Diğer Shingeki No Kyojin - The Final Season (4. Sezon) Yorumları

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Tamamdır :A

Ben de bugün yarın start vereceğim animeye, dün 4.sezon ilk bölümünü yine izledim. Hafta içi bütün sezonu izlerim gibi yayınlanmış olan. :Z :A @MEnes

( bunu hemen yazdım ama lanet internet gitti, 10 dk beklemek zorunda kaldım :A )

Ben de 4. bölümden itibaren izleyeceğim tekrardan. İlk yayınlandığı an izlerken İngilizce altyazılı izlemiştim. Şimdi üstünden tek tek Türkçe altyazı ile geçeceğim. İyice pekişmiş ve keyif almış olacağım... :A Yorumlarını da yapmış olacağım tabi bu süreçte... :A
Güzelllll asıl mekana gelmişiz. Yavaştan havaya girdim bile. 1 hafta içinde bitiririm ben bu işi :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
benim yorumum nerde :eek: dün gece okadar yaziyi nereye yazdim:eek:
yoksa Manga?
------

@MEnes @Tolstoyevski ben 3-12 bölümü yorumlamistim :eek: yoksa yolla tusuna mi basmadim ama burdada kayit olmamis :mad:
------

hay aksi. Ben de @MEnes neden birsey yazmamis diyorum kendi kendime :mad:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
yoksa Manga?
------

@MEnes @Tolstoyevski ben 3-12 bölümü yorumlamistim :eek: yoksa yolla tusuna mi basmadim ama burdada kayit olmamis :mad:
------

Kızma ama cidden güldüm sessiz sessiz :A :F :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Dosi

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
yoksa Manga?
------

------

Hadi beee, bu durum beni ziyadesiyle üzdü gerçekten... Senin yorumlarını görüp gaza gelip ben de belki yorumları yapardım... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Hadi beee, bu durum beni ziyadesiyle üzdü gerçekten... Senin yorumlarını görüp gaza gelip ben de belki yorumları yapardım... :A
GS maci icin kapisayim tekrar yazarim :S
demindne beri bu konuyu ariyorum. 2 sayfayi didik didik ettim sonra kolay yol senin profile girip actigin konulardan buldum. yazdigimi düsündügüm icin forum listesinde aradim baya :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Manga'yı yakın zamanda okuduğum için yorumları da tekrara girmiş olurum diye kısa kesmekteyim. İkisini eş zamanlı okuyup izlemek doğrumu bilemedim.
Sonları ard arda izlediğim için yorumlarda eksik kaldı artı dün yazdığım yorumlar uçmuştu :A
3.-12. bölüm
3. Bölüm
Reiner'in cocukluğunu ve nasıl bu hale geldiğini izledik. Annesinin anlattıkları, babası tarafından istenmemesi ve savaşçı seçilme sebebinin aslında başka birinin kardeşini korumasından dolayı olduğunu izledik. Ayağı olmayan kişi (ki bunun Eren oldugunu biliyoruz mangadan dolayı) savaşmanın aslında anlamsız olduğunu anlatıp pişmanlığını dile getiriyor.

4. Bölüm: Devlerin olmadığı bir bölüm oldu. Eren'in dedesi ile konuşması etkileyiciydi. Falco'dan bir mektup yollamasını istedi. Sarı uzun saçlı bir adam geldi ve onunla geçti bölümün çoğu. Festival vardı bu bölüm. Hani ve diğerleri eğlendiler. Reiner baya bonkör davrandı yiyecekler alarak.

5. Bölüm.
Eren ve dedesinin diyalogları ilginçti. Falco Eren tarafından kullanıldığını öğrendi. Mektuplar aileye değil, arkadaşlarına yollanılmış. Bu bölümde de Tybur vardı. Eren ile Reiner yüzleşmesi çok iyiydi. Son sahne çok iyi bitti ve Eren Tydoru aldı.

6. Tybur'un planını öğrendik, konuşma öncesi düşüncelerini. Bu bölüm ortalığın kan gölüne döndüğü bir bölümdü. Eren çekici dev ile baya bi savaştı. Mikasa ve diğerleri tam zamanında geldiler yoksa Eren öldürülecekti

7- Falco ve Gabi her olayın içinde. Sinir bozucu bir durum. Manga'da net hatırlıyorum bu bölümdeki sahneleri.

