Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Life-Is-Strange-Episode-1-2.jpg

Zamanı geri almaya hazır mısın?

Günümüzde Adventure oyunlar iyiden iyide popüler olmaya başladı. Bunun ilk örneğini Telltale Games'in The Walking Dead sonrada The Wolf Among Us oyunları ile gördük.
DONTNOD Entertainment tarafından geliştirilen Life is Strange ise 2015 yılına damga vurdu. Oyun 18 yaşında ki Max'i hayatını konu alıyor. Gelin isterseniz oyunu hep beraber bir inceleyelim.

Oynanış
lifeisstrange.jpg

++Life is Strange oynanış bakımından "Third Person" bakış açısı ile oynanan bir macera oyunu. İzometrik veya sinematik kameranın kullanılmamış olması oyuna daha çabuk alışmamız açısından iyi bir seçim olmuş.

++Bir diğer önemli unsurda oyun interaktif bir sistem üzerine kurulu yani oyunda vereceğiz her karar sizin oyunda gidişatınızı etkiliyor. Size tavsiyem karar verirken kendinizi ana karakterin yerine koyun ve kararlarınızı verirken ben olsam şu şekilde davranırdım mantığında düşünüp öyle verin. Vereceğiniz her karar ileride farklı sonuçlar doğurup başkaların yaşamını ve sizin yaşamınızı etkiliyor unutmayın.

Yeterince İnteraktif mi?
++ Çevre ile etkileşim harika. Hemen her nesneyi inceleyebiliyorsunuz. Oyunu geliştirenler bu konuda çok cömert davranmışlar. Ayrıca yeri geldiği zaman fotoğrafta çekebiliyorsunuz.
-- Özellikle Adventure oyunlarından en büyük sorun yeterince interakrif olmayışıdır. Zamanında birçok kullanıcının The Walking Dead'da yakındığı bu durum bu oyunda da bana kalırsa geçerli. Oyunda kritik müdahalelerde bulunuyoruz ama bir bölümde yaptığımız seçimin diğer bölümde çokta büyük etkisi olmuyor.

-Hikaye-
Gorgeous-Life-Is-Strange-Wallpaper.jpg

Kocɑ bir çölde kum tɑnesi olmɑk yɑdɑ okyɑnustɑ şu dɑmlɑsı ɑmɑ en güzeli milyonlɑrcɑ insɑn ɑrɑsındɑ senin ɑrkɑdɑşın olmɑk...

Oyunun senaryosuna spoiler vermeden değinelim.

Oyunda yönettiğimiz Max'in en büyük tutkusu fotoğrafçılıktır. Ve hayalini kurduğu okula sonunda başlar. Yalnız burada işler Max'in beklediği gibi gitmez. Max'in bir gün okulda zamanı geri alma gücünün olduğunu fark eder ve böylece yaşadığı kötü olaylarda zamanı geriye alarak olayları değiştirmeye başlar. Bu gücünü keşfetmesinden itibaren başta eğlenceli gibi görünen bu özellik zamanla kontrolden çıkar ve adeta çevresinde bir kelebek etkisi yaratır.

++ Oyun bazı sahnelerde sizi şoka uğratıyor. Bazı vereceğiniz kararlarda kesinlikle zorlanacaksınız. Özellikle finalde vereceğiniz kararlar daha zor.

-- 1.bölüm oyuna alışma niteliğinde hatta oyunu oynarken kendi kendinize oyun çok yavaş gidiyor diyebilirsiniz.

-Grafikler-
Life-is-Strange-Storm2.jpg

İnsanlar plan yaparken tanrı yukarıdan gülermiş...

++Oyuncular için en önemli olmazsa olmaz unsur oyunların grafikleridir. Bana kalırsa senaryosu daha ön planda olan oyunlarda grafik aranmamalı. Bu oyuna gelince grafikleri yeterli diyebilirim. Zaten oyuna kendinizi kaptırınca grafik aklınıza bile gelmiyor.

-- Yalnız tek sorun yüz animasyonları pek yeterli değil sanki karakterler konuşurken yüz ifadeleri ile zaman zaman o duyguları veremiyorlar. Bu tabii sadece bu oyunda geçerli değil diğer birçok oyunda da bu durum var.

-Müzik ve Sesler-
LifeIsStrange-2-2-2015-8-27-28-PM-149.jpg

Müzik ruhun gıdasıdır...
++ Oyunun müzikleri ise harika!
Kesinlikle müziklere çok çalışılmış. Bazı sahnelerde öyle müzikler çalıyor ki o müzikleri tekrar tekran dinlemek istiyorsunuz. Yapımcı firma bu konuda kesinlikle iyi bir çıkarmış.
Karakterlerin sesleride başarılı bir şekilde seslendirilmiş. Hemen her karakter konuşması ile sizlere o duygu verebiliyor. Ayrıca oyunda Chloe karakterini seslendiren Ashly Burch, En iyi oyuncu performansı ile The Game Awards 2015'de aday olmuştu.

