"Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması" Günde 2 Defa Yayınlanacak!

O değilde ayniseyleri ben yazınca @vadikızı bana disslike atmış sen yazınca liKe.:A

Sevap adı altında dini kullanıyorlar malesef. Sırf gerçekleri öğrenmesinler diye Arapça okumanın sevap olduğunu söylediklerini düşünüyorum. Din hep böyle zaten. Devamlı bi şeyler vaat edilmiş bi şeyleri bastırmak için.:(
Atatürk'ü bu çalışmaları için bile taktir edilmeli. Dini din adamlarından daha iyi anlatmaya çalışmış.

TRT'nin kesinlikle bir dini olmamalı. TRT Diyanette yayınlansın ama burada ne işi var. Keşke tarafsız olsalar. Laik bir ülkede TRT'nin din propagandası yaptığını göremeyiz. Keşke Laik kalabilsek.
Trt de kesinlikle olmasın ama trt diyanette olsun nedir ya trt diyanet ermeni kanalı mı o da devletin kanalı konuşmak için konuşuyosunuz burası şehitlerin kanıyla sulanmış yüz yıllar boyunca müslümanlara bayraktarlık yapmış bi coğrafya atalarımızın kemikleri sızlıyordur şu hale bakın şu yorumlara bakın Allah ın yüce kelamı okunduğu için rahatsız oluyolar yazık çok yazık
Kuran i arapça okumaktan çok türkçe okuyup anlamını öğrenmek konusunda haklısın anlamını bilmeyip sadece arapça okumak yerine hem arapça hem türkçe okuyup anlayıp uygulamak aslolandir

• Beğendim
Reactions: 34rcp44
Müslüman bir ülkede Ramazan Ayında bu tarz bir programın olmasını eleştirmek doğru değil.
Siyasi konulardaki hassasiyetin Dini konulardada gösterilmesi gereklidir.
Müslüman ülke demek için 100 ünün müslüman olması lazım. Bu ülkenin yüzde 10 undan fazlası hristiyan.

Kuran okuyan birisi olarak rahmetlilerimiz için şehitlerimiz için ve kandil gibi özel gecelerde Allah için ayetler okurum ölmüşlerimizin ruhuna ama o ses türkiye gibi kuranın ses yarışmasına karşıyım.Allaha ibadet ve ölmüşlerimize dualarımız böyle o ses gibi şarkı yarışmasına dönüştürülmemeli

Çok rahatsızım bu durumdan :( :( :( @mrt-06 @Bully @Maskeli Fedai @MasacRE @xemrexxx @Forumdash
Katılıyoruz gösterişe karşıyız.

• Harika
Reactions: Çiğdem
Ben şu noktada eleştiriyorum Türkçe okumayalım aman ne yazıyor bilmeyelim, gönlüm nerden anlasın da doysun ben Arapça mı biliyorum. :A Arap alfabesi biliyorum çevirebilirim ama anlam bilmiyorum.

Kesinlikle yanlış bir düşünce keşke herkes Türkçesini de okuyup anlasa. Diyanet yayınlarının çok güzel Türkçe çevirileri var.
Anlamadığımız bi şeyden niye sevap kazanıyoruz onu zaten hiç anlamıyorum. Kuran'da mesela din düşmanlarının adı geçiyor ama Din alimlerine göre bunu okuyunca sevap kazanıyorsun. Din düşmanı insanların adından ne hayır gelir ki sevap kazanayım. Tamamen insanları susturmak için arapça okumak faydalı denmiş bence. Başka bir mantığı yok bunun.:( @emreemreu sana da cevap vermiş olayım:D
Aynen Atacan çok güzel Türkçe çevirileri var :A Arkadaşlar mantık basit değil mi Arapça okutturarak milletin gözünün açılmasını ve orda ne yazdığını öğrenmelerini istemiyorlar.

