Geniş Aile Efsanesi

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 8.BÖLÜM YORUMLARI
kahkaha efekti kullanılmamasıyla daha da güzelleşen dizidir
zekai karakteri ile yarıp yarmalayan dizidir.
mükemmel espiriler, süper argolar ve bir penguen ya da uykusuz dergisi okurmuşçasına seviyeli geyiğin olduğu yerli dizi.oyuncuları yıllardır birçok dizide daha önce rol almış olsalar da yine de ismen tanınmış olmayan ama bir o kadar da başarılı oyunculardır.uzun zamandır başlamasını sabırsızlıkla beklediğim bir dizim yoktu.
mürsel-yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçecek ömrüm.
yıkıma karşı direniş sahnesiyle an itibariyle yerlere yatıran dizi
cevahirin mürselin boynuna bıcagı dayaması ve mürselin tepkisiyle yarmıs olan dizidir
istiklal marşı ile fena halde dokundurmuş pınarbaşı ile yarmıştır. klişelerden uzak orjinal dialogları ile reytinglerini tavan yapmaya doğru gidiyo. umarım avrupa yakası gibi suyu çıkarılmaz.
5. eleman için herkesin mürsel e baktığında mürselin titrek ellerini gösterip "bu ellerle mi" diyip yardırmıştır. burdan battal gaziye selamlar olsun.
her bölümle bir filme giydiren ama bunu izleyen izlemeyen herkesi güldürebilecek şekilde yapan dizi.

zekai: 50 ilk öpücük mü?.. 50 kerede öpemeyen sığırlar varmış.

senaristler fazla bence türk dizi sektörüne.
her bölümle bir filme giydiren ama bunu izleyen izlemeyen herkesi güldürebilecek şekilde yapan dizi.

zekai: 50 ilk öpücük mü?.. 50 kerede öpemeyen sığırlar varmış.

senaristler fazla bence türk dizi sektörüne.
+ şimdi pisliklerin üstüne oturma zamanı değil. şimdi, o pisliklere marşaba marşaba su döküp temizleme zamanı.
- neler söylüyorsun sen cevahir?
+ gaza geldin mi lan?
- midem kalktı olm
cevahir'in okula tepeden iniş sahnesi matrix'e gönderme olmuş. söylemesem çatlardım.
saltuk: kızı(pırıl) hiç öptün mü?
zekai: (gayet saf bir şekilde) öpücem de bayramı bekliyorum.
mürsel'in okul müdürüne nasıl denk getiriyorsa artık* kim koydu size demesi gülmekten kriz geçirmeme neden olmuştur.
bu dizide çok önemli bir ayrıntı var. zekainin yanında sürekli akıl hocalığı yapan, saltuk la, yine zekainin babannesine bir bakın konuşmaları, surat biçimleri, hatta ses tonları bile aynı, büyük bir ihtimalle akrabalar, bilen varsa yazsın kurtarsın bizi bu meraktan.

kişisel görüşüm
bu bölüm süper ötesiydi izleyenler bilir evler yıkılıyordu izlerken baya güldürdü

Komik sahneler

Moderatörün son düzenlenenleri:

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
bu bölüm süper komedi:D
9.Bölüm Fragmanı

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 9.BÖLÜM YORUMLARI
cevahir'in replikleri ile kırıp geçiren dizi. kızkardeş; ağbi babam seni çağırıyor. cevahir; aaa iftara mı çağırıyor. kız kardeş; hayır ağbi ihtara çağırıyor.
mürsel :seninle çıkar ilişkisine girmeyeceğime kuddusi amca'ya yemin ettim cevahir.

cevahir: lan telli babaya'mı ettin, babama ettin.
mürsel ; kapandı artık otel mügsell çık git evimden ya da bana kira ver
cevahir; ne dedin sen ?
mürsel; kapandı artık otel mügsell dedim
cevahir; ondan önce ne dedin
mürsel; ya da bana kira verin dedim
cevahir; haklısın biz burayı niye kiraya vermiyoruz kan yapar lan
benim toraman eniştem beee iç ve kıyı kesimler seninle yer yer gurur duyuyor.

