Klasik Game of Thrones - 8. Sezon Yorumları

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
8x4

Güzel bölümdü ama tabii bir önceki bölümden sonra ne izlesek kesmeyecekti. :)

Cersei'yi çok fena güçlendirdiler bir kez daha. Dany ise ağır yaralı ve işi çok zor. Ejderhasının bu kadar kolay öldürülmesi üzücü oldu. Bence sahne de kötü çekilmiş. Durup dururken bir anda kendimizi savaşın içinde bulmamızı sevemedim.

Jaime'nin bir kez daha dönüşünü de sevemedim.

Taht sonunda Tyrion ve Sansa'ya kalacak bu gidişle. :) Hesaplar çok karışık.

Unutmadan Missandei :(:(

9/10

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,089
Puanı
1,061
8x4

Güzel bölümdü ama tabii bir önceki bölümden sonra ne izlesek kesmeyecekti. :)

Cersei'yi çok fena güçlendirdiler bir kez daha. Dany ise ağır yaralı ve işi çok zor. Ejderhasının bu kadar kolay öldürülmesi üzücü oldu. Bence sahne de kötü çekilmiş. Durup dururken bir anda kendimizi savaşın içinde bulmamızı sevemedim.

Jaime'nin bir kez daha dönüşünü de sevemedim.

Taht sonunda Tyrion ve Sansa'ya kalacak bu gidişle. :) Hesaplar çok karışık.

Unutmadan Missandei :(:(

9/10
Bence de o ikisine kalsın hep diyorum 'A

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Çok kopuk gidiyor dizi malesef. Senaryoda bariz bir problem var. Çok açık hatalar yapılıyor.

Leydi Mormont akgezen oldu biz bunu gördük sonra nasıl tekrar cesedi ortaya çıkıp yaktılar. Bu kadar saçma bir sahne görmedim ben hayatımda.:(

İlk 40 dakika keyif sahnesiydi bol bol içki seks yaptılar sonra son savaşa girdik. Ejderha'nın bir anda ölmesi, Cercie'nin sinsi planlarının devam ettiğini göstermesi çok hoştu. Cercie yine çok güçlendi Dany ise zayıfladı. Zaten tahta geçemeyecek kadar aptalca birisi Dany, muhtemelen bir hata yapacak yine ve ölecek gelecek bölüm. (Amin):F

Dany ile Sansa çatışması devam ediyor. Sansa'nın Jon kozunu oynayacağına emindim. Yemin ederken de belli etti zaten. Dany sadece Cercie ile değil kendi içinde de savaşta bu onu yarı yolda bırakacak o yüzden kazanamayacak. Jon tahtın varisi olacak bu gidişle oda istemiyorum deyip Sansaya verir umarım tahtı:D

Arya'nın yeni yolculuğu başladı. Sırada yeşil gözlü insanlar var.s.sen
Jemie ne yapmaya çalışıyor anlamadım. Ölüm korkusuyla imana gelen ateist gibisin Jemie.s.s

Missadei için üzgünüm ama artık son 2 bölüm. Böyle ölümler olacak mutlu son bitmeyeceğini hissedip sevinelim.:D

7.5/10 (Şu ilk hatayla ilgili umarım ben yanlış hatırlıyorumdur.s.s)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
8x3'e bazı diyeceklerim olacak uygun bir vakitte. Aslında söylenecek her şeyi @Tolstoyevski defalarca ve defalarca söylemiş ama ben de tekrar söyleyeceğim. Çünkü bunları tekrar söylemekte asla bir beis görmüyorum. '8x3 senaryosu' Miguel Sapochnik gibi bir yönetmene hakarettir. O senaryoyu böyle bir yönetmene veren senaristler Game of Thrones'a ve Martin'in efsanesine ihanet etmişlerdir. 5x8'i 6x9'u 6x10'u yönetmiş bir adama verilen bu mantıksızlıklar silsilesi senaryo asla ve asla kabul edilemezdir... 8x4'ü bu akşam izleyeceğim ama önceliğim 8x3'ü gömmek olacak. Ki büyük ihtimal 8x4'ü de gömeceğim şu dakikadan sonra...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
8x4

Bir çöp bölüm daha. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Güzelim diziyi pembe diziye çevirdiler resmen.