8. Gabi'nin Sasha'yı öldürdüğü bölüm oldu ve onu aldılar.

9. geçmişe gittik ve Eren, Zeke'nin annesinin devi ile olan mevzuyu anlattı.

10. bölüm. Historia mezusuna deyindiler bu bölüm ama tam olarak aydınlanmadım.

11. Gabi'nin çiftlikte bir aileye sığınmalarını konu aldı durum.

12. Normal bol konuşmalı geçen bir bölüm oldu. Titan saldırıları yoktu. Eren kaçtı ve Mikasa ve diğerleri olayın iç yüzünü öğrenmek istiyorlar.

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Manga'yı yakın zamanda okuduğum için yorumları da tekrara girmiş olurum diye kısa kesmekteyim. İkisini eş zamanlı okuyup izlemek doğrumu bilemedim.
Sonları ard arda izlediğim için yorumlarda eksik kaldı artı dün yazdığım yorumlar uçmuştu :A
3.-12. bölüm
3. Bölüm
Reiner'in cocukluğunu ve nasıl bu hale geldiğini izledik. Annesinin anlattıkları, babası tarafından istenmemesi ve savaşçı seçilme sebebinin aslında başka birinin kardeşini korumasından dolayı olduğunu izledik. Ayağı olmayan kişi (ki bunun Eren oldugunu biliyoruz mangadan dolayı) savaşmanın aslında anlamsız olduğunu anlatıp pişmanlığını dile getiriyor.

4. Bölüm: Devlerin olmadığı bir bölüm oldu. Eren'in dedesi ile konuşması etkileyiciydi. Falco'dan bir mektup yollamasını istedi. Sarı uzun saçlı bir adam geldi ve onunla geçti bölümün çoğu. Festival vardı bu bölüm. Hani ve diğerleri eğlendiler. Reiner baya bonkör davrandı yiyecekler alarak.

5. Bölüm.
Eren ve dedesinin diyalogları ilginçti. Falco Eren tarafından kullanıldığını öğrendi. Mektuplar aileye değil, arkadaşlarına yollanılmış. Bu bölümde de Tybur vardı. Eren ile Reiner yüzleşmesi çok iyiydi. Son sahne çok iyi bitti ve Eren Tydoru aldı.

6. Tybur'un planını öğrendik, konuşma öncesi düşüncelerini. Bu bölüm ortalığın kan gölüne döndüğü bir bölümdü. Eren çekici dev ile baya bi savaştı. Mikasa ve diğerleri tam zamanında geldiler yoksa Eren öldürülecekti

7- Falco ve Gabi her olayın içinde. Sinir bozucu bir durum. Manga'da net hatırlıyorum bu bölümdeki sahneleri.

8. Gabi'nin Sasha'yı öldürdüğü bölüm oldu ve onu aldılar.

9. geçmişe gittik ve Eren, Zeke'nin annesinin devi ile olan mevzuyu anlattı.

10. bölüm. Historia mezusuna deyindiler bu bölüm ama tam olarak aydınlanmadım.

11. Gabi'nin çiftlikte bir aileye sığınmalarını konu aldı durum.

12. Normal bol konuşmalı geçen bir bölüm oldu. Titan saldırıları yoktu. Eren kaçtı ve Mikasa ve diğerleri olayın iç yüzünü öğrenmek istiyorlar.
Çok yüzeysel yazmışsın, hiç yazmasaydın daha iyiydi... :A Ben tek tek bölümlere yorum yazınca neden böyle dediğimi anlayacaksın... :A Bu bölümler hepsi uzunca yorumlanmayı hak eden içerisinde onlarca detayın olduğu epik kere epik bölümler... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Çok yüzeysel yazmışsın, hiç yazmasaydın daha iyiydi... :A Ben tek tek bölümlere yorum yazınca neden böyle dediğimi anlayacaksın... :A Bu bölümler hepsi uzunca yorumlanmayı hak eden içerisinde onlarca detayın olduğu epik kere epik bölümler... :A
böyle diyecegini biliyordum :A ama ne yapayim. Cogu zaten bildigim sahneler ve hic yoktan iyidir :A ben normalde yorum yazmayi pek sevmemki. Okadar dizi bakiyorum cogunu yorumlamiyorum bile :A bazi bölümler evet cok kisa :A:A senin yorumun hepimize bedel ve daha öncede dedim. Senin 1 bölüm yorumun bile benim 10 bölüm yorumumdan daha fazla :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
böyle diyecegini biliyordum :A ama ne yapayim. Cogu zaten bildigim sahneler ve hic yoktan iyidir :A ben normalde yorum yazmayi pek sevmemki. Okadar dizi bakiyorum cogunu yorumlamiyorum bile :A bazi bölümler evet cok kisa :A:A senin yorumun hepimize bedel ve daha öncede dedim. Senin 1 bölüm yorumun bile benim 10 bölüm yorumumdan daha fazla :A
Konu SNK olunca böyle detaylı ve uzun çözümlemeler yapmadan duramıyorum. Çünkü içerisinde çok detay var ve bu detaylar söylenmeyi hak ediyor... Ha bu yorumları buraya yapmamın bir önemi var mı yok mu ona bir şey diyemem ama içimden öyle geliyor ve yapıyorum... :A Neyse bugünkü bölüm çok daha çarpıcı bir bölüm olacak. Animeye nasıl aktarıldığını çok merak ediyorum. Gece izleyeceğim ve sonra artık yavaş yavaş buraya da yorumlar yazmaya başlarım... :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
4x2

