2019 Parasite / Parazit - Film Yorumları

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
18,707
21,684
860
İstanbul
72169


Parasite

Yönetmen:
Bong Joon-ho
Tür: Gerilim

Oyuncular:
Kang-Ho Song
Woo-sik Choi
So-Dam Park

Filmin Özeti:
Park Ailesi'yle tanışın: soyla gelen servetin klasik bir tablosu. Diğer yanda ise Kim Ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Şans veya kader olsun, bu iki ev halkı bir şekilde bir araya gelir ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen sezer. Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştirir. Kim'ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit etmektedir.

Filmin Fragmanı:
 

Aserat

Co-Admin
24 Ağustos 2014
57,202
37,709
1,061
İstanbul
Fazla Kore filmi izlemem hatta bu benim izlediğim ilk Kore filmiydi o yüzden pek kıyaslama yapmam mümkün değil ama yılın en ilgiye değer yapımlarından biri olduğu kesin.

Özellikle filmin ilk yarısı çok eğlenceli. Fakir aile zengin ailenin hayatına yavaş yavaş parazit gibi sızarken hızlı tempo ve senaryo sayesinde insan kendini hemen kaptırıyor. Tabii kültürel yakınlıkla da ilgisi olabilir. Bir yorumda görmüştüm ufak değişiklikler dışında Türkiye'ye de uyarlansa olur diye. İzledikten sonra daha da iyi anladım ve şahsen birilerinin fark edip Türk oyuncularla bu filmin uyarlamasını çektiğini görmeyi isterim. O fakir ailenin türlü cinlikler yapması çok tanıdık geldi.

Ama 2. yarıdan ve yaşanan sürpriz gelişmeden sonra çok farklı bir yere gidiyor. Detay vermeyeyim ama zengin-fakir çatışmasının yanında bir fakir-daha fakir çatışması da görmeye başlıyoruz. O andan sonra da her dakika yeni sürprizlerle hikayesini çok farklı yerlere çekiyor.

Fakir ve zengin aile arasındaki uçurum kör göze parmak yapmadan çok güzel bir şekilde anlatılmış. Mesela şoför olarak işe başlayan babanın kendini koku yüzünden bir türlü o zenginler gibi olamaması, aile üyelerinin masanın altında hamam böcekleri (filmde özellikle bahsedilen bir şey) gibi saklanmasıyla verilen mesaj, fakir annenin zengin anne için "parası olduğu için kibar" demesi, yağmurun zengin aile için sıradan bir şey olması ama fakir ailenin evini su basması (kızın klozet üstünde sigara içmesi) gibi. Fakir ailenin eve sızmak için şoför ve hizmetçiyi kovdurmaya çalışırken yaptıkları da oha dedirtti. :eek:

Parti sahnesinde bodrumda yaşayan adam fakir ailenin oğlunu öldürdü ve sıra diğerlerine gelecek derken annenin şişi son anda adama saplaması, öldü sandığım oğlun ameliyatla kurtulması, sadece kızın ve son anda zengin babanın (fakir babanın kırılan gururu da burada önemli bir detaydı) ölmesi de büyük sürpriz oldu.

Sonuç olarak yılın en iyi filmlerinden biri olduğu kesin. Oscar'da (sırf buradaki etkinlik için yorum yazdım zaten :A ) adından çok söz ettireceği de. Tek dikkat çeken sıkıntısı kurguda atılabilecek, akış içinde pek etkili olmayan sahnelerdi ama o da fazla göze batmıyor. Dediğim gibi Kore dışındaki bir ülkeye de uyarlansa sıkıntı olmayacak bir hikaye ve seyirci dostu anlatımı sayesinde kolayca sevilecek bir yapım olmuş. :Z

9/10
 

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
82,107
37,328
1,060
Kore filmlerinden hatta uzak doğu sinemasından pek hoşlanmayan biri olarak bayıldığım bir film oldu. Son yılların en iyi filmlerinden biri kesinlikle.

Hakkında ne kadar az şey bilerek izlerseniz o kadar çok keyif alırsınız. Tekrar tekrar izlenip her seferinde keyif alınacak bir film. İlk kez bir filmi sinemada izlemiş olmak için sinemaya gitmeyi bile düşünüyorum ciddi ciddi. :Z

Tam yorum: Parasite

9/10
 

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
18,707
21,684
860
İstanbul
İzleyeli biraz oldu ama filmi çok net hatırlıyorum, gerçekten son yılların en iyi filmlerinden. Bu sene ise -en azından şimdilik- tek rakibi Joker.