-- Müzik ve Ses konusunda eksiklik yok.

Müzikler İçin;
Tıkla

Sistem Gereksinimleri
life_is_strange_wallpaper_by_miniwibik-d8fzn80.jpg

Minimum:

İşletim sistemi: Windows 7 | Windows 8
İşlemci: Intel Core 2 Duo E4400 2.0GHz | AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3800+ 2.0GHz
Grafik kartı: Nvidia GeForce 315 512MB | AMD Radeon HD 5450 512MB
RAM: 2 GB
HDD: 3 GB
DirectX: 9

Önerilen:

İşletim sistemi: Windows 7 | Windows 8 | Windows 8.1
İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz | AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+ 3.0GHz
Grafik kartı: Nvidia GeForce GTX 260 | AMD Radeon 4890
RAM: 2 GB
HDD: 3 GB
DirectX: 9

Life is Strange - Trailer

Kendi planlarımızı yapıyorduk,ama kaderin de planları olduğunu unutmuştuk...

Türkçe Yama İçin;
Tıkla

Son Söz...
Life is Strange belkide bugün kadar oynadığınız en iyi oyun olamayacak ama bitirdiğiniz en farklı oyun olacağı kesin.

Oyuna puanım: 8.5
lifeisstrange_1-100565674-orig.jpg

-Harunnn60-

Oyun ile ilgili yorumlarınızı ve görüşlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• original.jpg
    original.jpg
    42.8 KB · Hit: 634
  • life_is_strange_wallpaper_by_miniwibik-d8fzn80.jpg
    life_is_strange_wallpaper_by_miniwibik-d8fzn80.jpg
    715.2 KB · Hit: 663
Son düzenleme:

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Detaylı incelemişsin eline sağlık. :) Eğer ben de bitirirsem değerlendirmemi yazarım.

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Güzel yazmışsın.

Grafikler zaten umrumda değil bu oyunda. Geliştirici zaten büyük bir geliştirici de değil. Oyunun en büyük vaadi senaryosu ve atmosferi zaten. Yavaş ilerleyen ounlardan hoşlanırım zaten ben, o yüzden oyunun eksisi yok benim için. Assassin's Creed Syndicate bitince başlayacağım oynamaya, 3-4 gün içinde :)

Şahsen sen o ilk yorumunu yapınca oyunun ilkk yarım saatini oynadım, eğer bu oyun bu atmosferde devam ediyosa benim hayaımda en sevdiğim oyunlar arasına kesin girer dedim. Diğer bölümler daha da güzelse.. :D

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Güzel yazmışsın.

Grafikler zaten umrumda değil bu oyunda. Geliştirici zaten büyük bir geliştirici de değil. Oyunun en büyük vaadi senaryosu ve atmosferi zaten. Yavaş ilerleyen ounlardan hoşlanırım zaten ben, o yüzden oyunun eksisi yok benim için. Assassin's Creed Syndicate bitince başlayacağım oynamaya, 3-4 gün içinde :)

Şahsen sen o ilk yorumunu yapınca oyunun ilkk yarım saatini oynadım, eğer bu oyun bu atmosferde devam ediyosa benim hayaımda en sevdiğim oyunlar arasına kesin girer dedim. Diğer bölümler daha da güzelse.. :D
Biliyorsun ilk bölümü beğenmemiştim yani yavaş bulmuştum ama sonra tabi oyun açıldı karakterlere alıştım.
Bu tür oyunlarda The Walking Dead 1.sıradadır benim için eğer o oyun olmasa bu 1.olurdu. :A Şimdi TWD'ye haksızlık yapmak istemiyorum. :A

Teşekkürler. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Konu çok güzel olmuş. Eline sağlık @Harunnn60 :D Oyunda güzele benziyor. 2 yıl önce olsa meraklanıp oynardim ama artık hiç ilgimi çekmiyor oyunlar.:(

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Biliyorsun ilk bölümü beğenmemiştim yani yavaş bulmuştum ama sonra tabi oyun açıldı karakterlere alıştım.
Bu tür oyunlarda The Walking Dead 1.sıradadır benim için eğer o oyun olmasa bu 1.olurdu. :A Şimdi TWD'ye haksızlık yapmak istemiyorum. :A

Teşekkürler. :)
Yavaş iyidir. Yavaş olmasa bile yavaş oynarım oyunları zaten. Arkadaşlarımın 8-10 saatte bitirdiği oyunları ben 20+ saatte bitiriyorum. Onlar da şaşırıyor ben de şaşırıyorum. :D

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Yavaş iyidir. Yavaş olmasa bile yavaş oynarım oyunları zaten. Arkadaşlarımın 8-10 saatte bitirdiği oyunları ben 20+ saatte bitiriyorum. Onlar da şaşırıyor ben de şaşırıyorum. :D
Anladım. :) Oyunu bitirince yorumlarını bekliyorum konuya. :) Bakalım sen neler yapacaksın. :D

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,310
Puanı
561
Emeğine sağlık öncelikle çok emek vermişsin, güzel konu olmuş ve bu tür konulardaki azmini beğeniyorum :D