şukufe; cevahir yünden tüyden elektrik üretip benim trafomu patlattırma çarparım valla seni.

cevahir; kiralık ilanı asan bilalı alt ettikten sonra ilanı bilalin boynuna asar, yürrüüü kiralık billa yoksa bekar öğrencilere veririm seni.
an itibariyle fon da kurtlar vadisi müziği çalan türk dizisi. birden "noluya lan" dedim
televizyonların şimdiden efsane olmuş dizisidir.
müfit'in playback'i ile yarmış, ulvinin deniz kenarında intahar sahnesiyle de yerlere yatırmıştır.
türkiye televizyonlarına "nayır, nolamaz" kalıbından sonra, bir de "dayır, dolamaz" kalıbını kazandırmış dizidir.
dizinin geçen haftaki bölümünde de sıkça kurtlar vadisi müzikleri kullanılmıştır.
zekai: pırıl oruç musun?
pırıl: orucum.
zekai: aç bakayım diline bakıcam.
pırıl: ya öff ya bak :p
zekai: anaa harbiden oruçsun hea
pırıl: ya zekaii
zekai: zekai mi :s pırıl artık sevgili olduğumuza göre bu zekai lafını atsak he. sen bana direk aşkım de.
pırıl: yaa demesem abimin kulağına gider sonra.
zekai: olsun, o zaman kulağıma aşkım de. vallahi ben kimseye demem
başkasından hamile kaldığını sandığı sevgilisi domuşuk sevim'e: '' sicilin sicilimdir ama bilmem lazım'' dedi. ulvi, çaktırmadan delikanlılığn kitabını yazdı dün akşam.

süper dizi pazara değil fizana koysalar izlemek lazım
mursel yanlislikla ogretmenlikten istifa ederek, safligin sinirlarini zorlamistir bu bolumde.

* sahur operasyonda mürsel'in taklayla kadraja girdiği sahneyle;
* sevim'in içinde bulunduğu arabanın arkasından deliren* ulvi'ye, devir abinin "sokaktan geçen arabaları ürkütme her daim" demesiyle;
* "intiharın eşiğindeyim cevo" diyen ulvi'ye "eşikte durma şeytan çarpar" diyen cevahir'iyle
* romantizm gurmesi saltuk'un yeni projesi ramazanda aşk başkadır la
* nazan'a "kuş gibi kız ya, etine dolgun" tavırları sergileyen ulvi'ye "sıfatını tamlattırma* bana" diyen cevahirle;
* kilerde yatarken, havlayan köpekten korkup cevahire sarılan mürsel'e cevahirin verdiği tepkiyle*
şukelayla, sülalesi unisexle, davulcu baba ile yaran dizidir

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 10.BÖLÜM YORUMLARI(Mürsel ve Nazan'ın Evlendiği Bölüm)
zekai: evde enişte, okulda hoca, mutfakta aşçı ol yeter bana.
nazan : çocuğu bahçede doğururum iyice tabiat ana olurum
zeki espriler içeren replikler ve kaliteli oyunculuklarla işlenmiş muhteşem dizi. konusu basit bir mahalle hikayesi altı-üstü. ancak konunun hiçbir önemi kalmıyor, yalnızca espri ve oyunculuklara taban oluşturma işlevi görüyor izleyiciler için. bugünkü bölümünde gayet klasik bir enstantane bile ağız dolusu kahkaha atmaya yetecek kadar güzel işlenmişti. domuşuk sevim'in ulvi'yi, keçe kardeşlerin de zekai ve kunter'i kovaladığı ve ulvi'yle zekai'nin kaçarken rastlaştıkları yerdeki dialog muhteşemdi.

ulvi (domuşuk sevim'den kaçarken)- n'aaber yeğenim?

zekai (keçe kardeşlerden kaçarken)- iyi abi n'ooolsun, kaçıyoz işte....

ve ters yönlerde kaçmaya devam ediyorlar bu dilaogdan sonra..
doktora gregory lakabını takarak beni benden almış dizidir.

(bkz: gregory house)
- sen mürsel'in kahvede olduğunu biliyorsun di mi?
- evet kağıt oynuyorlar.
- tabii canım. hep kız, hep bacak.
kunter gözü mor bi şekilde zek'in önünden geçmektedir. zek kunter'i durdurup sorar;

-bakış açını kim değiştirdi kunter?
son bölümün son bombaları cevahir'den yine her daim; steaua Güneşi Beklerken, vicdansız soyka, kahyaaaa ulvi, %2 ulvi, medeni kanunum

-mürsel yine yapacağının en bombasını kuddisi babasıyla kuruyemişçi dükkanında yapmıştır. birbirlerine şşş sus derlerkene.sonra kuddisi babasına dükkana gelmediğini anlatırken, ne gelcem ya hadi be yürü git kuddisi baba de git, demesi.

