Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@Tolstoyevski yoksa bir çılgınlık yapıp bu gece bitiriyor muyuz... :A (Benim o ihtimalim mevcut bu arada, çok canım çekti...)
Pazar'a anca gibi, ben kaplumbağayım malum... :A

edit: belli de olmaz gerçi çünkü uyku düzenim mahvoldu, geç uyuduğum için... :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Pazar'a anca gibi, ben kaplumbağayım malum... :A
Doru senin kaplumbağa olduğunu unutmuştum... :A

@Dosi bu bittikten sonra direk SNK'ya geçişimi yapıyorum... Zaten yeni bölüme 8 veya 9 gün kaldı. Bunun bilincinde olduğum için bu hafta sonu SNK'yı da baya bir ilerletmeyi düşünüyorum, belki bitirmeyi bile... :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,922
Puanı
1,060
Doru senin kaplumbağa olduğunu unutmuştum... :A

@Dosi bu bittikten sonra direk SNK'ya geçişimi yapıyorum... Zaten yeni bölüme 8 veya 9 gün kaldı. Bunun bilincinde olduğum için bu hafta sonu SNK'yı da baya bir ilerletmeyi düşünüyorum, belki bitirmeyi bile... :A
Ne için diss yediğinide hemen anlıyor :A

Eh tamam, inanalım...

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
15. Bölüm

Ara bölüm gibi ancak hikayenin biraz daha nasıl şekilleneceğini gördüğümüz bir bölüm oldu. Amane Suzuha'nın da görevinin ne olduğunu görmüş olduk. Daha önce bahsedilen babasının mevzusu da devam etti. Zaman makinesinin tamiri ve 1975'e yolculuk olacak. Üstüne Okabe Mayuri'yi kurtarmak için her şeyi yapmayı göze alacak. Tabi bir de Divergence sayısı var. Onu da 1'in üzerine çıkarmaları gerekiyor. Nasıl olacak göreceğiz.

Amane'nin babasının da kim olduğunu merak ettim doğrusu... Daru bu bölüm krallığını gösterdi. Komikliğini de... Okabe'nin İngilizce konuştuğu sahne baya komikti... O zenci elemanda bir şeyler var gibi ama bilemedim... 2036'nın resmedilişi çok iyiydi bu arada... Gerçekten bir distopya... Okabe ise gelecekte teröristmiş, başka bir şey düşünülemezdi zaten...

8.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
16. Bölüm

Ne bölümdü bee.. Steins Gate dramın da komedinin de hasını yapıyor gerçekten. Tüm duyguları dibine kadar hissettiriyor... Bu bölüm de bunu çok ağır bir şekilde hissettiren bir bölümdü...
Bölümün ilk kısmı yine bir zaman sıçramasıyla başladı. Okabe izin peşinden gitmek için geriye sıçradı ancak zenciden bir şey çıkmamış. İşi yapan Daru'ymuş... Amane'ye yaptığı şirinlik denemesinin aslında boşa olmadığını 5 dakika sonra bize Mayuri gösterdi... Mayuri tam kendi gibi davranarak Daru'nun Amane'nin babası olduğunu çözdü. Oldukça etkileyici ve duygusal sahneler izledik... Baba kızın veda sahnesi ekibin veda sahnesi çok iyiydi be...

Ancak gördük ki Amane başaramamış. Mektupta başaramadım diye tekrar tekrar yazmış.... Mektubun ulaştığı sahne baya iyiydi... Ve sorunun nasıl çözüleceği ise bir sorundu elbette. Okabe ise çareyi gönderdiği D-Mail'i bir nevi geri almakta buldu. D-Mail'i gönderdi ve herkesin Amane ile ilgili anılarının yok olmasını gördük... Tabi yok olan anılar şöyle olabilir Amane'yi tanıyorlar ama o aradaki zaman diliminde Okabe'nin onu engellediği kısma kadar bu kadar şey paylaşmamışlardı. O yüzden de işin vuruculuğu daha da artıyor diyebiliriz...

D-Mail'den sonra Divergence sayısının yükseldiğini gördük. Zaman çizgisi değişmiş ve bu sefer ters yönde 1'e doğru yükselmiş... Amane de intihar yerine eceliyle ölmüş. Mayuri'nin de sanırım diğer zaman çizgisinde öldüğü saatte bu zaman çizgisinde ölmediğini gördük. Buradan nereye gideceğiz bakalım...

