Yılbaşını Kutlamak

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Teşekkürler @papuleoo yine coşkuyla kutlayalım, unutmamışsın. :A
Ne demek lafı bile olmaz. Ömrümüz elverdikçe her zaman hatırlatacağım inşallah.

Ben sadece uyarıyorum. İsteyen kutlar isteyen kutlamaz. Öyle hakaret, küçük düşürmede gibi bir derdimiz yok. Sonuçta hepimiz insanız yanlışlarımız, doğrularımız olacaktır.

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Yine eğlenceli bir şekilde kutlayacağız. Neyin ne anlama geldiği beni ilgilendirmiyor. Önemli olan Mutlu olmak ve birkaç güzel anı.:Z:bhr:

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
Biz valla her yıl çam ağacımızı dikeriz. Tombalamızı oynarız süslerimizi takar yılbaşı programlarını izleriz. Yılbaşını noel ile karıştıran salaklardan olmayın sizde. Arabistan ve iran bile kutlarken sözde müslümanların meee lemesi benim komiğime gidiyor

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bu başlığın amacı Noel'i, yani Hz İsa'nın doğumunu, yani İslamiyet'in önemli isimlerinden birinin doğum gününün kutlanmamasına teşviktir, hadis ile açıklanmaya çalışılmıştır.(hadislere girersek çıkamayız, midemiz bulanır.) Öncelikle bize lazım olan 'önemli günlerin' açıklamalarını yapalım.

Yılbaşı: Dünya'nın, Güneş'in etrafında dönüşünün tamamlanması sonucu oluşan olgudur. Bunu kutlarsan 'Yılbaşı kutlaması' adını alır.

Noel: Hristiyanların, Hz İsa'nın doğumunu kutladığı özel dini günün adıdır. Buraya kadar anlaşılmayan bir şey yok diye düşünüyorum.

Kilit nokta: Noel, Yılbaşı'ndan 6 gün öncedir. 31-25=6. Anlamadıysanız ilkokul matematiği konularına göz atın.

Şimdi gelelim işin felsefik-tanrısal-dinsel kısmına.

Hz İsa, Allah'ın peygamber olarak gönderdiği bir insandır. Yanında kitap göndermiştir. Ama başarı sağlanamadığı için yeni peygamber ve yeni kitap yola çıkmıştır(sonsuz güç ve kudret sahibi Allah başarısız oluyor.) Yani, her türlü, Hz İsa, Allah'a inananlar için önemli bir şahsiyet olmalıdır, olmak zorundadır. Bu yoldan gidersek, Hz İsa'nın doğum gününü kutlamakta bir sakınca yoktur. Tabii 3 gün önceydi, 362 gün sonra kutlayabilirsiniz.

Biraz da hadis kısmına değinelim. Ayetlerden Bakara 62'ye bakacak olursanız, Allah'a ve ahiret gününe iman eden Hristiyanların, yahudilerin ve sâbiîlerin -dolaylı olarak- cehenneme gitmeyeceğini görebilirsiniz. Yani sen Noel'i kutlayıp hristiyan olsan bile senin için sorun yok. Rahat takılabilirsiniz.

Geçin bu işleri.

Hani Dünya'mız, Güneş'in etrafında dönünce bir yıl tamamlanmış oluyor ya, hah işte biz bu olayın sonucunu kutluyoruz; anladın mı? Bu olayın dinler ile hiç bir alakası yok.

Gelelim "bir kavme benzeyen o kavimdendir." meselesine. Şimdi, öncelikle forumdan çıkış yapıyorsun, sonra modemi kapatıp bilgisayarı parçalıyorsun aynı şekilde telefonunu da. Elektirik kablolarını kes. İşte şu an seni ciddiye almaya başlayabilirim.

Geçin bu işleri.
Bu arkadaşın yazdığı mesajın altına imzamı atıyorum. Anladınız mı espriyi?

Son düzenleme:

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Noel ağacımı taa aralığın ilk haftasından süsledim. Yılbaşında da sarhoş bi şekilde gireceğiz. :Z :Z @Harunnn60

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,586
Puanı
1,060
Aramızda hala Yılbaşıyla Noel'i karıştıran cahiller varmış ama gelde Noel'in 25 Aralıkta, Yılbaşının da 31 Aralıkta, ikisinin farklı amaçlardan kutlandığını anlatmaya çalış diyeceğim de zaten bu konunun bahsini yapan şahıslara bunu niye anlatasın ki? :X

Neyse, her yıl olduğu gibi bu yılda da coşkuyla, heyecanla, mutlulukla, beklentiyle, sevdiklerimizle hep beraber yeni yıla gireceğiz. Kibirlerinden dolayı kutlayamayanlar da oturup sırf bizde kutlamayalım diye kıskançlıktan bize laf atmaya devam etsin. 31 Aralık gecesi için çok heyecanlıyım. :Z

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Milletin kutlamasına karışmamak ve konunun uzamaması için pek yorum yapmak istemedim. Ama anlaşılan birçok arkadaş suskunluğumuzu fırsata çevirmeye çalışmış.

