"Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması" Günde 2 Defa Yayınlanacak!

Kuran okuyan birisi olarak rahmetlilerimiz için şehitlerimiz için ve kandil gibi özel gecelerde Allah için ayetler okurum ölmüşlerimizin ruhuna ama o ses türkiye gibi kuranın ses yarışmasına karşıyım.Allaha ibadet ve ölmüşlerimize dualarımız böyle o ses gibi şarkı yarışmasına dönüştürülmemeli

Çok rahatsızım bu durumdan :( :( :( @mrt-06 @Bully @Maskeli Fedai @MasacRE @xemrexxx @Forumdash
Haklısın canım, yanlış.

• Beğendim
Reactions: Çiğdem
  • Beğendim
Reactions: Çiğdem
Anlamadığımız bi şeyi niye okuyoruz ben hala anlamıyorum. Türkçesi okunsa ders çıkarsak neyse ama Arapçasının %90'ını anlaşılmıyor. Ses ile nidalar yapıp etkilemek dışında bi etkisi yok. Keşke Türkçesi okunsa.:(
Yakinda arapca tabelalar da görürsek sasirmam zaten. Atatürk'ün su anda kemikleri sizliyordur, eminim. Ülkesi icin savasip mücadele ettigi onca sey bir bir eksiltiliyor...

Ben hem Kuran okuyorum hem de İncil, İncil okurken Avrupalaşmış mı oluyorum? Yersiz bir eleştiri olmuş. :D

TRT elbette Kuran programı yapabilir, laiklikle bunun ne ilgisi var? Atatürk'ü de böyle konularda yanlış şekilde kullanmayın lütfen. Laiklik nedir onu öğrenin önce, şu açıdan eleştirilebilir TRT ve Diyanet diğer dinler için de yeterli çalışma ve program yapmıyorlar. Ne yazık ki tek taraflı bir politikaları var.

Ben de Umut'a katılıyorum, Türkçesini bitirmek üzereyim Elmalılı Hamdi Yazır'ın var birçok çeviri var. Neden Türkçe okunması bu kadar korkunç görülür anlamıyorum, önemli olan Kuran'ı anlamak değil mi, bir Türk veya ne biliyim Amerikalı biri neden Arapça okumak zorunda olsun..

O değilde ayniseyleri ben yazınca @vadikızı bana disslike atmış sen yazınca liKe.:A

Sevap adı altında dini kullanıyorlar malesef. Sırf gerçekleri öğrenmesinler diye Arapça okumanın sevap olduğunu söylediklerini düşünüyorum. Din hep böyle zaten. Devamlı bi şeyler vaat edilmiş bi şeyleri bastırmak için.:(
Atatürk'ü bu çalışmaları için bile taktir edilmeli. Dini din adamlarından daha iyi anlatmaya çalışmış.

TRT'nin kesinlikle bir dini olmamalı. TRT Diyanette yayınlansın ama burada ne işi var. Keşke tarafsız olsalar. Laik bir ülkede TRT'nin din propagandası yaptığını göremeyiz. Keşke Laik kalabilsek.

Ben hem Kuran okuyorum hem de İncil, İncil okurken Avrupalaşmış mı oluyorum? Yersiz bir eleştiri olmuş. :D

TRT elbette Kuran programı yapabilir, laiklikle bunun ne ilgisi var? Atatürk'ü de böyle konularda yanlış şekilde kullanmayın lütfen. Laiklik nedir onu öğrenin önce, şu açıdan eleştirilebilir TRT ve Diyanet diğer dinler için de yeterli çalışma ve program yapmıyorlar. Ne yazık ki tek taraflı bir politikaları var.

Ben de Umut'a katılıyorum, Türkçesini bitirmek üzereyim Elmalılı Hamdi Yazır'ın var birçok çeviri var. Neden Türkçe okunması bu kadar korkunç görülür anlamıyorum, önemli olan Kuran'ı anlamak değil mi, bir Türk veya ne biliyim Amerikalı biri neden Arapça okumak zorunda olsun..
Alttaki mesajim senin söylediklerin icin de gecerli o zaman. :D

O değilde ayniseyleri ben yazınca @vadikızı bana disslike atmış sen yazınca liKe.:A

Sevap adı altında dini kullanıyorlar malesef. Sırf gerçekleri öğrenmesinler diye Arapça okumanın sevap olduğunu söylediklerini düşünüyorum. Din hep böyle zaten. Devamlı bi şeyler vaat edilmiş bi şeyleri bastırmak için.:(
Atatürk'ü bu çalışmaları için bile taktir edilmeli. Dini din adamlarından daha iyi anlatmaya çalışmış.

TRT'nin kesinlikle bir dini olmamalı. TRT Diyanette yayınlansın ama burada ne işi var. Keşke tarafsız olsalar. Laik bir ülkede TRT'nin din propagandası yaptığını göremeyiz. Keşke Laik kalabilsek.
Alttaki mesajim senin söylediklerin icin de gecerli o zaman. :D
Ben şu noktada eleştiriyorum Türkçe okumayalım aman ne yazıyor bilmeyelim, gönlüm nerden anlasın da doysun ben Arapça mı biliyorum. :A Arap alfabesi biliyorum çevirebilirim ama anlam bilmiyorum.

