2020 - Yapılacaklar Listeniz (Yapılanlar)

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Güzel bir listeymiş, umarım birkaç maddeyi şimdiden elden çıkarmışsındır. Ben her yıl Barış Özcan'ın Zinciri Kırma kağıdını çıkarıp yaptığım bir şeyi her gün bir tık atıyorum. Öyle daha çok motive oluyor insan. :D @Yiğitt

Benim planlarım;
  • İngilizce C1 seviyesine ulaştım. ✓
  • Almanca C2 seviyesine ulaştım. ✓
  • Türkçe C2 seviyesine ulaşmak.
  • Japonca B2 seviyesine ulaşmak.
  • Kürtçe B2 seviyesine ulaşmak.
  • İspanyolca B1 seviyesine ulaştım. ✓
  • Türkçe kitap okumayalı baya oldu, en az 12 yerli roman okumak. (kaldı 10)
  • 12 tane Almanca kitap okumak (kaldı 8)
  • 12 tane İngilizce kitap okumak (kaldı 11)
  • Japonya veya İspanya'ya uçmak. (İtalya'ya gittim o yüzden erteleyeceğim büyük ihtimal. Yazın Hollanda veya İsveç'e tekrar gidebilirim.)
  • Spor yapmaya devam. ✓
  • Geçen sene arabamı satıp ev almıştım, ilk işim araba satın almak olacak.
  • Beni üzen, hayat kalitemi düşüren, çıkarcı, bencil ve küstah insanları hayatımdan çıkardım. ✓
  • Çevremdeki insanlara karşılık beklemeden yanlarında olup elimden geldiğince yardım etmeye devam etmek. ✓
  • Okuduğum kitapları, kullanmadığım kıyafetlerimi ve eşyalarımı bağışladım. ✓
  • En yakın arkadaşımla bir günümü almanca bilmeyen mültecilere yardım ederek geçirmek.
  • Her zaman AfD, Yeşiller ve CDU'ya karşı olan protestolarda yer almak.
  • Kamp yapmak.
  • Derslerime ve kariyerime öncelik vermeye devam etmek.
İngilizce B2 seviyesine geçiyorum haftaya, bir kursa yazıldım bakalım haftaya da o başlıyor.

İspanyolca'ya çok merak saldım, geçen gidip bir kursla konuştum. Bir kur üç ay sürüyormuş ve 1000 TL'ymiş. Yani hem epey zamanımı alacak, hem de biraz pahalı geldi. En iyisi İngilizce'yi sağlamlaştırıp öyle geçeceğim. 2-3 ayda listeni güncelle, güzel oluyor. :X

• Beğendim
Reactions: kerem

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Güzel bir listeymiş, umarım birkaç maddeyi şimdiden elden çıkarmışsındır. Ben her yıl Barış Özcan'ın Zinciri Kırma kağıdını çıkarıp yaptığım bir şeyi her gün bir tık atıyorum. Öyle daha çok motive oluyor insan. :D @Yiğitt

Benim planlarım;
  • İngilizce C1 seviyesine ulaştım. ✓
  • Almanca C2 seviyesine ulaştım. ✓
  • Türkçe C2 seviyesine ulaşmak.
  • Japonca B2 seviyesine ulaşmak.
  • Kürtçe B2 seviyesine ulaşmak.
  • İspanyolca B1 seviyesine ulaştım. ✓
  • Türkçe kitap okumayalı baya oldu, en az 12 yerli roman okumak. (kaldı 10)
  • 12 tane Almanca kitap okumak (kaldı 8)
  • 12 tane İngilizce kitap okumak (kaldı 11)
  • Japonya veya İspanya'ya uçmak. (İtalya'ya gittim o yüzden erteleyeceğim büyük ihtimal. Yazın Hollanda veya İsveç'e tekrar gidebilirim.)
  • Spor yapmaya devam. ✓
  • Geçen sene arabamı satıp ev almıştım, ilk işim araba satın almak olacak.
  • Beni üzen, hayat kalitemi düşüren, çıkarcı, bencil ve küstah insanları hayatımdan çıkardım. ✓
  • Çevremdeki insanlara karşılık beklemeden yanlarında olup elimden geldiğince yardım etmeye devam etmek. ✓
  • Okuduğum kitapları, kullanmadığım kıyafetlerimi ve eşyalarımı bağışladım. ✓
  • En yakın arkadaşımla bir günümü almanca bilmeyen mültecilere yardım ederek geçirmek.
  • Her zaman AfD, Yeşiller ve CDU'ya karşı olan protestolarda yer almak.
  • Kamp yapmak.
  • Derslerime ve kariyerime öncelik vermeye devam etmek.
İsveç'e tekrar gelmek derken? :eek: Ne zaman İsveç'e gelmiştin?

