FK2 The Usual Suspects / Olağan Şüpheliler (1995) Film Bilgileri & Yorumları

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Filmi anlamadığımız için aslında sıkıcı geldi. Yapılışını görmediğimiz bir yapboz gibiydi. Taşları yerine oturttuğumuz zaman anladık her şeyi. Bu da filmin sonlarına doğru oldu. Sıkıcılık kayboldu, akışkanlık devreye girdi ve filmin nasıl olduğunu daha iyi anlamış olduk. :)
Ben filmin böyle biteceğini bilsem de sıkılırdım herhalde. Ama yukarıda da dediğim gibi başlarda sıkılıp da 10 verdiğim film sayısı da fazla. İlerleyen günlerde 10 yapabilirim belki puanı. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ben filmin böyle biteceğini bilsem de sıkılırdım herhalde. Ama yukarıda da dediğim gibi başlarda sıkılıp da 10 verdiğim film sayısı da fazla. İlerleyen günlerde 10 yapabilirim belki puanı. :D
Ben üzerinden bir kez daha geçtim bitirince, analiz yaptım ve öyle daha iyi anladım. O yüzdendir ki, bilsem nasıl biteceğini, sıkılmam sanırım. :D

Ben de 10 puan yapacaktım ama sıkılma olayı ve birkaç şey daha devreye girince düşük puan verdim. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Filmi ilk izlediğimde yorumum:
The Usual Suspects

Filmin farklı bir hikayesi yok. Diğer suç filmleriyle aynı gibiydi bana göre. Kurgusu iyiydi. Finali çoğu kişi için sürpriz olmuş, benim için de öyle oldu ama tahmin edilebilir bir sondu.

5'i bir araya geldiğinde en şüpheli duranlar Keaton ve topal adamdı.

İzlerken uykum geldi, sıkıldım. Bunda etkili olan şey; ilk başta filmde ne olduğunu anlayamam ve olaylar biraz kopuk gibi geldi bana.

Bir de kafama takılan bir kaç şey var:

Gemide Söze'yi gören biri tutuluyormuş. Bu odada saklanılan adamdı. Ve sonra odaya biri giriyordu. Ve onu öldürüyordu. Ama daha sonra aynı kişi hastanede çıkıyordu. O kadar yakın mesafeden öldürememesi inandırıcı değildi.
Eğer topal rolü yapan adam Keyser Söze ise, Keaton'ı vuran adam Kobayashi miydi?

Benim sıkıldığım ama türünü seven birinin sevebileceği bir film.
7.5/10

Bugün tekrardan izledim ve ilk izlediğimde aslında anlamadığım çok şey olmadığını fark ettim. Ancak puanımda artış oldu çünkü bu sefer pek sıkıldığımı söyleyemem.

İlk yorumumda sormuş olduğum sorunun cevabını yine alamadım.
Eğer topal rolü yapan adam Keyser Söze ise, Keaton'ı vuran adam Kobayashi miydi? Aynı zamanda bu kişiyi vuran kişiyle gemideki Macar adamı vuran aynı kişilerdi. Muhtemelen Keaton'ın önceden gördüğü biriydi, bu da uydurma adı Kobayashi olan adamdı?

Kevin Spacey iyi bir performans çıkarmış. Ayrıca ben Gabriel Byrne'i de beğendim. Bu arada Spacey En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar'ını kazanmış. Bana başrolmüş gibi geldi, belki başrol gibi değerlendiririm kendi ödüllerimde.

Kurgu çok iyiydi. Ayrıca filmi güzel yapan bir diğer şey ise;
Sonuçta film boyunca Soze'nin uydurmalarını dinledik. Bunlardan gerçek olanlarla uyuşanlar vardı ama tamamen gerçeği anlatmadı. İşte oraları da biz gerçekmiş gibi düşündük.

Bir de Söze gemideki adamı öldüremiyor, yani aslında kendisi mağlup oluyor. Üstüne üstlük artık eşkali polislerin de elinde.

Filmin iddialı olduğu adaylıklar: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik

8/10 -8.5 olabilir-

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Filmi ilk izlediğimde yorumum:
The Usual Suspects

Filmin farklı bir hikayesi yok. Diğer suç filmleriyle aynı gibiydi bana göre. Kurgusu iyiydi. Finali çoğu kişi için sürpriz olmuş, benim için de öyle oldu ama tahmin edilebilir bir sondu.