Şunu anladım ki diziden Night King ve Ak Gezenleri çıkartınca Mercedes’ten Şahin arabası kalitesine dönüşüyormuş dizi. Gerçekten rezil ettiler diziyi. Bir de yapay sözde heyecan ögeleri eklemeleri yok mu, balon bir savaşı çok görkemli olacakmış gibi göstermeleri.

İlk yarım saate yakın Ne izledik sahi biz koskoca Game Of Thrones finaline 2 bölüm kala?? Ulan biz final sezonu diye yıllarca bekledik meğer bekaretleri bozma sezonuymuş, aman çok önemli leydi sör bilmem ne hatunun Jaime ile münasebeti, şarap oyunları!

Sırf “hadi night king bitti, bakın eski taht oyunlarına döndük” diye güya düşünülsün diye sezonlar boyunca geliştirilen karakterlerin içine ettiler. Tyrion’un “ama ben ona inandım yaa” filan halleri. Gerçekten içimizi şişirdi. Bu bölümde kaç kez esnediğimi satamadım bile.

Bu kadar kopuk bu kadar bu kadar berbat bir bölüm... Vallahi de billahi de bu diziyi Lost ile kıyaslayan çarpılır! Lost’u bozdu denilen final sezonu nefes kesiyordu, Lost nerede GoT denen pembe dizi nerede? Resmen pembe dizi kıvamına döndü şaka gibi, bölüme bakar mısın.

Dany’in aslında kötü bir karakter olduğunu gözümüze vura vura gösterdiler ve karakter gelişimi doğal akışının dışında, bir anda yapay bir şekilde değişti. Jon’a yalvarmaları filan... hey gidi Eski GoT hey nereden nereye kalite olarak...

Tamam anladık taht oyunları, entrikalar filan şimdi Sansa harekete geçecektir vb. ok. Şaka maka Night King ve Ak Gezenleri tamamen akıllarından silmişler gibi duruyor. Vay be gerçekten bir dizinin bu kadar bozmuş olmasına inanamıyorum. Kesinlikle gelmiş geçmiş en kötü sezon oluyor 8.sezon, hem de final sezonu. Ulan bari şu Bran geçen bölüm Ne yaptı Ne etti onu belki gösterirler dedim ama yok, madde bağımlsıı gibi konuşmaya devam etti sadece geçmişte yaşıyormuş aman Ne hoş.

Bu dizide sanırım her şey mümkün iyilere ama ölmek yasak! Tanrısal bir varlığın dalga geçer gibi harcandığı bölümün ertesinde allahın dış kapı dış mandalı Sör Mormont’a filan ağıt yaktı Dany ve biz de onu izledik vah vah... Neyse en azından Melisa’nin kellesi gitti de biraz olsun memnun kaldım. Kork Cercei, Felipe Melo geliyor...

Dizi o kadar klişe ilerliyor ki gerçekten midem bulanmaya başladı klişe zehirlenmesinden. Hele bir de Jaime’yi getirip Cercei’yi ona öldürtürlerse var ya, kafayı yer insan. Hemen sonra kendini de öldürür, ne aşk ama... tam bir pembe dizi işte.

Şu Arya’nın ölümünü görmessek gözümüz açık gidecek. Night King’i senaristler Arya öldürsün diye buyurduğu için heralde artık, yok daha neler... Cercei’yi de ona öldürtmezler diye tahmin ediyorum. Bir zahmet. Bu arada niye kimse savaş masasında sadece Cercei ölse bile yeter derken kimsenin aklına Arya gitsin öldürsün demek gelmedi o da ayrı bir saçmalık. Eh, çakma bir savaş olmazsa son 2 bölümü nasıl geçirecekler? Daha Sam’in ikinci çocuğunun mevlüdünü filan yapacağız durun hele.