yayınlanan son bölümde müfit'in arabanın arka koltuğunda ilk sözlerini söylemesi ve bunun "zu-zu" olması komik bir göndermeydi diye düşünüyorum. zaten daha sonra bilal'in sıyırması da tamamlayıcı bir etki oluşturarak sahnenin iyice koparmasına vesile oldu.
bilal cevahir'e arabasıyla çarpar, yerde yatan cevahir'i öldü sanan bilal patlatır bombayı
* lan müfit, arkada dünün gazetesi olacak, getir de bari üstünü örtelim

kunter'le karate kid'cilik oynayan zek sorar
* lan kunter, bu kung fu ayağına dinden çıkmıyoruz di mi lan? bak öyleyse söyle ben ciritle dalarım keçe kardeşlere
kalitesini 10 bölümdür düşürmeyen dizi.

zekai' den kunter' e:

- "hay arkadaş millet uzakdoğunun ilmini alır biz pandasını alıyoruz
bu haftaki bölümündeki:

"babası türk annesi vicdansız"
"tedaviye cevap versene lan"

gibi repliklerle şahsımda fazla gülme kaynaklı karın ağrılarına sebep olabilmiştir.*
keçe kardeşler liderinin pırıl'a asılmasından sonra kunter'in yeminini* bozmak suretiyle "namus belası" diye bağırarak hepsine daldığı sahne türk komedi dizisi tarihine geçmesi gereken bir başka sahnedir.*
evo :şiisst doktor benim bu flash diskime bağlı semptomlarda bağkursal kıpırdamalar var gibi geliyo bana ama hadi bakalım hayırlısı
dr:-anlamadım
cevo:-nası anlamadın ya doktor değil misin abi bilimsel tümce kuruyorum alla alla
hayır ben bunu halk dilinde nasıl anlatabilirim ki

11.Bölüm Fragmanı

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 11.BÖLÜM YORUMLARI
koyu bilal babasıyla telefonda konuşuyordur.. babası bir güzel paylarken bunu:

-babacığım bağırmayın daha fazla yazar.

ahah şuursuz ya
koyu bilal: dündaaar... lan kodaman adam olmuşsun!
gerdeğe girmeye çalışan mürsel'den geliyor:

kaldım böyle behlül behlül.
-karanlık alemlerin kralı olmuşsun lan, kral çıplak!!!
zekai: saltuk bak bakalım senet falan imzalatmasınlar.
saltuk: evet kızlar senet yok.
zekai, mürsel'in cevizli sucuklarını, çerezlerini, incirlerini, kuvvet macunlarını yedi. enerji patlamasından sağı solu ayrı oynamaya başladı. hadi hayırlısı..
koyu bilal şükufeye dündar'la evlenmemesi için söylenirken ilk tepki olarak: " dur şükufe bu adam imam nikahıyla evli.4 çocuğu 2 holdingi var" demiş ve olduğum yerde içtiğim çayın burnumdan çıkmasına sebep olmuştur...
şukufe : avazım çıktığı kadar bağıracam cevahir
cevahir : bağır şukufem, vur sesinin teline desibelim
--------
anne : nazan hemen cocuk yapin
mürsel : daa hemen mi? ama benim okula gitmem lazım
---
dündarın adamları cevo'yla bilali kaçırır, uzun süren yolculuğun ardından
cevahir : yolda bi kek bile vermediniz lan
adamlar tek bir bölümde stockholm sendromundan girip aşık ruhsatinin vay deli gönül adlı türküsünden çıktılar. arada bir de was guckst du? ya gönderme yaptılar.
güne sabahların sultanı ile başlayan ortalama türk tv seyircisinin bunların zerresini bile anladığını sanmıyorum.
zekai reklamda oynamanın verdiği gazla okulda fular takmaya başlar. saltuk:

- zekai o ne abicim?!
+ sanatçı fuları olm!
- ne işe yarıyor peki?
+ otobüse bedava biniyorsun falan herhalde. ne biliyim lan, bütün sanatçılar takıyor. mutlaka bir ikram yapıyorlardır.
evlilik cüzdanını unuttukları için otele giremeyince nazan mürsel' e:
+evli olduğumuza inanmadılar bi türlü. fuhuşturucu zannettiler bizi.

dündar hakkında konuşurlarken cevo şukufeye:
+aşkına eşkiyayım kejem.
lker ayrık'ın (mürsel) dizinin set aralarında halit hocasından kekeleme taktikleri aldığını düşünüyorum. türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi kekeme rolünü halit akçatepe yapar nihayetinde.

