Diğer Anime Dizileri - Yorum & Sohbet Konusu

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
ERGO PROXY 1-23. Bölümler

Anime hakkında bir şeyler demezsem içim rahat etmeyecekti. Herkese de tavsiye edeceğim bu yazıda. Ama herkesin izleyip anlayabileceği tarzda bir anime olmadığını da belirteyim. Ağır işleyen muazzam bir kurgu var ortada. Bilim kurgu öğeleri, olayın felsefesi, ütopik bir dünya, ağır psikolojik olaylar, dünyaya ve insanlığa dair müthiş tespitler göndermeler...

Her bölümünde sayfalarca konuşulacak içeriğe sahip bir senaryo. Aşırı durgun olan bazı bölümleri var. O bölümler bile bir şeylere hizmet ediyor hikayede. Bu ne alaka, bu bölümün amacı ney dediğin bölümler bile yine bir şeylere hizmet ediyor, bir şeyleri tamamlıyor. Her şey bir şeylere bağlanıyor. Hiç bir öğe boş değil. Dopdolu bir senaryo.

Spoilersız yazacağım yazıyı çünkü kimse izlemediği için detaylıca konuşmak anlamsız olur. Biri izledikten sonra karşılıklı spoilerlaşırız. :) Hikaye bilinmeyen bir gelecekte bir ütopyada geçiyor. Robotlar var, dinsel bir tema zaten var, mitoloji var, sağlam bir bilim kurgu var, insan psikolojisi var. Var da var anlatmakla bitmez. Dram da var, az da olsa komedi bile var. Gerçekten her şey var.

Çözümlemek için uğraşıyorsunuz ve bilginizin yetersiz kaldığı kısımlar olabiliyor. O kısımlarda yazılmış inceleme yazılarını okuduğunuzda vaay be diyorsunuz. Benim bazı kısımlarda bunu yaptığım oldu. İzlerken kurguyu genel olarak anladım, kurulan bağlantıları çözdüm ama çözemediğim kısımlar da oldu. Bunları incelemeleri okuyarak kafamda tam oturttum. Ama yine de 2. kez izlemeyi düşünüyorum yakın bir gelecekte. Bunu kesinlikle hak ediyor.

Çok sağlam ana karakterlere sahip. Pino diye tatlış mı tatlış bir robotumuz var. Gerçekten insanın yiyesi geliyor. Vincent gibi sağlam bir baş karakter var. İyi yazılmış sağlam ve derin temeller üzerine kurulmuş ve sağlam noktalanmış bir hikayesi var. Re-L diye başka bir karakterimiz var o da gerçekten başarılı işlenmiş. Sizi bazen sinirlendiren bazense kendinizi yerine koyduğunuzda anlayabildiğiniz bir karakter. Aslında çoğu karaktere empati yapıp mantık yürütüp hareketlerini anlayabiliyorsunuz. Gerçekten müthiş başarılı bir senaryo.

Yaptığı ve benim yakaladığım veya yakalayamayıp sonradan çözdüğüm göndermelere şuan detay diye girmemek için değinmiyorum. Son olarak inanılmaz haz alarak izlediğim sonrasında iyice çözdükten sonra aldığım hazzın daha da arttığı bu animeyi tüm animeseverlere tavsiye ediyorum. Gerçek bir şaheser var karşımızda. :)

9.8/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5 gün kalmış. Hype is real... @Tolstoyevski @-KADİR- @BesaleT

Edit: Myanimelist'te 8 Temmuz yazdığını gördüm ama fragmanda 22 Temmuz gözüküyormuş. Yalandan heyecanlandım, daha 19 gün varmış bee. :A

Son düzenleme:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki No Kyojin 3x01

19 gün geçti ve kutlu gün geldi. Vaay be. Shingeki No Kyojin 3. sezon an itibarıyla başlamış bulunmaktadır. 24 haftalık çılgın ve bol sabırlı bir süreç bizi bekler. Geçenlerde yazmıştım, dayanamayıp mangayı okuduğumu söylemiştim. Hikayede neler yaşanacağını bildiğim için anime hakkındaki heyecanım azalır mı diye düşündüm. Ama azalmamış, izlerken yine çok keyif aldım. Okuduğum şeylerin muazzam anime görselliğine aktarılmasını ve aktarılacak olmasını sabırsızlıkla bekleyeceğim. @Tolstoyevski @BesaleT @-KADİR--