Şu Brom’un öyle yürüye yürüye Kuzeye kalenin içine girip Jaime ve Tyrion’a racon kesmesi filan... öff ki ne öff be kardeşim.

Son olarak, ikinci ejderhanın da martıyı avlar gibi iki üç okla ölmesi... Adamlara helal olsun, ama. nasıl bir dizi hayal kırıklığının zirvesine çıkarılır, sezonlar boyunca işlenen örgü sonlarda rezil rüsva edilir bunun dersini veriyorlar. Sezonlar boyunca korkuyla söz edilen Büyük Kış’ın bir gecede bitmesini mi dersin, En Uzun Gece’nin gece 01.00 ile 04.00 civarından ibaret olmasını mı dersin, ejderhaların martılar kadar dayanıklı olmasını mı... Akıllara ziyan savaş taktiklerini mi, kimsenin ejderhalara bir zırh filan takmak gibi bir şeyi söz konusu bile etmemesini mi, kralın şehrine öyle hurra diye gidip gemileri tek tek batırılmasana sebep olmayı mı... 8x3 rezil bir bölümdü ki dizinin resmen çapı düştü, kalitesi yerle bir oldu. Bu sezona kadar, ben ki final yaptıktan sonra baştan sona en az 2 kez daha bu diziyi izlerim diyordum ancak şu son 2 bölümden sonra bir daha GoT’a başlayacağımı hiç mi hiç sanmıyorum.

The Lord of The Rings... 16-17 sene önce çekilmiş olmasına rağmen, sen ne büyük bir sanat eseriymişsin! Bugüne kadar GoT ile kıyaslanıyordu ama bu sezondan sonra aşırı fanatikler hariç kolay kolay kimse bu kıyaslamayı yapamaz, LOTR Barcelona ise GoT Osasuna’dır bu saatten sonra.

Tabi aşırı fanatikler, dediğim gibi diziye din gibi bağlandıkları için bu saatten sonra mesela 8x5 sadece tek bir mekanda geçse ve hiç diyalog olmasa, Arya ile Tazı bölüm boyunca sadece öpüşse ve boş boş bakışsa, o bölüme bile 9’lar 10’lar havada uçuşur. Çok net söylüyorum bunu. Bütün objektif değerleri ortadan kaldırmışlar, şu küçük Leydi’yi daha geçen bölüm Ak Gezen’e döndüğünü gördük gözle masmavi, ama o da Ne! Bütün Ak Gezen ve türevleri tuz buz olurken o olmamış. Yok böyle bir şey gerçekten yok ve işin kötüsü bunu bile savunurlar öyle bir fanatiktik bu. Madem GoT diğerlerinden daha iyi öyleyse ne kadar çöp olursa olsun biz ona taparcasına yüceltiriz anlayışındalar şu leş bölümlere bile verilen puanlardan bakıldığında IMDb’de.

5.3/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Dizi kendini o kadar aştı, kalitesizlikte ve klişede kendini o kadar geliştirdi ki, son sahnede gerçekten ciddi ciddi korktum bir an acaba Melisa kendisiyle birlikte Cercei’yi de aşağıya mı itecek diye. Ellerinin bağlı olduğunu görünce biraz olsun rahatlamak zorunda kaldım ve bu yüzden rahatlamak zorunda kalmış olmam bile aslında kalite olarak dizinin nereden nereye geldiğinin acı bir göstergesi...

Son 2 bölüm kalmasa, daha 2 sezon filan kalsa kesinlikle bu bölümden sonra bırakırdım diziyi. Ama o kadar güzel sezonun hatrına son iki üç bölüme de katlanmak zorunda kalacağız, sarışın dev kadının birden aşk böceğine dönüp Jaime’ye gitme nolur diye yalvarıp ağlamasını filan izleyeceğiz artık...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Hahaha verdiğim puana pişman oldum bak şimdi, aslında 10 puanı hak eden bir bölümmüş. Adamlar öyle bir subliminal yerleştirmiş ki izlerken fark edememişim..