İsteyen kutlasın isteyen kutlamasın kimseye karıştığımız yok. Biz sadece uyarmak istiyoruz. Kimsenin özgürlüğünü kısmıyoruz.

Gelelim konuya dinimizde bu tür şeylerin kutlanmaması emrediliyor. Konun Yılbaşı, Noel olması önemli değil. Halen bunu anlamayıp sözde laf sokmaya çalışan çocuklarda görüyorum. Üstelik bu yetmezmiş gibi madem bunlara karşısınız neden Batının teknolojisini kullanıyorsunuz gibi hem çocukça hem de saçma sapan bir savunma mekanizması geliştiriyorlar. Ulen Batının iyi yanını alın diyoruz kötüsünü değil. Bir ineğin etinden, sütünden, postundan faydalanıyoruz diye ineğin b*kunu da mı yiyelim? Mesele b*k yeme değil mesele İslam'a sövmek, İslam'ı karalamak başka hiçbir açıklaması olamaz.

Gelelim işin katliam kısmına. Kurban Bayramında kurban edilen hayvanlar için katliam diyenler yılbaşında Hindileri hayvandan saymıyorlar herhalde. Cüppelinin de Hülya Avşar'a dediği gibi herhalde Hindiler babasının tarlasında yetişiyor.

Daha öncede konuda olmasına rağmen tekrardan yazmakta fayda var. Belki görmeyenler olmuştur diye. Dinimizin bu konudaki emirleri şu şekilde,

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “(Tasvip ederek) bir kavme (bir topluluğa) benzemeye çalışan kişi, o (benzemeye çalıştığı) kavimdendir.” “(İnanç ve amelde) bizden başkasına benzeyenler, bizden değildir.”

"Kim Bir Kavmi Taklit Ederse O Da Onlardandır"

Başka bir hadîs-i şerifte de, “Siz karış karış, adım adım sizden öncekilerin (Yahûdi ve Hıristiyanlar’ın) yoluna uyacaksınız. O kadar ki; onlar bir keler deliğine girecek olsalar, siz de (modadır düşüncesiyle) onları tâkip edeceksiniz...” buyurularak Müslümanlar’ın, başta Yahûdiler ve Hıristiyanlar olmak üzere gayr-i müslimleri taklit etmek, onlara benzemek felâketine düşecekleri mucizevî bir şekilde bildirilmiştir.

Bezzaziyye fetvasında, "(Nevruz günü, Mecusilerin bayramıdır. O gün, Mecusilerin yanına gidip, onların yaptıklarını yapmak küfürdür. O gün, bayram yapan Müslümanın imanı gider de haberi olmaz) diyor. Noel günü ve gecesinde ve kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapanın da kâfir olduğu bu fetvadan anlaşılmaktadır." (S. Ebediyye)

" Zünnar denilen papaz kuşağını bağlamak ve putlara, heykellere, mesela haç denilen, İsa aleyhisselamın asılmış hali dedikleri, birbirine dik kesişen iki çubuğa tapınmak, boynuna asarak tazim etmek, tazim etmemiz emrolunan bir şeyi tahkir ve tahkir etmemiz emrolunan bir şeyi tazim etmek küfürdür. Bunları yapanın imanı gider, kâfir olur." (Birgivi vasiyetnamesi şerhi s.115, 202)

İmam-ı Rabbani," Hinduların bayram günlerine [ateşe tapınanların Nevruz günlerine ve Hristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına] hürmet etmek ve o zamanlarda, onların âdetlerini, onlar gibi yapmak, şirk olur. Küfre sebep olur. Kâfirlerin bayramlarında, Müslümanların cahilleri, kâfirlerin yaptıklarını yapıyor ve bu günleri, müslüman bayramı zannediyor ve kâfirler gibi, birbirlerine hediye gönderiyorlar. Eşyalarını, sofralarını kâfirlerin yaptığı gibi, süslüyorlar. O geceleri, başka gecelerden ayırt ediyorlar. Bunlar hep şirktir, kâfirliktir."(Mektubat 3/41, S. Ebediyye)

İbni Âbidin," İstibra babında, (İhtiyaç olunca zimmîye selam vermek ve müsafeha etmek caiz olur. Hürmet için ise, caiz olmaz. Kâfire hürmet küfürdür) buyuruyor." (S. Ebediyye)

Berika’da"Zalime, kâfire hürmet etmek, saygı ile selam vermek, üstadım demek, küfür olur" buyuruluyor. (İslam Ahlakı)

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Allah'a ve ahiret gününe iman eden hristiyanlar'a, Sabiiler'e ve Yahudiler'e 'hiçbir' korku yoktur.

