2015 The Hateful Eight - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3460252.jpg

The Hateful Eight (2015)

Türü: Komedi, Dram, Gizem, Gerilim, Western
Yönetmen: Quentin Tarantino
Senaryo: Quentin Tarantino

Oyuncular:
Samuel L. Jackson
Kurt Russell
Jennifer Jason Leigh
Walton Goggins
Demián Bichir

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Bölgede “The Hangman” olarak tanınan kelle avcısı John Ruth (Russell) ve firari Daisy Domergue (Leigh), Domergue’nin adalete teslim edileceği Red Rock kasabasına doğru ilerlemektedir. Yolda iki yabancı ile karşılaşırlar: eski bir askerden kötü şöhretli bir kelle avcısına dönüşen Binbaşı Marquis Warren (Jackson) ve kasabanın yeni şerifi olduğunu iddia eden güneyli bir asker kaçağı Chris Mannix. Kar fırtınası yüzünden yollarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Mannix, dağ geçidinde posta arabalarının durak yeri olarak kullandığı Minnie’nin Tuhafiye Dükkanı’na sığınırlar. Minnie’nin dükkanına vardıklarında dükkanın sahibi yerine dört yabancı adam ile karşılaşırlar; Minnie annesini ziyaret ederken dükkana bakan Bob (Bichir) ve fırtınadan kaçmak için dükkana sığınan Oswaldo Mobray (Roth), Red Rock kasabasının celladı Joe Gage (Madsen) ve Konfederasyon Generali Sanford Smithers (Dern). Fırtına, dağ eteğindeki mola yerini ele geçirdikçe, 8 yolcu Red Rock’a ulaşamayabileceklerinin farkına varırlar…

Filmin Fragmanı

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Mükemmel bir Western denemesiydi. Yılın (2015) şüphesiz en iyi filmi. Star Wars bile yanında sönük kaldı. Her anlamda Tarantino tadını aldım. Kendine has mükemmel üslubunu yine döktürmüş. Filmden hafif Rezervuar Köpekleri tadı aldım ama bana göre Rezervuar Köpekleri'nden daha iyi bir filmdi, belki sinemada izlememenin de etkisi vardır, zamanla değişebilir.

Baştan sona kadar tek bir saniye bile sıkılmadan, inanılmaz sürükleyici bir gerilimdi. Söylenilenin aksine filmin ilk yarısı da çok keyifliydi. Kan sahneleri müthişti, ne yazık ki çevirmen küfürleri olduğu gibi çevirmemiş, Tarantino'nun her şeyi olan küfürleri çevirmemek büyük ayıp. Bir de Tarantino'yu aramadı değil gözler. :(

Tarantino'nun sanırım ilk tek mekan denemesi filmi oldu. Hem western hem gerilim hem de tek mekan destani bir film. Zaten Tarantino denince akıllara direkt olarak bol diyalog gelir, yine affetmemiş. Olayları mükemmel bir şekilde çözüme bağlaması, kusursuz olay örgüsü gelir. Yine nokta vuruşu yapmış.

Olumsuz olarak ne denilebilir ki? Zeka dolu bir senaryo, kalbimize hitap eden epik müzikler, amatör oyunculara ücretsiz ders niteliğindeki profesyonel oyunculuk ve tabi ki Samuel L. Jackson...

spoiler

Samuel L Jackson'un vurulma olayı çok iyiydi. O plan çok iyi kurgulanmış, fazlasıyla zevk aldım kurgudan. Samuel Jackson'un adamın kafasını patlattığı sahneden ayrıca tatmin oldum, mükemeldi. :)

Kurt Russell da filme tam gitmiş. Tim Roth ve kadın oyuncuyu da beğendim.

Denilebilir ki keşfe biraz daha uzun ve kanlı olsaydı. Gerisi dört dörtlük harika bir yapıt...

9.0/10

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum şurada: http://izleryazar.com/the-hateful-eight-2015/

Sanırım yılın en büyük hayal kırıklığı.

İki film gibiydi aslında ilki tamamen bomboş diyaloglar şeklindeydi, bu kadar uzun ve luzumsuz giriş kısmı hayatımda görmemişimdir belki de. İkinci kısım ise çok iyiydi, bildiğimiz Tarantino filmi olan filmin son 1 saatiydi. İlk 1.5 saat 5 puansa son 1 saat 8-8.5 puan. Bu kadar büyük fark var arada ama toplam puanı verirken ilk 1.5 saati yok sayamam.

