2014 The Theory of Everything / Her Şeyin Teorisi | Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2980516.jpg

Her Şeyin Teorisi - The Theory of Everything (2014)

Türü: Biyografi, Dram, Romantik
Yönetmen: James Marsh
Senaryo: Anthony McCarten (screenplay), Jane Hawking (book)

Oyuncular:
Eddie Redmayne
Felicity Jones
Tom Prior
Sophie Perry
Finlay Wright-Stephens

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatından bir kesiti ele alıyor. Odak noktası olarak Hawking'in 1965 ve 1991 yılları arasında evli kaldığı ilk eşi Jane Wilde ile olan ilişkini konu alan filmde, öğrencilik yıllarında başlayan ilişkilerine, birlikte bilim adına yaptıklarına ve hastalık teşhisiyle yaşadıkları sarsıntılara tanık olacağız.

Filmin yönetmen koltuğunda 'Man on Wire', 'Project Nim' ve 'Shadow Dancer' filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni James Marsh bulunurken başrolleri Felicity Jones, Eddie Redmayne ve Emily Watson paylaşıyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Uzun uzun okumak isteyenler için: http://izleryazar.com/the-theory-of-everything-2014/

Satır başları:
  • Stephen Hawking gibi önemli birinin hayat hikayesi benim için başından beri çok ilgi çekiciydi.
  • Film beklentilerimi tam anlamıyla karşılayamasa da iyiydi.
  • Karamsar değil iyimser olmayı tercih etmiş film. Bu tercihi eleştiremem ama biraz daha ortası bir yerde olmasını isterdim.
  • Filmde pek çok şey yüzeysel kalmış, 20-25 dakika daha uzun olsa daha iyi olurmuş sanki.
  • Yüzeysellik filmin duyguyu yeterince verememesine neden olmuş. Bence en büyük eksiklik buydu. Bunun da sebebi yönetmenin bu işlerde tecrübesiz olması olabilir...
  • Eddie Redmayne yılın en zor rolünün üstesinden başarıyla gelmiş. Oscar adaylığı cepte, Oscar için diğer adayları da izlememiz gerek.
  • Felicity Jones filmi sevmemize yardımcı oluyor başlarda ama genel olarak performansı çok harika değil. Bir Rosamund Pike'ın çok gerisinde mesela. Tek avantajı iddialı bir filmde oynuyor olması. Yoksa ondan iyi çok kişi var.
  • Diğer oyuncular sıradan. SAG toplu performans adaylığı hak edilmemiş.
  • Sonuç olarak film iyi bir film ama bence bu konudan çok daha iyi bir film çıkarılırdı...
7/10

Son düzenleme:

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
@OzaN | Kaliteli bir kaynak buldunmu ben baktımda düzgün bir kaynak bulamadım görüntü anlamında?

En merakla beklediğim filmi, lucy'ye yaptığım gibi kötü görüntülü izleyerek harcamak istemiyorum. :(Gerçi o filmde iyi değildi -_-

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN | Kaliteli bir kaynak buldunmu ben baktımda düzgün bir kaynak bulamadım görüntü anlamında?

En merakla beklediğim filmi, lucy'ye yaptığım gibi kötü görüntülü izleyerek harcamak istemiyorum. :(Gerçi o filmde iyi değildi -_-
720p var ama gömülü Çince (veya Korece) altyazısı var. Fakat rahatsız etmiyor. Altyazının yerini iyi ayarlarsan (ki ayarlanıyor) hiç problem değil. :):)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Filmi sonunda izleyebildim. Güzel bir filmdi. Etkisinde kalınabilir bir film izledik.

Zaten Stephen Hawking'in yaşamı beni baya etkiliyordu ve meraklandırıyordu. Filminin olacağını duyunca çok heyecanlanmıştım. Birde fragmanı izlemem üstüne bir parça daha koydu ve filmi izlemek için sabırsızlandım. Filmi bu kadar heyecanla bekledim.