İşte GoT farkı... İşte bunun adı GoT! başka dizilerde görebilir misiniz farklı bir evrende geçen hikayede Starbuck bardağı? Göremezsiniz. Ama GoT gösterir! İşte bu yüzden GoT’un ölüsü bile 10’a yakın eder, ne sandınız? :A

D54RH1wWsAEN5DM

• Beğendim
Reactions: Danger UA!

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
8x4

Diyalogları ve replikleriyle öne çıkan, oldukça iyi bir bölümdü.

Öncelikle dizinin neden bu kadar gömüldüğünü gerçekten anlayamıyorum. Bu dizinin odak noktası hiçbir zaman Night King olmadı zaten. Bu dizi ağırlıklı olarak Güney'de geçti ve ana odağı hep taht için verilen mücadeleydi. Hatta ve hatta hayran olunan ilk beş sezon Kuzey'i görmezdik neredeyse. Sürekli Night King'le bitmek bilmeyen bir savaş ve sürekli Kuzey'i görsek bu dizi bu kadar başarılı olamazdı zaten.

Yapımcılar final sezonunun üç bölümünü Kuzey'deki savaşa, üç bölümünü Güney'deki savaşa ayırmışlar ki bu gayet mantıklı bulduğum bir tercih. 6 bölümün bu şekilde planlaması gayet makul ve mantıklı bana kalırsa. Hak etmedikleri şekilde abartılı eleştirildiklerini düşünüyorum.

Dizi bu bölümle beraber ana odağına dönmüş oldu. Cercei sezonlar geçtikçe yavaş yavaş güçlenmiş bir karakter, taht için de oldukça iddialı bir konuma gelmiş oldu beklenildiği gibi. Dany'nin verdiği kayıplar ve uyguladığı yanlış stratejileri bunda baş etken. Ve tabii Euron'u da unutmamak gerek, orada ejderhayı vurdukları mekanizmayı geçtiğimiz sezon yapmayı planlamışlardı yanlış hatırlamıyorsam. (Buraya bir parantez açmak istiyorum, fragmanda Euron gökyüzüne şaşırmış gözlerle bakıyor ve ejderha sesi duyuyoruz, öldüğünü sandığımız iki ejderhadan biri çıkar gelir mi diye düşünmeden edemedim...) Başarılı da oldular. Bunun sonucunda Dany hem ejderhasını, hem de en başından beri yanında olan Missandei'yi kaybetmiş oldu. Şaka maka yanında neredeyse kimse kalmadı, en çok güvendiği iki dostunu da kaybetmiş oldu. Bu da karakter gelişimi açısından çok önemli çünkü sanırım tahtı almak için halkı katledecek.

Tyrion'ı yeniden bol bol konuşurken ve öne çıkmış bir şekilde görmek güzel oldu. Aynı şekilde Lord Varys'in de aktif olarak rol aldığı bir bölümdü. Özellikle Lord Varys, Jon'un tarafına kaymış durumda biraz. Kaybedenin tarafında asla yer almayı istemeyecek bir karakter zaten.

Bunlar dışında Sansa'da çok iyi geliştirilmiş bir karakter. Bu bölümde verdiği tüm kararlar ve stratejiler Dany'nin verdiği karar ve stratejilerden daha başarılıydı. Onun da karakter gelişimini çok başarılı buluyorum. Ramsay'i andığı sahnede geçmişe şöyle bir gittim ve yaşadıklarını hatırladım. :A Kuzey'i en sonunda onun yöneteceğini düşünüyorum, hatta kim bilir belki tahtı bile alabilir. Hiç şaşırmam.

