2017 Coco - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2380307.jpg

Coco (2017)

Türü: Animasyon, Macera, Komedi, Aile, Fantastik, Müzik, Gizem
Yönetmen: Adrian Molina, Lee Unkrich

Oyuncular:
Anthony Gonzalez
Gael García Bernal
Benjamin Bratt
Alanna Ubach
Renee Victor

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Pixar yapımı animasyon film 12 yaşındaki gitar meraklısı Miguel'i temel alıyor. 12 yaşındaki Miguel'in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz'dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel'in onunla tanışma imkanı yoktur. Ancak bu küçük çocuğun hayranlığını azaltmaz. Her gün onun şarkılarını dinlemektedir. Günün birinde Miguel ünlü müzisyenin gitarını bulur ve onu çalmaya başlar. Ancak bu beklemediği bir sonuç doğurur ve gitarı çalması onu Ölüler Şehri'ne götürüverir... Böylece macera başlamış olur. Yolda büyüleyici düzenbaz Hector'la karşılaşır ve birlikte Miguel'in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar.

Filmin Fragmanı

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Tek kelimeyle MUAZZAM. İzlerken bu kadar duygulandığım bir animasyon yoktur heralde. Artık buna animasyon falan denmez zaten bu normal bir film yani. Pixar animasyonlarının en iyileri sıralamasında ilk sıralara yerleşir kimilerine göre en iyisi bile olabilir. Tam bir başyapıt ötesi yok. Müzikleri, muazzam görselliği, yaratıcı ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan senaryosu, senaryosu içinde yaptığı tahmin edilebilir ama güzel ters köşesi, çok çok iyi karakterleriyle ne bileyim her şeyiyle kusursuzdu.

Filmin verdiği mükemmel mesajlar da cabası. Hayata dair, hayattaki tabulara ve yıkılmaz duvarlara dair tokat gibi cevaplar var filmde. Müziğin anlamını daha iyi bir şekilde anlatamazsınız. Müziğin kalbe ve ruha dokunuşu o kadar güzel bir yolla anlatılmış ki çok keyifliydi izlemesi. Detaysız bu kadar anlatabiliyorum. :)

Filmin hikayesi çok iyi dizayn edilmiş. Başta hayalleri peşinde koşan müzisyen olmak isteyen bir çocuk görüyoruz. Miguel ailesinden vaz geçmeyi bile göze alıyıor bu yolculukta. Ailesinde geçmişten gelen müzikten nefret etme ve dile getirmeme durumu var. Bu da Miguel'e yansıyor elbette. Büyük büyük dedeleri müzik uğruna ailesini terk ettiği için aile resminden koparılmış ve adının anılması tüm ailede yasaklanmış.

Film girişi bu şekilde yapıyor ve Miguel'in tarihin tüm dünyada en iyi müzisyeni olmuş De La Cruz adlı müzisyeni kendine hep örnek almış olduğunu görüyoruz. Sonra Miguel aile resminde gitarı görüp Cruz'u fotoğraftan koparılan büyük büyük babası sanıyor. Film ilerliyor Miguel aileden kaçıyor ve Cruz'un gitarını ödünç alıp yarışmaya katılmak istiyor. Her şey burada başlıyor zaten. Bir anda hikaye boyut değiştiriyor. Ruhlar dünyasına geçiş oluyor ve Miguel burada kısılı kalıyor. Ruhlar dünyasının muazzam görselleriyle ve buradaki tepmolu hikayeyle film inanılmaz tatlı bir hale geliyor.