Oyunculardan Jennifer Jason Leigh harikaydı. Samuel L. Jackson da çok iyiydi özellikle sonlara doğru ses tonu harikaydı. :) Walter Goggins ise filmin gizli yıldızıydı. :)

Tarantino'ya neden ödül vermedikleri de açık aslında kana aşırı tutkun. Kanlı sahneler bence iğrençti? Diğer bir neden de gereksiz şiddet kullanımı ve bunu komedi malzemesi olarak göstermesi. Bir de şiddeti uyguladığın kişi kadın olunca bu filmle kim olursan ol Oscar adaylığı alamazsın. Anca senaryoda, müzikte falan oyalarlar. :):)

6.5'a biraz daha yakın olmak kaydıyla:

7/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@OzaN kadına şiddetin olması filmin sanatsallığına aykırı olmaz ki,

kaldı ki filmin amacı değildi kadına şiddet. Senaryoda gerçekçilik amaçlı bir unsurdu ve gayet de keyifliydi.

Keza kan sahnelerini de çok beğendim, Rezeevuar Köpekleri'nde olduğu gibi keşke biraz daha fazla olsaydı.

Oscar'ın da Altın Küre'nin de canı tamuya. :) Sırf kan ve cani bir kadına şiddet var diye ödül vermeyeceklerse, gidip Bridge Of Spies'e versinler en azından milli gururumuz. :)

Bu arada Kill Bill'de de hatrı sayılır miktarda kadına şiddet vardı hem de hası, o meşhur dayak sahnesi filan. Kadın kadına şiddet, kafaya sıkmalar, kılıç darbeleri...

Ama kimse Kill Bill'i sırf kadına şiddet var diye kalitesini sorgulayamaz? :)

Bir de şunu merak ediyorum, erkeğe şiddet olunca film boyunca bir problem yok fakat kadına şiddet olunca wowowow no Oscar? :)

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
iki gündür izlediğim iki üç saçma filmden sonra tarantinonun filmi ilaç gibi geldi, harikaydı oyuncularıyla konusuyla herşeyiyle muhteşemdi
sadece filmin olumsuz yönü diyaloğların çok uzun olması fazla ayrıntılı açıklama ve tarantinonun taktiğini çözmüş olmamız ve bu durumun hikayenin sonundaki sürprizin gerçekleşmesine engel oluşu :)
bol bol kan, sağlam bir hikaye, mekan westernlerin harika mekan,ı tam benlik film olmuş.. tarantinonun her filmini sevrek izlemişimdir ama rezervuar köpeklerini türünün ilki olduğu için daha çok sevmişimdir her zaman.. bununda ondan aşağı kalır tarafı yoktu birkaç farklılık haricinde çözüm şekilleri oldukça benzerdi ?
oyunculardan zenci amcamız samuel harikaydı kurt russell o derece değişik bir tipteyti ki ilk on dakika kurt russell ı tanımamıştım buda kim diyordum :) kadına gelirsek zaten oynadığı rolün sonuna kadar hakkını vermişti:)
@OzaN yorum yaparken kadına şiddeti kınamış ama filmdeki daisy i kadın olarak görmüyorum dayağı sonuna kadar haketmişti :) bol kan sahneleri beni rahatsız etmedi sadece şu
john ruth amcamızın fışkırarak kustuğu anlar iğrençti hele birde kadının üstüne kustu vıyyyk :)

oscarda en iyi erkek oyuncuda favorim samuel amcamız en iyi kadın oyuncudada jenifer teyzemiz ödül alırsa hakeder :)

en sevdiğim karelerden bir kaçını sayalım öyle noktalayalım yorumu :)
zencinin generali kışkırtıp vurduğu sahne :) o sahnede kahkaha attım generalin oğluna oralifikasyon çalışmasını ayrıntısıyla anlatarak adamı kudurttu resmen :)
birde sona doğru zencinin alttan vurulduğu sahne ve devamında daisy adlı yaratığı (kadın diyemiyorum:) ) astıkları sahne?
linkoln tarafından zenci amcamıza gönderilen mektup hikayeside çok hoştu :)

tarantinonun taktiğini daha öncesinde bildiğim için ve de biraz film süresi ve ayrıntılar uzun tutulduğu için puanı kıstım biraz :)

8.5 puan

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN kadına şiddetin olması filmin sanatsallığına aykırı olmaz ki,

kaldı ki filmin amacı değildi kadına şiddet. Senaryoda gerçekçilik amaçlı bir unsurdu ve gayet de keyifliydi.