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 12.BÖLÜM YORUMLARI

bilal: lan müfit define cevahirlerin lisesinde miymiş? hazırlık da dahil 4 yıl kız kestiğimiz lise oğlum.
ayarsiz güldürmüstür son bölümüyle. diyalog komasina soktu insanlari.

(okul gazetesi hazirliyorlar)
- sen de lise ögrencilerinin cinsel sorunlarina egil
* ben egilmem öyle cinsel sorunlara dogru
- tamam ben onun da dümenine gecerim.

tarifsiz.
cevahir: seni kim okula gönderdi lan kardelen bilal...
daha önceden zekai'nin gazetesi icin calisacagini soyleyen kunter, pırıl'ın gazetesine transfer olur
zekai kunter'e: "sen ilk önce benim bayrağımı öpmedin mi lan, topuz*"
cevahir define haritasını inceliyor :
-burası hüseyin abimlerin yeri
-burası da eskiden dutluktu
- evladım sakın birisi bir şey vermeye seni inşaata çağırırsa gitme tamam mı?
- aa koperatife yazılacaktım, tamam vazgeçerim o zaman.
kuntel:abi sizin o lazımlık var ya, türk parasıyla tam yarım buçuk milyon liraymış
cevo: olm lira türk lirası da sayı türk sayısı değil, ne o?
k:750 milyon abi. yarımın yarısı.
koyu bilal: merhaba ben bilal, cevahirin partneriyim
mirgün bey: yaa, dışardan arkadaş gibi duruyorsunuz.
gazete manşetleri ile dizi tarihinde zirve yapmıştır. gözümden yaş geldi lan!
dizideki zekai karakteri, çok büyük bir potansiyele sahiptir. tamamıyla bir lise ya da üniversite dizisi yapılırsa kesinlikle efsane olur. (dizinin ismi de benden olsun; abaküs.)
ilk defa tamamını seyrettiğim bu akşamki bölüm itibariyle beni saniyesinde fanı yapmayı başarmış komik, hatta çok komik dizi... her gece yayınlansın lan bu...
ulvi: cevo ya ben sadece iyi bilirdik deyip gitsem ya, hepten unuttum ben abdest almayı.
cevo: ulvi senin 3 kere ağzına 3 kere burnuna çakıcam şimdi hee
cevo : boy abdestin var mı lan?
ulvi: geçen havuza gittiydik ya ordan var.
cevo: lan cünüp ulvi, o havuz bele kadar geliyordu
mürsel dersteyken cevo'nun onu dışarı çağırması üzerine, zekai'nin de içinde bulunduğu lise öğrencilerine:

- çocuklar çiçek olun bakiim, hadi güzeller.
geçersiz ulvi,şoförle konuşan ulvi,arkadaki boş yere ilerlemeyen ulvi
- lan bilal, benim acil tuvalete gitmem lazım!
+ bırak bana çantayı, sen git!
- olur mu öyle şey?! asıl sen ver çantayı bana!
+ ben de geleyim o zaman tuvalete.
- macera arıyorsun demek! tamam lan sen de gel.
+ cevahir, büyük mü?
- ne büyüğü lan?! biraz daha beklersek defineye ortak gelecek!

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
12.Bölümü indirip izlicem bu hafta :D

Hacı güzel diyalogları konymuşsun :D

bilal: lan müfit define cevahirlerin lisesinde miymiş? hazırlık da dahil 4 yıl kız kestiğimiz lise oğlum. Süper :D

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Bugün de 13.bölümü seyredeceğim o bundan da süper:)

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 13.BÖLÜM YORUMLARI

nazan'la mürsel'in kavgasına karışan evin ninesine evin dedesinden geliyor:
-şu dilin nesilden nesile uzamasın be!
- dede sen ki kurtuluş savaşını görmüş adamsın...
+ hadi lan ben o kadar yaşlı mıyım?
- ilkokulda görmedin mi dede, sizin okuduğunuz da yakın tarihti...
bilalim bana bi gazoz ısmarlasana. ama hapsız.

abaküs getto varoş partisi için saltuk'a direktif veren zekai:
- lan saltuk, sebnuru listeden silsene, geçen bana sığır demişti.
saltuk göbek ata ata yaklaşır:

-lan zekai bu nasıl summer hit party olm, iyice kına gecesine bağladık.
-azıcık kurtlarımızı dökelim olm, sonra dım tıs dum tıs...

akabinde hep beraber halaya başlarlar.
kaç bölümdür yüzümde hafif tebessümle izliyordum ama piknik sahnesinde domuşuk sevim'in darbuka çalan ulvi'nin yanında "çalma diyorum ulviii" diyerek istemsiz oynaması ile nihayet kahkahalara boğuldum. o neydi lan öyle. kadın dizinin gizli starıymış meğer...