10/10

• Harika
Reactions: Tolstoyevski

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
17. Bölüm

Yine oldukça vurucu bir bölüm daha...

Önceki bölümde değişen Divergence sayısının Mayuri'nin ölümüne etkisinin olmadığını yine acı bir yoldan gördük... Okabe'nin trajedisini Makise'nin de anladığını gördük. Etkileyici bir giriş sekansıydı. Ve D-Mail'leri geri alarak bu işin çözülme ihtimalini gördük. Bu aslında önceki bölümde bir nevi anlaşılmıştı. Sırasıyla tüm D-Mail'leri geri alma görevi, gerçekten meşakkatli ve zor bir yolculuk...

Feyris'in attığı D-Mail'in ne olduğunu görmemiştik. Bu bölümde onu da acı bir yoldan görşmüş olduk... Babasının ölümünü engellemiş ve geçmişi gerçekten sert bir şekilde değiştirmiş diyebiliriz. Tüm Moe kültürünü şehre getiren de Feyris'in kendisiydi tabi. 10 yıllık rüya dediği sahneler baya sağlam dramdı... Babasına vedası, Okabe'nin sırtında ağlaması... Kral karaktersin be Feyris... Ancak burada garip olan Feyris'in önceki anılarını hatırlaması oldu. Bunun sadece Okabe'de olmadığını gördük. Peki nasıl hatırladı Feyris bunları. Acaba farklı dünya çizgilerinde de olsa aralarında bir bağlantı mı var. Sanırım Alfa ve Beta evreni muhabbeti olsa gerek. Şuan Alfa evrenindeler. Dünya çizgileri farklı da olsa ana ip olarak Alfa evreni mevcut. Oradaki çizgilerdeki anılar böyle özel durumlar tetiklendiğinde diğer çizgideki kişiye bir şekilde aktarılabiliyor sanırım. İlginç bir durum diyebiliriz... IBN hala ulaşılamaz durumda, sanırım sırada Moeka veya Rukaku'nun D-Mail'i var. Moeka'nın durumu öğrendiğimiz için işler orada biraz karışabilir gibi...

9.7/10

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
18. Bölüm

Rukako'nun D-Mail bölümünü izledik.. Yine yeniden kaliteli ve has dram... Okabe'nin Rukako ile olan ilişkisini ve derinliğini gördüğümüz etkileyici bir bölümdü. Makise ile Okabe'nin bölümün başlarındaki bakir ve sevgililik muhabbetleri çok iyiydi bu arada... İkilinin arasındaki kimya da 1. bölümden bu bölüme kadar kusursuz bir işlenişe sahip diyebiliriz.

Rokako'nun şartı bir randevuydu. Okabe'nin girdiği haller güldürdü. Gerçekten bu tarz şeylere çok uzak kendisi. O da bunu fark etti ve bölümün sonunda olması gerektiği gibi davrandı. Biraz backstory ve biraz da dramla artık son D-Mail'e geldik... Moeka'nın D-Mail'i ve sonrasında loto kaldı. Bakalım Moeka'nın hikayesi neymiş...

8.5/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
19. Bölüm

Moeka'nın hikayesini de gördük... Moeka'nın da salt bir kötü olmadığını tahmin ediyordum. Lab üyesi olan her karakterin belirli bir geçmişi ve yaşadığı trajediler var. Moeka da kimsesiz biri ve onun için yuva veren FB denen karakter. FB'nin kim olduğu ise hala bir bilinmez. Okabe ne yaparsa yapsın kaç D-Mail gönderirse göndersin geçmiş değişmedi ve zaman çizgisi değişmedi. Çünkü Moeka sadece FB'ye güveniyor.. Onu ölüme terk etmelerini ve intihar edeceğini öğrenmesine rağmen yine de FB'nin dediğini yapacağını söylüyor. İlginç bir durum. Moeka'nın Okabe'nin söylediği şeylerden sonra duyduğu acı benim bile içimi acıttı. Tam olarak hikayesini öğrenmedik ama büyük ihtimal oradan da sağlam dram çıkacak gibi... Finale doğru ilerlerken bakalım nerelere gideceğiz...