Keza kan sahnelerini de çok beğendim, Rezeevuar Köpekleri'nde olduğu gibi keşke biraz daha fazla olsaydı.

Oscar'ın da Altın Küre'nin de canı tamuya. :) Sırf kan ve cani bir kadına şiddet var diye ödül vermeyeceklerse, gidip Bridge Of Spies'e versinler en azından milli gururumuz. :)

Bu arada Kill Bill'de de hatrı sayılır miktarda kadına şiddet vardı hem de hası, o meşhur dayak sahnesi filan. Kadın kadına şiddet, kafaya sıkmalar, kılıç darbeleri...

Ama kimse Kill Bill'i sırf kadına şiddet var diye kalitesini sorgulayamaz? :)

Bir de şunu merak ediyorum, erkeğe şiddet olunca film boyunca bir problem yok fakat kadına şiddet olunca wowowow no Oscar? :)
Kill Bill'e de 7 vermişim, overrated filmlerdendir. :):)

Ben çok takılmam oraya ama filmi izlerken dikkatimi çekti, aha işte bu yüzden Tarantino'ya Oscar vermiyorlar dedim. :):) Erkeğe o şekil şiddet de hoş olmazdı ama kadına şiddet daha da hassas olunması gereken bir konu. Bence gereksizdi. Tabii benim filmi beğenmeme engel olmazdı keşke güzel olsaydı da ona rağmen 10 verseydim. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu film Kill Bill, Pulp Fiction, Django ve Soysuzlar Çetesi'ne göre daha kötüydü ama buna rağmen efsaneydi. +++

Kill Bill gibi efsaneyi dahi beğenmemişsen o halde bu kişisel bir tercihtir, saygı duyuyorum. Ama Kill Bill yahu adı yeter. :) Bir ara yeniden izleyeyim en iyisi? :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu film Kill Bill, Pulp Fiction, Django ve Soysuzlar Çetesi'ne göre daha kötüydü ama buna rağmen efsaneydi. +++

Kill Bill gibi efsaneyi dahi beğenmemişsen o halde bu kişisel bir tercihtir, saygı duyuyorum. Ama Kill Bill yahu adı yeter. :) Bir ara yeniden izleyeyim en iyisi? :)
Kill Bill'i sinemayla ilk tanıştığım zamanlarda izlemiştim. Adam akıllı izlediğim ilk 5-10 filmden biri olabilir, izlemek istiyorum bir ara yeniden belki fikrim biraz değişir. Gerçi çok da kötü düşünmüyorum film hakkında ki 7 vermişim. :):)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Kalitesi tartışılmaz ama ne yalan söyleyim beni pek memnun etmedi. Filmin genelini oluşturan konuşma sahneleri oldukça durağan ilerledi. Herkesin olduğu gibi bende hayran olmaya çalıştım ama tutulacak bir yerini bulamadım üzgünüm.

Filmde beğendiğim noktalarda vardı tabii. Onlarda oyunculuk performanslarıydı. Daisy karakterini canlandıran ablamız muhteşem oynamış. Neredeyse Samuel Leroy Jackson ve Kurt Russel'dan daha iyi oyunculuk çıkartmış diyebilirim. Şerif rolündeki oyuncu da çok iyi rol kesmiş.

Müziklerde filmin ruhuna cuk oturmuş ama dediğim gibi uzun uzadıya konuşma sahneleri ve bol kanlı kısımlardan hoşlanmadım. Tek sevindiğim nokta artık bu filmi merak etmiyecek olmam ve film hakkında bi fikrimin olmasıdır...

6.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu arada Tarantino filmde hiç gözükmemesine karşın oyuncular listesinde yer alıyordu, meğersem hikayeyi seslendiren adam Tarantino imiş. :)

Ayrıca belirtmeyi unutmuşum, filmin bölümlere ayrılmasını da çok beğendim, Tarantino filmlerinde hiç görülmemiş bir olaydı. Lars Von Trier ile Tarantino'yu boşuna aynı kefede tutmuyorum. :)

Fakat umarım bu son filmi değildir, 10.film ile final yapsın ve 10.filminde Leo Di Caprio, Brad Pitt, S.L.J, Robert De Niro, Daniel Day Lewis, Uma Thurman gibi isimlerin olduğu efsanevi bir film olsun.