Anime hakkındaki sorun bazı kısımları atlamışlar, ufak tefek manga dışı eklemeler de yapmışlar. Hatta manganın bu kısmındaki önemli yerlerleri de atlamışlar diyebilirim, o durum biraz üzdü. Ama bu şekilde atlamaları hızlı gideceklerini ve inanılmaz efsane bölümleri bu sezon izleyeceğimizi gösteriyor. :D Siz bölümü izledikten sonra isterseniz manganın kaçıncı bölümüne denk geldiğini ve nerede bittiğini söyleyebilirim. O aradaki müthiş zeka işi diyalogları ve planları okumanızı, görmenizi isterim. Belki ileriki bölümlerde gösterilir şimdilik fazla kurcalamak da istemiyorum. :D

Gelelim animeye ve bölüme. Hikayenin son kaldığı kısım devlerle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmasının uzak olduğu bir kısımdı. Savaş bitmişti bizim ekip geri çekilmişti, Reiner ve Berthold da devlerle boğuşuyordu. Şehirde ilerisi için planlar yapacaklardı. Historia karakterinin de önemini bir önceki sezonda Reiss soy adını gördükten sonra anlamıştık. Eren ve Historia Levi'nin eski birliğinin olduğu gizli eve getirildi tüm 104. Acemi Birliği ile birlikte. Oradaki diyaloglar güzeldi, yer yer güldürdü. :D

Eren'e yapılan testler sertleşme yeteneğiyle alakalı. Duvarı geri alıp deliği kapatmak istiyor ekip. Tabi Papaz'ın ölümüyle işin içindeki sır perdesi aralanıyor. Neden Merkezi Asker Polisi bu işe dahil oldu merak ediliyor. Hikaye ordan ilerleyecek zaten. Bölüm ilerliyor bizimkiler kıl payı kaçıyor ve plan başlıyor. Keşif Birliği'ni hükümet düşmanı olarak görüyorlar. Eren'in Ymir Berthold arasındaki muhabbeti hatırlaması da ilginç bir detay olarak göze çarptı.

Son kısım ve Kenny muhabbeti baya iyiydi. Sağlam bir aksiyonla başladık ve devamı gelecek gibi. Levi ile Kenny arasındaki geçmiş baya derin. Bu derine dalınacak ve güzel şeyler izleyeceğiz. Ben bu sezon bölümler hakkında çok uzun şeyler yazamayacağım gibi. Bu son olsun. İlerisi için spoiler vermemek için çok çabalamak zorunda kalıyorum. :A

8.5/10

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
Shingeki No Kyojin 3x01

19 gün geçti ve kutlu gün geldi. Vaay be. Shingeki No Kyojin 3. sezon an itibarıyla başlamış bulunmaktadır. 24 haftalık çılgın ve bol sabırlı bir süreç bizi bekler. Geçenlerde yazmıştım, dayanamayıp mangayı okuduğumu söylemiştim. Hikayede neler yaşanacağını bildiğim için anime hakkındaki heyecanım azalır mı diye düşündüm. Ama azalmamış, izlerken yine çok keyif aldım. Okuduğum şeylerin muazzam anime görselliğine aktarılmasını ve aktarılacak olmasını sabırsızlıkla bekleyeceğim. @Tolstoyevski @BesaleT @-KADİR--

Anime hakkındaki sorun bazı kısımları atlamışlar, ufak tefek manga dışı eklemeler de yapmışlar. Hatta manganın bu kısmındaki önemli yerlerleri de atlamışlar diyebilirim, o durum biraz üzdü. Ama bu şekilde atlamaları hızlı gideceklerini ve inanılmaz efsane bölümleri bu sezon izleyeceğimizi gösteriyor. :D Siz bölümü izledikten sonra isterseniz manganın kaçıncı bölümüne denk geldiğini ve nerede bittiğini söyleyebilirim. O aradaki müthiş zeka işi diyalogları ve planları okumanızı, görmenizi isterim. Belki ileriki bölümlerde gösterilir şimdilik fazla kurcalamak da istemiyorum. :D

Gelelim animeye ve bölüme. Hikayenin son kaldığı kısım devlerle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmasının uzak olduğu bir kısımdı. Savaş bitmişti bizim ekip geri çekilmişti, Reiner ve Berthold da devlerle boğuşuyordu. Şehirde ilerisi için planlar yapacaklardı. Historia karakterinin de önemini bir önceki sezonda Reiss soy adını gördükten sonra anlamıştık. Eren ve Historia Levi'nin eski birliğinin olduğu gizli eve getirildi tüm 104. Acemi Birliği ile birlikte. Oradaki diyaloglar güzeldi, yer yer güldürdü. :D

Eren'e yapılan testler sertleşme yeteneğiyle alakalı. Duvarı geri alıp deliği kapatmak istiyor ekip. Tabi Papaz'ın ölümüyle işin içindeki sır perdesi aralanıyor. Neden Merkezi Asker Polisi bu işe dahil oldu merak ediliyor. Hikaye ordan ilerleyecek zaten. Bölüm ilerliyor bizimkiler kıl payı kaçıyor ve plan başlıyor. Keşif Birliği'ni hükümet düşmanı olarak görüyorlar. Eren'in Ymir Berthold arasındaki muhabbeti hatırlaması da ilginç bir detay olarak göze çarptı.

