HBO True Detective 1. Sezon Yorumları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bazinga
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Aynen ben hastasiyim
Bir iki şarkısına denk geldim çok güzel,bir dizide müzik benim için olmazsa olmazlarımdandır.Ayrıca her bölüm bir suçluyu içeri tıkıyorlarmış galiba..İlk sezonu kaç bölüm ve kaç dakika?izlemeye başlamalımıyım tavsiye ediyormusun?

Evet her bölüm mutlaka müzik çalıyor sonunda. Dizide hem her bölüm suçlu yakalanırken ayrıca gizemli bir olay var bunun da alttan senaryosu işleniyor. İlk bölüm muhteşem sonra 9-10.bölüm dehsetti ve şu an dizi 10.bölümün getirdikleri üzerinden gidiyor.

Dizi daha ilk sezonunda 22 bölümlük 40 dk. Şu an 15.bölümmü ne yayınlandı. İzlemeye başlarsan haftalık olarak yetişirsin

Link at bakalım yorumumu nereye yapacağım,bu akşam izleyebilirim.

Eve geldim heyecanla diziyi izleyim dedim ama altyazı daha çıkmamış. İngilizce altyazıyla da harcamamak lazım finali.

diziyi çok övüyolla ama vaktim yok izlemeye anca 2. sezona

1x8 (Sezon Finali)

Sanırım sezon finalini ilk izlemek bana kısmet oldu.
En ufak bir tüyo vermeyim her şey spoiler içine kalsın.

Dizi kendine has bir şekilde final yaptı. Final diyeceğim çünkü sezon finallik bir durumu yok gelecek sezon olacak şey bambaşka bir şey.

Sezon boyunca yapılan tahminler, her şeyden bir şey çıkarmaya çalışarak pür dikkat izlemeceler boşaymış. Gayet sıradan hiçbir sürprizi olmayan bir şekilde final yaptılar. Kötü müydü? Hayır kötü değildi en iyi bölümlerinden biriydi belki ama beklentiyi kendileri yükselttiler ve gerçekten ağzımız açık izleyeceğimiz bir final olacağına inandırdılar.

Büyük ihtimalle ıslıktan dolayıdır ama katili gösterdikleri andan itibaren M'i (1931) çağrıştırdı.

Gerçekten bölümde zekice diyebileceğimiz neredeyse hiçbir şey yoktu. Belki Rust'ın bardaki adamı tutup kurşunlaması olabilir o kadar yani...

8/10

Sezon sonu genel değerlendirmesi:

Dizi ekranlarda görebileceğiniz belki de en kaliteli çekimlere sahip dizi. Oyuncular harikaydı. (Matthew McConaughey evinde şimdiden bir tane Emmy ve Golden Globe için yer açsın.
) Fakat gel gelelim senaryo bence yetersizdi. İlk bölümler sıkıcıydı, sonraki bölümler karakterlere alıştık artık sıkıcı değil derken dizi bitti. Dizide heyecanlandıran, bir sonraki bölümü iple çektirten, bölüm bittiğinde "vay be" dedirten neredeyse hiçbir şey yoktu. O nedenle IMDb'deki 9.5 puanını hakettiğini kesinlikle düşünmüyorum. Yakın puanlardaki Breaking Bad, Dexter ve Game of Thrones'un zaten yanına koymam da Prison Break, Spartacus, Lost gibi belki kalitesinden zaman zaman ödün vermiş diziler de bu dizinin çok önünde gelir benim için. Çünkü bu dizi o dizilerin yaşattığı duyguların hiçbirini yaşatamadı.

Neyse çok eleştirmiş gibi olmayım, diziyi ben de sevdim sadece abartıldığını düşünüyorum. Başta da dediğim gibi harika çekimler, harika oyunculuklar, harika bir jenerik ve harika müzikler izledik, dinledik.

Sezon karnesi:

5 bölüm 8 puan
2 bölüm 7 puan
1 bölüm 6 puan

(Ortalama: 7.5)

Sezona genel puanım:

7.5/10

S01B08 - Sonunda izledim

Baştan şunu söyleyeyim.Dizi çok iyi gitti, sezon boyunca. Öyle benim bir dizi alişkanliğim vardir.Sevdiğim dizileri ilk izlemeye çalişirim. Nitekim Son 2-3 senedir pazartesileri ilk The Walking Dead ile başlardir. Bu dizi onun önune geçti

Gelelim diziye. Dizi onca komplo teorilerine rağmen sezon finali bende hayal kırıklıgı olmadı. Eğer o komplo teorilerinden birisi gerçelşeseydi yıkılırdım resmen. Dİziyi baştan aşağı yanliş izlediğim kanaatine varirdim. Diziyi tam benim kafamdaki ilerlettiler. "Katil şu" dedirtmediler.Hep karakter kattılar işin içine. Kötümüydü değildi ama bu komplo teorisiyle çıta fazla yukarı çıktı ve @berkann'ın paylaştiği resmi gören yapımcılar senaristler şimdi ağlaşiyorlardir neden bunlari biz göremedik diye
O ayrıntılari gerçekten kendileri izleyicilerdeki heycanı arttırmak için mi koydukar yoksa hepsi bir rastlantımıydı şimdiki soru bu oldu

Dizinin 2.sezonuna dair henüz haberler yok.Olsa bile kadronun değişeceği son bölümde kesinleşti. (aslında Rust ölmediğine göre günümüz zamanınıyla yeni bir dava senaryolaştirilabilir)

Bölüm yorumu;
Rust bu zamana kadar olaylari çözerken son hamleyle (yeşil kulak olayını) Marty yapti
Sanırım birbirlerini tamamlıyorlar demeye getirdiler

Dizinin "bak bu güzeldi" hareketi.Kiralık katilin arabaya ateş edişiydi

Rust'un gördüğü o kara delik gibi olayın anlamı heeralde son sahnelerde kızı ve babası hakkında konuşmaydı
Eğer oysa hiç anlamlı yada duygusal gelmedi.
Bu arada Hannibal izleyenler bilir(@berkann @OzaN). Rust duvardaki resimleri göz gezdirirken gök yuzunu görmesi "aha Tanrının gözü olayı" dedim bi an
Rastlantı sahnelermiydi yoksa ABD'nin oyunu mu bilemedim

Dediğim sahne;
Diziye bölüm olarak 7.5'dan 8 veririm genel olarak 8.5'dan 9'a çıkar bu panım

diziyi daha izlemedim @Forumdash son bölüm olunca ağırdan alıyorum yarın izlerim artık