Burada Hector dahil oluyor hikayeye ve gerçekten olayla bağlantısı müthiş. Tahmin edilebilir dediğim ters köşe bu kısım. Biraz zor bir tahmin olsa da genelde Pixar filmlerinde bu şeyler oluyor. O yüzden hissettim izlerken Hector'un büyük büyük baba çıkacağını. Başarıya giden yolda Cruz'un yaptıkları Hector'un olayda asıl kahraman olması, şarkıları yazanın o olması ve ailedeki fotoğraftan koparılan kişinin o olması ortaya çıkıyor filmin ilerisinde tabi. Burada Miguel'in yaşadığı şaşkınlık, ruhlar dünyasındaki unutulma ve ruhunun silinme mevzusu. Bu olayın Hector ve büyük anne Coco ile bağlantısı. Mükemmel şarkı Remember Me'nin aslında ne için yazıldığını öğrenmemiz. Yani say say bitmez filmde o kadar mükemmel sahne var ki... Verilen mesajlar o kadar güzel veriliyor ki.

Final kısmını son 10 15 dakika zaten gözlerim dolu izledim. Film finalde müziğin ruha nasıl dokunduğunu Coco ile müthiş veriyor seyirciye ve ölmek üzere olan ve babasını hatırlayan Coco ruhunun silinmesini, unutulmasını engelliyor. Bu dramatik hikaye mutlu sonla bitecekti zaten de yine de mutlu oldum bitince. Çok iyiydi beee. :)

Net şekilde Oscar animasyon favorisi. Hatta bence en iyi filme de aday olmalı, en iyi özgün senaryoya da. En iyi tek müzikte de Remember Me aday olabilir olmalı da olacaktır da. Yılın en iyi filmlerinde tepeyi zorlar.

9.3/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
seyirlik güzel bir animasyondu hikaye çarpıcıydı karakterler özellikle mama coco başta olmak üzere iyi seçilmişti, migueliyle hectoruyla, dela cruzuyla elenasıyla ölüler diyarında keyifli bir yolculuk yaptık ,
yaşayanlar tarafından unutulanların ölüler diyarında yokolması güzel düşünülmüş bir senaryoydu ve seyircilere verilmiş güzel bir mesajdı... filmden etkilenip resimlerle mezarlığa koşan insanlar vardır diye tahmin ediyorum :)
şarkılar kimi yerde yine hoşuma gitti ama bazıları rahatsız etti çok kalabalığı sevmeyen biriyim, sükunet her zaman iyidir :)..
son sahneler çarpıcıydı
büyük nene mama coconun babasına ait şarkıyı duyunca gözlerinin açılması papa diyişi, sempatik halleri muhteşemdi :)

sonuç olarak benim açımdan bir buz devri veya shrek etmesede keyifle izlediğim güzel filmlerden biriydi ..

8 Puan

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
seyirlik güzel bir animasyondu hikaye çarpıcıydı karakterler özellikle mama coco başta olmak üzere iyi seçilmişti, migueliyle hectoruyla, dela cruzuyla elenasıyla ölüler diyarında keyifli bir yolculuk yaptık ,
yaşayanlar tarafından unutulanların ölüler diyarında yokolması güzel düşünülmüş bir senaryoydu ve seyircilere verilmiş güzel bir mesajdı... filmden etkilenip resimlerle mezarlığa koşan insanlar vardır diye tahmin ediyorum :)
şarkılar kimi yerde yine hoşuma gitti ama bazıları rahatsız etti çok kalabalığı sevmeyen biriyim, sükunet her zaman iyidir :)..
son sahneler çarpıcıydı
büyük nene mama coconun babasına ait şarkıyı duyunca gözlerinin açılması papa diyişi, sempatik halleri muhteşemdi :)

sonuç olarak benim açımdan bir buz devri veya shrek etmesede keyifle izlediğim güzel filmlerden biriydi ..