9/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
20. Bölüm

Hiç mi hiç beklenmedik gelişmelerin olduğu çok iyi bir bölümdü... Moeka'nın hikayesinin devamını da görmüş olduk. FB'nin kim olduğunu da... FB yani Ferdinand Braun... Sağlam bir twistti gerçekten... Okabe olayları gerçekten bir noktaya kadar taşıdı ancak unuttuğu bir şey vardı. Tüm D-Mailleri geri aldığında Beta dünyasına geçiş yaptıklarında Makise Kurisu ölecek... Bunu tamamen unutmuştu. Aslında bunu seyirci de unutmuştu. Çünkü Mayuri'ye öyle bir odaklandık ki Alfa ve Beta evrenlerinde nelerin yaşandığını unuttuk bir nevi. Makise ilk bölümde ölmüştü ve sonra ilk D-Mail'le evrenler değişmişti elbette. Ve hepsi geri alındığında Makise Okabe'nin hayatına hiç girmemiş olacak...

IBN geri geldi SERN'i hackleyip olayları çözecekler ancak sorun bambaşka bir noktaya gelecek... Okabe ile Makise arasındaki ilişkinin geldiğini noktayı düşününce Okabe'nin trajedisinin ve o çok ağır ayrımın yaşandığı yer burası olsa gerek. Son sahne de bunu müthiş bir şekilde gözler önüne seriyor... Giren o epik müzik ve Okabe'nin yüzünün girdiği şekil... Bu iş nasıl çözülecek şuan tahmin dahi edilemez bir noktadayız...

9.8/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
21. Bölüm

İç karartan çok acayip bir bölümdü be... Gerçekten acayip bir şey... Steins Gate'in neden bu kadar efsane olduğunu gösteren çok acayip bir şey...

Mayuri'nin naifliği, iyiliği, mükemmelliği bu bölümde o kadar suratımıza çarpılıyor ki... Bölümün ilk kısmı, ikinci kısmı, her kısmı bunu suratımıza tokatlar vurarak anlatıyor. Dublaj yapan sanatçı inanılmaz bir iş çıkartmış gerçekten. Okabe Mayuri ile ilk defa Comimi'ye gidiyor. Orada olma sebebi ne yapacağını bilemiyor oluşu. Çünkü şuan için yapabileceği hiç bir şey yok... Ne Makise'yi kurtarabiliyor ne de evren değiştirmeden Mayuri'yi.. Her seferinde ama her seferinde Mayuri'nin ölümüne şahit oluyor. Ve bunların hiç birini Mayuri'ye belli etmeden zamanda sıçrayıp tekrar tekrar aynı şeyleri yaşıyor. Tekrar tekrar aynı şeyleri Makise'ye anlatıyor. Bu acı verici ve boğaz düğümleten tablo hiç bir şekilde değişmiyor...

Bölümün ikinci kısmında ise Makise ile artık gerçekleri konuşmak zorunda kalıyor... Makise ise duydukları karşısında çaresizce elbette Mayuri'nin yanına git diyor ama onun da içi acıyor. Çünkü Okabe ile aralarında gelişen şeyin ne kadar anlamlı bir şey olduğunun o da farkında. Okabe'nin bu duruma gelmesinden acı duyuyor... Okabe açısından ise gerçekten tarif edilemez bir durum. Mayuri'nin mezar başındaki konuşması ise bölümün artık göz doldurduğu yer oldu. Okabe'nin tavırlarını fark ediyor ama kendini suçluyor... Halbuki dünyadaki en masum kişi kendisi... Okabe Mayuri'nin tüm söylediklerine şahit oluyor ama ona rağmen gidip Mayuri'yi keyiflendirmeye çalışıyor... Ne büyük bir trajedisin be Steins Gate..

10/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
22. Bölüm

Artık finale doğru geldiğimiz şu bölümlerde epikliğin düşmesini kimse bekleyemez... Yine yeniden iç burkan bir bölüm daha...

Tüm bölüm Makise ve Okabe arasında geçti ve ne bölümdü ama... 1. bölümden itibaren işlenen tüm ilişki sonunda tüm gerçekliğiyle ortaya serildi... Okabe'nin 12. bölümden sonra yaşadığı tüm trajediyi anlatışı, Makise'nin Okabe'yi ve yalnızlığını anlaması, ona vurduğu tokat, sonrasına yaşanan diyaloglar ve Okabe'nin çaresizliği... Okabe'nin Makise'ye veda edeceğini bildiği için ona açılıp her şeyi açık açık söylemesi... Ve akabinde gelen gerçek anlamlı öpücük(ler)... Ne sahnelerdi öyle be... Vedanın acımasızlığı ise bölüm sonunda ortaya çıktı. Lab member 004 hiç varolmadı... Onu tek hatırlayan kişi Okabe oldu.