Kaynak: Kur-an'ı Kerim.

Azılı bir dinsiz olarak gerçekleştirmediğim eylemdir

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Milletin kutlamasına karışmamak ve konunun uzamaması için pek yorum yapmak istemedim. Ama anlaşılan birçok arkadaş suskunluğumuzu fırsata çevirmeye çalışmış.

İsteyen kutlasın isteyen kutlamasın kimseye karıştığımız yok. Biz sadece uyarmak istiyoruz. Kimsenin özgürlüğünü kısmıyoruz.

Gelelim konuya dinimizde bu tür şeylerin kutlanmaması emrediliyor. Konun Yılbaşı, Noel olması önemli değil. Halen bunu anlamayıp sözde laf sokmaya çalışan çocuklarda görüyorum. Üstelik bu yetmezmiş gibi madem bunlara karşısınız neden Batının teknolojisini kullanıyorsunuz gibi hem çocukça hem de saçma sapan bir savunma mekanizması geliştiriyorlar. Ulen Batının iyi yanını alın diyoruz kötüsünü değil. Bir ineğin etinden, sütünden, postundan faydalanıyoruz diye ineğin b*kunu da mı yiyelim? Mesele b*k yeme değil mesele İslam'a sövmek, İslam'ı karalamak başka hiçbir açıklaması olamaz.

Gelelim işin katliam kısmına. Kurban Bayramında kurban edilen hayvanlar için katliam diyenler yılbaşında Hindileri hayvandan saymıyorlar herhalde. Cüppelinin de Hülya Avşar'a dediği gibi herhalde Hindiler babasının tarlasında yetişiyor.

Daha öncede konuda olmasına rağmen tekrardan yazmakta fayda var. Belki görmeyenler olmuştur diye. Dinimizin bu konudaki emirleri şu şekilde,

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “(Tasvip ederek) bir kavme (bir topluluğa) benzemeye çalışan kişi, o (benzemeye çalıştığı) kavimdendir.” “(İnanç ve amelde) bizden başkasına benzeyenler, bizden değildir.”

"Kim Bir Kavmi Taklit Ederse O Da Onlardandır"

Başka bir hadîs-i şerifte de, “Siz karış karış, adım adım sizden öncekilerin (Yahûdi ve Hıristiyanlar’ın) yoluna uyacaksınız. O kadar ki; onlar bir keler deliğine girecek olsalar, siz de (modadır düşüncesiyle) onları tâkip edeceksiniz...” buyurularak Müslümanlar’ın, başta Yahûdiler ve Hıristiyanlar olmak üzere gayr-i müslimleri taklit etmek, onlara benzemek felâketine düşecekleri mucizevî bir şekilde bildirilmiştir.

Bezzaziyye fetvasında, "(Nevruz günü, Mecusilerin bayramıdır. O gün, Mecusilerin yanına gidip, onların yaptıklarını yapmak küfürdür. O gün, bayram yapan Müslümanın imanı gider de haberi olmaz) diyor. Noel günü ve gecesinde ve kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapanın da kâfir olduğu bu fetvadan anlaşılmaktadır." (S. Ebediyye)

" Zünnar denilen papaz kuşağını bağlamak ve putlara, heykellere, mesela haç denilen, İsa aleyhisselamın asılmış hali dedikleri, birbirine dik kesişen iki çubuğa tapınmak, boynuna asarak tazim etmek, tazim etmemiz emrolunan bir şeyi tahkir ve tahkir etmemiz emrolunan bir şeyi tazim etmek küfürdür. Bunları yapanın imanı gider, kâfir olur." (Birgivi vasiyetnamesi şerhi s.115, 202)