Sezonun ilk bölümüne tekrardan bir göz attıktan sonra nihayet güncel avatarımızın da verdiği karizmatik ruh haliyle maceraya dönmüş olduk... Bölüm tam beklediğim ölçüde karışık ve önceki sezonlardan çok uzaktı. Adeta Fransız kaldım, dut yemiş bülbüle döndüm ve yadırgadım... Ama birkaç bölüme iyice ortama alışır ve yabancıaşmayı üzerimden atarım gibi.

Yine de o ilk iki sezonun verdiği tat, heyecan, adrenalin, aksiyon, gerilim, vahşet, gizem... Onlar bambaşka bir seviyeydi gerçekten, bu bölümleri izleyince insan daha iyi anlıyor. 3.sezonun da ilk kısmını fazla diyalog olduğu için sevememiştim. SNK'yi biz kan ve vahşeti için sevdik, masa başı şovlarıyla değil...

Daha bizimkileri görmedik şaka maka. Bunlar kim ulan. Devlerin hikayesini görmemiz gerekiyordu gerçi, arka planlarında yatan gerçekleri, mevzularını filan ama insan ister istemez yadırgıyor bunlar da kim oluyor diye. Reiner bir ölemedi gitti bu arada. İyice kasıntı tip haline gelmiş.

Bu arada bu sezonki çizimleri pek beğenemedim, eskisi gibi doğallık yok. Hele o göz çizimlerine hiç alışamadım büyük büyük. İlk sezondaki teknik kalite daha bir üst düzeydi.

Galiba asla ilk sezondaki o meşhur orman baskını, kovalamacası sahnesinin verdiği keyfi bir daha yaşamayacağız gibi...

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
4x2

Sezonun ilk bölümüne tekrardan bir göz attıktan sonra nihayet güncel avatarımızın da verdiği karizmatik ruh haliyle maceraya dönmüş olduk... Bölüm tam beklediğim ölçüde karışık ve önceki sezonlardan çok uzaktı. Adeta Fransız kaldım, dut yemiş bülbüle döndüm ve yadırgadım... Ama birkaç bölüme iyice ortama alışır ve yabancıaşmayı üzerimden atarım gibi.

Yine de o ilk iki sezonun verdiği tat, heyecan, adrenalin, aksiyon, gerilim, vahşet, gizem... Onlar bambaşka bir seviyeydi gerçekten, bu bölümleri izleyince insan daha iyi anlıyor. 3.sezonun da ilk kısmını fazla diyalog olduğu için sevememiştim. SNK'yi biz kan ve vahşeti için sevdik, masa başı şovlarıyla değil...

Daha bizimkileri görmedik şaka maka. Bunlar kim ulan. Devlerin hikayesini görmemiz gerekiyordu gerçi, arka planlarında yatan gerçekleri, mevzularını filan ama insan ister istemez yadırgıyor bunlar da kim oluyor diye. Reiner bir ölemedi gitti bu arada. İyice kasıntı tip haline gelmiş.

Bu arada bu sezonki çizimleri pek beğenemedim, eskisi gibi doğallık yok. Hele o göz çizimlerine hiç alışamadım büyük büyük. İlk sezondaki teknik kalite daha bir üst düzeydi.