Arya ve Tazı eski günlerdeki gibi yine bir araya geldiler. Aralarında geçen diyaloglar güzeldi. Arya'nın kehanetine göre "Kahverengi - Mavi - Yeşil" gözlü üç kişiyi öldürmesi gerekiyor. Geriye yeşil gözlü kişi kaldı, Cercei'nin ölümünün de Arya'nın elinden olacağını düşünmüyorum.

Yoksa... :)

67823

Gelelim bence bölümün en önemli olan kısmına, Jon'un Aegon olduğu ince ince yayılmaya başladı. Sansa'nın bunda payı büyük tabii. Dany eğer babası gibi bir katliam yaparsa hem Kuzey, hem Güney direkt Jon'u yani aslında tahtın gerçek varisini desteklemeye başlayacaktır.

Öyle veya böyle geriye kaldı iki bölüm ve artık tahta kimin oturacağını, Kuzey'i kimin yöneteceğini, Jaime'nin ve Arya'nın neler yapacağını hiç kestiremiyorum. Önümüzdeki bölümün 10/10 puanlık, destansı bir bölüm olacağını düşünüyorum. Merakla bekliyoruz son iki bölümü.

• Beğendim
Reactions: Maskeli Fedai

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Çok kötü, çok çok kötü. Diyaloglar çok basitleşti bu sezon, çok önemli karakterler aptallaştırıldı.

Jaime Lannister'ı oyuncak ettiler. Bu adam 7.sezon finalinde karakter gelişimini tamamlamıştı. Şimdi niye böyle bir yola girdiler?

Bronn'un sahnesi inanılmaz dandik. Bu adam elindeki şeyle nasıl girdi oraya? Çıkarken desenize yakalayın şu adamı orası sizin karargahınız alooo!!

Bu üçlüyle çok güzel bir diyalogla geçen bir sahne yapabilirlerdi ama mantık hatasının da sınırlarını zorlayan bir sahne yapmışlar. Adam diyor ki savaşı kazanırsanız Highgarden'ı verin yoksa sizi öldürürüm. Lan adamlar savaşı kazanırsa 7 krallığa hükmetmiş olacak tek başına nasıl öldüreceksin?

Euron yine spawn olmuş bir yerlerden geçen bölüm de havadan gelerek donanmayı yok etmişti.

Dany 20 askerle Kraliçe'nin kapısına dayandı şaka mıydı bu? Cersei niye onları harcamadı bu kadar az kişiyken? Ejderha vardı demeyin 1 önceki sahnede 3 okla ejderhanın nasıl öldüğü ortada. :D O da ayrı bir saçmalıktı zaten.

Tyrion başı kesik tavuk gibi dolanıyor ne yaptığını kendi de bilmiyor. Bu adamı 2 sezondur madara ettiler madara.

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
4. bölümü izledim, yorumu yaparım daha sonra da imdb puanlarına tekrar baktım bu arada. 3. bölüm 8.5'e düşmüş, 4. bölüm ise 7.5 puan. Açık ara en düşük puanlı bölüm olmuş daha şimdiden. Bu durumu gördükten sonra Breaking Bad'in ne kadar efsane bir dizi olduğunu tekrar anladım. Bir dizinin final sezonunun en iyi sezonu olması gerçekten çok büyük bir iş. BB dışında bir dizi bile aklıma gelmiyor benim en iyi sezonu final sezonu olan. Ve görünen o ki GoT da bunu başaramayacak maalesef...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
4. bölümü izledim, yorumu yaparım daha sonra da imdb puanlarına tekrar baktım bu arada. 3. bölüm 8.5'e düşmüş, 4. bölüm ise 7.5 puan. Açık ara en düşük puanlı bölüm olmuş daha şimdiden. Bu durumu gördükten sonra Breaking Bad'in ne kadar efsane bir dizi olduğunu tekrar anladım. Bir dizinin final sezonunun en iyi sezonu olması gerçekten çok büyük bir iş. BB dışında bir dizi bile aklıma gelmiyor benim en iyi sezonu final sezonu olan. Ve görünen o ki GoT da bunu başaramayacak maalesef...

