Trump'ın "Çin Virüsü" İfadesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ne Düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    20

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,424
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Gelenekler sorgulanıp yıkılmadığı sürece daha çok şey gelir başa. Sorgulamak önemli şey. Ataların yaptı diye yapmazsın. Çin tarihine baktığımızda zaten birçok ülkeye esir olduklarını görürüz. pazar yeri olarak kullanıldıklarını. Japonya da onlardan birisiydi örneğin. Şimdi günümüz dünyasında zirveye çıkmış olabilirler ama onun öncesinde sıkıntılar da yaşadılar ve şimdi de aynı zamanda sıkıntı da yaşatıyorlar. Bu kadar büyüyen bir ülke olmalarına rağmen sorgulamaları da gerekiyor. Bu tarz olaylar kimi zaman bir devletin işine yarar. Çin'in de sağlık sektörü anlamında dünyaya mal satmalarına yaradı ve ekonomik olarak kâra geçmiştirler mutlaka. ABD'ye de dolaylı yoldan da olsa zarar verdiler. Bir yarasa yemeleri nelere yol açtı, çok ilginç bir olay ve aynı zamanda çok korkutucu olaylar zinciri de oluştu.
urumçidekiler ne yapıyordur orası çine bağlı

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Virüs Çin'e çıktı diye Çin'e saldırılacaksa, Dünya'da ilk yasağı çiğneyen Adem ile Havva'yıda tüm insanlık suçlamalı hatta nefret etmeli. Yada ilk homoseksuel ilişkiye girip AIDS'i var edende suçlayarak kinlenilmeli yada ilk akraba evliliği yapıp sakat insanların doğmasını sağlayanda tüm dünya tarafından suçlanmalı.
Trump gibi düşünüldüğüne inanamıyorum. Trump sırf kendi ülkesinde kontrol altına alamadığı için birini suçluyor ve burada ki insanlar bile peşinden gidiyor. Çin değil Avrupa ve ABD yayılmasına engel olamadı. Kendi politikalarını suçlasınlar. Çin çokta güzel kendi ülkesinde tedbirler aldı. Japonya'da. Güney kore'de. Hemen sokağa çıkmayı yasaklayıp olağan üstü hal ilan ettiler. Olması gerekeni yaptılar. Yapamayanlar bugün Çin'de ki o balık pazarını suçluyor.:(

• Harika
Reactions: Forumdash

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,424
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Virüs Çin'e çıktı diye Çin'e saldırılacaksa, Dünya'da ilk yasağı çiğneyen Adem ile Havva'yıda tüm insanlık suçlamalı hatta nefret etmeli. Yada ilk homoseksuel ilişkiye girip AIDS'i var edende suçlayarak kinlenilmeli yada ilk akraba evliliği yapıp sakat insanların doğmasını sağlayanda tüm dünya tarafından suçlanmalı.
Trump gibi düşünüldüğüne inanamıyorum. Trump sırf kendi ülkesinde kontrol altına alamadığı için birini suçluyor ve burada ki insanlar bile peşinden gidiyor. Çin değil Avrupa ve ABD yayılmasına engel olamadı. Kendi politikalarını suçlasınlar. Çin çokta güzel kendi ülkesinde tedbirler aldı. Japonya'da. Güney kore'de. Hemen sokağa çıkmayı yasaklayıp olağan üstü hal ilan ettiler. Olması gerekeni yaptılar. Yapamayanlar bugün Çin'de ki o balık pazarını suçluyor.:(
irlanda hemen durdurdu Çine uçakları @sokak sanati

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Trump haklı. Hem ilk orda başladı hem de gizlenerek ve önlem alınmayarak dünyaya yayılmasına sebep oldular.

• Beğendim
Reactions: mrt-06

Turkuazz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,201
Puanı
860
Çinde daha önce salgınlar çıkmıştı. ilk değil.o açıdan bakılınca aslında çokta haksızca konuşma yapmıyor.bazı proflarda Çinde laboratuvarda yarasanın kaçtığını söylüyorlar.aslında çok fazla ayrık görüşler bulunuyor. Kimi Çini sorumlu tutuyor kimi tedbirsiz davrarananları sorumlu tutuyor çok fazla tartışmalı konu.dünya politikasının ekonomik açıdan sarsıntılı sancılar yaşanılacak ihtimalini bakılınca bunun kasti yapıldığına dair konuşmalar da bulunuyor.Ancak aksi konuşmalarda yapılıyor.işin özü çok fazla bilgi kirliliği bulunuyor.o açıdan Çin suçlu mudur yada başka suçlu aramalı mıyız çok tartışılacak konu..