Galiba asla ilk sezondaki o meşhur orman baskını, kovalamacası sahnesinin verdiği keyfi bir daha yaşamayacağız gibi...
5 paragraf ve sadece 3. paragrafın ufak bir kısmı bölüm içeriği ile ilgili. Gerisi olumsuz eleştiri :A

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5 paragraf ve sadece 3. paragrafın ufak bir kısmı bölüm içeriği ile ilgili. Gerisi olumsuz eleştiri :A
Olsun en azından izlemeye başlamış bu da bir şey be... :A İzledikçe mevzuları anlayacak zaten,
şimdilik böyle hissetmesi normal... :A
------

4x2

Merak etme yoldaşım her şey ama her şey anlaşılacak bölümler geçtikçe... Şimdilik buradaki mevzuları anlamaya çalışmanı tavsiye ederim... Hikayenin Marley kısmı işleniyor ve empati duygusu tavan yapıyor bir nevi. Şu an düşündüğün ve sorduğun her şey ileride çok daha anlaşılır hale gelecek diyebilirim...

Çizimlerin ve teknik kalitenin farklı olmasının sebebi için burada bir çok şey yazabilirim sana. Birincisi yapan stüdyo değişti. İkincisi şuan yapan stüdyonun ilk 3 sezonu yapan stüdyodaki kadar rahat bir zamanı yoktu. 16 bölümü 8 9 aylık bir süreçte yapmak zorunda kaldılar. Buna şöyle bir önek vereyim. Levi'nin 3. sezon part 2'deki Canavar Dev'le kapıştığı 2 dakikalık sahneyi yapan adam Arifumi Imai diye bir abimiz. Bu abimiz ilk 3 sezondaki hemen hemen tüm mükemmel aksiyon sahneleirnin başında yer alan abimiz. Bu sezonda yok kendisi... Levi sahnesinin baştan sona hazırlanmasının 4 ay sürdüğünden bahsetmiş kendisi bir röportajında... Kusursuz bir 2 dakikalık el çizimi manevra techizatı vs dev sahnesinin hazırlanması 4 ay... Var sen düşün bu sezon animeyi yaparken nasıl bir zamana karşı yarışın içerisinde olduklarını...

Sonuç olarak yeni stüdyo Mappa'ya bu sezonu yapmaları için çok az süre vermiş prodüksiyon komitesi. Bunun sebebi biraz da manga biteceği için bu Hype'ı kaybetmek istememeleri. Kısıtlı süre yüzünden 3d animasyona başvurulmuş çoğu yerde. Devlerin hemen hemen hiç biri 2d el çizimi değil. Çok az yerde 2d el çizimi dev görüyoruz kalanı hep 3d... İnsanlarda bile buna başvurulmuş denebilir bazı yerlerde. Evet başta biraz yadırgıyorsun ancak sonraki bölümlerde kalitenin çok yüksek olduğu yerler de var diyebilirim. Genel teknik kalite önceki sezonlardan geride ama şu kısıtlı sürede yine de ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar. Eğer Mappa SNK'yı almasaydı elimizde bu sezon bile olmayacaktı öyle düşün... Ayrıyeten hikaye de çok çılgın olduğu için teknik kalitenin kötü olmasını bir şekilde kurtarıyor seri... Sadece izlemeye devam edip görmeni tavsiye ederim...

Bir de son bir şey daha demeliyim... SNK aksiyon, adrenalin, gizem, kan ve vahşetle kendini sevdirdi ancak onlardan çok daha fazlası olduğunu da biliyoruz.. Bu sezon ve sonrasında ise bunu iyice görüyoruz... Hikaye öyle değişik rotalara gidiyor ki aman aman yani...

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bizde ortam hep böyle olmuştur önce gömeriz sonra uzaya çıkarırız... :A Bu bölümlerin geçiş temalı olduğu az çok belli aslında. İlk 6 bölümü ellerinden tutarak merdivenlerden aşağı indirdim İstanbul-Denizli-Malatya üçgeni sağ olsun Torku ayrana gerek bırakmadı ama çeviriler biraz çok fazla çeviri grubu var malum yerde, en iyisi hangisi acaba? :A @MEnes

Olsun en azından izlemeye başlamış bu da bir şey be... :A İzledikçe mevzuları anlayacak zaten,
şimdilik böyle hissetmesi normal... :A
------

Merak etme yoldaşım her şey ama her şey anlaşılacak bölümler geçtikçe... Şimdilik buradaki mevzuları anlamaya çalışmanı tavsiye ederim... Hikayenin Marley kısmı işleniyor ve empati duygusu tavan yapıyor bir nevi. Şu an düşündüğün ve sorduğun her şey ileride çok daha anlaşılır hale gelecek diyebilirim...