5'i bir araya geldiğinde en şüpheli duranlar Keaton ve topal adamdı.

İzlerken uykum geldi, sıkıldım. Bunda etkili olan şey; ilk başta filmde ne olduğunu anlayamam ve olaylar biraz kopuk gibi geldi bana.

Bir de kafama takılan bir kaç şey var:

Gemide Söze'yi gören biri tutuluyormuş. Bu odada saklanılan adamdı. Ve sonra odaya biri giriyordu. Ve onu öldürüyordu. Ama daha sonra aynı kişi hastanede çıkıyordu. O kadar yakın mesafeden öldürememesi inandırıcı değildi.
Eğer topal rolü yapan adam Keyser Söze ise, Keaton'ı vuran adam Kobayashi miydi?

Benim sıkıldığım ama türünü seven birinin sevebileceği bir film.
7.5/10

Bugün tekrardan izledim ve ilk izlediğimde aslında anlamadığım çok şey olmadığını fark ettim. Ancak puanımda artış oldu çünkü bu sefer pek sıkıldığımı söyleyemem.

İlk yorumumda sormuş olduğum sorunun cevabını yine alamadım.
Eğer topal rolü yapan adam Keyser Söze ise, Keaton'ı vuran adam Kobayashi miydi? Aynı zamanda bu kişiyi vuran kişiyle gemideki Macar adamı vuran aynı kişilerdi. Muhtemelen Keaton'ın önceden gördüğü biriydi, bu da uydurma adı Kobayashi olan adamdı?

Kevin Spacey iyi bir performans çıkarmış. Ayrıca ben Gabriel Byrne'i de beğendim. Bu arada Spacey En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar'ını kazanmış. Bana başrolmüş gibi geldi, belki başrol gibi değerlendiririm kendi ödüllerimde.

Kurgu çok iyiydi. Ayrıca filmi güzel yapan bir diğer şey ise;
Sonuçta film boyunca Soze'nin uydurmalarını dinledik. Bunlardan gerçek olanlarla uyuşanlar vardı ama tamamen gerçeği anlatmadı. İşte oraları da biz gerçekmiş gibi düşündük.

Bir de Söze gemideki adamı öldüremiyor, yani aslında kendisi mağlup oluyor. Üstüne üstlük artık eşkali polislerin de elinde.

Filmin iddialı olduğu adaylıklar: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik

8/10 -8.5 olabilir-
Sanırım yanlışın var. :D

Gemideki Macar adamla hastanede yatan adam aynı kişi değil. :D Dikkat ettiysen hastanedeki adamın gözü yeşil gemidekinin gözü kahverengiydi. :D Yani o adam öldü, bu adam başka.

Diğer sorunun cevabı da bence şöyle: Bunları topal adam yani Keyser Söze uyduruyor. Aslında Keyser Söze da uydurma. :D Yani kovboy şapkalı Keyser Söze diye bir şey yok. Aynı zamanda gemideki McManus ve Keaton'ı da Verbal yani topal adam öldürüyor.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Keyser Söze, Verbal Kint sonuç olarak. Topal oyunu yaparak; aptal oyunu yaparak hepsini dize getiriyor. Bu McManus ile Keatun'ı da kendisi öldürüyor. Oradaki sahneler de kafasındaki kurmacalar. Ne güzel de kurdu öyle, bir an inandık. :D

@berkann - @gundix123

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Sanırım yanlışın var. :D

Gemideki Macar adamla hastanede yatan adam aynı kişi değil. :D Dikkat ettiysen hastanedeki adamın gözü yeşil gemidekinin gözü kahverengiydi. :D Yani o adam öldü, bu adam başka.

Diğer sorunun cevabı da bence şöyle: Bunları topal adam yani Keyser Söze uyduruyor. Aslında Keyser Söze da uydurma. :D Yani kovboy şapkalı Keyser Söze diye bir şey yok. Aynı zamanda gemideki McManus ve Keaton'ı da Verbal yani topal adam öldürüyor.
Hastanedeki adam kim peki? Söze'nin adamıysa neden onun eşkalini verdi polislere?