Film size her duyguyu yaşatıyor, gerçekten her duyguyu...

Filmin ilk yarısında bol bol gülüyorsunuz, eve yavaş yavaş sızan ailenin hemen hemen her sahnesi komik. Ardından evin gizli diyebileceğimiz kısmını gördüğümüz an yaşanan şaşkınlık ve sonrası filmin resmen kabuk değiştirmesi ve bambaşka bir film izliyormuşuz hissini vermesi. İşte bu yüzden film bir başyapıt bana göre, her duyguyu yaşatması, twist, oyunculuklar, yönetmenlik... Her şey üst düzey.

Koku detayı, toplumsal eleştiriler ve göndermeler. Bunlar da filme çok güzel yedirilmiş, bu tarz eleştiri ve göndermelerin gözümüze gözümüze sokulması yerine bu şekilde verilmesi çok hoşuma gidiyor. Filmin finalinde bile o koku detayı bulunuyordu. Gerçekten usta işi bir senaryo.

Tam bir modern başyapıt, mutlaka ama mutlaka izlenilmesi gereken bir film. IMDb sıralamasını da sonuna kadar hak ediyor.

Puan: 9/10
 

blacklion

Favori Üye
30 Ekim 2019
4,367
4,083
390
Bugün izleyeceğim, izledikten sonra yorumumu yaparım sıcağı sıcağına.
 

blacklion

Favori Üye
30 Ekim 2019
4,367
4,083
390
Genelde bir film izlerken özet veya fragman izlemeden başlarım, hemen de izlerim. Dizi için pek o etki olmuyor ama filmde hemen başlıyorsun sarmazsa zaten bırakabilirsin de. Çok kotu bir film olsa bile yarım saati belki de tamamını izliyorum. O yüzden amerikan filmi klişelerini vs. ezberledim diyebilirim. Amerikan sineması mesela çok şaşırtmıyor son yıllarda İngiliz sineması daha seyir zevkime hitap ediyor ve etkiliyor diyebilirim. Uzak doğu sineması da pek hoşuma gitmez, sanıyorum farkında olmadığım bir ırkçılık yapıyordum bunca yıldır. Dublaj vs. sevmediğim icin konuştukları dili de kendi kafamda oturtamadığım icin, tip olarak da farklı oldukları icin icsellestiremiyoruz. Maalesef konudaki yorumlari da okudum, sanırım bu yüzden uzak kalmışız ama mesela Japonlarında çok güzel filmler cektikleri hatta gerilim filmlerinde çok iyi oldukları söylenir. Bundan sonra daha emin olarak söylüyorum ki uzak doğu sinemasını da izleyeceğim çünkü gerçekten çok etkileyici bir filmdi.

Neyse çok uzattım girişi ama Kore, daha doğrusu Güney Kore kültürel olarak Turkiye'nin en çok benzedigi ulkelerden birisi. Zaten dizilerin de uyarlanma sebebi bu. Bu film kara komedi aslında, örnek türde daha önce bir film izledim mi diye düşünüyorum da aklıma gelmedi.

Film iki ayrı şekilde ele alınabilir, olaylar zaten daha ilk baştan itibaren hem komedi unsurları hemde planlar ile izleyicide bir merak unsuru uyandırıyor. İkinci kısım gerilimli ve heyecanlı, dramatize unsurların olduğu ve bunların ne kadar rahatsız edici olduğuna dikkat çekiyor. Komedi olan kısmı hızlı akabilirdi bu arada, o kısım çok hızlı ilerlese daha çok güldürebilirdi. Filmin süresi de daha kisa olurdu 100 dakika yeterli olurdu bu film icin.

Sonu çok kötü bitti ama geneli itibariyle çok guzel bir filmdi. Ağlama noktasına kadar geldigim sahneler oldu ama ağlatmadı. Bence film ağlatmaktan ziyade düşündürmek ve dünyadaki bu sınıfsal farklılıktan kaynaklı sorunları sorgulatmak istiyordu. O yüzden sonu hoşuma gitmedi, sistem eleştirisi bir film kapitalist düzene hizmet edebilecek şekilde bitemez, bitmemeliydi. Mantık hataları da söz konusuydu. Maalesef sonundan dolayı 2 puan kırıyorum.