Çizimlerin ve teknik kalitenin farklı olmasının sebebi için burada bir çok şey yazabilirim sana. Birincisi yapan stüdyo değişti. İkincisi şuan yapan stüdyonun ilk 3 sezonu yapan stüdyodaki kadar rahat bir zamanı yoktu. 16 bölümü 8 9 aylık bir süreçte yapmak zorunda kaldılar. Buna şöyle bir önek vereyim. Levi'nin 3. sezon part 2'deki Canavar Dev'le kapıştığı 2 dakikalık sahneyi yapan adam Arifumi Imai diye bir abimiz. Bu abimiz ilk 3 sezondaki hemen hemen tüm mükemmel aksiyon sahneleirnin başında yer alan abimiz. Bu sezonda yok kendisi... Levi sahnesinin baştan sona hazırlanmasının 4 ay sürdüğünden bahsetmiş kendisi bir röportajında... Kusursuz bir 2 dakikalık el çizimi manevra techizatı vs dev sahnesinin hazırlanması 4 ay... Var sen düşün bu sezon animeyi yaparken nasıl bir zamana karşı yarışın içerisinde olduklarını...

Sonuç olarak yeni stüdyo Mappa'ya bu sezonu yapmaları için çok az süre vermiş prodüksiyon komitesi. Bunun sebebi biraz da manga biteceği için bu Hype'ı kaybetmek istememeleri. Kısıtlı süre yüzünden 3d animasyona başvurulmuş çoğu yerde. Devlerin hemen hemen hiç biri 2d el çizimi değil. Çok az yerde 2d el çizimi dev görüyoruz kalanı hep 3d... İnsanlarda bile buna başvurulmuş denebilir bazı yerlerde. Evet başta biraz yadırgıyorsun ancak sonraki bölümlerde kalitenin çok yüksek olduğu yerler de var diyebilirim. Genel teknik kalite önceki sezonlardan geride ama şu kısıtlı sürede yine de ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar. Eğer Mappa SNK'yı almasaydı elimizde bu sezon bile olmayacaktı öyle düşün... Ayrıyeten hikaye de çok çılgın olduğu için teknik kalitenin kötü olmasını bir şekilde kurtarıyor seri... Sadece izlemeye devam edip görmeni tavsiye ederim...

Bir de son bir şey daha demeliyim... SNK aksiyon, adrenalin, gizem, kan ve vahşetle kendini sevdirdi ancak onlardan çok daha fazlası olduğunu da biliyoruz.. Bu sezon ve sonrasında ise bunu iyice görüyoruz... Hikaye öyle değişik rotalara gidiyor ki aman aman yani...

Mangayı okumuş olsaydım belki de bu kadar yabancılık çekmezdim gerçekten... Ama benim suçum değil ki şimdi, ben bu animeyi anime olarak 3 sezonunu izlemişim, baştan diyeceklerdi böyle böyle olacak anime yetersiz gelecek diye.... Yine de ufak bir pişmanlık olsa da iş işten geçti. Daha animeyi zor tüketirken manga hayli zorlardı zaten...

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Bizde ortam hep böyle olmuştur önce gömeriz sonra uzaya çıkarırız... :A Bu bölümlerin geçiş temalı olduğu az çok belli aslında. İlk 6 bölümü ellerinden tutarak merdivenlerden aşağı indirdim İstanbul-Denizli-Malatya üçgeni sağ olsun Torku ayrana gerek bırakmadı ama çeviriler biraz çok fazla çeviri grubu var malum yerde, en iyisi hangisi acaba? :A @MEnes

Mangayı okumuş olsaydım belki de bu kadar yabancılık çekmezdim gerçekten... Ama benim suçum değil ki şimdi, ben bu animeyi anime olarak 3 sezonunu izlemişim, baştan diyeceklerdi böyle böyle olacak anime yetersiz gelecek diye.... Yine de ufak bir pişmanlık olsa da iş işten geçti. Daha animeyi zor tüketirken manga hayli zorlardı zaten...
Evet kesinlikle 5. bölüme kadar biraz bu geçiş devam edecek sonra dananın kuyruğu kopacak... :A Hmm Torku ayrana gerek kalmadıysa o zaman problem yok demektir. :A Çeviri gruplarında genelde Arcadia veyea AoiSubs'dan takip ederim. Ama önce İngilizce resmi altyazıdan izlediğim için bende öyle şeyler sorun olmuyordu tabii... :A

