2015 The Hateful Eight - Film Yorumları

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Tarantino sen koca bir çılgınsın.:) İşte sanat budur! Sinema budur. Daha The Revenant'ı izlemedim ama bence yılın en iyi filmi. Artık iyice kesinleştirdim. Ben azılı bir Tarantino fanboyuyum. Sinemaya bu adamın Kill Bill efsanesiyle başladım en çok da bu adamın filmlerinden keyif alıyorum.

Neresini öveyim bilemiyorum. Film baştan sona mükemmel. O muazzam diyaloglar, kan gövdeyi götüren sahneler, harika oyunculuk, harika bir alışılageldik Tarantino olay örgüsü ve kurgusu... Tek mekandan aşırı keyif aldım. Bu film bence Django'nun da önünde. Film genel olarak Reservoir Dogs'a çok benziyor. Hem finali olsun hem kurgusu hem de tek mekan olma bakımından. Ama bence onun da önünde.

Şimdi bir kere eleştirenlere lafım yok böyle tarzı olan belli bir adı olan yönetmenlerin hayran kitlesi de olur, tarzını sevmeyenler de. Ama Tarantino izleyip de diyaloglar saçmaydı, boş diyalogdu ya da çok kan vardı kanlar iğrençti gibi eleştirilerde bulunmak bence abesle iştigal.:) Bunu sevmek zorundasınız demiyorum ama izlemeden önce zaten bunu biliyorsunuzdur herhalde? İlk yarının uzun olması bence eleştirelecek bir yön değil. Adam böyle bir kurguyu alelacele mi bağlayacaktı?

Oyuncular hakkında hepsine tek tek yazsam yazıyı bitiremem ama yazacağım. Samuel Jackson, Kurt Russell, Bruce Dern zaten efsane isimler. Tarantino'nun diğer dostları Tim Roth ve Michael Madsen da harikaydı. Michael Madsen'a bayılıyorum bence Tarantino'nun en iyi oyuncusu. Jennifer Jason Leigh Oscar alır, Walter Goggins ve Channing Tatum müthiş performanslarla şaşırttı. Kısaca özetlemek gerekirse izlediğim en iyi toplu performanslardan biri.

Filmdeki müthiş sahnelere gelirsek:

"Samuel Jackson'un Bruce Dern'i delirttiği sahne harikaydı. O sırada arka planda olanları gösterdikleri sahne, günün başlangıcını göstererek planı gösterdikleri sahne ve efsane final... Bir de yine herkesin birbirini vurduğu sahne. "]

Ennio Morricone yaşayan en iyi film bestecisi bence. Müthiş müzikler yapmış.

Bu film senaryoya aday etmeyen Akademi'ye ne desek boş. Gerçi Tarantino ve benzeri yönetmenlerin Oscar ödüllerini tınladığını sanmıyorum.

İlk yarısı benim için 9, 2. yarısı da 10. Yılın en iyi filmi olduğu için puanım:

10/10

Tüm Tarantino filmleri sıralamam:

1. Kill Bill (Tek film olarak alıyorum) :10
2. Pulp Fiction: 10
3. Reservoir Dogs: 10
4. The Hateful Eight: 10
5. Django Unchanied: 10
6. Inglorious Basterds: 9
7. Jackie Brown: 8
8. Death Proof: 6

Kill Bill'in yeri ayrı ama 2-3-4 sıralı filmler birbirine çok yakın.:)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
@Danger UA! Gerçekten ne filmdi be hâlâ hatırladıkça heyecanlanıyorum, rüzgarın sesi bir bir başka yansıtılmış. Filmin bol diyalog olması bana göre asıl başarıdır, asıl başarı bol diyalogla kaliteli kurgu kurup izleyiciyi sıkmamaktır. :)
Tarantino bu işleri bırakınca roman yazacağım falan diyordu galiba. Bu film de roman tadındaydı. Romanı da böyle yazacaksa okurum. Hem o da dayanamaz filmini çeker belki.:)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de 9 üstü vermeye çok hazırdım filme ama maalesef olmadı. Nasıl sıkılmadınız ilk 1.5 saatte hayret valla. :):)

Şöyle dünya gözüyle Leo ile Brad Pitt'in bir araya geldiği ve Natalie Portman'ın da oynadığı bir final filmi çeksin ve Al Pacino da rol alsın, başka bir şey istemem. :) @Danger UA!
Keşke dediğin gibi yıldızlar karması gibi bir filmle final yapsa ama muhtemelen kendi yıldızlarından karma yapar yani Samuel L. Jackson, Christoph Waltz, Uma Thurman falan olur. :):)