Neyse filme geçelim. Film aslında güzeldi. Kötü denemez ama çok başarılıda değildi. Çok başarılı olunabilecek nokta atışları yapılabilirdi. Dram yönü çok daha fazla arttırılabilir ve dahada duyguyu hissettirebilirlerdi. Senaryo biraz zayıf kalmış. Daha üstünde düşünülerek yazılsa, kurgulansa çok daha başarılı olunurdu. Böyle sarsıcı bir yaşamı izlerken beklediğim duyguyu alamadım ve aklımda çok nokta atışı yerler bırakamadılar. Filmden senaryoyu eksik bulduğum tek nokta o. Bu kısım biraz düzeltilse filme şuan olduğunda +1 getirebilirdi ama kötü değildi bence iyiydi.

Filme damga vuran nokta elbette oyuncular. Stephen rolünü üstlenen Eddie Redmayne rolü yaşamış sanki. Çok başarılıydı. Benimde şuana kadar ki en gözde erkek oyuncu adayım. Çok zor bir roldü ve çok başarılıydı bu rolde. Her anlamda yakıştırmıştı rolü kendine.

Jane rolü ile karşımıza çıkan Felicity Jones'de yeterince iyiydi. Rolü ve oyunculuğu benim aklımın bir köşesinde yer edinecektir. Ama rakipleri gerçekten çok güçlü ve işi zor.:X

Filmin müzikleride akılda kalıcıydı bence. Çok orjinallik yoktu ama duyguyu azda olsa hissettirmede payı vardı.:X

Oscar'da favorim ise En İyi Erkek ve Kadın oyuncuda adaylık kazanması.

Filme Puanım 8.5/10 Hala etkisindeyim çünkü.:X

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
The Theory of Everything (2014)

timthumb.php

Filmle ilgili bir giriş yaparsam, bu sezon en çok, en merakla beklediğim fimdi, filmi hawking için felanda izlemedim hakkında çok fazla bilgim yoktu ama ortada inanılmaz bir hikaye vardı adamın yazdığı bir hikaye, dışardan anca masallarda olabilecek dediğimiz bir hikaye. Karısını şuan görsem ayaklarını kapanıp saygı gösterebileceğim bir hikaye.

Film hakkında kişisel bir yorum yapacağım, yani gerçekten karısını ayrı tebrik ederim hawking'i ayrı tebrik ederim, resmen mucizeyi anlatan bir hayat hikayesi. Karısının hawking'i hayatta tutuşunun sonra hawking'in mucizeler yapışını. Bunlar başına gelmeseydi muhtemelen evrende çözülmedik sır kalmayacaktı. Gerçek anlamda yaşayan efsanelerden en büyük fizikcilerde zirveyide rahat zorlar hani. Belki en iyi şudur, budur diyemeyiz ama zirvede kim vardır sence deseler sayacağım isimlerden biri olurdu. Karısıyla ilgili ne biz kötü bir yorum yapabilirz, ne de hawking yapabilir ki kendide biliyor olacaki filmde bunu vurgulamışlar. Bir yorumumda daha var aslında, ilk en başa onu yazmak isterdim ama bunu forum kaldırmaz diye düşünüp yazmayacağım. Ama resmen düşüncem bu. :D Adam ölmemeye yemin etmiş sanki engellere inat. Ve hala bunları yapabiliyorsa üzerinde düşünmeye gerek yok.

Film oyuncularına gelirsek, Hawking'i oynayan oyuncu Eddie Redmayne pek göz önünde değilmiş ama ünlenir, oscara aday çıkartırlar muhtemelen. Felicity Jones karısını oynayan bayan gerçekten güzellik abidesi ve ingiliz olduğunu belli eden bir ingilizce ve genç gözüküyordu ama orta yaşa yol almaya başlamışlar Eddie ile birlikte.

Filmde duygulanmamak elde değildi, aslında şunu düşündüm insanlar hawking'e acıyarak mı izler yoksa acı duyarak mı. Ben acı duyarak izledim. Bunlara nasıl katlandı ve neden. Karısının o yaşayacak dediği sahne. Sana bu kadar ömür biçmişlerdi ama hala buradasın dediği sahne. Ve en büyük darbe bahcede hawking'in şuna bak dedikten sonradaki bizim eserimiz dediği sahne. Yani bu kadar yoğun duyguyu bu kadar uzun süreli aldığım bir film hatırlamıyorum.