Breaking Bad görmüş gözlerin bu dizinin bu sezonunu ciddi ciddi beğenmesi mümkün değil gibi bir şey, insan mantığının tabiatına ters ve Breaking Bad’e hakaret. BB’yi de geçtim GoT’un kendisine, önceki sezonlarına bile hakaret bu. Nerede o eski GoT derinliği nerede popülerliği yakalayınca saldım çayıra moduna geçen bu sırf isminin hakkını yiyen görüntü kirliliği vakit kaybı “şey”?

Dizinin bu noktalara gelmesinin en büyük sorumlusu IMDb puanlarıydı. “Nasılsa tükürük yarışı izletsek bile 9 üstü puan cepte, demek ki millet ne çeksek beğenecek öyleyse neden fazla kasalım ki?” moduna geçtiler ve sosyal medya fan boy akımının da etkisiyle geçiş o geçiş. Öyle bir düşüş yaşadı ki dizi Osmanlı’nın gerilemesi bile bu kadar abartılı olmamıştı.

Sahi Breaking Bad de bir diziyse bu ne?

• Beğendim
Reactions: MEnes and MasacRE

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Çok kötü, çok çok kötü. Diyaloglar çok basitleşti bu sezon, çok önemli karakterler aptallaştırıldı.

Jaime Lannister'ı oyuncak ettiler. Bu adam 7.sezon finalinde karakter gelişimini tamamlamıştı. Şimdi niye böyle bir yola girdiler?

Bronn'un sahnesi inanılmaz dandik. Bu adam elindeki şeyle nasıl girdi oraya? Çıkarken desenize yakalayın şu adamı orası sizin karargahınız alooo!!

Bu üçlüyle çok güzel bir diyalogla geçen bir sahne yapabilirlerdi ama mantık hatasının da sınırlarını zorlayan bir sahne yapmışlar. Adam diyor ki savaşı kazanırsanız Highgarden'ı verin yoksa sizi öldürürüm. Lan adamlar savaşı kazanırsa 7 krallığa hükmetmiş olacak tek başına nasıl öldüreceksin?

Euron yine spawn olmuş bir yerlerden geçen bölüm de havadan gelerek donanmayı yok etmişti.

Dany 20 askerle Kraliçe'nin kapısına dayandı şaka mıydı bu? Cersei niye onları harcamadı bu kadar az kişiyken? Ejderha vardı demeyin 1 önceki sahnede 3 okla ejderhanın nasıl öldüğü ortada. :D O da ayrı bir saçmalıktı zaten.

Tyrion başı kesik tavuk gibi dolanıyor ne yaptığını kendi de bilmiyor. Bu adamı 2 sezondur madara ettiler madara.

Sahiden madara olmayan karakter kalmadı bir Arya’yı şişirdikçe şişirdiler o kadar. Bölüme bakar mısın sinek avlar gibi iki üç okla o devasa ejderhayı bile harcadı adamlar, hem de Greyjoy aptalına. Bazen benim geçmiş sezonlarda izlediğim dizi farklı, bu dizi farklı da ben mi olayları abartıyorum diye düşünmüyor değilim. Oberyn Martel’i, Rob Stark’i hiç olmadık anda etkileyici bir şekilde öldüren diziden nereye. Jaime’nin sezonlar süren karakter olgunlaşmasını bile hiç olmamış gibi yok sayacak düzeydeler. Hele o kitap okuyan akılcı konuşan Tyrion gitmiş yerine saray soytarısı bir adam gelmiş.

Night King’in bile o sözde büyük savaşta öldüremediği Ejderhayı herif iki üç okla öldürdü. Artık hiçbir şeye şaşırmıyorum gerçi Night King efsanesini öyle harcamalarından sonra bu dizide her şey mümkün. Bir bakmışsın Sam’in dişlek karısı Cercei’yi öldürmüş, bir bakmışsın Sam Daenerys’in ırzına geçmiş. Öyle bir pembe dizi kıvamına soktular ki diziyi her şey mümkün bence bu saatten sonra.