Listen çok iyiymiş bu arada ve umarım hepsini gerçekleştirirsin😊

• Harika

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Listenize bakınca, @Yiğitt seninkiler neyse yine bir sekilde her insanın yapabileceği şeyler de @kerem'in amaçladığı ve yaptığı şeyleri görünce bir nutkum tutuldu. :A Tebrikler ama azminiz, hırsınızdan dolayı ve vazgeçmediğiniz için, peşine düştüğünüz için. 👏
Bence @kerem in listesi de kendine göre yapılabilir, bana göre yapılamaz duruyor. Şahsen ben İngilizce'yi zor ilerletirken onun kaç dil ilerletmesi aşırı güzel bir şey ama benim için imkansız gibi. :D

• Güldürdün
Reactions: kerem and blacklion

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Aynen zaten yabacı dil konusundaki hedefleri ve yabancı dille alakalı kitaplar benim nutkum tutulmasına sebep oldu. :A Benim şu an en büyük hedefim iş bulmak. Küçük hedeflerimi zaten şu an gün içinde hafta içinde gerçekleştiriyorum yazsam liste baya kabarık olur ama aslında yazıp gerçekleştirince daha waow oluyor insan şahsen konuyu ve yaptıklarınızı görünce kendim yapmışçasına sevindim. ❤
Otur ve şimdi bir saatini ayırıp paylaş bizimle, hem motive oluyorsun hem bize yardımcı olup motive ediyorsun. Şahsen böyle listeleri görmek, insanların bir hedef oluşturup yol alması çok hoşuma gidiyor. Bekliyorum detaylar. :bhr:

• Harika
Reactions: blacklion

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Kesinlikle en önemlisi o, insanın ne için yaşadığını ve ne yapmak istediğini belirleyip gerçekleştirdikten sonra sevinmesi çok güzel bir şey. 😍 Yapacağim bende ama burdan paylaşamayabilirim. Özel hedefler de var çünkü. :A
Özel hedefleri koymana gerek yok, ben bazı özel hedeflerimi paylaşmadım mesela. 100'e yakın maddem var, burada daha genelleri paylaştım. :D (Özelden benimle de paylaşabilirsin. :bhr:)

• Güldürdün

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
İngilizce B2 seviyesine geçiyorum haftaya, bir kursa yazıldım bakalım haftaya da o başlıyor.

İspanyolca'ya çok merak saldım, geçen gidip bir kursla konuştum. Bir kur üç ay sürüyormuş ve 1000 TL'ymiş. Yani hem epey zamanımı alacak, hem de biraz pahalı geldi. En iyisi İngilizce'yi sağlamlaştırıp öyle geçeceğim. 2-3 ayda listeni güncelle, güzel oluyor. :X
Ben İspanyolcaya zorunlu başladım. Bizim üniversitede zorunlu ikinci yabancı dil var. Ve en azından ya Fransızca ya da İspanyolca seçip derslere giriyorsun. Bence İspanyolcaya şimdilik hiç bulaşma. Zaten artikel ve dil bilgisi ingilizceden daha zor. Hem çok pahalı ya. Ben Türkiye'deyken Japonca kursuna aylık 300 TL veriyordum. Gerçi o zamanki kur daha düşüktü tabii. :A

Birde İngilizce en önemlisi biliyorsun. :bhr:

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
İsveç'e tekrar gelmek derken? :eek: Ne zaman İsveç'e gelmiştin?