Trt de kesinlikle olmasın ama trt diyanette olsun nedir ya trt diyanet ermeni kanalı mı o da devletin kanalı konuşmak için konuşuyosunuz burası şehitlerin kanıyla sulanmış yüz yıllar boyunca müslümanlara bayraktarlık yapmış bi coğrafya atalarımızın kemikleri sızlıyordur şu hale bakın şu yorumlara bakın Allah ın yüce kelamı okunduğu için rahatsız oluyolar yazık çok yazık
Kuran i arapça okumaktan çok türkçe okuyup anlamını öğrenmek konusunda haklısın anlamını bilmeyip sadece arapça okumak yerine hem arapça hem türkçe okuyup anlayıp uygulamak aslolandir

Din bir ülkenin değil bireyindir. TRT'de bir ülkenin kanalı olduğu için TRT'de yayınlanmamalı. TRT'nin dinle ilgili olan Diyanet kanalında yayınlanmalı. Devletin dini olmamalı çünkü ülkede ateist deist Hristiyan Yahudide yaşıyor. Herkese hitap eden şeyler olmalı. Diyanet kanalı açmışlar zaten gidin orada yayınlayın niye her şeye dini sokuyoruz. Eğer TRT'de yayınlanacaksa niye Diyanet kanalı var. Onu kapatsınlar fuzuli masraf zaten diyanet.:F

Anlamadığımız bi şeyi niye okuyoruz ben hala anlamıyorum. Türkçesi okunsa ders çıkarsak neyse ama Arapçasının %90'ını anlaşılmıyor. Ses ile nidalar yapıp etkilemek dışında bi etkisi yok. Keşke Türkçesi okunsa.:(
Zorla okutmuyorlar sana mealli Kur`an - ı Kerim kitapları var zaten onları okuyabilirsin

• Beğendim
Reactions: Angelica
Müslüman ülke demek için 100 ünün müslüman olması lazım. Bu ülkenin yüzde 10 undan fazlası hristiyan.
Anayasamızın 3. maddesinde değiştiritelemeyen hükümlerden biri Türkiye Cumhuriyetin Dili Türkçedir. Yazar ama ülkede onalrca farklı bir dil kullanılabilir. Ama Dili Türkçe denir.
Yada % 51 oy aldığınız zaman ülkeyi 5 yıl yönetebilirsiniz.

O nedenle Ülkemiz Müslüman bir ülkedir; çoğunluğun içinde her zaman azınlık olacaktır.
O nedenle örneğinizi yeterli görmüyorum.

Bu konular hassasdır; dil-din-etnik köken-siyaset; bu konularda çok fazla konuşmak istemiyorum.
O nedenle bir daha cevap yazarsanız., size cevap dönmezsem yalnış anlamayın.

İyi forumlar dilerim size.

Zorla okutmuyorlar sana mealli Kur`an - ı Kerim kitapları var zaten onları okuyabilirsin

Okuyorum elbette ama toplumuzda Türkçesinin okunmasının yararsız olduğu söyleniyor. Annem babam hocam hepsi türkçe niye okuyorsun diyor. Türkçe okunmasının fazlalaştırmak için her yerde keşke Türkçe okunsa.

Okuyorum elbette ama toplumuzda Türkçesinin okunmasının yararsız olduğu söyleniyor. Annem babam hocam hepsi türkçe niye okuyorsun diyor. Türkçe okunmasının fazlalaştırmak için her yerde keşke Türkçe o
Arapca anlamadigim icin mecbur hem turkce meali ve arapcasi daha saglikli olur diye dusunuyorum ☺

• Beğendim
Reactions: Angelica
O senin şahsi düşüncen, bu da benim şahsi düşüncen. Güzel olan her şey yarıştırılmamalı bana göre. Din maneviyattır, yarışma maddidir ve maddi ile manevi şeyler karşılaşmamalı birbirine.

Maddi olarak yapıldığını düşünmüyorum ki dünya da da yapılıyor bu yarışma bizden de dünya birincisi çıkmıştır

Yunus Emre'nin 200 liranın üzerinde fotoğrafının olması gibi bu dini yarışmalar. Koskoca Yunus Emre, maddiyatı bırakıp, yönelmiş maneviyata. Derviş olmuş, gezmiş ve maddiyatı bir kenara itmiş. Dini yarışmaya alet etmek de işte bu yüzden doğru gelmiyor. Yarışmanın temelinde kazanmak yatar, kazanmak ne olursa olsun, rekabete yol açar ve sonucunda da insan kaybeder ama kendini kaybeder. Para şart değil; kazandın diyelim, kişiliğin bozuksa, Allah adına değil de kazanmak adına çıkıp yarışıyorsan, o yarışma seni bitirir. Buna neden olan din adı altında olan bir şey olmamalı. İşte bu yüzden din üzerine yarışmalar olmamalı.