Kesinlikle yanlış bir düşünce keşke herkes Türkçesini de okuyup anlasa. Diyanet yayınlarının çok güzel Türkçe çevirileri var.

• Güldürdün
Reactions: Angelica
Hayır efendim araplardan doğmadı bu din yanlış biliyosun devletin kanalı yapar niye yapmasın ya
Müslümanlik kimlerden dogdu peki? Müslümanligin kutsal yeri Mekke ve Medine nerede mesela? Muhammed nerede dogdu? Bunlari bir düsün derim.

Gerekcelerini üstte saydim. Tekrar etmeme gerek yok. :D

• Beğendim
Ben şu noktada eleştiriyorum Türkçe okumayalım aman ne yazıyor bilmeyelim, gönlüm nerden anlasın da doysun ben Arapça mı biliyorum. :A Arap alfabesi biliyorum çevirebilirim ama anlam bilmiyorum.

Kesinlikle yanlış bir düşünce keşke herkes Türkçesini de okuyup anlasa. Diyanet yayınlarının çok güzel Türkçe çevirileri var.

Canım her ikisini de oku ne olacak sanki :D

Yakinda arapca tabelalar da görürsek sasirmam zaten. Atatürk'ün su anda kemikleri sizliyordur, eminim. Ülkesi icin savasip mücadele ettigi onca sey bir bir eksiltiliyor...

Anlamadığımız bi şeyden niye sevap kazanıyoruz onu zaten hiç anlamıyorum. Kuran'da mesela din düşmanlarının adı geçiyor ama Din alimlerine göre bunu okuyunca sevap kazanıyorsun. Din düşmanı insanların adından ne hayır gelir ki sevap kazanayım. Tamamen insanları susturmak için arapça okumak faydalı denmiş bence. Başka bir mantığı yok bunun.:( @emreemreu sana da cevap vermiş olayım:D

• Beğendim
Reactions: kerem
Canım her ikisini de oku ne olacak sanki :D
Ben aslında çok küçükken Türkçesini okuyordum, gerici bir yengem var elimden alıp Türkçesini sakın okuma büyük günah demişti, o günden sonrada okumadım. Bu yıl okumaya devam ettim. Böyle bir algı var ne yazık ki oysa herkes Türkçesini okuyup anlasa eminim ki ne böyle ne olduğu belli olmayan tarikatlar, cematler türerdi. Okumayınca cahil insanlar bunların peşinden gidiyor çünkü...

• İlginç

Din yurdunda yetişmiş biri olarak söylüyorum ve şu deniyordu bize "Türkçe zayıf bir dil bu sebeple tam olarak anlatılanı karşılamıyor" gibi şeyler söyleniyordu. Böyle basit şeyler ile okumamiza engel oluyorlardı. Hatta açıklamalı kuran yasaktı.:F

• Üzücü
Reactions: mrt-06
Ben aslında çok küçükken Türkçesini okuyordum, gerici bir yengem var elimden alıp bunu sakın okuma büyük günah demişti, o günden sonrada okumadım. Bu yıl okumaya devam ettim. Böyle bir algı var ne yazık ki oysa herkes Türkçesini okuyup anlasa eminim ki ne böyle ne olduğu belli olmayan tarikatlar, cematler türerdi. Okumayınca cahil insanlar bunların peşinden gidiyor çünkü...

Günahmı dedi ay inanmıyorum ne insanlar var yahu dinimizi anlatan şey niye günah olsun okumana sevindim türkçede ne okuyorsan kuranı kerim onu anlatıyor zaten helede bu ay okuman daha da güzel
bu ay indirilmiştir kuranı kerim mutlaka okunmalı

• Beğendim
Reactions: mrt-06

Ben programin TRT'de yayinlanmasina da karsiyim gerekcelerini bu mesajda belirttim zaten. :A Baska kanalda yayinlansa eyvallah ama TRT devletin resmi kanali ve böyle bir programin devlet kanalinda yayinlanmasi bir kere yasalara aykiri. Türkiye'deki yasalari derinlemesine arastirip okuyan biri olarak söylüyorum.

Bizi bu hallere getirenler utansin. Diyecegim tek sey bu...

Ben her islam dinine mensup kisinin arap oldugunu kastetmedim zaten. Islam araplardan dogma bir dindir ve Islam'i yayan da araplardir zaten. O yüzden eger Kuran okutuluyorsa ve okunuyorsa ve Kuran'in kurallarina göre bir yasam sekli seciliyorsa bunun adi araplasmadir. Kimse aksini iddia edemez. :) Türklerin asil inanci Tengricilik'ti zaten.

Laiklik dinsizlik degildir öncelikle laikligin ne oldugunu bilelim lütfen. Anayasa maddelerinde bize ve devlete verilen en önemli haklari ve gerekceleri bilmeden yanlis diye yorum yapmayalim keza bunlari bilmeden konusmak en büyük yanlisliktir asil. Burada anlattigim sey devletin resmi programinda böyle yayinlarin yapilmasidir. Bu programin bu kanalda yayinlanmasi kabul edilemez. Devletin dini yoktur, bu yüzden Türkiye laik bir devlettir zaten. BBC'de Incil okutulan programlari asla bulamazsiniz mesela. Cünkü kurallar ve medeniyet bunu gerektirir. :)

Forum İstatistikleri

Konular
170,776
Kullanıcılar
8,428
Son Üye
KeRemm