Listen çok iyiymiş bu arada ve umarım hepsini gerçekleştirirsin😊
2019 Temmuz gibi ordaydım, hiçbişi anlamadım çünkü apar topar hastanelik olmuştum. Hatta Malmö'de doktor olmadığı için 27 km uzaklıktaki Kopenhagen'a transfer edilmiştim. Sonra iyileşir iyileşmez geri döndüm zaten. Rezaletti benim açımdan. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
Listenize bakınca, @Yiğitt seninkiler neyse yine bir sekilde her insanın yapabileceği şeyler de @kerem'in amaçladığı ve yaptığı şeyleri görünce bir nutkum tutuldu. :A Tebrikler ama azminiz, hırsınızdan dolayı ve vazgeçmediğiniz için, peşine düştüğünüz için. 👏
Bence @kerem in listesi de kendine göre yapılabilir, bana göre yapılamaz duruyor. Şahsen ben İngilizce'yi zor ilerletirken onun kaç dil ilerletmesi aşırı güzel bir şey ama benim için imkansız gibi. :D
Benim ana dilim Türkçe olmadığı için hep 2-3 dille büyüdüm. Bir ara Süryanice ve Arapça bile öğrenmiştim. Annem babam da 4 dil konuşabiliyorlar. Ama ben unuttum tabii bu ikisini. İspanyolca zorunlu öğreniyorum ve sınavlarım olduğu için Almanca, İngilizce ve İspanyolcayı otomatikmen geliştiriyorum. Yani ekstra çaba sarf ettiğim bir olay değil. :A Sarf etseydim Türkçe, Kürtçe ve Japonca öğrenirdim. :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
2019 Temmuz gibi ordaydım, hiçbişi anlamadım çünkü apar topar hastalık olmuştum. Hatta Malmö'de doktor olmadığı için 27 km uzaklıktaki Kopenhagen'a transfer edilmiştim. Sonra iyileşir iyileşmez geri döndüm zaten. Rezaletti benim açımdan. :A
Temmuz'da gelirsen böyle olur :A Hastane durumumuz sıkıntılı,tam da o ay.
Malmö'ye geldin yani? Git Stockholm'e git. Ne işin var Malmö'de. Tehlikeli bölgeleri vardır :A kendim gitmedim ama çok duyuyoruz :A
Bende belki yazın Almanya'ya bi uğrarım. bakacağım durumlara :Z

• Güldürdün

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,147
Puanı
1,060
-> Ortalamamı 2+ üzeri tutup dönemi bitireceğim.
-> Mayıs'a kadar o kişiye ulaşacağım. <3
-> Haziran'da ehliyet alacağım.
-> Ekim'de Avrupa'ya gideceğim.
-> Aralık sonuna kadar kendimi keman çalma konusunda daha da geliştireceğim.
-> Aralık sonuna kadar en az 20 kitap okuyacağım.

Daha da var ama 2020 temel planlarım bunlardı bakalım 2021'in başına kadar hangileri gerçekleşmiş olacak.

Ne güzel kemanmı çalıyosun sen :D

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
Temmuz'da gelirsen böyle olur :A Hastane durumumuz sıkıntılı,tam da o ay.
Malmö'ye geldin yani? Git Stockholm'e git. Ne işin var Malmö'de. Tehlikeli bölgeleri vardır :A kendim gitmedim ama çok duyuyoruz :A
Bende belki yazın Almanya'ya bi uğrarım. bakacağım durumlara :Z
Zaten oradan bişi anlasaydım sana haber uçururdum, arkadaşım Erasmus yapıyor orada. Bizde gidip oradaki evini görelim dedik demez olaydık. 4-5 gün serumla beraber Kopenhagen hastanesinde LCDP izleyebildim anca. :F

Aa hangi şehre geliyorsun? :Z

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Zaten oradan bişi anlasaydım sana haber uçururdum, arkadaşım Erasmus yapıyor orada. Bizde gidip oradaki evini görelim dedik demez olaydık. 4-5 gün serumls beraber Kopenhagen hastanesinde LCDP izleyebildim anca. :F

Aa hangi şehre geliyorsun? :Z
Ben Temmuz'da Türkiye'deydim ama illaki yardımım dokunurdu:A yol yordam için.