Güzel melodiler seçilmişti, bir reyisi tanımış oldum, benim için güzel geçen bir güzel saatler olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen bundan sonra hawking ile ilgili daha çok makale okurum. :)

IMDb Puanı: 7.7
Sinemalar.com: ' '

Daha güzel bir ortamda izlemek isterdim kesinlikle, duygu, performans üst düzeydeydi.

Benim Puanım: 8.0

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
The Theory of Everything (2014)

timthumb.php

Filmle ilgili bir giriş yaparsam, bu sezon en çok, en merakla beklediğim fimdi, filmi hawking için felanda izlemedim hakkında çok fazla bilgim yoktu ama ortada inanılmaz bir hikaye vardı adamın yazdığı bir hikaye, dışardan anca masallarda olabilecek dediğimiz bir hikaye. Karısını şuan görsem ayaklarını kapanıp saygı gösterebileceğim bir hikaye.

Film hakkında kişisel bir yorum yapacağım, yani gerçekten karısını ayrı tebrik ederim hawking'i ayrı tebrik ederim, resmen mucizeyi anlatan bir hayat hikayesi. Karısının hawking'i hayatta tutuşunun sonra hawking'in mucizeler yapışını. Bunlar başına gelmeseydi muhtemelen evrende çözülmedik sır kalmayacaktı. Gerçek anlamda yaşayan efsanelerden en büyük fizikcilerde zirveyide rahat zorlar hani. Belki en iyi şudur, budur diyemeyiz ama zirvede kim vardır sence deseler sayacağım isimlerden biri olurdu. Karısıyla ilgili ne biz kötü bir yorum yapabilirz, ne de hawking yapabilir ki kendide biliyor olacaki filmde bunu vurgulamışlar. Bir yorumumda daha var aslında, ilk en başa onu yazmak isterdim ama bunu forum kaldırmaz diye düşünüp yazmayacağım. Ama resmen düşüncem bu. :D Adam ölmemeye yemin etmiş sanki engellere inat. Ve hala bunları yapabiliyorsa üzerinde düşünmeye gerek yok.

Film oyuncularına gelirsek, Hawking'i oynayan oyuncu Eddie Redmayne pek göz önünde değilmiş ama ünlenir, oscara aday çıkartırlar muhtemelen. Felicity Jones karısını oynayan bayan gerçekten güzellik abidesi ve ingiliz olduğunu belli eden bir ingilizce ve genç gözüküyordu ama orta yaşa yol almaya başlamışlar Eddie ile birlikte.

Filmde duygulanmamak elde değildi, aslında şunu düşündüm insanlar hawking'e acıyarak mı izler yoksa acı duyarak mı. Ben acı duyarak izledim. Bunlara nasıl katlandı ve neden. Karısının o yaşayacak dediği sahne. Sana bu kadar ömür biçmişlerdi ama hala buradasın dediği sahne. Ve en büyük darbe bahcede hawking'in şuna bak dedikten sonradaki bizim eserimiz dediği sahne. Yani bu kadar yoğun duyguyu bu kadar uzun süreli aldığım bir film hatırlamıyorum.

Güzel melodiler seçilmişti, bir reyisi tanımış oldum, benim için güzel geçen bir güzel saatler olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen bundan sonra hawking ile ilgili daha çok makale okurum. :)

IMDb Puanı: 7.7
Sinemalar.com: ' '

Daha güzel bir ortamda izlemek isterdim kesinlikle, duygu, performans üst düzeydeydi.

Benim Puanım: 8.0
Çince altyazılı versiyonu mu indirdin yoksa başka kaynağın var mı?

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Çince altyazılı versiyonu mu indirdin yoksa başka kaynağın var mı?
İndirecek zamanım yoktu, internetten izledim. Japoncada olabilir oda bilmiyorum.

İlk girdiğim sitede o yazıyı altyazı ile kapatmışlardı sonra 40 dakikayı başka yerde izledim oradada altyazı vardı ama pek göze çarpmıyor.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Bu yılın özellikle Eddie Redmayne ile dikkat çeken filmlerinden.Bu sefer kısa kısa yazacağım:

-Filmin geneline baktığımızda sıkıcı ve yeterince duygulandıramamış bir film.Yüzeysel bir senaryodan ve vasat yönetmenden kaynaklandığını düşünüyorum.
-Oyuncularda Eddie Redmayne'nin Oscar adayı olmaması mümkün değil.Adam aşmış ve Oscar alırsa itiraz etmem ama ben Michael Keaton'dan yanayım.Felicity Jones ise iyi bir performans göstermiş ama bence Oscar'lık bir rol değil.Yani pek bir ekstrası yok.
-Yönetmen James Marsh uzun metrajda pek başarılı değil ve filme yansımış maalesef.Eğer bu filmi Ron Howard gibi bir yönetmen çekseydi başyapıt bile olabilirdi.Senaryo da fazlasıyla yüzeysel.
-Fakat her ne olursa olsun Hawking'i yakından tanımak için önemli bir film.Şahsen ben Hawking'e acıyarak izledim.Gerçekten eşine helal olsun büyük bir direnç ve azim göstermiş herkesin yapabileceği bir şey değil.
-Müzikler ise çok hoşuma gitti her ne kadar pek orjinal olmasa da filmin atmosferine uygun müziklerdi.

Film içinde duyguyu ender hissettiren anlardan biri de şuydu:

Hawking'in bahçede eşine eserimize bak deyip çocuklarını gösterdiği gerçekten duygulandırdı ve bu sahne filmi iyi özetledi.

Bu tarz düşük tempodaki biyografik filmleri sevenler beğenebilir ama bence "tatsız" bir filmdi ve her ne kadar Akademi'nin tarzına uysa da umarım Oscar'a aday yapmazlar.

5.5/10

Edit:5.5 oldu puan.

Son düzenleme:

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,939
Puanı
1,061
Ben de kısa kısa yorumumu yapayım... :)

Senaryo bence fena değildi. En azından işleyişinde bir sorun yoktu, ama birçok sahne izleyiciye duyguyu tam olarak verememişti. Ayrıca ilginç bir kişiliğin hikayesinin biraz sıradan bir adammış gibi anlatılması da hemen göze çarpıyor.

Aslında anlatacak bir çok şeyi var filmin, ama hepsine eşit yer ayıramıyor. Bazı meseleler üzerinde çok durulurken bazıları da hemen geçiştiriliyor. Buna örnek olarak Genel Görelilik Kavramı'na Stephen Hawking tarafından getirilmiş yorumu hızlıca geçmesi verilebilir.

Dediğim gibi işleniş konusunda ciddi bir sorun yok. Ama gerçekten çok sıkıcı ilerleyebiliyor. 120 dakikayı 5 saat gibi hissettirdiği oluyor. Bu da ciddi bir odak sorunu yaratıyor. Filmi yaparken eşi Jane Hawking'in anılarından yararlanmış ve buna bağlı kalmışlar, ama senaristler o kadar da abartmasalardı keşke işi...

Eddie Redmayne gerçekten iyi bir performans sergilemiş bence. Bazı anlarda abartmış, ama o kadarı da olur. Yine de ödül alacak bir kapasitesi yok bence. Hele de Michael Keaton (Birdman) çok iyi çıkarsa ve Redmayne de Oscar'a uzanırsa üzülürüm. Gerçekten çok iyiydi, ama en iyisi değil yani. Felicity Jones da fena değildi. Ama çok sıradandı. Ve bence de fazla abartılıyor. Umarım Oscar'a aday olmaz, ama olacak gibi bu gidişle. Diğer oyunculardan da çok öne çıkan olmadığı için onları da söylemeyeyim.

Johann Johansson'ın başarılı müziği ve Eddie Redmayne'in oyunculuğu haricinde çok da abartılacak bir yeri yoktu bence. Film, bu yılın The Help, War Horse veya The Blind Side'ı olacak gibi görünüyor. Aslında 6.5 verecektim, ama müzik, başrol ve Hawking hatrına 7 veriyorum. İyi seyirler şimdiden izleyecek olanlara, ama beklentinizi düşük tutun derim... :)

7/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Merakla beklediğim bir filmdi ama iğrenç bir duygu halindeyken izledim. Buna rağmen filmi sevdim. -iyi bir zamanımda izlesem bile de filmin bende ederi bu kadar olacaktı ama-

Yönetmenin farklı tarzda çekimlerini sevdim. -bir merdiven çıkma sahnesi vardı- Ama genel olarak sıradan bir şey sunmuş. Film de çok iyi olmayınca, adaylık şansını yok etmiş bence.