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu arada Tarantino filmde hiç gözükmemesine karşın oyuncular listesinde yer alıyordu, meğersem hikayeyi seslendiren adam Tarantino imiş. :)

Ayrıca belirtmeyi unutmuşum, filmin bölümlere ayrılmasını da çok beğendim, Tarantino filmlerinde hiç görülmemiş bir olaydı. Lars Von Trier ile Tarantino'yu boşuna aynı kefede tutmuyorum. :)
Nasıl Tarantino filmlerinde görülmemiş olaydı ya. :D Çoğu filminde var diye biliyorum Inglourious Basterds'ta olduğundan %100 eminim Kill Bill, Pulp Fiction ve Django Unchained'ta da vardı diye hatırlıyorum. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@OzaN ben bu şekilde yok diye hatırlıyorum, Lars Von Trier tekniği gibi değildi, Django'da hiç olmadı diye hatırlıyorum ama +++

öteki filmleri izleyeli birkaç yılı geçtiği için hafızam yanılıyor da olabilir. Kill Bill'de böyle geçişler vardı, Japon kızın animasyonu gibi. +

Ama bu şekilde Bölüm 1, Bölüm 2 tarzı değildi Lars Von Trier gibi? :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN ben bu şekilde yok diye hatırlıyorum, Lars Von Trier tekniği gibi değildi, Django'da hiç olmadı diye hatırlıyorum ama +++

öteki filmleri izleyeli birkaç yılı geçtiği için hafızam yanılıyor da olabilir. Kill Bill'de böyle geçişler vardı, Japon kızın animasyonu gibi. +

Ama bu şekilde Bölüm 1, Bölüm 2 tarzı değildi Lars Von Trier gibi? :)
Valla ben tam bu şekil diye hatırlıyorum. :):)

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
İşte 2015 yılının tartışmasız izlediğim en iyi filmi.3 saat boyunca tek bir yerinde bile sıkılmadım sonuna kadar merak içerisinde izlettirdi kendini.Oyuncular arasındaki diyaloglar muazzamdı.

Film tek mekanda geçtiği için şüphelerim vardı daha önce izlediğim tek mekan filmlerinin çoğu başlattı ama bu öyle mi tek mekan ve az oyuncu olmasına rağmen efsaneydi.Tabi bunun yanında soğuk hava ve tipi ise oradaki soğuğu bize yaşattırdı resmen.Tuhafiyedeki atmosfer ise çok iyiydi gizemli bir yer olduğu belliydi.Nitekim şaşırtmadı.

Filmin bölümlere ayrılması da filme ayrı bir hava katmış.O geçiş sahnelerinde çalan müzik ise gizem ve merak duygusunu iyice artırmış filmi beğendiğim bir başka nokta.

Oyunculuklar konusunda Samuel L.Jackson efsane ötesi
bir performans göstermiş.Bunun yanında diğerleri de iyi performans göstermiş.Oyunculuklar ve yönetmenin harika uyumu bu eşsiz filmi ortaya çıkarmış.

Samuel L.Jackson'nun hikâyeyi ballandıra ballandıra anlatma tarzı çok iyiydi.Yaşlı adam yine iyi dayandı.Bunun yanında John Thrutun ise içtiği zehirli kahveyle birlikte kusması baya iğrençti.Bol bol kafa uçurmaları falan saymıyorum bile.O kulübedeki adamlarda birşey olduğu belliydi o halde pek şaşırmadım.Şerifin kadının anlattığı hayali çete üyelerine inanmayışı yerinde bir karardı :A

Sinemada bayat komedi filmleri izleyeceğinize böyle parasının hakkını sonuna kadar veren özgün ve kaliteli filmler izleyin.

Puanım: 9

Son düzenleme:

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Ne filmdi be, muazzamdı. :) Daha ilk dakikasında filmin atmosferine giriyorsunuz. Ben filmin ilk 1.5 saatinde de pek sıkılmadım ondan sonrası zaten çok çok iyi. Kan sahneleri denildiği gibi müthişti. Diyaloglar akıcıydı. Oyunculuklar zaten dört dörtlük, Samuel L. Jackson inanılmaz oynamış. :) Müziklerde nefisti.

Filmin sonunda bir ters köşe beklemedim değil ama sürpriz yaşanmadı beklenildiği gibi bitti film sonu belki daha iyi olabilirmiş. :)

9/10