• Beğendim

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Gelenekler sorgulanıp yıkılmadığı sürece daha çok şey gelir başa. Sorgulamak önemli şey. Ataların yaptı diye yapmazsın. Çin tarihine baktığımızda zaten birçok ülkeye esir olduklarını görürüz. pazar yeri olarak kullanıldıklarını. Japonya da onlardan birisiydi örneğin. Şimdi günümüz dünyasında zirveye çıkmış olabilirler ama onun öncesinde sıkıntılar da yaşadılar ve şimdi de aynı zamanda sıkıntı da yaşatıyorlar. Bu kadar büyüyen bir ülke olmalarına rağmen sorgulamaları da gerekiyor. Bu tarz olaylar kimi zaman bir devletin işine yarar. Çin'in de sağlık sektörü anlamında dünyaya mal satmalarına yaradı ve ekonomik olarak kâra geçmiştirler mutlaka. ABD'ye de dolaylı yoldan da olsa zarar verdiler. Bir yarasa yemeleri nelere yol açtı, çok ilginç bir olay ve aynı zamanda çok korkutucu olaylar zinciri de oluştu.
Çin gibi 1,4 Milyar nüfüslu ülkede böyle bir değişimi yapmak kolay mı sence? Türkiyenin nerdeyse 18-20 katı, ABD-nin 5, Tüm Avrupanın 2 katı nüfus var orada.
Ve tüm bu pis yemek kültürlerini bir anda bitirmeleri imkansız. Biraz araştırma yaparsan 80-li yıllardan sonra yabani hayvan tüketimlerinin hızlıca düştüğünü görürsün, daha çok fakir ve alt kesim yiyor şu an. Bunun yerine domuz ve diğer çiftlik hayvanlarının tüketimi rekor seviyelere yükselmiş. Özellikle domuz eti.

Sen dediğin gibi de herşeyi pat diye değiştirmek olmuyor. Mesela sizde aşırı tereyağı tüketimi ve çok kalorili tüketimi sorunları yüzünden oluşan obezitede ve kalp-damar hastalıklarında ABD ve Arap ülkeleri ile aynı kateqoridesiniz. Sen ve bilgili bir kesim bu tüketimi azaltarak sorunu çözebilir ama 80 milyonun hepsinin bunu anlaması ve sorunun çözülmesi uzun yıllar alır. Böyle bir ülkeyi gelenekleri yüzünden ay değiştirsinler sorun onlarda diye vurmak bana göre saçma. Hele böyle büyük nüfus için. Orada sorun hükumetde olabilir, bu tüketimi yasaklayabilirler ama bu da çözüm değil, çünkü o nüfusu tam anlamıyla doyurmak çok çok zor. O yüzden pazarları kapatdım gidin ne yerseniz yeyin de diyemezler.
Japonya ve Güney Kore ABD desteği ile zamanında medeniyete kavuştu. Çin bu 2 ülkenin 30-40 yıl önceki hali gibi daha yeni-yeni tam anlamıyla gelişiyor. Birkaç on yıl sonra bu saçmalıklar onlarda da bitecek eminim.

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,271
Puanı
1,060
Canı en çok yanan Ülke şuan bakıldığında Amerika gibi görünüyor...450 milyon nufusa sahip dev bir ülke 1 milyondan fazla vaka ile uğraşıyor.
Peki kendisinden Kmlerce uzakta olan bir ülkeden bu virüs onları vurana kadar Amerika napıyordu?

olaya birde burdan bakmak lazım; amerika kendini eleştiriyor mu peki? çinde virüs çıktı diye çini suçlamak kolay bence.
evet,çindeki yemek kültürü inanılmaz geniş aynı şekilde mideleride çok geniş ve pis bir ülke( kuzenim yıllarca muyada ithalat müdürlüğü yaptı;orada çok kaldı;inanılmaz pis bir millet ve herşeyi yiyorlar derdi)

ben direk tüm suçu çine atıp,çini vuralım gitsin gibi abartılı söylemlere katılmıyorum.

bu virüs çinde değilde Türkiyede çıksaydı mesela???

o nedenle her ülke kendi özeleştirsini yapmalı; bir başka ülkeye suç yığmakla hiçbirşey kazanılmaz.

çin özür dilesin;çine yaptırım uygulansın. tamam bunlar yapıldı.. 10 sene sonrada fasdan virüs çıktı ;afrikayı mı kapatacaz.

ülkeler bu tarz olaylardan ders çıkarıp,kendilerini daha fazla geliştirmeliler.
uzaktan imrenek baktığımız avrupa ülkelerinin sağlık düzenlerinin nasıl rezalet olduğunu öğrendik değil mi..o rüya ülkesi italya ve ispanya... herkesin öğreneceği ders çıkaracağı çok şey var.

birlik olunulması gerekiyor.. ayrıştırmak çok abes bana göre.

buda benim kendi fikrimdir.

(sayemizde avrupa k.çını yıkamayı öğrendi. bu minicik bir örnek )

• Beğendim
Reactions: sokak sanati

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Az bile diyor. Bence tüm dünya Çin'e dersini vermeli Çin virüsü diyip geçmemek lazım.

• Beğendim