2019 Parasite / Parazit - Film Yorumları

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
Filmi Ekim ayında izlemiştim, üzerinden geçti biraz ama Jojo Rabbit'le birlikte bu iddialı yılın en çok beğendim filmi oldu. Daha önce Old Boy, Silenced, Memories of Murder, A Bittersweet Life, I Saw the Devil, Ode to My Father gibi efsaneleri izlediğim için kore sinemasına yabancı değildim. Özellikle kadroda Sang Kang ho olunca bu film kaçmaz dedirtti.

Girişte güldüren gelişmede hayret ettiren sonuçta üzen çok film yoktur, bazı konularda biraz abartıya kaçtığını düşünsem de o aradaki sınıf farkını gerçekten çok iyi işledi.

Zekalarıyla evi resmen işgal etmelerine rağmen ev sahibi gelince böcek gibi masanın altına saklanmaları verdiği mesaj itibariyle çok iyi bir sahneydi.

Sonunda masanın altından kurtulup bütün gece boyunca eve doğru koşmaları ve sel ile karşılaşınca ne yapacağını şaşıran kızın klozete oturup sigara içmesindeki çaresizliği hissettim.

Finalde anlık şok etkisi yarattı. Önce çocuğun ve kızın sonra ev sahibi ve hizmetçinin kocasının ard arda bıçaklanıp felaket yaşandıktan sonraki sessizlik yürek burktu. Olan kıza ve ev sahibine oldu tabii.

Sona gelirsek çocuğun babasıyla olan iletişim şekillerinin gerçekteki ihtimali düşük olsa da sahne itibariyle hoştu, bana yavan gelmedi açıkçası.

Eleştiride bulunacaksam zengin aileyi fazla saf buldum, bir kere bu kadar saf olan insanların bollukta yaşaması fazla mantıklı değil. Şöförün ev sahibini koku yüzünden öldürmesi de biraz abartıya kaçtıklarını düşünüyorum.

Bir mucize olmazsa Oscar'ı kazanamayacak ama izlediklerim arasında yılın filmiydi bence. Gerçi aday olmasına bile şaşırmalı ama gördüğü ilgiyi sonuna kadar hakeden film olmuş. Kore sineması yeni bir efsane kazandı.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Dün gece ikinci kez izledim ve yine aynı şekilde zevk aldım. Görüşlerimde bir değişiklik olmadı.

Harika bir film, fakat kendisine hiç yakışmayan kötü bir son. Eğer sonu da güzel olsaydı 2014'teki Kış Uykusu'ndan bu yana benden 10 tam puanı alan ilk yapım olabilirdi.

Koku olayı gerçekten abartılı. Şoförün zengin adamı öldürmesi de nereden bakarsak mantıksız. Yanlış mesajlar vermeye uygun. Sonda o bodrumda tıkılı kalması da bence mantıksız. Hadi kaldı diyelim o şekilde mesajı iletmesi ve oğlunun da tesadüfen görüp şak diye anlaması mantıksız. Hadi ona da tamam dedik de babasını kurtarmak için niye evi satın alıyor başka yolu yok mu? :D Eğer metaforikse gerçek özgürlüğüne anca zengin olunca kavuşacak demek istendiyse de yeterince iyi değil.

Bu kadar olumsuz şey yazdım ama ilk kısım, ikinci kısım cidden mükemmel. Çok iyi yazılmış, çok iyi oynanmış, çok iyi yönetilmiş bir film. Keşke senaryonun son kısmını da sevebilseydim...

