2019 Avengers: Endgame - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Yanlış olduğunu ben de belirttim doğru değil belki ama ilk 5’te 10’da kaldığı sürece balon tabiri bu film hakkında söylediğim en hafif tabir olarak kalacaktır, hatta sırf izlemiş olmak için sinemaya gidebilirim bu puan takıntısından dolayı. ImDb 250 benim oldum olası kırmızı çizgim olmuştu, İnterstellar’a da sırf ilk 10’a girmiş olduğu için olumsuz yaklaşmıştım. La la Land ise sinema tarihinin en fazla Oscar adaylığı alan filmlerden biri olduğu için halen adını bile duymak istemem. Sinema konusunda muhafazakar bir yapım var, üç günlük filmlerin belli başlı kült filmlerden üstün tutulduğunu gördüğünde kan beynime sıçrıyor her defasında. :D

Dediğim gibi sinema sadece görsel efekt ve teknoloji değildir. Hatta görsel efekt olmasa da olur. Sinema bir sanattır ve izleyicinin içine işleyen bir doğası vardır, Marvel dünyanın en gösterişli filmini de yapsa dünyanın parasını da harcasa asla ve asla bir İyi Kötü ve Çirkin gibi bir film yapamayacaktır mesela, anlatmak istediğim bu.

Evet bu filmi henüz izlememişken balon olduğunu düşünüyorum çünkü;

Bu film 12 Öfkeli Adam’dan mı daha iyi?
LOTR serisinden mi daha görkemli?
Schindler’s Listesi’nden mi daha etkileyici?
Pulp Fiction’dan mı daha haz verici olay örgüsüne sahip?
Yoksa bu filmin Fight Club’dan mı daha iyi olduğu iddia ediliyor? Forest Gump kadar sıcak bir hikaye mi? Veya Guguk Kuşu gibi iç burkan bir samimiyete mi sahip? Yoksa ve yoksa The Matrix gibi uğruna kitaplar yazılacak cinsten sinema tarihi adına bir devrim mi? Life is Beatiful, Olağan Şüpheliler, Leon, American History X ve The Pianist gibi şampiyonlar ligi filmlerinden fersah fersah ötede mi yani BİR MARVEL FİLMİ?

Ben olaya tamamen İmdb sıralamasından dolayı ön yargıyla bakıyorum, ilk 20’nin 30’un gerisine düşsün balon demek aklımın ucundan dahi geçmez. Ama fanboy etkisi geçene kadar görüşüm de böyle kalacaktır, büyük ihtimalle gelecek hafta izlemeyi düşünsem bile bu vehim olaydan dolayı. Tabi bundan önce Kaptan Marvel filmini izlemem gerekecek, Infinity War’dan sonraki film oydu sanırım. :)

Bu mantıkla yeni çıkan hiçbir filme kült diyemeyiz ki o zaman. İlk 10 abartılı bir sıralama zaten, ben ilk 50'ye girebilecek düzeyde dedim. Filmde zaten sadece görsel efekt ve teknoloji yok ki. Endgame'i bir kenara bırakalım ve Infinity War'a bakalım, Infinity War sadece bu iki şeyde başarılı olduğu için mi bizden yüksek puanlar aldı? Hayır. Senaryosu, kurgusu, müzikleri başarılı olduğu için aldı. Aynı şey bu film için de geçerli, kimse sadece görsel efekt ve teknoloji için bir filme yüksek puan vermez. Marvel'ın 22 filmlik evreninin finalinden bahsediyoruz ve bu evren senaryo olarak sürekli seviye atladı ve son iki filmde (Infinity War ve Endgame, sonun part 1 ve part 2'si olarak görüyorum) zirveye ulaştı.

Saydığın tüm filmler iyi ama o filmler çok iyi olduğu için, bu filmi sırf Marvel yaptığı için bu filmi gömecek miyiz? LOTR kitapları baz alarak bir evren oluşturdu kendine, Marvel'da çizgi romanları bazarak kendisine bir evren oluşturdu. İşe bu taraftan bakarsak Marvel da gayet başarılı, 22 filmlik bir evrenden bahsediyoruz, kolay iş değil. DC'de aynısını denedi mesela, becerebildi mi? Beceremedi. Demek ki o kadar da kolay değil elinde yüksek dozda bütçe ve teknolojik imkan olmasına rağmen.