Ben daha geçenlerde Lifeless Planet oyununu oynuyordum(bitti :D) , çok zevk almıştım ve oyunda gizem vardı. Bu oyunda senaryo üzerinde gidilecek sanırım. Grafikler pek iyi olmasa da müziği açtım dinliyorum şimdi slow tarzda iyi gidiyor :)

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Emeğine sağlık öncelikle çok emek vermişsin, güzel konu olmuş ve bu tür konulardaki azmini beğeniyorum :D

Ben daha geçenlerde Lifeless Planet oyununu oynuyordum(bitti :D) , çok zevk almıştım ve oyunda gizem vardı. Bu oyunda senaryo üzerinde gidilecek sanırım. Grafikler pek iyi olmasa da müziği açtım dinliyorum şimdi slow tarzda iyi gidiyor :)
Birşeyi çok beğendiysem en iyisi olması için çabalarım. :D Teşekkürler. :)

Evet oyun senaryo ağırlıklı zaten dediğim gibi hikaye iyiyse grafiği bir süre sonra unutuyorsunuz. Müzikler cidden iyi birkaç tana favorim var benim arada dinliyorum.

Eğer bu konu çok beğenilirse hep böyle incelemeler yaparım. :D Mesela Outlast'ı şuan düşünüyorum. :D

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,310
Puanı
561
Birşeyi çok beğendiysem en iyisi olması için çabalarım. :D Teşekkürler. :)

Evet oyun senaryo ağırlıklı zaten dediğim gibi hikaye iyiyse grafiği bir süre sonra unutuyorsunuz. Müzikler cidden iyi birkaç tana favorim var benim arada dinliyorum.

Eğer bu konu çok beğenilirse hep böyle incelemeler yaparım. :D Mesela Outlast'ı şuan düşünüyorum. :D
Ben abone olurum konularına, yap tabi hevesin varken :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
aaa bilgisayar oyunundan anlamam ben ama kız oyuncu var galiba benlik oyun gibi duruyor
tomb raider oynuyordum eskiden sadece bilgisayar oyunundan:F:F:F
Tomb Raider dedinde onunda yeni oyunu çıktı. :D Senin sevdiğin kızı son hali bu. :D
rise-tomb-raider-thumb.jpg

maxresdefault.jpg

Life is Strange'de sizede hitap ediyor yani yabancılık çekmezsin. :A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Tomb Raider dedinde onunda yeni oyunu çıktı. :D Senin sevdiğin kızı son hali bu. :D
rise-tomb-raider-thumb.jpg

maxresdefault.jpg

Life is Strange'de sizede hitap ediyor yani yabancılık çekmezsin. :A
hahah aaa maşallah bizim tombik büyümüş vlla :F:F:F
eski oyunlarını oynuyordum ben şimdi tek oynadığım şey playsationdan araba yarışı kızlarla baya sarıyor çünkü :F:F:F

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
hahah aaa maşallah bizim tombik büyümüş vlla :F:F:F
eski oyunlarını oynuyordum ben şimdi tek oynadığım şey playsationdan araba yarışı kızlarla baya sarıyor çünkü :F:F:F
Aynen baya güzelleşmiş. :D

Neyse bak şimdi şu mesajımda ilk kimi etiketlemişim hatta senden önce onu etiketlemişim ama kendisi konuya bile uğramamış. :A Ama etiketlemesek sonra suçlu biz oluyoruz. :A
https://fav10.net/forum/threads/life-is-strange-İnceleme-değerlendirme.254534/#post-2628017

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
İlk sezonunu satın almıştım, büyük övgüler üzerine tabi ki. Gariptir ki her kesimden oyuncuyu buluşturan birşeyler yapmışlar, hikaye nasılsa artık bilmiyorum.

Oyunla ilgili kendi bilgilerim pek yok aslında.Henüz yarım saatlik bir deneyim şansım oldu, ingilizcemin yetersizliğinden dolayı biraz sıkıldım aslında. Önümüzde ki yaz yine bir deneme yaparım gibi gibi.

Konu güzel hazırlanmış, emeğine sağlık. :J

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
İlk sezonunu satın almıştım, büyük övgüler üzerine tabi ki. Gariptir ki her kesimden oyuncuyu buluşturan birşeyler yapmışlar, hikaye nasılsa artık bilmiyorum.

Oyunla ilgili kendi bilgilerim pek yok aslında.Henüz yarım saatlik bir deneyim şansım oldu, ingilizcemin yetersizliğinden dolayı biraz sıkıldım aslında. Önümüzde ki yaz yine bir deneme yaparım gibi gibi.

Konu güzel hazırlanmış, emeğine sağlık. :J
Teşekkürler konuyu beğenmene sevindim. :D

İlk bölüm evet yavaş gerçekten ama oyunun genelinde de aceleci bir tavır yok. Yani nasıl desem pat küt olaylar her an olmuyor. :D Türkçe yamasıda var tavsiye ederim. :)