Ayrıntılar için spoiler;

Sınıfsal farklılığın iki uç örneğini sanırım en iyi şekilde bu filmde gördüm diye düşünüyorum. Daha önce izlemedim, varsa tavsiyesi olan da izlemek isterim. Özellikle çalıştıkları evden kaçıp kurtulmayı hedeflerken aslında bu onlarin kurtuluşu olmadı. O yağmur, sel sahnesi ve lağımın taşması eve suların girmesi ve klozetin taşması, yaşadıkları seyler çok dogal sekilde yansitildi bu konuda yönetmeni tebrik ederim.

İsimleri tutamadım aklımda ama babanın koku olayından dolayı bu kadar rencide olup patronunu öldürmesi bence çok abartılı olmuş. Kötü koku elbette rahatsız edebilir ki adam hicbir saygısızlık veya nezaketsizlik yapıp yüzüne de vurmamışken.

Plan yaparsan hayat o planı bozar gibi bir cümle söylemişti yine baba, bence o mesajda çok yerindeydi.

Sonu ise çocuğun sisteme boyun eğip çok çalışıp çabalayıp, koca evi alıp babayi o evden kurtarma istegiyle bitiyor hatta canlandırma yapılıyor ama bir kere ne kadar yaşayabilir yakalanmadan adam orada? Düşününce mantıksız, çocuğun bunu göz ardı edip kurduğu hayal daha da alakasız. Adam her türlü hapis hayatı yaşıyor en azından içeri girebilirdi veya nefsi müdafaa durumu vs. çok ceza almazdı. Yani sonunu nasıl bu kadar kötü bitirebildiler anlamadım...

Puanım: 8/10
 
Övgüyü gerçekten hak eden çok sürükleyici ve güzel bir film olmuş. Uzakdoğu sinemasına animelerden dolayı daima sempatim vardı zaten, bu filmle birlikte bir kez daha saygı duydum.

Filmin genel hikayesine bakıldığında kesinlikle önümüzdeki seneler bir Türk yapımcı tarafından dizisi çekilecektir ve beş para etmeyecektir. Dizisi çekilmeye oldukça uygun duruyor ama. Zaten eskiden bir Türk dizisi vardı, bir evin çatı katında bir aile gizlice yaşıyordu ve geceleri evdekiler uyuduktan sonra inip işlerini hallediyorlardı. Nispeten o diziyi de anımsattı ama bu filmin kurgusu çok daha farklı tabi ki.

Tür olarak belli bir türe ait olduğunu söylemek oldukça güç ama mizahi dramın en iyi örneklerinden biri diyebiliriz. Sistem eleştirisini çok özgün olmayan ama farklı gözüken bir bakış açısıyla yapmış oldukları için zaten filmin kendisi bu kadar insanın içine işliyor.

İlk yarısı itibariyle izlerken neşe veren film, bitişiyle içte hüzünlü bir burukluk bırakıyor. Özellikle kızın ölmesi çok üzücü.

Ama o son parti sahnesi, ne bileyim biraz fazla zorlama olmuş gibi sanki. Karısı öldüğü için o bodrumdaki adamın cinnet geçirmesi yine anlaşılır ama baba karakterinin o koku olayından dolayı gidip de ev sahibi adamı bıçaklaması. Belki olabilir ama olmasa filmin genel yapısına daha uygun olurmuş o kısım.

Filmden çıkarılacak anlamlar, sistem eleştirileri, neye nasip neye kısmet hikayeleri vb bunları tekrar etmeye gerek yok zaten.
Oldukça tadında ve güzel bir hikaye anlatımı olduğu için bence de son senelerde çıkan eli yüzü düzgün yapımlardan biri olarak listeye girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