Bu arada filmin senaryosu gerçekten başarılı, Infinity War sonrası olabilecek en mantıklı senaryo. İzleyince hak vereceksin, oldukça epik bir çok sahnesi var. Malum spoilerı zaten yemişsin, o spoilerın çekildiği sahne de oldukça epik. İzleyince tatmin olacağını düşünüyorum.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bu mantıkla yeni çıkan hiçbir filme kült diyemeyiz ki o zaman. İlk 10 abartılı bir sıralama zaten, ben ilk 50'ye girebilecek düzeyde dedim. Filmde zaten sadece görsel efekt ve teknoloji yok ki. Endgame'i bir kenara bırakalım ve Infinity War'a bakalım, Infinity War sadece bu iki şeyde başarılı olduğu için mi bizden yüksek puanlar aldı? Hayır. Senaryosu, kurgusu, müzikleri başarılı olduğu için aldı. Aynı şey bu film için de geçerli, kimse sadece görsel efekt ve teknoloji için bir filme yüksek puan vermez. Marvel'ın 22 filmlik evreninin finalinden bahsediyoruz ve bu evren senaryo olarak sürekli seviye atladı ve son iki filmde (Infinity War ve Endgame, sonun part 1 ve part 2'si olarak görüyorum) zirveye ulaştı.

Saydığın tüm filmler iyi ama o filmler çok iyi olduğu için, bu filmi sırf Marvel yaptığı için bu filmi gömecek miyiz? LOTR kitapları baz alarak bir evren oluşturdu kendine, Marvel'da çizgi romanları bazarak kendisine bir evren oluşturdu. İşe bu taraftan bakarsak Marvel da gayet başarılı, 22 filmlik bir evrenden bahsediyoruz, kolay iş değil. DC'de aynısını denedi mesela, becerebildi mi? Beceremedi. Demek ki o kadar da kolay değil elinde yüksek dozda bütçe ve teknolojik imkan olmasına rağmen.

Bu arada filmin senaryosu gerçekten başarılı, Infinity War sonrası olabilecek en mantıklı senaryo. İzleyince hak vereceksin, oldukça epik bir çok sahnesi var. Malum spoilerı zaten yemişsin, o spoilerın çekildiği sahne de oldukça epik. İzleyince tatmin olacağını düşünüyorum.

İlk 40-50’de olması günümüz koşullarında yine kabul edilebilir, hadi 30’da kalsın ama ilk 10 hatta ilk 5’te olmasından dolayı ben de ister istemez ön yargılı bir refleksle yaklaşıyorum olaya, yoksa dediğinde haklısın filmi kendi çapında değerlendirmek gerekir esas olarak. Ama nedense bu filmin daha da abartılacağını, hatta Esaretin Bedeli’ni bile geçip 1.sıraya yerleşeceğini düşünmeye başladım. Bir şeyin “aşırı abartılması” ister istemez o şeye karşı bir antipati doğurmaz mı sende de oluyordur bu. E şimdi allah aşkına bu izlediğin film “1.sıraya” yerleştirilirse benim gibi sinema alanında tamamen muhafazakar ve şarap teorisini savunan birisinin bu “1.sıraya geçmiş” filme karşı antipati duyması da doğal olmaz mı olası bir durumda? Yani eğer tek ben bu filmin GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ FİLM koltuğuna geçmesinden dolayı filmin “aşırı” abartıldığını düşünecek olursam, o zaman tamamen saygı duyarım duruma, demek ki abartan benmişim diye düşünürüm.

O epik sahnenin ne kadar duygusal ve tüyler ürpertici olabileceğini hayal ediyorum, belki biraz da o tür sahnelerin etkisiyle bu İmdbde 10’lar havada uçuşmuştur. :)

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
İlk 40-50’de olması günümüz koşullarında yine kabul edilebilir, hadi 30’da kalsın ama ilk 10 hatta ilk 5’te olmasından dolayı ben de ister istemez ön yargılı bir refleksle yaklaşıyorum olaya, yoksa dediğinde haklısın filmi kendi çapında değerlendirmek gerekir esas olarak. Ama nedense bu filmin daha da abartılacağını, hatta Esaretin Bedeli’ni bile geçip 1.sıraya yerleşeceğini düşünmeye başladım. Bir şeyin “aşırı abartılması” ister istemez o şeye karşı bir antipati doğurmaz mı sende de oluyordur bu. E şimdi allah aşkına bu izlediğin film “1.sıraya” yerleştirilirse benim gibi sinema alanında tamamen muhafazakar ve şarap teorisini savunan birisinin bu “1.sıraya geçmiş” filme karşı antipati duyması da doğal olmaz mı olası bir durumda? Yani eğer tek ben bu filmin GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ FİLM koltuğuna geçmesinden dolayı filmin “aşırı” abartıldığını düşünecek olursam, o zaman tamamen saygı duyarım duruma, demek ki abartan benmişim diye düşünürüm.

