FK2 The Usual Suspects / Olağan Şüpheliler (1995) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0114814.jpg

Olağan Şüpheliler - The Usual Suspects (1995)

Türü: Suç, Gizem, Gerilim
Yönetmen: Bryan Singer
Senaryo: Christopher McQuarrie

Oyuncular:

Stephen Baldwin
Gabriel Byrne
Benicio Del Toro
Kevin Pollak
Kevin Spacey

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (2)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Özgün Senaryo

Filmin Özeti
Beşi de birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman sabıkalı, basit bir kaçırma olayından sonra gözaltına alındıklarında hiçbiri olaya bir anlam veremeden boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Hikayeyi araştıran ajan David Kujan Kaliforniya San Pedro Limanı'nda 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan gizemli patlama ile bu beş kişinin bağlantısı olduğunu varsaymaktadır. Elinde kalan tek canlı tanık Verbal Kint hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır fakat tüm soru işaretleri bir kişinin üzerinde yoğunlaşır: "Keizer Soze".
Filmin Fragmanı

Son düzenleme:

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Yeniden izlesem mi diye düşünüyorum. İlk izlediğimde çok beğenmemiştim.

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Muhtemelen onu anlamışsam, onla ilgili anlatılan hikayeyi de anlamışımdır. :D Tekrar izlerim zaten, bu kadar beğenilen bir filme az vermek olmaz. -azdan kastım 7.5-
anlatılan hikaye de değil yahuu filmin süprizi yazıp heycanını kaçırmak istemem ama film seyirciyi ve polisleri ters köşe yapıyor. filmin farkı o altıncı his ondan sonra çekildi ama ondan farki bur da farkı polisler de ters köşe oluyor

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmin yarısını önceden izlemiştim, yarısını da gece izledim ve bitirdim.

Aslında anlatış bakımından sıkıcı geldi ama sonlara doğru durum toparlandı. Filmi bitirdim, daha iyi anlamak için bir kez daha üzerinden geçtim, hızlı bir şekilde. Her şeyi o şekilde daha iyi analiz ettim ve çok iyi bir film olduğunu anladım.

Bu işte bir ters köşe var. İzleyiciyi öyle bir ters köşeye yatırıyorlar ki; insan şaşırıyor. Bu da filmin ne kadar akıl oyunlarına yönelik olduğunu gösteriyor. Gizemli filmlerde ister istemez zaten böyle akıl oyunları oluyor. Bu filmde sınırları zorlayan bir akıl oyunu var. Hiç kimsenin göründüğü gibi olmadığını da anlatıyor.

Filmin ters köşesi de şuydu;

Verbal Kint, bilindiği üzere topal ve aptal olduğu gözlemleniyordu. Ancak onun aksine topal olmadığı; çok zeki biri olduğunu gördüm. Ajan Kujan olaya biraz geç uyandı. Verbal Kint aslında anlattığı Keyser Söze karakteri de kendisiydi. Oysa ki, iş Dean Keaton'a kadar gitmişti. Bu arada Keyser Söze'nin Türklükle bağlantısı olduğu da ayrı bir ilginçlikti.

Filmde bütün oyuncular başarılı performans sergilediklerini düşünüyorum. Çok fazla öne çıkan yoktu desek, yanılmış olmam sanırım. Kevin Spacey ile Chazz Palminteri'yi ayrı bir parantez açmak lazım tabi ki.

9/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Etkinlikteki daha önceden izlediğim tek filmdi ama yıllar önce izleyip anlayamamıştım filmi tam olarak. Tekrar izleyeceğim 1-2 gün içinde. :):)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Etkinlikteki daha önceden izlediğim tek filmdi ama yıllar önce izleyip anlayamamıştım filmi tam olarak. Tekrar izleyeceğim 1-2 gün içinde. :):)
Anlamak çok kolay değil zaten. Filmi 60-70 dakika kadar izlemiştim. Geri kalan kısmını izledim ve taşlar yerine oturdu. Bir sürü akıl oyunu var. Bir de hızlı hızlı üzerinden geçip, analiz ettim. Ters köşelik bir film. Akıl oyunlarıyla dolu. Başarılı bir iş. Aslında başarılı olduğunu düşüneceğimi hiç düşünmezdim ama şimdi düşünüyorum. :)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Daha önce söylemiştim, bu sezonki favori filmim olabilir diye. Bu tahminim galiba haksız çıkmayacak. Bence tek kelimeyle müthiş bir filmdi.