Gerçi büyük yıldızların toplandığı filmlerin genel olarak tırt çıktığı gerçeği de var. :(

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN ben en çok Leo ile Pitt'in hiç bir araya gelmemiş olmalarına şaşırıyorum, sadece bir tane gençlik fotoları var o kadar.
Uygun bir projede bir araya gelebilirler aslında, ikisi de çok büyük egoları olan insanlar değil. Doğru proje olması önemli, Tarantino ikisiyle de çalışmış biri olarak bunu başarabilecek biri ama tabii o da böyle bir işe kalkışır mı bilemiyorum. :)

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Ben de 9 üstü vermeye çok hazırdım filme ama maalesef olmadı. Nasıl sıkılmadınız ilk 1.5 saatte hayret valla. :):)

Keşke dediğin gibi yıldızlar karması gibi bir filmle final yapsa ama muhtemelen kendi yıldızlarından karma yapar yani Samuel L. Jackson, Christoph Waltz, Uma Thurman falan olur. :):)

Gerçi büyük yıldızların toplandığı filmlerin genel olarak tırt çıktığı gerçeği de var. :(
Bende şaşırıyorum nasıl ilk 1.5 saati beğenmedin diyaloglar atmosfer fırtına herşey dört dörtlüktü

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Ben de filmi çok beğendim. İzlemeden önce belli bir beklentim vardı ama bu kadarını da beklemiyordum açıkçası. :) The Revenant filmine yaptığım yorumda western türünden sıkıldığımı belirtmiştim ama bu konuda yanıldığımı bu filmde fark ettim. Anladım ki ben hala sıkı bir westernciyim. Bana özümü hatırlattığın için teşekkürler Tarantino. :D

Film gerçekten durgundu ama ben filmin en ufak bir kısmında bile sıkılmadım. Yani o kadar akıcıydı ki film ne ara bitti anlayamadım. Diyaloglar çok akıcı ve merak uyandıran cinstendi bence. Tüm diyalogları elimden geldiğince takip ettim, en ufak bir detayı bile kaçırmamya çalıştım. Kaçırdığım yerleri tekrar sararak izledim. :D Bilmiyorum ya Tarantino'yu izlemeyi gerçekten özlemişim. :)

Oyunculuklar gerçekten çok başarılıydı. Samuel L. Jackson rolünü çok iyi oynamış cidden. Kurt Russel da karizmasını konuşturmuş. Michael Madsen benim de çok beğendiğim bir oyuncu. Oyunculuğu, ses tonu, tarzı falan çok iyiydi. Rolü kendisine çok yakışmış. Jennifer Jason Leigh de harikaydı gerçekten. Onun olduğu sahneler ayrı bir güzeldi. Çoğu sahnesinde güldüm. Aldığı adaylığı da sonuna kadar hak etmiş umarım kazanır. :) Oyuncu kadrosu gerçekten çok iyiydi ama gözüm Christoph Waltz'u aramadı değil. Kendisini Tarantino'nun filmlerine çok yakıştırıyorum, oyunculuğuna ve aksanına hayranım. Filmdeki Oswaldo karakteri de bence tam onluk bir karaktermiş gerçi onun yerine ona çok benzettiğim Tim Roth doldurmuş. Tip olarak bu ikiliyi birbirine çok benzetiyorum. :D Yine de Tim Roth'un hakkını da yemeyim o da rolünün hakkını vermiş. :)

Senaryo dediğim gibi çok akıcıydı. Olaylar sonlara doğru epey karıştığı için bu kurguyu bu kadar ustalıkla oturtmak zor bir iş gerçekten. Senaryo da bu bağlamda başarılıydı.

Kısacası, herkesin sevebileceği bir film değildi belki ama kendisine hitap eden kişiler için izlerken inanılmaz zevkler yaşatan bir filmdi bana göre. :)

Puanım: 9.5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sanırım şuana kadar forumda genel olarak gördüğüm en beğenilen film oldu, geçen yılki Interstaller'de bile bu denli ortak görüş yoktu. :) Keşke @OzaN ve @sürgünüm de beğenseydi fakat illaki herkes beğenecek diye bir kaide yok tabi. :)

Daha izlemeyenler var başka beğenmeyenler de çıkacak bence. Sürpriz oldu forumdaki çoğunluğun sevmesi. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
pek inanılası bir haber değil ama yinede olabilir diyelim :) kurt russell orda doğaçlama yapmışsa gitarın kırılma sahnesinde helal olsun adama diyorum kendiliğinden bir değer katmış filme ? yalnız doğaçlama yapmak için yönetmenden izin almak lazım hadi onuda geçtik farzedelim izinsiz yaptı o işi bu sefer tarantinonun o gitarın antika olduğunu oyunculara söylemesi şarttı böyle bir kaza yasanacağı kesin gibi ? :)
doğruysa haber gitara üzülmedim ? :)