Mangayı okumanın etkisini gördüm evet o konuda benim rahatlığım oldu. Ancak benim ekstra avantajım ise manga üzerine normal insanlardan daha fazla mesai harcamam oldu... Misal ben anime bölümlerini açmadan önce hangi manga bölümü o bölüme denk geliyor bildiğim için önce manga bölümlerini açtım sonra animeyi izledim kıyas yaptım. Ne fark var neyi alıp neyi almamışlar. Nereleri kırpmışlar diye... Benim sana anlattığım teknik detaylardı bu arada, anime ana hikayede yetersiz falan kalmıyor her şeyi işliyor. Sadece önceden de bahsetmiştim bazı yerleri kırpmak durumunda kalıyorlar mangada belirli bir kısma 16 bölümde gelebilmek için. Ama misal ellerinde 18 veya 20 bölüm olsaydı pacing çok daha iyi bir halde olurdu ve kırpma minimum düzeyde olurdu. Ha sana şunu da söyliyim, animedeki ilk kısımda 8 bölümde 15 manga bölümü işlediler. Bu biraz yüksek bir manga bölümü sayısı. Ama ikinci kısımdaki 8 bölümde 11 manga bölümü işlediler bu da pacing epey iyiydi demek. Genel toplamda 26 manga bölümü 16 anime bölümünde işlendi ve SNK için 1.625'lik pacing oranı ideal diyebiliriz. Keşke o dediğim 2 fazladan bölüm ellerinde olsaydı da animedeki ilk 8 bölümlük kısım çok daha efsane olurdu. Kırpmalar minimum olurdu...

Sen animeyi tüket manga için şimdilik dediğin gibi iş işten geçti, ona animenin bu 16 bölümü bittikten sonra bakacaksın artık...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
4x3

Reiner ve çetesinin geçmişine dair izlediğimiz güzel bir bölüm oldu. Reiner'in motivasyonunun arkasında yatan sebeplerini görmüş olduk. Yalnız zaman atlamaları çok yoruyor, flashback, flashforward derken zaten tipler de birbirine benzeyince ortam iyice çorba olabiliyor. Keşke tarih de gösterseler, 5 sene önce 5 sene sonra gibi yazılar...

4x03

Heyt beee. İşte SNK'nın neden muazzam olduğunu gösteren bir bölüm daha... Oldukça etkileyici bir backstory... Reiner'ın perspektifinden olayları görüyoruz. Olayın Marley tarafını oldukça iyi işliyorlar diyebilirim... SNK'da salt kötü diye bir şey yoktur. Tüm karakterlerin bakış açısını ve algılarını görürüz. Isayama hikayeyi öyle bir kurgulamış ki empati duygusunu sonuna kadar yaşatıyorlar. Herkesi ama herkesi anlayabilirsiniz...

Önceki bölümde Reiner'ın yatakta olduğu kısımdan sonra direk sabaha geçmiştik ama bu bölümde direk o kısımdan başladık. Annesinin çocukken Reiner'e söyledikleri Marley'deki ortamı ve çocuklara nasıl bu nefretin enjekte edildiğini yine gözler önüne seriyor. Marley'li bir babası olduğunu öğreniyoruz. Marley'liler ile Eldialılar evlenip bir arada yaşayamaz... Reiner'ın savaşçı olmak için girdiği yolculuğu görüyoruz... Oldukça etkileyici flashbackler. Herkesin çocukluğunu da görmüş olduk. Annie'yi yeniden görmüş olduk... Porco Reiner'a söylediklerini ve Reiner'ın bunları kabul etmesi... Eren ile paralelliklerini bir nevi görüyoruz. Çok becerikli değil, yakın dövüşte becerikli değil, akıllı değil. Tek becerisi Paradis'teki Eldialılara nefret kusmak ve onlara şeytan demek... Eren'in de buna benzer yaptığı şey tüm titanları dünyadan yok etme isteği... Eren'in de sebeplerini anlıyorduk ilk sezonlarda, Reiner'ın da bu yaptıklarını anlayabiliyoruz...