Filmin en güzel kısmı sanırım herkes tarafından da kabul göreceği gibi hikayesiydi. Bence harikaydı hikaye. Bunun yanında senaryoyu da çok beğendim. İlk 5-10 dk. sıkılmam haricinde soluksuz izledim. Çünkü fazlasıyla merak uyandıran bir hikaye ve bunun yanında senaryo var.

İkinci en beğendiğim kısım da filmin kurgusu oldu. Alışık olmadığım tarzda ve biraz karışık bir kurgu vardı. Ama ilerleyen dakikalarda ve son kısımlarda kurgunun böyle yapılmasının sebebini anladım ve bence tam da bu senaryoya uygun bir şekilde uyarlanmış kurgu.

Oyunculukları da ayriyeten beğendim. Kevin Spacey müthişti, izlediğim her filminden sonra kendisine olan sempatim biraz daha artıyor. Zaten aksilik olmazsa bu yaz, House of Cards dizisini de izleyeceğim. :) Ajan Kujen'ı oynayan Chazz Palminteri'ı da beğendim o da rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Siması tanıdık geldi ama daha önce bir filmini izlediğimi hatırlamıyorum. (b) Neyse, oyuncuları tek tek saymak ve lafı daha fazla uzatmak istemiyorum. Oyuncuların hepsi rollerinin hakkını vermiş.

Filmlerde genellikle müziklere dikkat etmem ama bu filmin müziklerini de beğendim. Ayrıca filmin sonundaki replik de çok iyiydi. :)

Puanım: 9.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İlk 5-10 dakikası sarmamıştı. 10 vermem için baştan sona ekrana kilitlenmem lazım. :D
Aynen, bende de öyle oldu. Girişte çoğu film zaten böyle sıkıcı başlayabiliyor. Aslında filmde sıkıcılıkta vardı aslında, sonradan akışkanlık kazanıyor. O akışkanlık bir geliyor, ters köşe de geliyor ardından. Sonlardaki kısımları düşünüyorum da, aslında filmi tamamlıyor. Kurgusal yönden öyleydi. Cümleyi hani kurarsın da, asıl söylemek istediğini sonda söylersin, onun gibi bir şey bu. Başarılıydı. :)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Aynen, bende de öyle oldu. Girişte çoğu film zaten böyle sıkıcı başlayabiliyor. Aslında filmde sıkıcılıkta vardı aslında, sonradan akışkanlık kazanıyor. O akışkanlık bir geliyor, ters köşe de geliyor ardından. Sonlardaki kısımları düşünüyorum da, aslında filmi tamamlıyor. Kurgusal yönden öyleydi. Cümleyi hani kurarsın da, asıl söylemek istediğini sonda söylersin, onun gibi bir şey bu. Başarılıydı. :)
Aslında 5-10 dakika dedim ama bu süre biraz daha fazlaydı. Bazı 10 verdiğim filmlerin de başları sıkıcıydı ama bu filminki biraz daha uzun sürdü. Sanırım bu yüzden filme 10 vermedim. :D

Aynen kurgu bence de iyiydi hatta çok iyiydi. :)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Aslında 5-10 dakika dedim ama bu süre biraz daha fazlaydı. Bazı 10 verdiğim filmlerin de başları sıkıcıydı ama bu filminki biraz daha uzun sürdü. Sanırım bu yüzden filme 10 vermedim. :D

Aynen kurgu bence de iyiydi hatta çok iyiydi. :)
Filmi anlamadığımız için aslında sıkıcı geldi. Yapılışını görmediğimiz bir yapboz gibiydi. Taşları yerine oturttuğumuz zaman anladık her şeyi. Bu da filmin sonlarına doğru oldu. Sıkıcılık kayboldu, akışkanlık devreye girdi ve filmin nasıl olduğunu daha iyi anlamış olduk. :)