Bölüm bittikten sonra, zafer ilan edildikten sonra after credits'te çok garip bir sahne belirdi... Amane Suzuha tekrar ortaya çıktı ve onlara 3. dünya savaşının çıkacağından bahsetti. Şuanda divergence sayılarına bakarsak sayı 1'in üstüne çıktı ve Beta evrenine geçiş yaptılar. Ama Beta evreninde geleceğin nasıl şekilleneceğini bilmiyorduk. Şuan bu evrende Amane diye birini tanımıyorlar ve Amane ilk defa ortaya çıkıp ona ileride 3. dünya savaşının çıkacağından bahsediyor... Alfa evreninde SERN dünyayı ele geçirip distopya kuruyor, Beta evreninde ise 3. dünya savaşı çıkıyor... Ulan bu insanlar hangi evrende yaşayacak ve bir gelecekleri olacak... Zamanın efendisi olmak isteyen Okabe Rintarou'nun son sınavının sonuçlaır ne olacak göreceğiz...

10/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
23. Bölüm

Neler neler be kardeşim... Neler neler...

3. dünya savaşı ne alaka ulan diyorduk. Alfa'dan Beta'ya geçmelerine rağmen yine de mutlu bir gelecek olmadığını öğrendik. Amane Suzuha tabi burada farklı bir gelecekten geliyor. Olaylardan ve Okabe'nin yaşadıklarından habersiz. Gelecekten geliyor ve 3. dünya savaşını durdurmanın tek yolu Makise'nin ölümünü durdurmak diyor. Nedenini ise ilk aşamada söylemiyor ve bunu yapmak için öncelikle onu bıçaklayanın kim olduğunu öğrenmeleri gerektiğinden bahsediyor. Okabe 5.7 milyar insanın umrunda olmadığını ve Makise'yi kurtarmak için tekrar denemeyi kabul ediyor.

Olaylar ilerliyor ve 1. bölümde yaşananların iç yüzünü öğreniyoruz. Daha önce gördüğümüz ve derinlemesine inmediğimiz Makise ve babasının kim olduğunu öğreniyoruz. Profesör Nakabachi Makise'nin babasıymış ve öz babasının kızına karşı ne hisler beslediğini görüyoruz. Makise'yi kurtarmak isteyen Okabe'nin aslında onu öldüren kişi olduğunu görüyoruz... Bunun farkına varan Okabe ise muazzam bir karamsarlığa düşüyor. Ki bunda sonuna kadar haklı. Zaman döngüsünde ne yaparsa yapsın Makise'yi kurtaramayacak çünkü Mayuri'yi kurtaramadı... Alfa evreninde tüm yaşadıklarını o biliyor. Ancak bir de ne görüyoruz Amane Suzuha Okabe'den gerçekleri saklamış... O sırada Okabe'nin çaresizliğine Mayuri tarafından atılan tokat çok etkileyiciydi...

Sonrasında ise gelecekten gelen bir video görüyoruz ve gönderen kişi 1 kere başarısız olmasını bekleyen Okabe'nin ta kendisi... 15 yıl gelecekten gelen bir video... Ona Operasyon Skuld'u anlatıyor... Tüm yaşadıklarının boşa gitmemesi için tüm dünyayı kandırması gerektiğini anlatıyor... Makise'yi öldü gösterip kendisini kandırması gerektiğini anlatıyor... Çılgın bir plan ancak zaten bunu ancak Mad Scientist Hououin Kyouma yapabilir... Son sahnenin mükemmeliği karşısında tüylerim diken diken oldu... Steins Gate'in seçimi... Çünkü hiç bir anlamı yok... El Psy Congroo... Final bölümünü ve bu destanın sonucunu merakla bekliyorum...

11/10

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
17.Bölüm

İşte dramatik bilim kurgu budur. Muhteşem derinlikli ve sarsıcı bir bölüm izledik..

Faris'in olayı, ilk keşfederken Okabe'ye dokunduğu ve o dükkanda olduğu esnada gözünün önüne diğer dünyadaki anılarına dair görüntülerin gelip hafızasının oturması... Tüyleri diken diken etti ve Dark'a bir kez daha selam göndertti. Dark birçok yönüyle Steins Gate'den izler taşıyan bir dizi yapıtı, bunu şimdi daha da iyi anlıyoruz...