Marley'de yer alan 6 devin özelliklerini tek tek gösteriyorlar. Geçmiş zamandaki sahneler. Paradis operasyonunun 4 çocuğa verildiğini görüyoruz. Magath burada yöneticilere sallıyor. Ama bu devlerin bir ülkeyi yok ettiğini de gösteriyorlar. Gerçekten hepsi devler için uygun seçilmiş. Ancak öğreniyoruz ki Marcel kardeşi Porco'yu korumak için ordunun düşüncelerini etkilemiş. Reiner'ın normalde Zırhlı Dev seçilmemesi ve savaşçı olmaması gerekiyordu... Marcel'in Ymir'in devi tarafından nasıl yenildiğini de görmüş olduk... Reiner'ı kurtarmak için... Sonrası ise çok daha müthiş. Reiner Bert ve Annie'yi zorla ikna ediyor. Normalde görev iptal olacaktı onlar eve dönelim dediler ancak Reiner onları orada tutmayı başardı... Ve duvarın yıkılışına geri döndük... Bert'in devinden çıktığı sahneyi de gördük ve Eren'in annesini yiyen Dina'nın titanını da gördük... Ancak Berthold'a hiç bir şey yapmaması oldukça ilginç bir sahneydi...

Devamında içeri sızan savaşçılar burada orduya katılmaya karar verdiler. Kurucu Titan hiç bir hamle yapmadığı için. Aslında ana amaçları duvarı delip karışıklık çıkarıp Kurucu Titan'ın kendini ortaya çıkarmasını sağlamaktı. Ancak hiç bir şey olmadı ve onlar da orduya katılmaya karar verdiler. Ordunun içindeki sahneleri de gördük. Her şeyi Marley açısından görmek ve Reiner'ın yaşadığı trajediye şahit olmak çok müthiş bir işleniş... Onlarla dost gözüküp, onların güvenini kazandılar. Kenny ile Annie sahnesi de değişik bir sahneydi. Annie iç duvarlarda Kurucu ile ilgili bilgi toplamaya çalışıyordu anladığım kadarıyla. Ve Kenny de Merkezi Polis kısmında olduğu için bir şekilde yolları kesişmiş olacak ki Annie bir yalan uydurup kendini kurtardı oradan. Sonra 3'lünün konuşmalarında bu şekilde devam edemeyeceklerini gördük. Sonra da 2. duvar Wall Rose'un yıkılışına karar verdiler. Planları Annie'yi içeri sızdırıp bilgi almaktı ama Annie fark edilince o rota yerine ikinci duvarı yıkma planına döndüler. Ve sonrası zaten tarih...

Reiner'ın Eren'le konuşmasını görüyoruz... Devleri yok edecek biri varsa o da sensin diyor. İlerlemeye devam et diyor... Sonra ise tüm yaşananlardan ne denli pişman olduğunu ağzına dayadığı silahla görüyoruz... Reiner ölmek istiyor ama tam ölecekken Falco'nun ona istem dışı engel olmasına rastlıyoruz. Reiner fark ediyor ki daha her şey bitmiş değil. Gabi ve Falco var onun için... Gabi'nin bu kara talihten kurtulması için Reiner yaşamaya devam etmeli...

Falco da Gabi'yi geçemeyeceğini düşünüp bu duruma bozuluyor. Hastaneyi görüyor ve orada önceki bölümde yardım ettiği bir ayağı olmayan yaralı asker var... O askerle konuşmaları oldukça ilgi çekiciydi... Falco'nun Warrior adayı olduğunu biliyor ve onun savaşçı olmamasının iyi olduğunu söylüyor. Falco'nun uzun yaşamasını istiyor iyi bir insan olduğunu görüyor çünkü. Askerin söylediği diyaloglar oldukça ilginç. Tüm buradaki Eldialılar savaşa gidiyor sonuçlarını düşünmeksizin. En başta bunları yaşayacaklarını bilseydiler giderler miydi gibi ilginç bir tespit. Yine de nihayetinde ilerlemeye devam edip cehenneme gittiklerini söylüyor... Onları ilerlemeye zorlayan şeyin ise kendi iradeleri olmadığını söylüyor. Şarltar ve çevreleri bunu yapmalarını zorluyor. Ancak kendi iradeleriyle ileriye gitmeyi düşünenler ve kendilerini buna zorlayanlar olayları çok daha farklı görürler... Farklı bir cehennem görürler ve onlar cehennemin ötesindeki bir şeye bakarlar... Bu belki umuttur belki de başka bir cehennemdir. Bunu bilecek insanlar yalnızca kendi hür iradeleriyle ilerlemeye devam edenlerdir...