O epik sahnenin ne kadar duygusal ve tüyler ürpertici olabileceğini hayal ediyorum, belki biraz da o tür sahnelerin etkisiyle bu İmdbde 10’lar havada uçuşmuştur. :)

Birinci sırayı alması tabii ki aşırı derecede abartılı olur ama alabileceğine imkan ve ihtimal vermiyorum, açılışını oldukça yüksek bir puandan yapmış film ama böyle kalmayacak ve düşecek. İlk 30 seviyelerinde kalır tahminimce, ilk 10 falan imkansız. Bu puan fan boyların etkisiyle böyle olması gerekenden yüksek zaten dediğin gibi, ilk gün filme akın ettikleri için basmışlar yüksek puanları. Bundan sonra daha gerçekçi puanlar alacaktır ve olması gereken sıralamaya gerileyecektir. Fazla sinirlenmene gerek yok, yine başladın komple teorileri kasamaya ve en kötüyü düşünmeye, rahat ol. :A

• Beğendim

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Avangers nedir. :( Ne kadar güzel film olursa olsun, sinema tarihinde ilk 5’e girecek bir film olmadığından eminim. Ne ilk 5’i, ilk 50’de bile olduğunu düşünmüyorum da akşam akşam midem bulandı yine. Bu fanboylar böyle giderse Godfather’in bile üstüne geçip hatta 1.sıraya taşıyabilirler şu balon filmi. :( @Danger UA!

@DarkLegenD Benim gizem-gerilimden sonra favori türüm bilim kurgudur.
Belli oluyor favori 2. türünün bilim-kurgu olduğu.

• Güldürdün

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,609
Puanı
860
- Sen kalk rahatını boz, aileni geride bırak savaşa git ve en sonunda öl. Tony Stark sana ağlamayacağızda kime ağlayacağız? Sonunda huzura erişebilmenin mutluluğunu yaşıyorum.

- Captain America'yı sevmiyordum şimdi iyice nefret ettim. En sonunda çekici de kaldırtarak iyice OP bir karakter yaptılar. Ama o dansı edebilmesine aşırı sevindim. Bir de gider ayak kalkanı Bucky yerine Sam'e devretmesine aşırı tilt oldum.

- Profesör Hulk'u zaten bekliyordum ve şu anki halini sevdim. Aynı şekilde Barton'da bu karakterinde devam etmeli.

- Yüce Thanos'umuz beni kendine hayran ettirmeye devam etti. Belki hedefine ulaşamadı ama evrende derin bir iz bıraktı.

- Howard Stark'ın yanında dizideki Jarvis'i görünce aşırı mutlu oldum.

- Son savaşta "Avengers Assemble!" repliğinde tüylerim diken diken oldu.

- Şu anda kendimi büyük bir boşlukta hissediyorum. İleriye dair de hiç bir fikrim yok. Süreci yaşayıp göreceğiz.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok acayip bir sinema ortamında izledim bugün. Koskocaman salonda bir tane bile boş koltuk yoktu sanırım. Haftalar önce IMAX bilet almakla iyi etmişim. :) Şu ana kadar atmosfer zirvesi Star Wars: The Force Awakens'taydı ama bu film onu da geçti sanırım. :)

Film hakkında detaylı yorumu, blog yazısını önümüzdeki hafta içinde yapmaya çalışacağım ama şunu kabul etmek gerekir bu popcorn serisi için Infinity War ve Endgame gerçekten üst düzey seri yarı finali oldu. Bence gelmiş geçmiş en iyi 5 filmi içinde olmanın yanından bile geçmez, çok yüksek ihtimalle bu yılki ilk beşime de girmez ama bu seriyi sevenlerin o şekilde görmesini de anlayabiliyorum. Bu film bahsettiğim popcorn izleyicisi için oldukça yenilikçi eşsiz bir film çünkü.

Ben Infinity War'da olduğu gibi en çok komedi yönünü sevdim sanırım. Geçen filmde olduğu gibi bu filmde de Thor'a çok güldüm. Hulk da bu sefer çok eğlenceli, komikti.

Thanos'un ilk seferde aşırı kolay öldürülmesi çok saçmaydı bence?

Tony Stark'ı gerçekten seviyordum ben de ve özellikle kızını da düşününce üzdü ölümü.