Hikayenin uydurma olduğunu anlamıştım ama Söze'nin uydurma olduğunu hiç düşünmemiştim. :D Mantıklı duruyor. Ben de anlattığı hikayenin neresi uydurma acaba diye düşünüyordum. :(

Puanımı 8.5 yapayım o zaman. :D

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Hastanedeki adam kim peki? Söze'nin adamıysa neden onun eşkalini verdi polislere?

Hikayenin uydurma olduğunu anlamıştım ama Söze'nin uydurma olduğunu hiç düşünmemiştim. :D Mantıklı duruyor. Ben de anlattığı hikayenin neresi uydurma acaba diye düşünüyordum. :(

Puanımı 8.5 yapayım o zaman. :D
Hastanedeki adam Söze'nin adamı değil. Gemideki Macar adamı koruyan kişilerden birisi, görmüşse demek ki. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bu arada;

Keyser Söze'nin Türkiye ile bağlantısı olması ve Türk olduğu sanılması çok ilginçti. Verbal Kint öyle bir kurguladı ki hikayeyi; Türkiye'ye çekti olayı. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,773
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi ilk kez izleyeli epey zaman geçti. İlk kez izlediğimde filmi tam anlayamamıştım ve sevmemiştim. Tekrar izlediğimde özellikle Kevin Spacey'in artık çok sevdiğim oyuncular arasında olmasından dolayı çok beğeneceğimi tahmin ediyordum fakat ne yazık ki yine hiç sevemedim filmi.

Film bence çok sıkıcı başladı zaten hemen herkes aynı şeyden şikayet etmiş. Her ne kadar dikkatle takip etmeye çalışsam da bir türlü karakterlere bağlanamadım. İlk bir saati zar zor atlattıktan sonra özellikle Keyser Söze'nin efsane olduğunun anlatıldığı sahnelerde bağladı kendine ve ilgimi çekmeyi başardı fakat sonra tekrar sıkıcı hale getirmeyi başardılar.

Filmin asıl olayıyla ilgili spoiler içinde konuşalım. :)

Keyser Söze, Kevin Spacey diye kalmış aklımda ama bir an gerçekten Keaton olduğuna inandım sonlarda.

Kobayashi'nin fincan çıkması iyiydi. :)

Kevin Spacey gerçekten iyi oynamış ve kazandığı yardımcı erkek oyuncu Oscar'ını haketmiş.

Keyser Söze karakterinin efsane olduğunu kabul ediyorum. Zekice bir senaryo da yazılmış ama bu senaryodan çok sıkıcı bir film çıkarılmış. İki kez sıkıla sıkıla izlediğim bir filme yüksek puan veremeyeceğim maalesef:

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
@OzaN'dan yorum geldi ama beklemediğimiz bir yorum geldi. Filmi bu kadar da kötü göreceğini düşünmemiştim. Kevin Spacey hakkında iyi şeyler demiş sadece. :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Ooo olan şüphelileri beğenmeyenler çıktı ne diyeyim))) ben de filim oneriyorum arkadaşlara. Neyse kalsın benim önerdiğin filimleri izlemeyim sıkıntıdan patlarsınız)))

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
İzlemeden önce yorumlara baktığımda beklentim bayaa yükselmişti ama ne yazık ki beklentilerimi tam anlamıyla karşılayamayan bir film oldu.

Öncelikle film sıkıcı başladı ve 50 dk. boyunca sıkıcı devam etti. Keyser Söze çıktıktan sonra biraz toparlar gibi oldu ama yine tam bağlanamadım filme.

Son 10 dk. filan olayların çözülmeye başlandığı yerler iyiydi ama. Film boyu sıkıcı anlatılan olayların çözülmesi ve şaşırtıcı sonuyla puanımı biraz daha yükseltti.

Ayrıca filmde 1-2 replikte beğendim.

''Şeytanın en büyük hilesi dünyayı aslında var olmadığına inandırmakmış''

7/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Etkinlik kapsamında izlemek istedim.Unuttuğum filmlerdendi taşlar yerine otursun diye bir daha izledim.

Filmin sıkıcı başladığını düşünmüyorum ama filmin genelinde biraz sıkıldım.Ama bu senaryo için değer mi? Değer!