Öylede trt deki yarışmada hiç öyle bişi olmadı gayet efendi efendi yarıştılar yani bir sorun olmadı

Anayasamızın 3. maddesinde değiştiritelemeyen hükümlerden biri Türkiye Cumhuriyetin Dili Türkçedir. Yazar ama ülkede onalrca farklı bir dil kullanılabilir. Ama Dili Türkçe denir.
Yada % 51 oy aldığınız zaman ülkeyi 5 yıl yönetebilirsiniz.

O nedenle Ülkemiz Müslüman bir ülkedir; çoğunluğun içinde her zaman azınlık olacaktır.
O nedenle örneğinizi yeterli görmüyorum.

Bu konular hassasdır; dil-din-etnik köken-siyaset; bu konularda çok fazla konuşmak istemiyorum.
O nedenle bir daha cevap yazarsanız., size cevap dönmezsem yalnış anlamayın.

İyi forumlar dilerim size.
Dediğin konu ile konuştuğumuz konu o kadar farklı ki. Geçen gün twitter da 2 milyonun katıldığı hangi dindensin diye bir anket yapıldı 1 milyon hristiyan 50 bin müslüman işaretlendi. Demem o ki bu ülkede aile müslüman diye çoğu kişinin kimliğine müslüman işlenir. Kendimizi kandırmanın alemi yok.

Din bir ülkenin değil bireyindir. TRT'de bir ülkenin kanalı olduğu için TRT'de yayınlanmamalı. TRT'nin dinle ilgili olan Diyanet kanalında yayınlanmalı. Devletin dini olmamalı çünkü ülkede ateist deist Hristiyan Yahudide yaşıyor. Herkese hitap eden şeyler olmalı. Diyanet kanalı açmışlar zaten gidin orada yayınlayın niye her şeye dini sokuyoruz. Eğer TRT'de yayınlanacaksa niye Diyanet kanalı var. Onu kapatsınlar fuzuli masraf zaten diyanet.:F
Allah ın kelamını okumak gösteriş olmuş yorumlara bak müslümanlar gizli gizli okuyun kurani aman kimse görmesin

Sen o zaman öteki tarafta kuran okuduğun videonu paylaştığın kişilerle yargılanırsın artık.
Italyada belediye başkanı medyanın onunde kuran okutuyor veya başa gelen biri incile yemin ediyor ama iş bize geldi mi şov aman gizli oku sakın kimse duymasın niye ya tv de kurani güzel okuma yarışması olmasın kuran okumaya 1 kişiyi bile teşvik ederse bu iş doğrudur
Bırakın artık müslüman ülkede kuranla uğraşmayı bu ülkenin mayası budur değişmez değişmeyecek

Allah ın kelamını okumak gösteriş olmuş yorumlara bak müslümanlar gizli gizli okuyun kurani aman kimse görmesin

Hayır isterseniz özel kanal açıp yapabilirsiniz ki bunun için bi çok kanal var. Dediğim gibi Diyanet kanalında yapabilirsiniz ama TRT gibi devletin kendini temsil ttigi bir kanalda din propagandası laik bir ülkede yapılmamalı. Benim dediğim bu.:X

• Olmamış
  • Beğendim
Reactions: Angelica and Gizmen
Hayır isterseniz özel kanal açıp yapabilirsiniz ki bunun için bi çok kanal var. Dediğim gibi Diyanet kanalında yapabilirsiniz ama TRT gibi devletin kendini temsil ttigi bir kanalda din propagandası laik bir ülkede yapılmamalı. Benim dediğim bu.:X
Yav bırakın bu lafları be kardeşim din propagandası nedir türkiye burası islam ülkesi ramazan ayı ve kuran okunuyor devlet kanalında da olur olacak
Anne babana ailene söyleyemediğiniz şeyleri sosyal medyanın etkisiyle yazıp cizmeyin sende bende böyle büyüdük kuran okumaya propaganda demek bu ülke nin evladına yakışmaz

• Güldürdün
Reactions: sokak sanati