Puanım 9/10 olarak sabit duruyor. Her şeye rağmen bence bu yılın en iyi filmi ve 2010'ların en iyilerinden biri.
Yorumumuz bire bir aynıymış,aynı şeylere takılmışız :D @MEnes ile dün o detayların tartışmasını yaptık fakat farklı düşüncelerdeydik. O detaylarda tek olmamak güzel, gerçi @Sherlock ta benim düşuncelerime yakın fikirlerdeydi😊
Filmlere ikinci kez vakit ayırman güzelmiş. Yılların alışkanlığından olsa gerek. Ben sizin kadar çok vakit ayıramıyorum daha ama yinede belirli sayıda film izleyebiliyorum :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yorumumuz bire bir aynıymış,aynı şeylere takılmışız :D @MEnes ile dün o detayların tartışmasını yaptık fakat farklı düşüncelerdeydik. O detaylarda tek olmamak güzel, gerçi @Sherlock ta benim düşuncelerime yakın fikirlerdeydi😊
Filmlere ikinci kez vakit ayırman güzelmiş. Yılların alışkanlığından olsa gerek. Ben sizin kadar çok vakit ayıramıyorum daha ama yinede belirli sayıda film izleyebiliyorum :D
Çoğu sene ikinci tura fırsat kalmıyor ama bu yıl 3-5 filmlik bir fırsat yaratabildim. Kendi ödüllerimi dağıtmadan önce aradan zaman geçen filmleri hatırlamak iyi geliyor. :)

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Çoğu sene ikinci tura fırsat kalmıyor ama bu yıl 3-5 filmlik bir fırsat yaratabildim. Kendi ödüllerimi dağıtmadan önce aradan zaman geçen filmleri hatırlamak iyi geliyor. :)
Nezaman ödüllerini dağıtacaksın? Forumda paylaşacakmısın? Yapmayacaksan haber et okumak isterim :D
Bir ara sayfanda dolanmıştım ve keyifliydi okumak. Bir yandanda imrendim açıkçası, vakit ayırabilmen çok güzel😊

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Nezaman ödüllerini dağıtacaksın? Forumda paylaşacakmısın? Yapmayacaksan haber et okumak isterim :D
Bir ara sayfanda dolanmıştım ve keyifliydi okumak. Bir yandanda imrendim açıkçası, vakit ayırabilmen çok güzel😊
Durum güncellemesi olarak paylaşırım. :D Haftaya Cumartesi veya Pazar. Little Women izleme günüme göre değişir. :D

• Beğendim
Reactions: Dosi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tekrar baktım kalitesine, çooook da leş durmuyor ama TV'de... Pc'de açınca epey kötü durdu. O yüzden hazır evde kimseler yokken rahat rahat Tv'de izlerim yarın... :A
TV'de de kötü ya. Anca telefonda daha düzgün gözüküyor ama bu filmi de telefonda izlemek istemiyorum. :D

• Beğendim
Reactions: MEnes

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
MUHTEŞEM MUHTEŞEM MUHTEŞEM

Tek kelime vardı 3 kere söylettirdi. Tek kusuru kesinlikle filmin sonuydu. Hem kısa hep apartopar sonla yazılmış gibiydi.
Lamba olayını evin zengin kücük oğlu biliyordu. Ama filmin sonunda fakir oğlumuz olayı çakıyor :X

Zengin ve fakirin sınıfsal ayrılığın, davul bile dengi dengi sözünün temsili bir film olmuş. 9.5/10 yarım puanı spoiler içinde yazdım. Aydınlanırsam o konuda bucugu da veririm:X

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
MUHTEŞEM MUHTEŞEM MUHTEŞEM

Tek kelime vardı 3 kere söylettirdi. Tek kusuru kesinlikle filmin sonuydu. Hem kısa hep apartopar sonla yazılmış gibiydi.
Lamba olayını evin zengin kücük oğlu biliyordu. Ama filmin sonunda fakir oğlumuz olayı çakıyor :X

Zengin ve fakirin sınıfsal ayrılığın, davul bile dengi dengi sözünün temsili bir film olmuş. 9.5/10 yarım puanı spoiler içinde yazdım. Aydınlanırsam o konuda bucugu da veririm:X
Jojo Rabbit'le bu yılın enleriydi. Ama gidip Once Upon a time in Hollywood'a vereceklerdir klasik. :X

• Harika
Reactions: Forumdash

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
Digiturk dışındaki diğer yasal siteler işte derdimiz. İsmini bilmediğim ve nakşetmek yasak olduğu için bulursan özelden atıver işte. :A
En iyiler aday olur ama en iyi olan ödülü almaz. :X Ben Oscar'in da adaletli oldugunu düsünmüyorum ama Altin Kelebek'le karsilastirmak bile büyük hata olur zaten. :A