Babasından vazgeçmek zorunda kaldığı sahnede bir hayli üzüldük ama hafızası neyseki gitmiş oldu yine. Fakat son sahnede söylediği sözler, Okabe ile önceki hayatta seviyorduk birbirimizi gibi şeyler demesi, gerçekten hafızası olsun olmasın demek ki herkes için geçerli bir zamansal bağlantının söz konusu olduğunu gösterdi... Hiç yaşamadığınız hatırlarınızın olması... Çok manyak bir olay be.

Bu arada bu bölümü de Dr.Pepper eşliğinde izledim ve baya alıştım bu içeceğe... Tadı damakta kalıyor, çok lezzetli değil ama çok karakteristik.

9.2

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
24. Bölüm...

Destanlar destanı STEINS GATE'e daha iyi veda edemezdik... Epik bir final... Her manasıyla mükemmel ve kusursuz bir final...

Operasyon Skuld'un gerçekleşmesi için Okabe'nin yaptığı fedakarlık ve plan baştan aşağı mükemmel işlenmiş. Çok iyi bir sahneler bütünü izledik... Kendini kandırmak için kendini bıçaklatmak zorunda kaldı ve Makise için elbette buna değerdi. Ve başarılı bir şekilde bunu gerçekleştirip ölümü kandıran Hououin Kyouma'dan sevgilerle... Geleceğin ne getireceğinin bilinmediği Steins Gate evrenine, savaşın olmadığı Steins Gate evrenine geçiş yaptık... Bir efsanenin hak ettiği bu muazzam finalle ve mutlu sonla veda ettik tüm o harika karakterlere... Amane'nin Daru'nun çocuğu olma durumunu da aydınlatmadılar bu arada. Tamam bundan bahsettiler ama annesini söylemediler. 7 yıl sonra doğacak ancak Daru'nun kiminle evlendiği sorusu çılgın bir merakla orada duracak resmen... Acaba Zero'da bu konuyla ilgili şeyler var mı onu da merak ediyorum...

Öteki zaman çizgilerinde yaşanan tüm anıların bir şekilde zihinde belirmesi durumunu çok iyi işlediler diyebilirim. Sadece Okabe'de olmadığını herkesin bir şekilde bu anıları rüya gibi de olsa hatırlayabildiğini finalde Makise özelinde çok daha net bir şekilde gördük. Tabi ki hiçbiri Okabe gibi çok taze ve net şekilde göremiyordu bu anıları ama yine de en azından varlığından haberdardı hepsi bir şekilde. Makise'nin kurtarıldıktan sonra Okabe'yi araması ve finaldeki karşılaşmaları her şeye bedeldi... Tüm bu maceranın daha iyi bir finali olamazdı diyebilirim. Mutluluk gözyaşları ile terk edilen destansı bir yolculuk...

Daha iyisi gelene kadar en iyi anime Steins Gate olmaya devam edecek...

Bunun bir de 23B adlı bir bölümü var. Steins Gate 0'nun bununla ilgili olduğu söyleniyor. Onu da izleyip bir süre sonra Zero'yu da tekrar izlemek lazım sanırım...

12/10

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
18.bölüm

Her şey bir bir rayına oturuyor...

Bu bölümde de Rukako'nun olayını ve tekrardan erkek olmak zorunda olmasını izledik. Bir bir tüm "olmaması gereken" değişiklikler gideriliyor böylece... Kelebek etkisi misali en ufak değişiklik bile nelere yol açmış böyle... Okabe efendi ilk bölümlerde gaza gelmenin acısını böyle çıkartırlar işte adama...

8.5

• Beğendim

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
19.Bölüm

Çok karanlık çok kasvetli çok manyak bir bölümdü.. İlk bölümlerden bu bölümlere muhteşem bir aydınlık ve karanlık savaşı.

Moake'nin intiharı ve sonrasında Okabe ile yaşadıkları arbade... Bir an ne oluyoruz demedim değil..

Kim bu FB gerçekten merak ediyorum. Kadın olduğu kesin ama kim? İlk akla Amane geliyor ama baş harfleri tutmuyor. Gerçekten kim olduğunu unutmuşum, iyi de olmuş unutmak...

8.7

• Beğendim