İmam-ı Rabbani," Hinduların bayram günlerine [ateşe tapınanların Nevruz günlerine ve Hristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına] hürmet etmek ve o zamanlarda, onların âdetlerini, onlar gibi yapmak, şirk olur. Küfre sebep olur. Kâfirlerin bayramlarında, Müslümanların cahilleri, kâfirlerin yaptıklarını yapıyor ve bu günleri, müslüman bayramı zannediyor ve kâfirler gibi, birbirlerine hediye gönderiyorlar. Eşyalarını, sofralarını kâfirlerin yaptığı gibi, süslüyorlar. O geceleri, başka gecelerden ayırt ediyorlar. Bunlar hep şirktir, kâfirliktir."(Mektubat 3/41, S. Ebediyye)

İbni Âbidin," İstibra babında, (İhtiyaç olunca zimmîye selam vermek ve müsafeha etmek caiz olur. Hürmet için ise, caiz olmaz. Kâfire hürmet küfürdür) buyuruyor." (S. Ebediyye)

Berika’da"Zalime, kâfire hürmet etmek, saygı ile selam vermek, üstadım demek, küfür olur" buyuruluyor. (İslam Ahlakı)
Konuyu daha yeni görüyorum ama ya sen kimsin de ben sizi uyarıyorum, doğruyu yanlışı gösteriyorum diyorsun? Öyle bir misyonun mu var senin? Neden bize bunları söyleme ihriyacı duyuyorsun?

Dini yönünden ele alıyorsun ama olayınız sadece yılbaşıyla noeli karıştırmanız bu çok net. İsteyen kutlar isteyen kutlamaz bu kadar uzatmanın hiçbir anlamı yok.

Bırakın dini açıdan günahsa da (olduğunu sanmıyorum) bizim günahımız olsun bu. Kimseyi ilgilendirmesin. Ha sonra bakıyorum. Dün yaptığım şeylerin nesi günah diye düşünüyorum ama bir şey bulamıyorum. Ailece yemek yedik. O Ses Türkiye izledik. Tombala oynadık. Birbirimize sarıldık, gelen yılı karşıladık bu kadar. Bunun nesi günah mesela da sen bizi uyarma görevini kendinde görüyorsun?

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Konuyu daha yeni görüyorum ama ya sen kimsin de ben sizi uyarıyorum, doğruyu yanlışı gösteriyorum diyorsun? Öyle bir misyonun mu var senin? Neden bize bunları söyleme ihriyacı duyuyorsun?

Dini yönünden ele alıyorsun ama olayınız sadece yılbaşıyla noeli karıştırmanız bu çok net. İsteyen kutlar isteyen kutlamaz bu kadar uzatmanın hiçbir anlamı yok.

Bırakın dini açıdan günahsa da (olduğunu sanmıyorum) bizim günahımız olsun bu. Kimseyi ilgilendirmesin. Ha sonra bakıyorum. Dün yaptığım şeylerin nesi günah diye düşünüyorum ama bir şey bulamıyorum. Ailece yemek yedik. O Ses Türkiye izledik. Tombala oynadık. Birbirimize sarıldık, gelen yılı karşıladık bu kadar. Bunun nesi günah mesela da sen bizi uyarma görevini kendinde görüyorsun?
Ben sıradan bir insanım. Dinimizde günahtır. Bunun sayısızca ayetini, hadisini hatta alimlerin kitap alıntılatılarını paylaştım.

Konunun yılbaşı veya noelle ilgisi yok. Sen iyi şekilde kutlamışsın belki kendince ama senin için bir şey ifade etmeyen şeylerin sonucu dinimize ters olabilir. Misal en çok alkolün kullanıldığı günlerden biridir yılbaşı, en çok fuhuşun olduğu günlerdendir, gasp, taciz, şans oyunları gibi haram olan şeytanın işlerini biz insanlar yapmamalıyız.

Bana diyorsun sana ne ama iş öyle değil. Sen kendi ailenden, çevrenden birine zarar gelmesini gördüğün halde buna müdahale etmezmisin? Ben sırf insanlar farkına varsın, hataya düşmesin diye bir şeyler belirtmeye çalışıyorum. Üstelik insanlar buna rağmen kutlamaya çalışıyorsa o insana bir şey demediğimi de birçok kez belirttim. Ki konudaki mesajımda da bu açık şekilde belirtilmiş.
Süt gibi muazzam bir içeceği bu işe karıştırıp, beni aşağılamaya çalışmak da sana yakışırdı zaten. :A
İnsan karşıdakine göre muamele yapmak zorunda [emoji16]
Her yılın, her şeyin bir başı bir sonu vardır. :D
Her sonunda bir başlangıcı vardır. Her son bir başlangıçtır aslında [emoji6]