bu dizi yeni nesil mükremin çıtır ve ailesi'nin telviye çıtır'sız versiyonudur diyebiliriz.
13. bolumden bir demet sunmak gerekirse

- corap cifti!!! (cevahir'den nazan ve mursel'e)

sevim - askitom, barismamizin serefine, bahcemizden topladim, ellerimlen
ulvi - belli oluyor kiz. arasinda yesil sogan var kokuyor
sevim - iste kucuk duyarliliklar

ayrica surreal dizi. daha kirisci kadinlari evden ayrilmadan bizim kupa 3lusu evin ikiye ayrildigini "oyle duydu"

zekai - bu ne arkadas, kus akrabalarin dugunu gibi... kunter cok inattir. nasil ki meraya giden sigiri yolundan alikoyamazsin, kunter'i de hedefledigi noktadan alikoyamazsin

ulvi - baristirmicak misin onlari abicim? n'oldu, barisgucune mi gitti?

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 14.BÖLÜM YORUMLARI

ulvi: cevahir ne dersin kulağına ezan okuyup adını mı değiştirelim.
- öyle ömürlük şaka mı olur lan????
yoksa cemaatle kendi aranızda konuştunuz da hoca mı attı sizi dışarı?
daha ilk dakikaları itibari ile bizleri yarmış, zaman geçtikçe performans düşüşü yaşayacaklarını düşündüğüm bendenize, güzel bir kapak hediye etmişlerdir.

koyu bilal: ne o pervanene kuş girmiş gibi helecanlandın?
gizli sponsorunun volkswagen olduğunu düşünüyorum.önce koyu bilal in golfü *şimdi de mürsel in passatı*.hayvan gibi armayı gözümüze gözümüze sokuyor adamlar.
cevahir: konuşma lan seni ikinci viteste kaldırıp dişlilerini aşındırırım.
dandini dandini dastana
at kafası girmiş yatağa
cevahir: genel kanını o yönde akıtırım.
beni gül gül öldüren dizi.

cevahir: şukufem 1000 dolar var mı?
şukufe: napcan o kadar parayı?
cevahir: 500 500 paylaşırız :
zekai: enişte ya, ben ne anlarım motordan, ergenim daha...
sevim'in ulvi'den ayrılırken yüzüğü verişi ve son bi kez ağlayarak "gerikekaaalı" deyişiyle gözümden bir damla yaş düşürtmüş dizidir. sanırım depresyon eşiğindeyim, evet.
tayanç: varoşsan kurarsın pusu,
tikkysen alırsın rusu
zekai: abaküs bağlamaz rutine
selam söyle vlademir putine
tayanç: varoş kafanı resetle
yoksa gelirsin bagajında cesetle
zekai: şoförün gönlü etik
parmağı tutmaz tetik
tayanç: hava yastığı, klima, marşpiyel
görmedim miami kadar hoş biyer
zekai: bizi istanbul dan mahrum edenleri, biz kendilerine mahkum ettik
abaküssün dediler, öküzsün dedik
aşk bir rakamdır, gönlümde makamdır
aşk isyankarın alyansı, tikkinin dilinde salyamsı
okurum ızdırap andını, takarım kaptanlık pazu bandını
naaaaaabeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrr
bu akşamki bölümüyle kaygısızlar'a ve berber ismail'e selam göndermiştir. bizlerden de selam..

nine'den cevahir'e: afferim olum, benim adımı bir bebeğe koy. bak senin bu kosnik dedenin adını koyma! kaygısız olur hee
cevo: lan tek gidişlik ulvi. nereye demir attın lan iki saattir gelemedin bak çocuk ağlıyor.
ulvi: abicim marketin oraya filan baktım, kadın yok yaa
cevo: nasıl baktın erişimsiz.
ulvi: abi vallaha baktım ya. çocuğu unuttu gitti.
cevo: lan ne unutması kıvrımsız. koydu çocuğu bize gitti lan. naabıcaz? çok küçük birey bu.
ulvi: vallaha mı?
ben ikna oldum ki bunun yazarlari/senaristleri bilimum turk filmlerini dizilerini yalayip yutmuslar cocukluklarinda.