Son kısım ve Kenny muhabbeti baya iyiydi. Sağlam bir aksiyonla başladık ve devamı gelecek gibi. Levi ile Kenny arasındaki geçmiş baya derin. Bu derine dalınacak ve güzel şeyler izleyeceğiz. Ben bu sezon bölümler hakkında çok uzun şeyler yazamayacağım gibi. Bu son olsun. İlerisi için spoiler vermemek için çok çabalamak zorunda kalıyorum. :A

8.5/10

Toplu düşseydi bölümler keşke böyle tek tek eziyet gibi diğer bölümü beklemek. :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
12 bölüm düşmüş sanırım ama 3.sezon 12 bölüm mü olacak acaba. )::
12 bölüm olursa sıkıntıya düşeriz be... Şuanki Arc'ın bitiminden sonraki Arc muhakkak bu sezon işlenmesi gerekir. Ve 24 bölüm olmaz da 12 bölüm olursa o kısım asla yetişmez. Myanimelist'te hala resmi bölüm sayısı yazmıyor. Çoğu yerde 24 bölüm deniyor. Bilemiyorum ne olacağını artık.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
@BesaleT bölümleri izliyor musun? İzliyorsan bir şeyler karala, fikirlerini merak ediyorum. :D Zaten @Tolstoyevski ve @-KADİR- kayıplara karıştı... Bari sen anlat da neler düşünüyorsun göreyim. :D Yazdım yazdım da sen de kayıplara karışmışsın. Vaay be. :D

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
@BesaleT bölümleri izliyor musun? İzliyorsan bir şeyler karala, fikirlerini merak ediyorum. :D Zaten @Tolstoyevski ve @-KADİR- kayıplara karıştı... Bari sen anlat da neler düşünüyorsun göreyim. :D Yazdım yazdım da sen de kayıplara karışmışsın. Vaay be. :D
Tatildeydim 4-5 güne eve geçeceğim o zaman seri şekilde izleyip yorumlarımı yazacarım. :)

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Shingeki No Kyojin 3x01

8.5/10
3. sezonu başlamış ve ben hala 2. sezonu izleyememişim. :(

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
ben ikiyi izlemişmiydim menes ? :) neyse hatırlayınca kaldığım yerden devam ederim başlasam kolay biterde başlayamadık bir türlü :)
2. sezonu hep beraber bitirdik diye hatırlıyorum. Gittim baktım en son 8. bölüme yorum yapmışsın. Bence bir an önce başla derim. 3. sezon gerçekten inanılmaz bir düzeyde gidiyor. :)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
@Tolstoyevski, @BesaleT gelin şuraya da Shingeki no Kyojin konuşalım biraz. Konuşulacak çooook şey var. :D Tabi 3. sezonun ilk partını yani 12 bölümünü izlediyseniz gelin, izlemediyseniz ilk iş bir şekilde kendinizi ayarlayıp izleyin zaten. :D

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@Tolstoyevski, @BesaleT gelin şuraya da Shingeki no Kyojin konuşalım biraz. Konuşulacak çooook şey var. :D Tabi 3. sezonun ilk partını yani 12 bölümünü izlediyseniz gelin, izlemediyseniz ilk iş bir şekilde kendinizi ayarlayıp izleyin zaten. :D

Birinci bölüme baştan başlayıp öyle üçüncü sezona geçerim dediğim için bir türlü fırsat bulamadım ama uzun zamandır aklımdaydı. Bugünlerde başlayıp dördüncü sezon yaklaşmadan üçü bitirmeyi hedefliyorum, umarım bir ay içinde tamamlamış olurum. :D

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Birinci bölüme baştan başlayıp öyle üçüncü sezona geçerim dediğim için bir türlü fırsat bulamadım ama uzun zamandır aklımdaydı. Bugünlerde başlayıp dördüncü sezon yaklaşmadan üçü bitirmeyi hedefliyorum, umarım bir ay içinde tamamlamış olurum. :D
4. sezon değil aslında o, 3. sezon Part 2 gelecek Nisan 2019'da. 4. sezon ne zaman gelir bilinmez manganın ilerlemesini bekleyebilirler biraz daha. :D Nisan'a kadar bitirirsin o zaman öyle anladım. 3. sezonun ilk kısmını izleyince oldukça beğeneceksin. Nisan 2019'da Part 2'de ise hep beraber çıldıracağız. :D

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
Valla 2.partını bekliyorum ya yine izleyip de yarıda kalınca beklemek zor oluyor. :D

• Beğendim
Reactions: MEnes