Münih olur büyük ihtimalle. Almanya'yı seviyorum. Bana Türkiye'yi anımsatıyor :bhr:
Bir ara sohbet edelim. İsveç maceranı tam anlatırsın:A Kötü tecrübe yaşayıp yinede buraya gelmeyi düşünmene sevindim :A

• Harika

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
Harika valla dil öğrenmeyi aşırı çok istiyorum. İngilizceyi halledersem eğer Almanca ve Fransızca hedefim var. Hem kendi alanımla ilgili en nemli kaynaklar zaten o dillerde yazılmıs ve kitapların çevirileri rezalet oluyor, anadilde kitap okumak benim için çok büyük bir hayal oldu hep. Ondan senin hedeflerin arasında görünce ve gerçekleştirdiğini görünce çok sevindim. 😍 Darısı başıma. Umarım bende gerçekleştiririm bir gün şu an hayal olan ama çok istediğim hedefi. :A
Zor değil, bende biliyorsun zaten üniversitede zorunlu bu işler. :A Sadece anime merakımdan Japonca için Türkiye'de kursa gitmiştim.

Türkiye'de ücretsiz dil kursları oluyordu, duydunuz mu hiç? İSMEK'ti sanırım derneğin adı. Her alanda ücretsiz kurs veriyorlar. :D

• Beğendim

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Tebrikler @Yiğitt 'cim. Ben bir takım üzücü ve problemli şeyler yaşadım ama senin bu yazdıkların bana güç verdi. :) Benimde bir listem var bende yapacağım.

• Harika
Reactions: Yiğitt

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
Ben Temmuz'da Türkiye'deydim ama illaki yardımım dokunurdu:A yol yordam için.

Münih olur büyük ihtimalle. Almanya'yı seviyorum. Bana Türkiye'yi anımsatıyor :bhr:
Bir ara sohbet edelim. İsveç maceranı tam anlatırsın:A Kötü tecrübe yaşayıp yinede buraya gelmeyi düşünmene sevindim :A
Münih'i çok severim ama insanlarından hiç haz etmem. Güney Almanyalılar başa bela. :A

İsveç candır ya, sevilmez mi. Malmö fena değildi aslında ama dediğin gibi çok tuhaf tipler vardı orada. Özellikle üst üste gece arabaya binmeyin ve dışarı çıkmayın uyarısı alınca 'ne oluyor lan'a bağladık hafif. İnşallah Stockholm'a da gelirim de duyduğuma göre orası biraz pahalıymış. Para lazım yani. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Münih'i çok severim ama insanlarından hiç haz etmem. Güney Almanyalılar başa bela. :A

İsveç candır ya, sevilmez mi. Malmö fena değildi aslında ama dediğin gibi çok tuhaf tipler vardı orada. Özellikle üst üste gece arabaya binmeyin ve dışarı çıkmayın uyarısı alınca 'ne oluyor lan'a bağladık hafif. İnşallah Stockholm'a da gelirim de duyduğuma göre orası biraz pahalıymış. Para lazım yani. :A
Malmö ucuz buralar pahalı mı yani? :eek: ama isveç'in sizin oraya göre pahalı olduğu doğrudur :A Malmö'de maalesef suç oranları çok çok fazla. Orası İsveç'in 3. büyük şehri ama suç oranları en fazla olan şehir 🙄 Sen de gele gele oraya gelmişsin şans :A :A

• Güldürdün

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,641
Puanı
1,060
Malmö ucuz buralar pahalı mı yani? :eek: ama isveç'in sizin oraya göre pahalı olduğu doğrudur :A Malmö'de maalesef suç oranları çok çok fazla. Orası İsveç'in 3. büyük şehri ama suç oranları en fazla olan şehir 🙄 Sen de gele gele oraya gelmişsin şans :A :A
Erasmus yapan arkadaşımın yalancısıyım. Yoksa henüz bir fikrim yok. Ama Stockholm başkent zaten bir zahmet pahalı olsun. :A

Biliyorum, özellikle tekin yerlerde dolaşmamaya özen gösterdik. Baya yabancı da vardı orada. O yüzden pek bir farkı yoktu aslında burasıyla. :A

• Güldürdün