Kevin Spacey efsane bir adam.Harika oynamış Oscar'ı haketmiş.Diğer oyunculardan bir tek Gabriel Byrne dikkatimi çekti onu da beğendim.Benicio Del Toro'yu da severim ama pek rolü yoktu.:)

Filmin harika bir kurgusu var.3.izleyişinizde bile ince bir ayrıntı yakalayabilirsiniz.Herşey mükemmel tasarlanmış.Filmde hata yok gibi.Yönetmen Bryan Singer her sahnede ince ince ayrıntılar gözümüze sokuyor sanki.

Keyser Soze sinema tarihinin en gizemli karakteri bence.

Müzikler filmin gizemiyle iyi ritim tutturmuştu iyiydi.

Filmde hoşuma giden sahneler ve ayrıntılar:

Son final sahnesi mükemmel.Kujan panoya kitlenir,bardak kırılır Kobayashi yazısı çıkar ve Kujan kandırıldığını anlar.O sırada eşgal resmi fakstan yavaş yavaş çıkar.Buralar heyecanlıydı baya.Şimdi bunun öncesinde Verbal'ın filmin başında o panoya 1-2 saniyelik bakışı var çok ince bir ayrıntı.:) Kelimelerle çok iyi oynayan bir adam ve isminin de "Verbal"olması çok ince.:)

Narrator özelliği:

Normalde narrator anlatır biz de onun dediklerini kesinmiş gibi kabul ederiz ama burada narratorun Kayser Soze'yi uydurması falan yani yalan söyleyen narratorun olması harika ve farklı olmuş.Bu da finalin ters köşe olmasını sağladı zaten.

Keyser Söze ile ilgili:

Gerçek olduğuna da dair söylentiler var ama bir şehir efsanesi olduğu çok açık bence.Spacey güzel uydurmuş.:D Bu arada Keyser Söze'nin Türklüğü Verbal'ın dedektifin çalışma masasında gördüğü Osmanlı motifli kutudan aklına gelip salladığı birşey bence.:D

Yani film bulmaca gibi.İnanılmaz ince düşünülmüş.Yönetmen harika ince detaylar,mesajlar vermiş.Çok iyi filmdi.

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
233461_v1.jpg

Film karşımıza 5 tane yetenekli denebilecek soyguncu denilebilecek insanla çıkıyor. Aslında olayı anlatabilmek çok güç çünkü herşey birbirine okadar bağlı ki bu olay böyle oldu diyemiyoruz.

Filmin ilk bir saati sıkıcı geçiyor ciddi anlamda kötü, filme bu kadar yüksek puan verilmesinin nedeni bence şu. Ben hayatımda bu kadar tahmin edilemeyecek bir film görmedim. Bu filmin belki son 30dksı izlenebilir, eğer ilk bir saati de bize birşeyler verseydi heraldi ımbd'de 1. kimin olacağını tahmin etmek güç olmazdı. Fikir güzel ince kurulmuş ama bu benim 1 saat boyunca sıkıldığım gerçeğini değiştirmiyor. Yapabileceğim tek şey filme normalde vereceğimin 1 puan üstünü vermek ama gerçekten o bir saat bize bir amaç gösterselerdi çok sevinirdim.

Açıkcası bizi tamimiyle salak yerine koydular, filmde asıl önemli olan olaylar değil aslında Keyzer'in kim olduğunu tahmin etmekti o da aslında tahmin edebileceğimiz biriydi konumu dolayısıyla ama hikaye ile birlikte bizim tahmin edemeyeceğimiz bir isim oluşturdu. Açıkcası öyle bir sonu beklemiyordum, filmin en güzel repliği bence: Şeytan'ın en büyük hilesi, tüm dünya'yı aslında var olmadığına inandırmak olmuş.. olaya gelirsek adam gerçekten böyle yaptı. :D

Sonuç olarak, bir filmi izlemeden önce yorumlarına bakıyorum, millet okadar övmüş ki bende büyük bir beklentiyle izledim, fakat 1 saat boyunca sıkılınca bir mantığı kalmadı olayın.

Sinemalar.com puanı: 8.8
IMDB Puanı: 8.7

Normalde bu filmin gideri 6 puan daha düşünüğü vermem zatende, sırf o bağlantıların hatrına 1 puan daha ekliyorum, ama ciddi anlamda 1 saat sıkılıp birşeye bakmak mantık dışı. Harcamışlar hikayeyi.

Puanım: 7