8.5/10
 

-potterhead-

Favori Üye
31 Mart 2014
4,069
3,637
460
Ankara
Kişisel görüşüme göre 2010'ların en iyi filmi bu film. Uzak Doğu Sineması'nı zaten oldukça severdim, Cannes'da Altın Palmiye'yi kaptıktan sonra merakım iyice katmerlenmişti ve beklentim tavan yapmıştı fakat yine de bunu beklemiyordum. Oldukça alegorik olmasına rağmen mesajlarını açık açık veren ve bunu gerçekten çok büyük bir ustalıkla yapan bir film Parasite. Filmi izlerken bazı noktalarda sahneler heyecanlı olmamasına rağmen çekimleri bile kalkıp alkışlayasım geldi, sinemada izlemediğim için çok üzgünüm çok. Hadi en iyi film ödülü gelsin :')
10/10
 

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
18,707
21,684
860
İstanbul
Kişisel görüşüme göre 2010'ların en iyi filmi bu film. Uzak Doğu Sineması'nı zaten oldukça severdim, Cannes'da Altın Palmiye'yi kaptıktan sonra merakım iyice katmerlenmişti ve beklentim tavan yapmıştı fakat yine de bunu beklemiyordum. Oldukça alegorik olmasına rağmen mesajlarını açık açık veren ve bunu gerçekten çok büyük bir ustalıkla yapan bir film Parasite. Filmi izlerken bazı noktalarda sahneler heyecanlı olmamasına rağmen çekimleri bile kalkıp alkışlayasım geldi, sinemada izlemediğim için çok üzgünüm çok. Hadi en iyi film ödülü gelsin :')
10/10
Diğer filmler için de yorumlarını bekliyoruz, etkinliğe katılacak kadar film yorumlasan yeterli olur en azından. :D
 

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
82,107
37,328
1,060
Top 250'de 37. sıraya kadar yükseldi. Son bir ayda 27 sıra birden yükseldi. Hak ediyor kesinlikle. :Z İnşallah Oscar'da da tarih yazan bir film olur ama çok zor bir yıla denk geldi.
 
  • Sinir Bozucu
Reactions: Tolstoyevski

MEnes

Emekli
18 Ekim 2015
12,437
11,528
710
İstanbul
Top 250'de 37. sıraya kadar yükseldi. Son bir ayda 27 sıra birden yükseldi. Hak ediyor kesinlikle. :Z İnşallah Oscar'da da tarih yazan bir film olur ama çok zor bir yıla denk geldi.
Bence Joker'in de bu filmin de yer alması gereken maksimum sıra 30 35 bandıdır, o da maksimum... Özellikle bu 2 filmden daha iyi filmlerin onlardan aşağıda yer aldığını düşünürsek. Hatta örnek olarak yine uzak doğu sinemasında OLDBOY gibi destansı bir film 69. sırada yer alıyor. Ki o film bana göre ve bir çok kişiye göre Parasite'den daha iyi. Ama o film 69. sıradayken Parasite'in bu kadar yukarı tırmanıp hatta olası ilk 20 görmesi İmdb'nin adaletsizliğini gözler önüne seriyor...

Dipnot: Parasite hakkında yorum yapmadım ama yakında yapacağım. :D
 
  • Güldürdün
  • Beğendim
Reactions: Dosi and Sherlock

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
82,107
37,328
1,060
Bence Joker'in de bu filmin de yer alması gereken maksimum sıra 30 35 bandıdır, o da maksimum... Özellikle bu 2 filmden daha iyi filmlerin onlardan aşağıda yer aldığını düşünürsek. Hatta örnek olarak yine uzak doğu sinemasında OLDBOY gibi destansı bir film 69. sırada yer alıyor. Ki o film bana göre ve bir çok kişiye göre Parasite'den daha iyi. Ama o film 69. sıradayken Parasite'in bu kadar yukarı tırmanıp hatta olası ilk 20 görmesi İmdb'nin adaletsizliğini gözler önüne seriyor...

Dipnot: Parasite hakkında yorum yapmadım ama yakında yapacağım. :D
Daha fazla yükselemez zaten bence ama hak ettiği noktalar bu civarlar.

Parasite, Oldboy’dan net daha iyi film bence o konuda katılamayacağım. :D
 

MEnes

Emekli
18 Ekim 2015
12,437
11,528
710
İstanbul
Daha fazla yükselemez zaten bence ama hak ettiği noktalar bu civarlar.

