En Son İzlediğiniz Film? 🎞

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,968
Puanı
710
oncelikle, drive , -minimalist arthouse kafasinda bir is. slowburn olmasi da beklenen bir durum.
kanimca tipik yonetmen dolayli izlenecek islerden. yonetmene ozgu *dokunuslarin bastan sona oldugu bir konsept. . .

islenen konu olarak ise - hikaye bence klise olsa da ,
saf sinematografik kalitesi ve muzikleri dolayli aldigi ovguleri hak eden bir is -drive.

< +olarak ,yapim butcesi de goz onune alindigin da kiymeti daha da anlasiliyor alinan basarilari baglaminda...

yonetmenin diger islerinde de benzer vibe mevcut. misal neon demon, only god forgive ilk aklima gelenler. yonetmenin dokunusuna ve basta dedigim tarza *uzak olanlarin bu filmlere odaklanmalari ne derece olur -yoruma acik.

< benzer, baska bir yonetmenin filmini izlemistim, ana karakterler ve hikaye nin ozu dolayli hosuma gitmisti. bu tarzi begenmeyecegini varsayip,filmin ismini oneri yapmamayi uygun gordum. :)

ha, dinamik, daha eglenceli bir is dersen oneri baglaminda -drive filmine kontra olarak : baby driver filmini izlemeni tavsiye edebilirim.
<yonetmenin brit etiketli kimi kaliteli islere imza attigini da dip not olarak eklemek gerekir. b d filminde her karesinde yonetmenin a klas dokunuslari mevcut.
yonetmen edgar wright. < kendisinin kult eseri shaun of dead filmini de bonus olarak onerebilirim.

ara parantez,

misal, twin peaks / true dedective vibe'in de olan(dark/noir vb) yonetmenler den birinin benzer konulu bir isine denk gelmistim - beklentimin uzerinde bulmustum. (bagimsiz sinema kategorisin den) .

son olarak ,genele donersek ;

son mesajin da belirtmissin - taksi soforu filmini de izlemissin .
tezlik kult bir efsane - taxi driver . bence kendi basliginda ayri yorumlanasi ozel islerden.
İki filmi de asiri begenemedim malesef, verdikleri mesajlar tek tuk boyle aksiyonları az var son sahnelere dogru sadece böyle azıcık mesaj veriyordu pek tatmin olmadım ben beklentim yüksekti.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Prime Video üyeliğimin bitişi yaklaşırken bir türlü izleme fırsatı bulamadığım iki klasik filmi aradan çıkardım.

Billy Elliot (2000)
Fazla İngiliz bulduğum bir film oldu. Özellikle ilk kısımda karakterlerle bağ kurmakta zorlandım. Fakat ikinci kısım gerçekten ilginç, duygusal, anlamlıydı. Yine de günümüzden bakışta bir tık overrated gözüküyor.

6/10
-------

The Graduate (1967)

Oldukça ilginç, keyifli diyebileceğimiz bir filmdi. Özellikle Elaine filme girdikten sonraki kısmını sevdim. Fakat tüm zamanların en iyileri aralarında anılacak kadar aman aman bir yönü de yok doğrusu.

7.5/10
@bazinga Artık yeni sayfa mı açsak konuya :A:A:A

11 yıl olmuş :X
Böylesi daha kıymetli. :A

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
Blooddiamondposter.jpg

“Sometimes I wonder... will God ever forgive us for what we've done to each other?

7.5/10

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
53d4bc5fd74bf4c74e743e7a3121901e.jpg

Sağlam bir thriller oyun başladığı andan itibaren sizi tetikte tutuyor gerilim,aksiyon neredeyse hiç durmuyor gelecek sahneyi hiç tahmin edemiyorsunuz film bu konuda çok başarılı ama Michael Douglas da rolünün hakkını veriyor.

8.5/10

• Beğendim
Reactions: MasacRE

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
Catch_Me_If_You_Can_2002_movie.jpg

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış Spielbergin yönettiği en eğlenceli filmlerinden. Muhteşem bir başrol ikilisi sayesinde hiç sıkılmadan izleyeceğiniz bir film.

9.0/10

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
4099387806yRMyWwjuhKg6IU66uiZIGhaSc8.jpg

Ana de Arması sevişirken izlemek istiyorsanız tamam onun dışında tam bir zaman kaybı.

4.5/10

MV5BMTk0MDQ3MzAzOV5BMl5BanBnXkFtZTgwNzU1NzE3MjE@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Deep Water filmini bitirdikten sonra internete girdim acaba bir ben mi o kadar beğenmedim diye, bazı yorumları okurken bu film çok önerildi ve izlemeye karar verdim. Her yönden özellikle senaryo ve oyunculuklar çok daha kaliteli bu kadar beğeneceğime asla beklemiyordum.