Bunları söyleyen kişi EREN F... JAEGER'den başkası değildir... Vaaay be. Ne epik bir sahneydi be kardeşim... Önceki bölümdeki o yaralı askerin Eren olduğunu son sahnede öğreniyoruz... Ancak ayağı kopmuş ve bir gözü yok... Nasıl bu hale gelmiş, Marley'e ne zaman gelmiş bilinmiyor... Eren'in amacı ne bilinmiyor... Söylediği sözler ise Eren'in her daim ileriye gideceğini gösteren cinsten... Bundan sonraki yaşanacakları merak etmemek elde değil...

9.6/10

Son sahnede bankta oturan uzun saçlı ve hafif sakat eleman Eren mi?? :eek: Hiç dikkat etmemişim ve tekrar baktım, anlaşılmıyor zaten. 2.bölümde de görmedim bir detay. Eğer Eren'se büyük bir spoiler olmuş oldu 3.bölüm yorumu adına 😡 :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
4x3

Reiner ve çetesinin geçmişine dair izlediğimiz güzel bir bölüm oldu. Reiner'in motivasyonunun arkasında yatan sebeplerini görmüş olduk. Yalnız zaman atlamaları çok yoruyor, flashback, flashforward derken zaten tipler de birbirine benzeyince ortam iyice çorba olabiliyor. Keşke tarih de gösterseler, 5 sene önce 5 sene sonra gibi yazılar...

Son sahnede bankta oturan uzun saçlı ve hafif sakat eleman Eren mi?? :eek: Hiç dikkat etmemişim ve tekrar baktım, anlaşılmıyor zaten. 2.bölümde de görmedim bir detay. Eğer Eren'se büyük bir spoiler olmuş oldu 3.bölüm yorumu adına 😡 :A
Nasıl yani, gerçekten ses tonundan, gözlerinden ve o sahnede söylediklerinden o adamın Eren olduğunu anlayamadın mı... Mangada anlamak o bölümlerde gerçekten zordu ama animede ses var be kardeşim... Ki benim spoilera nasıl dikkat ettiğimi bilirsin. Animeyi izlerken anime only insanların yüzlerce yorumunu okudum. O sahnede kimin yorumu gördüysem herkes Eren'i tanıdı... Bu yüzden yorumda açık seçik yazdım, senin de tanımanı beklerdim... Ama istem dışı spoiler yemiş oldun sanırım... Neyse çok hayati bir spoiler değil, bunu söyliyim de çok üzülme en azından... :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Nasıl yani, gerçekten ses tonundan, gözlerinden ve o sahnede söylediklerinden o adamın Eren olduğunu anlayamadın mı... Mangada anlamak o bölümlerde gerçekten zordu ama animede ses var be kardeşim... Ki benim spoilera nasıl dikkat ettiğimi bilirsin. Animeyi izlerken anime only insanların yüzlerce yorumunu okudum. O sahnede kimin yorumu gördüysem herkes Eren'i tanıdı... Bu yüzden yorumda açık seçik yazdım, senin de tanımanı beklerdim... Ama istem dışı spoiler yemiş oldun sanırım... Neyse çok hayati bir spoiler değil, bunu söyliyim de çok üzülme en azından... :A
Sonuçta Japonca ve ilk sezonları izleyeli baya olduğu için o kadar da fark etmemek normal ötesi değildir bence, zaten gece izlerken hele :A @Dosi bile fark etmezdi mangayı okumasaydı eğer :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Sonuçta Japonca ve ilk sezonları izleyeli baya olduğu için o kadar da fark etmemek normal ötesi değildir bence, zaten gece izlerken hele :A @Dosi bile fark etmezdi mangayı okumasaydı eğer :A
Konuyla alakalı yorumum vardı sanki zamanında artı yorum yazarken o kısmı buzlamıştık ve sende merakına yenik düşüp okumuştun. Demek unutmuşsun :A @MEnes

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Konuyla alakalı yorumum vardı sanki zamanında artı yorum yazarken o kısmı buzlamıştık ve sende merakına yenik düşüp okumuştun. Demek unutmuşsun :A @MEnes
İşte bu yüzden fransız kaldığım konularda durumlarda spoilerin önemi olmuyor, nasılsa balık hafızalıyım iyi olmuş unuttuğum ama yine de kaderden kaçamadık... :A @MEnes

• Güldürdün