ne ozentilik, ne taklit, onlar boylesini komik buluyor, yalan soylemeyim, ben de komik buluyorum

netekim bu cocuk mevzuu direk 7 numaradan, (benim annem bir melek'i de andirmiyor degil, ve hatta nerden cikti bu velet) kapisma zaten cicek abbas'a selam cakmis
mürsel'in nazanin üzerine kuma olarak passat getirdiği bölüm olmuştur. evinin camından arabasını izleyişine hasta oldum. yine huuuhuuuuu yaptı ama bu sefer araba sevgisinden dolayı.

koyu bilal'in cam güzelleri modunda takılan mahallenin habercileriyle konuşurken girdiği tripler ise oscarlık performanstı.
cevahir ağlayan bebeği susturması için kırahathaneden çağırılır ve bebeği kucağına alıp bilal'ın gıyabında saydırmaya başlar. ne yaptığını soran kuddusi baba'ya da şuna benzer bi cevap verir:

-bilal'e kurduğum sıfat tamlamalarına bayılıyor velet. hemen susuyo.

burda her repliği sözlüğe geçiren biz yazarlara göndertme yapmışlar gibi bi his oluştu içimde. ya da dizi sadece bu tip repliklerle ilerliyor diyenlere de dokundurma olabilir. tabi bunu bile sözlüğe replik yazma modunda belirttik. neyse...

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 15.BÖLÜM YORUMLARI
bu hafta yayınlanacak bölümünün fragmanındaki "kaşıkçı elması'nı mı çalıyoruz lan saf karbon!?!" repliği rüyama kadar girip güldürmüş olan dizi. yazanların ya da doğaçlama yapanların ellerinden, gözlerinden öperim!..
nazan: sukufe duydun mu abimle bilal kavga etmis, esnaf uzerlerine su dokerek ayirmis.
cevahir: olm biz seninle aynı kutupta sayılırız lan mıknatıs bilal. kazandığın o bütün paraları ben de kazandım sayılır.

bilal: eehhe bak ya kuntize bak, almanlar kazanınca sen de kazanmış sayılırsın. sefil cevahir.
bir demet tiyatro'yla aşırı benzerlik gösteren bir yapıya sahipir.

diyalogların yılmaz erdoğan'ınkine benzemesini bir kenara bırakalım:

cevahir ve yanındaki kankası mükremin ile tirbuşon pozisyonundalar.

babadan erdoğan dikmen'den korktukları gibi korkuyorlar.

eyvah necdet'e benzer pozisyonda bulunan düşmanları bilal var ve zaman zaman aynı düşmana karşı birlikte mücadele ediyorlar. paylaşamadıkları şey geniş aile'de bir kızken, bir demet tiyatro'da mükremin'in hatırlı dostu züleyha idi.

cevahir'in de mükremin'in de kızkardeşleri var ve ikisinin de erkek arkadaş/kocaları cevahir'in/mükremin'in ölesiye dalga geçtiği ilker ayrık/bican günalan.

iki dizinin de baş karakteri işsiz güçcüz delikanlı ayaklarında. dolandırıcılığa varan çeşitli hareketlerle voli vurma peşindeler.

neyse daha düşünsek yazılır herhalde. benzerlikler olması tabii kötü bir şey değil ama şablon biraz fazlaca oturmuş sanırım.
- (ağlayarak) mürsel fırsat buldukça yüzüğünü çıkartıyooo..
+ fırsat buldukça mı? kızım ne o öyle, roman uyarlaması gibi konuşma, sokak ağzı konuş, ne dediğin anlaşılmıyo.
pırıl: ben saklanırım bir yerde. telefonumu da kapatırım. bizimkiler hollanda'ya gider, ben burada kalırım.
zekai: yani sen sabit duruyorsun sizinkiler hareket ediyor. potansiyel enerjine kurban olayım senin.

adamım lan bu zek!
bir komedi dizisinde dramatik sahne nasıl olur, nasıl duygu sömürüsü olmadan hislendirilir izleyici, ders vermiştir bu akşam.
bilal'in babası (ali ekber): olm bilal, al şu erman'ı götür mektebe de gelen müşterilere akmasın.
babasının dükkan kasasının şifresi koyu bilalin doğum tarihi olan 12 eylül 1980 in doğrulanması sonucunda bilalin tepkisi

"babam beni seviyormuş netekim"

aynı şekilde cevonun domuşuk sevime şifreyi girerken verdiği gaz

"yap şu kasaya bir darbee"
bütün mahalle robin hood'culuk yaptıkları bir bölüme sahne olmuştur bugün.

alın etik felsefesi yapın biraz:

"bir çocuğu ölümden kurtarmak için yapılan hırsızlık ahlaklı bir davranış mıdır?"