Filmin sonu çok korkutucu adam hayatı boyunca korkarak ve o korkudan kaçamayarak yaşamak zorunda

9.5/10

Son düzenleme:
  • Harika
  • Beğendim
Reactions: MasacRE and bazinga

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
MV5BZTcyNjk1MjgtOWI3Mi00YzQwLWI5MTktMzY4ZmI2NDAyNzYzXkEyXkFqcGdeQXVyNjU0OTQ0OTY@._V1_FMjpg_UX1...jpg

Bazı yönetmenler zamanla gelişir bazıları da zamanla tam tersine giderler Nolan'da bu yok adam ilk filmden son filmine kadar kalitetli işler yapmaya devam ediyor,tek bir fiyaskosu yok çünkü filmlerine çok büyük önem veriyor tek derdi Box Office başarısı değil.
Memento'yu ilk izlediğimde keşke Shutter Island'dan önce izleseydim dedim çünkü konuları neredeyse aynı ve yakın bir zamanda ikisini de izlediğim için ters köşeyi bulmak çok zor olmadı bu yüzden istediğim zevki filmden alamamıştım ama bu sefer yıllar sonra izledim ve neden Nolan'ın en sevilen filmlerinden olduğunu daha iyi anladım.

Hastanede sandalye sahnesini ikinci izleyişte daha kolay tespit edebiliyorsun çünkü artık ana hikayeyi bildiğin için detaylara daha çok konsantre olabiliyorsun

-Memento (2000)-
9.5/10

Shutter Island ve Memento izlediyseniz sizce hangisi daha iyi? @bazinga @MasacRE @EmreCan @Dante

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,968
Puanı
710
Bazı yönetmenler zamanla gelişir bazıları da zamanla tam tersine giderler Nolan'da bu yok adam ilk filmden son filmine kadar kalitetli işler yapmaya devam ediyor,tek bir fiyaskosu yok çünkü filmlerine çok büyük önem veriyor tek derdi Box Office başarısı değil.
Memento'yu ilk izlediğimde keşke Shutter Island'dan önce izleseydim dedim çünkü konuları neredeyse aynı ve yakın bir zamanda ikisini de izlediğim için ters köşeyi bulmak çok zor olmadı bu yüzden istediğim zevki filmden alamamıştım ama bu sefer yıllar sonra izledim ve neden Nolan'ın en sevilen filmlerinden olduğunu daha iyi anladım.

Hastanede sandalye sahnesini ikinci izleyişte daha kolay tespit edebiliyorsun çünkü artık ana hikayeyi bildiğin için detaylara daha çok konsantre olabiliyorsun

-Memento (2000)-
9.5/10

Shutter Island ve Memento izlediyseniz sizce hangisi daha iyi? @bazinga @MasacRE @EmreCan @Dante
Shutter Island diyorum, Memento ona göre biraz daha durgun ve sakindi S.I filmi cekildiği yerlerden ötürü daha gergin ve heyecanliydi. İki film de mükemmel tabii orası ayrı...

• Beğendim
Reactions: baron

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ekli dosyayı görüntüle 122068

-Memento (2000)-
9.5/10

Shutter Island’ı çok daha fazla seviyorum. :)

• Beğendim
Reactions: baron

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,223
Puanı
1,060
1690032892025.png

1690032918428.png

1690032998153.png

3 Farklı film izledim..

Flash içinde kendi hikayesini barındırıp dc karakterlerininde filme eklenmesi ile biraz daha bonus veren aksiyonikomedi ve fantastik olmuş..film uzun ve sonlara doğru. fazla bilimkurgu konusu ve ağır fantastik yüklemesi ile sizi yorabilir.
10 üzerinden 7,5. eder

Görevimiz Tehlike. aynı düzeninde ve aksiyonu ile devam eden serinin sondan birinci filmi diyebiliriz.
Tom abimiz hiç yaşlanmıyor açıkçası... kendi içindeki konuyu iyi takip etmelisiniz ,eski serilererden de parçalar mevcut.
Aksiyon sahnleri içine serpilen komedi unsurları keyifli kılmış filmi..
10 üzerinden 8. eder.

Son olarak Bir Box. İspanya versiyonu. neden ispanya versiyonu ihtiyaç duydu netlix bilmiyorum ama ana filmden bağımsız bir konu işlemişler. özünde olay aynı ama bu filmde farklı açıdan bakarak ilerlemişler.
ana filme göre çok daha kısa,çerezlik birfilm olmuş.
10 üzerinden 6. eder.