• Beğendim
Reactions: Danger UA!

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,089
Puanı
1,061
8x4

Diyalogları ve replikleriyle öne çıkan, oldukça iyi bir bölümdü.

Öncelikle dizinin neden bu kadar gömüldüğünü gerçekten anlayamıyorum. Bu dizinin odak noktası hiçbir zaman Night King olmadı zaten. Bu dizi ağırlıklı olarak Güney'de geçti ve ana odağı hep taht için verilen mücadeleydi. Hatta ve hatta hayran olunan ilk beş sezon Kuzey'i görmezdik neredeyse. Sürekli Night King'le bitmek bilmeyen bir savaş ve sürekli Kuzey'i görsek bu dizi bu kadar başarılı olamazdı zaten.

Yapımcılar final sezonunun üç bölümünü Kuzey'deki savaşa, üç bölümünü Güney'deki savaşa ayırmışlar ki bu gayet mantıklı bulduğum bir tercih. 6 bölümün bu şekilde planlaması gayet makul ve mantıklı bana kalırsa. Hak etmedikleri şekilde abartılı eleştirildiklerini düşünüyorum.

Dizi bu bölümle beraber ana odağına dönmüş oldu. Cercei sezonlar geçtikçe yavaş yavaş güçlenmiş bir karakter, taht için de oldukça iddialı bir konuma gelmiş oldu beklenildiği gibi. Dany'nin verdiği kayıplar ve uyguladığı yanlış stratejileri bunda baş etken. Ve tabii Euron'u da unutmamak gerek, orada ejderhayı vurdukları mekanizmayı geçtiğimiz sezon yapmayı planlamışlardı yanlış hatırlamıyorsam. (Buraya bir parantez açmak istiyorum, fragmanda Euron gökyüzüne şaşırmış gözlerle bakıyor ve ejderha sesi duyuyoruz, öldüğünü sandığımız iki ejderhadan biri çıkar gelir mi diye düşünmeden edemedim...) Başarılı da oldular. Bunun sonucunda Dany hem ejderhasını, hem de en başından beri yanında olan Missandei'yi kaybetmiş oldu. Şaka maka yanında neredeyse kimse kalmadı, en çok güvendiği iki dostunu da kaybetmiş oldu. Bu da karakter gelişimi açısından çok önemli çünkü sanırım tahtı almak için halkı katledecek.

Tyrion'ı yeniden bol bol konuşurken ve öne çıkmış bir şekilde görmek güzel oldu. Aynı şekilde Lord Varys'in de aktif olarak rol aldığı bir bölümdü. Özellikle Lord Varys, Jon'un tarafına kaymış durumda biraz. Kaybedenin tarafında asla yer almayı istemeyecek bir karakter zaten.

Bunlar dışında Sansa'da çok iyi geliştirilmiş bir karakter. Bu bölümde verdiği tüm kararlar ve stratejiler Dany'nin verdiği karar ve stratejilerden daha başarılıydı. Onun da karakter gelişimini çok başarılı buluyorum. Ramsay'i andığı sahnede geçmişe şöyle bir gittim ve yaşadıklarını hatırladım. :A Kuzey'i en sonunda onun yöneteceğini düşünüyorum, hatta kim bilir belki tahtı bile alabilir. Hiç şaşırmam.

Arya ve Tazı eski günlerdeki gibi yine bir araya geldiler. Aralarında geçen diyaloglar güzeldi. Arya'nın kehanetine göre "Kahverengi - Mavi - Yeşil" gözlü üç kişiyi öldürmesi gerekiyor. Geriye yeşil gözlü kişi kaldı, Cercei'nin ölümünün de Arya'nın elinden olacağını düşünmüyorum.