onun dışında mürsel'in hastasıyız.
ulvi : sevim artık hiç yüzüme bakmıyo cevo, keşke yedek klübesinde bi manita daha bekletseydim.
cevo : sen klübeni zengin tutacağına gönlünü zengin tut lan katalan ekibi!
bilal babasından para alamaz ve geri gelir. cevahir ile bilal yine atışmaya başlar.

bilal : sırf bizim dükkanda bu mahalleyi özerk bir bölge haline getirecek kadar çok para var oğlum.
cevahir : bağımsızlığına gölge düşürmüş ama ekber amca. haa.. koyu gölü balesi. kasa kazanmış, sen kaybetmişin lan.
evlilik yüzüğünü kaybeden mürsel'den nazan'a geliyor:
- yüzüğü kaybettim kıymetlimiss ..
- hop! zekai, ne işin var öğretmenler tuvaletinde?!
+ ne var yani?! öğretmenler müfredata göre mi bırakıyor?!

----

zekai, evin erkeklerine evlenmek istediğini açıklar. mürsel:

- iyi artık, düğünde sana bir kanaat notu takarım.

----

- lan saltuk, bu hollanda çok serbest bir yermiş olm! çimlere basıyorsun, serbest! otobüste şoförle konuşuyorsun, serbest! hatta ''arka serbest mi?'' diye soruyorsun, hep serbest lan! göndermem yarimi öyle serbest yerlere!
bu dizideki ulvi karakteri bence her bölüm kendini aşıyor.
farkettim ki, neredeyse her bölüm benim favorim olan replik ulviden geliyor.

--- spoiler ---
bu haftaki bölümde bilalin babasının dükkanını soymak amaçlı sevimle beyaz eşyacıya gittikleri andan itibaren her mimiği, gece olup dolaptan çıktıktan sonra yaptığı ajan tripleri, kızılötesi ışınlardan kaçma hareketleri, tek kelimeyle muhteşem. anlatmakla olmaz, mutlaka izlenmeli.

---
sevim saklanması için ulviyi buzdolabına sokuyor, içeriden ulvinin sesi geliyor
-sevim bari fişini tak, bozulurum ben burda kız.
---
kasayı açmak için tansiyon aleti buluyorlar, steteskopla kilidin sesini dinlemek için, ulvi elinde tansiyon aleti;
-cevo, tuzlu ayranla tansiyonunu yüksektsek ya kasanın

--- spoiler ---

ha bu arada ulvi iyi güzel ama, yine de; mürsel forever!!!

--- spoiler ---
nazan, dükkanın kapısının önünde mürselle konuşan polisleri oyalamak için, müfite çantasını verip koş der,
bunu gören mürsel;
-nazan dedim sana ben çete işine girmeyelim diye, bak çete içi hesaplaşmadan hopp müfit çantanı çaldı
--- spoiler ---
umarım bu dizi ile beraber türk televizyonlarında birol güven ve türevleri için mizah kapısı kapanmıştır..

işallah zeka ürünü olmayan ve göbeğini kaşıyarak yarı göz açık şekilde esneyerek izlenecek mizah dizilerinin devri geçmiştir..

fakat her şeyden önce zirilyar kere yazıldı, yine yazıyorum. kardeşim, el insaf.. hadi aşk-ı memnu'dur, binbir gece'dir, asmalı konak'tır, bir istanbul masalı'dır.. bunları 1 er buçuk saat izledik her hafta.. ki zaten 45 dakikası bakışmayla ve tedirgin müziklerle geçiyordu bu dizilerin..

ama şu diziye acıyın birader.. azcık azaltın yayın süresini..
telsiz çevrimine bardak* ile katılan mürsel ile yine yarmış dizidir.
ayrıca bu bölümde dilime en çok pelesenk olmuş tamlama yine cavahir'den geliyor : "lan şifasız kaplıca"

15. bölümü kanımca en iyi bölümüdür. türk dizilerinde efsane bölüm olarak yerini almalıdır.

--- spoiler ---

bilal: şişt bana bak lan sütlü, nereye gidiyorsun bakiyim.
öğrenci: okula gidiyorum abi.okuyorum ben öğrenciyim:
bilal:ne okuyon.
öğrenci: kanatlı hayvan yetiştiriciliği.
bilal: ah yani kedi versek yetiştiremiycen, öyle mi?

--- spoiler ---

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
GENİŞ AİLE 16.BÖLÜM YORUMLARI

kirli bilal'in yaptığı nah - aduket karışımı hareketle yere yatırmış, mürsel monoloğuyla da süründürmüştür.