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,684
Puanı
1,061
Filmi çoğu beğenmiş - @OzaN hariç. :D- bende yeni indirdim izleyelim bakalım ne olacak ama bende Ozan'dan yana olacakmışım gibi hissettim. :D

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
İlk yarı izlerken yine mi kış uykusu geliyor diye endiselendim ama Nuri bilge ceylan'a ders olacak bir film çıkmış ortaya

toplumsal mesaj verirken (beyaz ile siyahın birlikte olup Amerikayı kötülerden haydutlardan kurta bileceğini ve Amerika böyle Amerika olacağı fikri.. Tabi bu filmin bir amerikan projesi olduğu tarantinonun sistemin adamı olduğu gerçeğini de ortaya döküyor ).

Nuri bilge ceylana ve insanları nasıl sıkmadan film izletebileceğinin dersini veriyor kış uykusunu seven @OzaN bazı arkadaşların bu filmi sevmemeleri cidden Insani hayrete düşürüyor))))))

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İlk yarı izlerken yine mi kış uykusu geliyor diye endiselendim ama Nuri bilge ceylan'a ders olacak bir film çıkmış ortaya

toplumsal mesaj verirken (beyaz ile siyahın birlikte olup Amerikayı kötülerden haydutlardan kurta bileceğini ve Amerika böyle Amerika olacağı fikri.. Tabi bu filmin bir amerikan projesi olduğu tarantinonun sistemin adamı olduğu gerçeğini de ortaya döküyor ).

Nuri bilge ceylana ve insanları nasıl sıkmadan film izletebileceğinin dersini veriyor kış uykusunu seven @OzaN bazı arkadaşların bu filmi sevmemeleri cidden Insani hayrete düşürüyor))))))
Filmi izlerken Tarantino'nun Kış Uykusu'nun etkisinde kalmış olabileceğini düşünmüştüm. Asıl sıkıcı olan bu filmin ilk yarısıydı. Kış Uykusu gibi bol diyalog ama ilgi çekicilik sıfır. :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Filmi izlerken Tarantino'nun Kış Uykusu'nun etkisinde kalmış olabileceğini düşünmüştüm. Asıl sıkıcı olan bu filmin ilk yarısıydı. Kış Uykusu gibi bol diyalog ama ilgi çekicilik sıfır. :)
İlk yarı dizilerin ilk bölümü gibi karakter tanıtımına ve ikinci yarıda ortaya çıkacak çatışmalara zemin harcamış ondan uzun ve sıkıcı ama dirilişten sonra pek şikayetçi olmadım))) .. Filim sonuçta toplumsal meaj vermek için yapılmış ve sadece bir mesaj vermek istemiş nuri bilge ne kadar fikir varsa filmine boca etmiş ondan daha derli toplu

İki film benzerliği aslında normal iyi film yapmanın tek formülü var iki yonetmende bu formülü kulanması benzerliği oluşturuyor bu formülü herkes biliyor ama becerebilen çok az nuri bilge bu formüle çok yaklaşmış. Bu yüzden nuri bilgenin Türkiyenin en iyi yönetmeni yapıyor

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Sen gerçek bir kahinsin. :A Başka bir şey istese olacakmış sanırım. :A @bazinga @Danger UA!
Natalie Portman yerine Margot Robbie olmuş daha da iyi. :D

Al Pacino da olsaydı daha bir efsane film bizi bekliyor olabilirdi ama bu kadarı da yeterli bence, bir filmde yıldız sayısı ne kadar fazlaysa genelde o film hayal kırıklığı olur malum. :D

Robert de Niro ile Al Pacino ve Leo ile Brad Pitt’in birlikte oynadıkları iki film olacak bu sene, birinin yönetmeni Martin Scorsese, ötekinin yönetmeni Quentin F.. Tarantino. :D Belki son senelerde sinema ölü moduna geçti ama 2019 da tıpkı 1999 gibi güzel bir decade kapanışı olabilir sinema adına.

Edit: Kafam durdu bir an, Al Pacino da Bir Zamanlar Hollywood’da filminin kadrosunda yok muydu? :D Afişlerde hiç görünmediği için aklım o filmde sadece Pitt ve Leo’nun oynadığına gitmiş. :A