Yoksa... :)

Ekli dosyayı görüntüle 67823

Gelelim bence bölümün en önemli olan kısmına, Jon'un Aegon olduğu ince ince yayılmaya başladı. Sansa'nın bunda payı büyük tabii. Dany eğer babası gibi bir katliam yaparsa hem Kuzey, hem Güney direkt Jon'u yani aslında tahtın gerçek varisini desteklemeye başlayacaktır.

Öyle veya böyle geriye kaldı iki bölüm ve artık tahta kimin oturacağını, Kuzey'i kimin yöneteceğini, Jaime'nin ve Arya'nın neler yapacağını hiç kestiremiyorum. Önümüzdeki bölümün 10/10 puanlık, destansı bir bölüm olacağını düşünüyorum. Merakla bekliyoruz son iki bölümü.

Sahiden madara olmayan karakter kalmadı bir Arya’yı şişirdikçe şişirdiler o kadar. Bölüme bakar mısın sinek avlar gibi iki üç okla o devasa ejderhayı bile harcadı adamlar, hem de Greyjoy aptalına. Bazen benim geçmiş sezonlarda izlediğim dizi farklı, bu dizi farklı da ben mi olayları abartıyorum diye düşünmüyor değilim. Oberyn Martel’i, Rob Stark’i hiç olmadık anda etkileyici bir şekilde öldüren diziden nereye. Jaime’nin sezonlar süren karakter olgunlaşmasını bile hiç olmamış gibi yok sayacak düzeydeler. Hele o kitap okuyan akılcı konuşan Tyrion gitmiş yerine saray soytarısı bir adam gelmiş.

Night King’in bile o sözde büyük savaşta öldüremediği Ejderhayı herif iki üç okla öldürdü. Artık hiçbir şeye şaşırmıyorum gerçi Night King efsanesini öyle harcamalarından sonra bu dizide her şey mümkün. Bir bakmışsın Sam’in dişlek karısı Cercei’yi öldürmüş, bir bakmışsın Sam Daenerys’in ırzına geçmiş. Öyle bir pembe dizi kıvamına soktular ki diziyi her şey mümkün bence bu saatten sonra.
HERKESe yeşil göze cersei deniyor ama :A
FB_IMG_1557172869874.jpg

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059

Son dakika: Game of Thrones’un son güncel bölümü (8x4) IMDb’de açık ara gelmiş geçmiş en kötü ve en düşük puanlı Game of Thrones bölümü seçildi. Bölüm şimdilik 7.3 puana sahip...

@MEnes @Sherlock @Maskeli Fedai @MasacRE @bazinga @Danger UA!
Dizi şu anda aşırı bilindik gidiyor. Hiç o bildiğimiz, bizi sürekli şaşırtan GoT seviyesinde değil..

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Dizi şu anda aşırı bilindik gidiyor. Hiç o bildiğimiz, bizi sürekli şaşırtan GoT seviyesinde değil..

Düşün 7.3’ten sonraki en düşük puana sahip bölüm puanı 8.1 gördüğüm kadarıyla. Ondan sonraki de 8.4 ve geneli 9 civarıyken GoT kalitesinde bir dizinin IMDb gibi bir fanboy ortamında bile neredeyse 6 civarına yaklaşması gerçekten ibretlik bir hadise.. Breaking Bad ve Lost’un değerini çok daha iyi anladık GoT’un bozma konusunda tarih yazması sebebiyle.

Geçen sezon da yani 2 sene önceki sezon da çok kötüydü bir iki bölüm hariç. Ama bu sezon kalitesizlik çıtasını öyle bir yükselttiler ki 7.sezon bile göze hoş bir sezon olarak gelmeye başladı. İlk sezonları hiç söylemiyorum bile. O sezonlar başka diziden ve başka dünyadandı, bu diziyle tek ortak noktaları bazı oyuncuların ve karakter isimlerinin aynı olması, hepsi bu.

Keşke 6.sezonda final yapsaymış, dillere destan olarak kalırdı.

• Beğendim
Reactions: Maskeli Fedai