--- spoiler ---

"eğer kadının birine ders verdim dersem, hop! yanlış anlarlar. içimden konuşurken niye hop diyorsam.."
gün itibarı ile mürsel tarafından türk eğitim sistemine yeni bir fiş sokulmuştur.
yürü git lan
bu akşam yine bomba gibi bir bölümle devam etmektedir.
özellikle kara kobra ulvi'nin saçları muazzam.
bu akşamki bölümde dakika 1 gol 1 yapmıştır cevahir, sevgiliye çelenk göndermek eylemini kullanarak.
sicilya mafyasının türk versiyonu kobra ulvi ile, korsan film satışı işine girip de davşanına daha iyi imkanlar sunmak isteyen ergen isyankar zekai ile ve tabi ki okuma fişlerine dahi yürü git lan özlü deyişini koyan mürsel ile tekrar yarım yarım yarmakta olan dizidir bu bölüm itibariyle.
zekainin bu hafta da pöykürttüğü dizidir.

--- spoiler ---

davşan yarim kız senin adın haafiye
zekai'nin sınıfında dersin ortasında aniden müdür tarafından gerçekleştirilen 'arama' ve saltuk'un cd'leri pencereden fırlatması bizleri lise günlerine götürmüştür.
en güldürmemiş bölümdür 16. bölüm.
"ezel"den beri kimseden korkmayan cevriye'nin "kumar" borcunu ödememek için "estetik"le yüz değiştirdiği bir bölümü ardında bırakmıştır.

--- spoiler ---

yalnız son üç bölümdür eski formundan bayağı bir uzaklaşmış gibi. klişelerden klişelere koşması da cabası. böyle sevdiğim bir dizinin (ki en komik yerli dizi olduğunu düşünüyorum. evet, kaygısızlar'dan daha komik.) bozması en son isteyeceğim şey, biraz orijinal kurgular geliştirip, toparlansalar çok iyi olacak. fakat sonlara doğru iyi güldürdü ha.
mürsel: didit kimsin sen?
343 müjgan: mürsel bey siz misiniz?
mürsel: siz kimi takip etmiştiniz? bana bak tuttuğum yer hariç 40cm cetvelim var, açarım takip mesafesini. yürü git kız.

şöyle demek istedi herhalde
gerçek mafya babasının sağ koluna sorduğu ve beni yerlere düşüren "sen beni cevo 2 diye mi kaydettin" lafı bu haftaki bombası olan dizi..
saltuk kunter'e film cd'si uzatmaktadır;

kunter: netten indirmişin bunu, korsan bu ben alamam.
zekai: yahu nolacak karayip'im. sen ki modemsiz yerde internete girecek kafaya sahipsin. düşünsen film indirirsin lan. hiç mi indirmedin netten film?
kunter: ben indirmem orjinal alırım. ailemiz bizi bandrollü yetiştirdi.
sevimle ulvinin mekanda yaptıgı dans uma thurmanla john travolta nın pulp fictionda yaptıkları dansa göndermeydi sanırım. ben daha da birşey demiyorum.
cevahir: lan ulvi, bi bildiğin işkence var mı hiç? ama acıtan şöyle hea.
her 4 kişiden biri ulvi: çok pis fikrim var, gözüne akbil basalım cevo.
cevahir: öğrenci mi bu?
çıngıraksız ulvi: tam.
cevahir: yok ağır gelir kaldıramaz
koyu bilal: ye ulan ye! bu sefillere daha fazla bulaşık çıksın, en son da biz çıkalım sahneye assadistler olarak.
son bölümünde kurtlar vadisine de atıfta bulunmayı ihmal etmemiş dizidir.

--- spoiler ---

- müfik, bana acil roket lazım.
detaylarıyla helal olsun dedirten dizidir.

--- spoiler ---

16. bölümde mürsel'in azgin ablaya okuma yazma öğretirken kullandığı zemane fişleri şu şekildedir:

ışık ılıman iklimde yaşa
emel ayrı eve çık
ulvi bak at kafası
bekir şuradan bi koşu malbuş kap gel, üstü senin
yat yat uyu, yat kalk dua et, yürü git lan!
go canny go!
yürü aslı yürü saçlarını sürü
geç teğet geç
sil nazan sil dip bucak sil
ali eve gel bir gün de evde otur

son bölümde çakma cevo* ezel dizisine güzel göndermeler yapmıştır lakin dizinin sonu çok basit bağlanmıştır. biraz daha iyi olunmalıdır.

scaled.php