Parasite, Oldboy’dan net daha iyi film bence o konuda katılamayacağım. :D
Bence de hak ettiği noktalar o sıralar hatta daha aşağılarda sabitlense yine bir şey demezdim. :D

OLDBOY ise hiç bir şekilde Parasite'den aşağıda değil. Mesela ona da şu yönden bir açıklama getirebilirim. Parasite içerisinde barındırdığı hiç bir türün gelmiş geçmiş en iyisi diyemeyiz. Tamam çok çok iyi bir film ve değindiği konuyu çok çarpıcı ve sert bir şekilde anlatıyor. Amma velakin OLDBOY'dan öte bir intikam hikayesi ve ağır trajik dram ben ömrümde görmedim. Bir intikam hikayesini ondan daha muazzam bir kurguyla anlatan bir film görmedim. Türünün bana göre kuşkusuz bir şekilde gelmiş geçmiş en iyisi... O yüzden bıraktığı etki olarak, yani puan olarak da sıra olarak da bana göre net şekilde Parasite'den önde...
 
  • Beğendim
Reactions: Sherlock

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
82,107
37,328
1,060
Bence de hak ettiği noktalar o sıralar hatta daha aşağılarda sabitlense yine bir şey demezdim. :D

OLDBOY ise hiç bir şekilde Parasite'den aşağıda değil. Mesela ona da şu yönden bir açıklama getirebilirim. Parasite içerisinde barındırdığı hiç bir türün gelmiş geçmiş en iyisi diyemeyiz. Tamam çok çok iyi bir film ve değindiği konuyu çok çarpıcı ve sert bir şekilde anlatıyor. Amma velakin OLDBOY'dan öte bir intikam hikayesi ve ağır trajik dram ben ömrümde görmedim. Bir intikam hikayesini ondan daha muazzam bir kurguyla anlatan bir film görmedim. Türünün bana göre kuşkusuz bir şekilde gelmiş geçmiş en iyisi... O yüzden bıraktığı etki olarak, yani puan olarak da sıra olarak da bana göre net şekilde Parasite'den önde...
Akılda kalıcı ve sert bir konusu olduğu doğru ama onun dışında çok bir olayı yok bence. İntikam filmi olarak da benim için en iyi değil maalesef. Tabii sevenini anlarım, benlik değil sadece. :):)
 
  • Beğendim
Reactions: MEnes

Özgür

Moderatör
28 Aralık 2011
21,414
17,643
1,059
Resmen 1 ay önce izlediğim filmin yorumunu hala yapamamışım. :F

Kesinlikle bu yılın en güzel filmlerinden biriydi. Asya sinemasına hiç hakim olmayan ben bu filmle sevmeye başladım sanırım. :Z

Film sınıf ayrımını çok güzel ve net bir dille anlatıyor. Çok güzel bir dramı olduğu kadar eğlenceli sahneleri de vardı. :Z İki ailenin iç içe geçen hikayeleri, filmin güzel detaylarla finale yürümesi çok iyiydi.

Fakir ailenin zengin aileye sızma hamleleriyle aslında ne kadar tehlikeli olduklarını görüyoruz. Olaylar zinciriyle aile zengin eve sızıyor ve tüm hayat değişiyor. Filmde sınıf ayrımını koku yoluyla anlatmaları, o yağmur sahnesi güzeldi. İlk yarı komedi sahnelerinin ağırlıkta olduğu film, ikinci yarıda zengin ailenin tatile gidişiyle bambaşka bir yola savruluyor ve işler oldukça karışıyor... Evin mahzeninde yaşanılanlar ve sonucunda partideki büyük olaylarda hem gerildim hem de üzüldüm.

9/10
 

mesmeso61

Moderatör
27 Kasım 2016
6,377
2,039
360
20
Trabzon
Hayatımda izlediğim ilk Kore filmiydi ve aşırı zevk aldım. Hiç sıkmadan finale kadar izlettirdi kendini film. Konuşulduğu kadar vardı yani film. Aslında bu senaryo tam dizilikmiş ama film yaptılar ve şimdi devamını dizi olarak verecekler bize.

Her bir karakterin ayrı bir kafa yapısı olması çok güzeldi. Bu hem Kim hem de Park ailesi için geçerliydi. Filmin sonu zaten biraz beklenildiği gibiydi ama yine de şaşırttı.

Yabancı Dilde ödülünü muhtemelen alır ama ben senaryo bazında da ödül alabileceğini düşünüyorum. Her ne olursa olsun kendim adına herkes önerebileceğim bir filmim daha oldu.

8/10