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
815VVAvdgDL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Tam anlamıyla bir 'slow burn' eğer sürekli aksiyon seviyorsanız hiç başlamayın ama thriller filmleri seven birisine kolaylıkla önerebileceğim bir film.
Yedi ölümcül günaha göre öldüren seri bir katil ve onun peşinde 2 tane dedektif.

-"Se7en" (1995)
9.0/10

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
sevgili baron ,

gordugum kadariyla ,son eklediklerinden yola cikarak ; kult , noir filmler one cikariyorsun.

ordan yola cikarak, tahminimce izlemissindir de,
yine de -bu baglam da *dark city filmini de oneri baglaminda eklemeyi uygun buldum. :)

.
bu arada ,seven filminde oyunculuklar,sinematografya adeta gorsel solen gibi...

7 olumcul gunaha deginmissin,

benim adima filmi cok ozel kilan ince nuanslar ise sunlardi -ilk izledigim de dikkatimi ceken -

*filmin hikayesinin frame olarak : tam 7 gun olarak islenmesi...
*morgan ustadin oynadigi karakterin hikaye de mesleginden emekli olmasina kala sure ; 7 gun olmasi...
*filmin hikayesinde : 7 katilin olmasi...
*filmde seninde belirttigin uzere ; 7 olumcul gunah'in islenmesi / sembolize edilmesi...
final sahnesinde gelen kargo nun 7:01 de gelmesi,<yanlis hatirlamiyorsam...

toparlarsak ,
seven filminin , basli basina epik master class bir film oldugunu dusunuyorum.

bu arada *alternatif sonu biliyor musun ? :)
Alternatif sondan haberim yoktu sayende araştırdım ve öğrendim,ince nuanslara gelince ilk izleyişimde günler dışında diğerlerini fark edememiştim ama ikinci izleyişte diğerlerini de fark etmeye başlıyorsun sonuçta her thriller'de olduğu gibi ana hikayeyi bildiğin için detaylara daha fazla zaman ayırabiliyorsun.

Dark City watchliste koyuldu izlemediğim bir film.

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,223
Puanı
1,060
1693751552131.png
1693751587180.png

1693751788746.png

Bir tanesi Sİnemada olmak üzere 3 farklı film ile haftasonunu bitiriyoruz.

ilki çizgi romandan uyarlama...Zombilerin satdığı dünayda hayatta kalarak yapmak istediği 100 şeyi yapma yolunda ilerleyen bir genç ve arkadaşlarının komik gibi gözüksede aksiyonu ve gerilimide olan bir uzak doğu filmi.. 10 üzerinden 6.,5 eder.

ikinci olan Polanya sinemasından aksiyon filmi biraz bilimkurgu katılmış.... orta halli bir yapım vakit geçirmelik.. 10 üzerinden 6.

üçüncü olarak Jason abimizin başrolünü çektiği MEG.. ilkinide beğendiğim için devamı niteliğindeki bu filmide keyifle izledim... heyecanı yüksek,adranalini bol bir filmdi.. 10 üzerinden 7 yeterli

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,968
Puanı
710
Uzun zamandır yazmamışım, 3 idiots + büyük hesaplaşma + el cuerpo 2012.

3 idiots sıkmadan biten bir film oldu.

Büyük Hesaplaşma filmini o tempoda izleyemedim. Güzel aksiyonla başlamıştı sonlara doğru bayağı düşüktü aksiyon vs. 2 güne bölmek zorunda kaldım.

Ve El Cuerpo başı gerçekten sıkıcı, ben ne izliyorum diye sorgulatıyor ama sonlara doğru gerçekten mükemmel kafa yakıyor gayet başarılı buldum ama maalesef onu da 2 güne bölmek zorunda kaldım. Ben yavaş olan bir filmi tek oturuşta izleyemiyorum uykum geliyor uyuyorum sıkılıyorum veyaaa onun yerine başka şeyleri tercih ediyorum
@Dante İzlemiş miydin? :)

Son düzenleme:

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,223
Puanı
1,060
1697234980464.png

Açıkçası çok etkilendim filmden...
benzer hayatta kalma filmleri izlemişdim ama bunun seneryosu etkiledi,gerçekten rahatsız edici sahneleride bulunmakta sadece başında uyarı yapıyor.

kadın ve bebeği ile o konteynar içinde bende 1 ay geçirdim izlerken..tüm duyguları hissettim.

tavsiye ediyorum.

10 üzerinden 8.