Captain America'dan sonunda kurtulduk galiba tamamen, harika gelişme...

8 olacak galiba puanım ama blog yazısına kadar değişir belki. :)

Edit 8/10 oldu.

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Çok acayip bir sinema ortamında izledim bugün. Koskocaman salonda bir tane bile boş koltuk yoktu sanırım. Haftalar önce IMAX bilet almakla iyi etmişim. :) Şu ana kadar atmosfer zirvesi Star Wars: The Force Awakens'taydı ama bu film onu da geçti sanırım. :)

Film hakkında detaylı yorumu, blog yazısını önümüzdeki hafta içinde yapmaya çalışacağım ama şunu kabul etmek gerekir bu popcorn serisi için Infinity War ve Endgame gerçekten üst düzey seri yarı finali oldu. Bence gelmiş geçmiş en iyi 5 filmi içinde olmanın yanından bile geçmez, çok yüksek ihtimalle bu yılki ilk beşime de girmez ama bu seriyi sevenlerin o şekilde görmesini de anlayabiliyorum. Bu film bahsettiğim popcorn izleyicisi için oldukça yenilikçi eşsiz bir film çünkü.

Ben Infinity War'da olduğu gibi en çok komedi yönünü sevdim sanırım. Geçen filmde olduğu gibi bu filmde de Thor'a çok güldüm. Hulk da bu sefer çok eğlenceli, komikti.

Tony Stark'ı gerçekten seviyordum ben de ve özellikle kızını da düşününce üzdü ölümü.

Halen imdb’de 5.sırada. :( Güldük eğlendik ama günler geçiyor, bu nedir. :(

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Captain Marvel'ın etkisi büyük o sahnede, öyle bir giriş yapmalıydı ki ekibe kendisini gerçekten ispatlasın. Ayrıca Thanos amacına ulaştığı için ve sonsuzluk taşlarını yok ettiği için yaşamaya dair herhangi bir umudu kalmamıştı. Direnmedi yani. Zaten zamanda yolculuk yapmaları, Thanos'un geleceğini görmesi ve bunun üzerine savaşmaya gelmesi de bu ölüme bağlı. Başarılı bir kurgunun ürünü bence en başta ölmesi.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Haklısınız, bu filmin türü romantik komedi.

Bu filmin türü fantastik. Bilim-kurgu, adı üzerinde “bilim” kurgu yani science fiction. Mantık kuralları dahilinde olan sahte-bilime dayalı kurgulara denir. Yahu bu filmde Tanrılar var, İskandinav Tanrısı gitmiş Türk döneri yiyor önceki bölümlerde, bu mu bilim kurgu? :D

İşin içinde Tanrıların geçtiği hiçbir yapım bilim kurgu olamaz teknik olarak. Bilim kurgu diyorsan birçok film tavsiye örneği verebilirim.

• Beğendim
Reactions: Danger UA!

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bu filmin türü fantastik. Bilim-kurgu, adı üzerinde “bilim” kurgu yani science fiction. Mantık kuralları dahilinde olan sahte-bilime dayalı kurgulara denir. Yahu bu filmde Tanrılar var, İskandinav Tanrısı gitmiş Türk döneri yiyor önceki bölümlerde, bu mu bilim kurgu? :D

İşin içinde Tanrıların geçtiği hiçbir yapım bilim kurgu olamaz teknik olarak. Bilim kurgu diyorsan birçok film tavsiye örneği verebilirim.
Ahahahaha zaten bilim-kurgu değilmiş, şimdi baktım. Günlerdir bilim kurgu diye geziyorum ortalıkta. :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu kadar takmana gerek yok bence. IMDB alt tarafı bir internet sitesi. Geçse ne olacak Godfather'dan iyi bir film olduğu mu tasdiklenecek?

Eskiden prestiji oldukça yüksek bir siteydi çünkü en geniş kapsamlı katılımcı sayısına sahip film kataloğu. Fakat yıllar ilerledikçe sinemadan yeni çıkmış heyecanlı fanboyların “hadi 10 verelim şuna” anlayışıyla tahrip edilen bir site olmaya başladı. Yine de ilk 50’deki birkaç yapım hariç gerisi çok üst düzey filmler, keza listenin belli başlı kemikleşmiş filmleri de öyle. Sinemayla tanışma ve ilerleme adına top 250’nin etkisi ve önemi oldukça yüksektir bence. Bu site olmasaydı çoğu kaliteli film ve yönetmenle tanışmak kolay olmazdı..

• Beğendim
Reactions: Danger UA!