Senaryo çok yüzeysel kalmış maalesef. Özellikle bazı durumlar sonrasında şuna ne oldu? Bundan sonra bu ne yapacak falan diyorsunuz ama pek cevabını alamıyorsunuz.

Eddie Redmayne gerçekten iyi bir oyunculuk sergilemiş. Filmin ikinci yarısında daha başarılı buldum ben. Oscar adaylığı zaten cepte. Ödülü de alırsa itirazım olmaz, şimdilik. Ama rakiplerini de izlemek şart.

Felicity Jones ortalama bir oyunculuk sergilemiş. Adaylık alabilir kenarından köşesinden. Ama ödül çok uzak.

Genel olarak Hawking'in hayatına bir filmden bakmak isteyen herkese tavsiye ederim. Ha bu arada atlamadan bir şey daha söyleyeceğim. Filmde çok fazla ateizm vurgusu yapılmış. Ateizme karşı ya da nefret dolu değilim ama herhangi bir düşünce bir filmin birden çok yerine, gözümüze gözümüze sokularak yerleştirilmişse bu beni rahatsız eder.

Oscar aylıkları: En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik

7.5/10 -tan 7-

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Merakla beklediğim bir filmdi ama iğrenç bir duygu halindeyken izledim. Buna rağmen filmi sevdim. -iyi bir zamanımda izlesem bile de filmin bende ederi bu kadar olacaktı ama-

Yönetmenin farklı tarzda çekimlerini sevdim. -bir merdiven çıkma sahnesi vardı- Ama genel olarak sıradan bir şey sunmuş. Film de çok iyi olmayınca, adaylık şansını yok etmiş bence.

Senaryo çok yüzeysel kalmış maalesef. Özellikle bazı durumlar sonrasında şuna ne oldu? Bundan sonra bu ne yapacak falan diyorsunuz ama pek cevabını alamıyorsunuz.

Eddie Redmayne gerçekten iyi bir oyunculuk sergilemiş. Filmin ikinci yarısında daha başarılı buldum ben. Oscar adaylığı zaten cepte. Ödülü de alırsa itirazım olmaz, şimdilik. Ama rakiplerini de izlemek şart.

Felicity Jones ortalama bir oyunculuk sergilemiş. Adaylık alabilir kenarından köşesinden. Ama ödül çok uzak.

Genel olarak Hawking'in hayatına bir filmden bakmak isteyen herkese tavsiye ederim. Ha bu arada atlamadan bir şey daha söyleyeceğim. Filmde çok fazla ateizm vurgusu yapılmış. Ateizme karşı ya da nefret dolu değilim ama herhangi bir düşünce bir filmin birden çok yerine, gözümüze gözümüze sokularak yerleştirilmişse bu beni rahatsız eder.

Oscar aylıkları: En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik

7.5/10 -tan 7-
Filmde ateizm vurgusu yapıldığını düşünmüyorum Hawking'in hayatındaki önemli konulardan biri bu zaten, bahsedilmemesi olmazdı. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Filmde ateizm vurgusu yapıldığını düşünmüyorum Hawking'in hayatındaki önemli konulardan biri bu zaten, bahsedilmemesi olmazdı. :)
Bahsedilmekten fazlası vardı bence. Bu kadar vurgulanması rahatsız etti. Aynı şeyleri tekrar ettiler hep bir de. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Vay yeni eklendi heralde, sağlam olmuş. :D

-----------

Resmi görmüştüm, ama hala o ortada ki kim bilmiyorum. :D

Boşandığı kişilerden dost kaldığı olmamıştır muhtemelen. :/
Ya sen filmi izlemedin mi :D

Oyuncular ve oynadıkları kişilerin gerçek hayattaki hali.

Filmin sonunda dost kaldıklarını söylüyordu ya. :):) Zaten filmde de olaylı ayrılmadılar. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Ya sen filmi izlemedin mi :D

Oyuncular ve oynadıkları kişilerin gerçek hayattaki hali.

Filmin sonunda dost kaldıklarını söylüyordu ya. :):) Zaten filmde de olaylı ayrılmadılar. :)
Bilmiyorum hala hatırlayamadım. :bilmem::A

2. karısı ile ilgili sahne yoktu dedim acaba eski karısı mı ziyarete gelmiş. :D