8 Puan
COCO'yu izlemedim bile daha :F Hani bu gece izleycektik? Tabi dayadın sıkıcı filmi önume dun gece :F
Bu animasyona gece gelir yorumum :A

Yeni filmimiz şu bizim rol aldığımız film olsun işte :A :A :A @Forumdash
images
Bunu yarın izlemicekmiydik (b)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
son sahneler çarpıcıydı

8 Puan

COCO'yu izlemedim bile daha :F Hani bu gece izleycektik? Tabi dayadın sıkıcı filmi önume dun gece :F

Bunu yarın izlemicekmiydik (b)
@Forumdash Hala izlemedinmi bu filmi :A

Çok güzel bir animasyondu benlik filmler geliyor aksiyon , animasyon bir tanede fantastik bulabilsek :A

Sadece çocuklar gülüp eğlensin diye yapılmamış önemli hassas göndermelerde yaptılar çok hoş bir senaryo oluşmuş sıkılmadan izliyorsun :Z:Z:Z

9 puan
Migelin gitar çaldığında ruh olması ve insanların onu görmediğinde bende migel kadar şaşırmıştım noluyor dedim :A

Aile büyükleriyle tanıştığı sahnede çok eğlenceliydi büyük babasının iskeleti dağılıp duruyor :F

Köpeğin uçan bir şeye dönüşme sahneside çok eğlenceliydi :A

Son sahnede yaşlı kadının babasını hatırlayıp yok olmasını engellemeside çok duygusaldı :T

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
@Forumdash Hala izlemedinmi bu filmi :A

Çok güzel bir animasyondu benlik filmler geliyor aksiyon , animasyon bir tanede fantastik bulabilsek :A

Sadece çocuklar gülüp eğlensin diye yapılmamış önemli hassas göndermelerde yaptılar çok hoş bir senaryo oluşmuş sıkılmadan izliyorsun :Z:Z:Z

9 puan
Migelin gitar çaldığında ruh olması ve insanların onu görmediğinde bende migel kadar şaşırmıştım noluyor dedim :A

Aile büyükleriyle tanıştığı sahnede çok eğlenceliydi büyük babasının iskeleti dağılıp duruyor :F

Köpeğin uçan bir şeye dönüşme sahneside çok eğlenceliydi :A

Son sahnede yaşlı kadının babasını hatırlayıp yok olmasını engellemeside çok duygusaldı :T
Az önce süpernatural izledim. Şimdi izlicem de görüntüler çook kötü:( Sinema çekimi yazık günah değil mi filme? bu gece mi izlesem napsam(b)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Az önce süpernatural izledim. Şimdi izlicem de görüntüler çook kötü:( Sinema çekimi yazık günah değil mi filme? bu gece mi izlesem napsam(b)
Bu gece izle @destere ile bulucamız filmi yarın izliyorum sende yarın gündüz izlerim diyorsan :A

Bu arada o Süpernaturala 2 çift sözüm olacak iyi hatırlattın birazdan konuya gelirim :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
ya @Çiğdem- in dediği filmi izleyelim yada başka bir film bulun:) mutlaka bir film izlememiz lazım bu gece :)
Hadi @Çiğdem- in dediğini izleyelim.YArın yeğen bize gelecekmiş. COCOyu ona acarim bende aradan cıkarmiş olurum:( Niye düzgün versiyonu düşmemiş ki:(

Bu gece izle @destere ile bulucamız filmi yarın izliyorum sende yarın gündüz izlerim diyorsan :A

Bu arada o Süpernaturala 2 çift sözüm olacak iyi hatırlattın birazdan konuya gelirim :A
Yok yok bu gece izleyelim bizim filmi :A Şimdi komedi olsun diye sevişiler gündüz vakti filan:A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Hadi @Çiğdem- in dediğini izleyelim.YArın yeğen bize gelecekmiş. COCOyu ona acarim bende aradan cıkarmiş olurum:( Niye düzgün versiyonu düşmemiş ki:(

Yok yok bu gece izleyelim bizim filmi :A Şimdi komedi olsun diye sevişiler gündüz vakti filan:A
Önce bu filmi izliceksin, bu filmi izlemeden başka film yok sana :A

Forum İstatistikleri

Konular
169,694
Kullanıcılar
8,399
Son Üye
unbekannteperson