlantı.

2. paragrafta ne söylemek istediğinizi anladığımı sanmıyorum.

Hükümleri iletirsin. İşte sen söylemişsin. Sen Allah'ın indirdiği ile hükmet cümlesiyle Allah'ın indirdiğini ilet. cümlesini bir tutmuşsun.

Yani hükmet ile ilet fiilerini aynı anlama geliyor gibi kullanmışsın. Kendin farkında olmadan anladın ki 2 sözcük aynı anlama falan gelmiyor.

GreatOttoman

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,738
Puanı
361

Türkiye Cumhuriyettir hacı Şeriat istiyenler gitsin İrana mı gidecek nereye gideceksen gitsin hiç kimse kusura bakmasın benim düşüncem bu :)

Tamam hacı o senin görüşündür saygı duyarım ama senden de beklerim ayrıca Türkiye'de ki 1 yılda işlenen suç 600 küsür sene şeriatla yönetilen Osmanlının toplam suçundan fazladır onuda belirteyim.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Hükümleri iletirsin. İşte sen söylemişsin. Sen Allah'ın indirdiği ile hükmet cümlesiyle Allah'ın indirdiğini ilet. cümlesini bir tutmuşsun.

Yani hükmet ile ilet fiilerini aynı anlama geliyor gibi kullanmışsın. Kendin farkında olmadan anladın ki 2 sözcük aynı anlama falan gelmiyor.

Aynı anlama gelmiyor. Ama bağlantı kurulabiliyor.

Hükmetmek; hakim olmak demek. İletmek bunun bir önceki adımı. Önce iletirsin ve sonra bu ilettiğin ile hükmedersin. Alahın'ın indirdiğine değil, Peygamberimizin ilettiğine hükmedilir. Önemli olan burda Peygamberimiz Haktan sapmayarak hükümleri iletmesidir.

Yani Peygamberimiz peygamberlik çıkar sağlamamıştır ki Allahın indirdiği ile Peygamberimizin ilettiği aynıdır.

Frank Woods

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
20
Puanı
259

Aynı anlama gelmiyor. Ama bağlantı kurulabiliyor.

Hükmetmek; hakim olmak demek. İletmek bunun bir önceki adımı. Önce iletirsin ve sonra bu ilettiğin ile hükmedersin. Alahın'ın indirdiğine değil, Peygamberimizin ilettiğine hükmedilir. Önemli olan burda Peygamberimiz Haktan sapmayarak hükümleri iletmesidir.

Yani Peygamberimiz peygamberlik çıkar sağlamamıştır ki Allahın indirdiği ile Peygamberimizin ilettiği aynıdır.

Kendin aynı şeyi söylüyorsun. Ayette ne diyor arkadaş? Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Yani evet peygamber birebir Allah'ın kelamını bize iletecek ve siyasette de rejimde de Allah'ın kelamıyla hükmedecek. Yani din siyasette olacak.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Kendin aynı şeyi söylüyorsun. Ayette ne diyor arkadaş? Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Yani evet peygamber birebir Allah'ın kelamını bize iletecek ve siyasette de rejimde de Allah'ın kelamıyla hükmedecek. Yani din siyasette olacak.

Din siyasette olmamalı. Bu ülkede sadece Müslümanlar yaşamıyor. Sen Hristiyan bir ülkede yaşıyorsun ve Hristiyanlıkla yönetilmesi ister misin ?

Diyeceksin ki o dönemde yönetildi? Zaten o dönemde o devlette yaşayanlar Müslümandı.

Frank Woods

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
20
Puanı
259

Din siyasette olmamalı. Bu ülkede sadece Müslümanlar yaşamıyor. Sen Hristiyan bir ülkede yaşıyorsun ve Hristiyanlıkla yönetilmesi ister misin ?

Diyeceksin ki o dönemde yönetildi? Zaten o dönemde o devlette yaşayanlar Müslümandı.

Hayır beni kurayza, beni nadir, beni kaynuka adlı yahudi kabileleri de vardı. Onlara karışılmıyordu ama müslümanım, Allah'a inanıyorum diyenlere kuran hükmü uygulanıyordu.

Boşuna uzatma tarihsel bilgin zannediyorum oldukça yetersiz biraz araştırdıktan sonra tekrar konuşabiliriz.

hayırlı akşamlar.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Hayır beni kurayza, beni nadir, beni kaynuka adlı yahudi kabileleri de vardı. Onlara karışılmıyordu ama müslümanım, Allah'a inanıyorum diyenlere kuran hükmü uygulanıyordu.

Boşuna uzatma tarihsel bilgin zannediyorum oldukça yetersiz biraz araştırdıktan sonra tekrar konuşabiliriz.

hayırlı akşamlar.

Bir kere hem kendin aşağılandığında, cevabınız olmayınca böyle yapıyorsunuz diyorsun. Hem de sen aşağılıyorsun. Cevabın mı yok acaba? :)

Eee kendi ağzınla karışılmıyor demişsin zaten, bana laf düşmez.

Frank Woods

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
20
Puanı
259

Bir kere hem kendin aşağılandığında, cevabınız olmayınca böyle yapıyorsunuz diyorsun. Hem de sen aşağılıyorsun. Cevabın mı yok acaba? :)

Eee kendi ağzınla karışılmıyor demişsin zaten, bana laf düşmez.

müslümanım, Allah'a inanıyorum diyenlere kuran hükmü uygulanıyordu.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
müslümanım, Allah'a inanıyorum diyenlere kuran hükmü uygulanıyordu.

Tamam işte ben Müslümanım, Allah'a inanıyorum. Fakat bu ülkede yaşayan Hristiyan, Yahudi, Ateistler öyle değil. Kişinin dinine göre mi ayrıcalıklar tanıyacağız?

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
@legolas9900 hacı nereye gidiyorsun bu mesajımı okuyorsun gel bekliyoruz seni:-)

takas

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
ne gitmesi ya yok öyle bişey sinirden yazmış dikkate almıyorum bi tartışma için bırakmaz kardeşim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...