2019 Parasite / Parazit - Film Yorumları

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
12,964
10,136
710
İstanbul
72169

Parasite

Yönetmen:
Bong Joon-ho
Tür: Gerilim

Oyuncular:
Kang-Ho Song
Woo-sik Choi
So-Dam Park

Filmin Özeti:
Park Ailesi'yle tanışın: soyla gelen servetin klasik bir tablosu. Diğer yanda ise Kim Ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Şans veya kader olsun, bu iki ev halkı bir şekilde bir araya gelir ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen sezer. Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştirir. Kim'ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit etmektedir.

Filmin Fragmanı:

Aserat

Co-Admin
24 Ağustos 2014
51,064
31,856
1,061
İstanbul
Fazla Kore filmi izlemem hatta bu benim izlediğim ilk Kore filmiydi o yüzden pek kıyaslama yapmam mümkün değil ama yılın en ilgiye değer yapımlarından biri olduğu kesin.

Özellikle filmin ilk yarısı çok eğlenceli. Fakir aile zengin ailenin hayatına yavaş yavaş parazit gibi sızarken hızlı tempo ve senaryo sayesinde insan kendini hemen kaptırıyor. Tabii kültürel yakınlıkla da ilgisi olabilir. Bir yorumda görmüştüm ufak değişiklikler dışında Türkiye'ye de uyarlansa olur diye. İzledikten sonra daha da iyi anladım ve şahsen birilerinin fark edip Türk oyuncularla bu filmin uyarlamasını çektiğini görmeyi isterim. O fakir ailenin türlü cinlikler yapması çok tanıdık geldi.

Ama 2. yarıdan ve yaşanan sürpriz gelişmeden sonra çok farklı bir yere gidiyor. Detay vermeyeyim ama zengin-fakir çatışmasının yanında bir fakir-daha fakir çatışması da görmeye başlıyoruz. O andan sonra da her dakika yeni sürprizlerle hikayesini çok farklı yerlere çekiyor.

Fakir ve zengin aile arasındaki uçurum kör göze parmak yapmadan çok güzel bir şekilde anlatılmış. Mesela şoför olarak işe başlayan babanın kendini koku yüzünden bir türlü o zenginler gibi olamaması, aile üyelerinin masanın altında hamam böcekleri (filmde özellikle bahsedilen bir şey) gibi saklanmasıyla verilen mesaj, fakir annenin zengin anne için "parası olduğu için kibar" demesi, yağmurun zengin aile için sıradan bir şey olması ama fakir ailenin evini su basması (kızın klozet üstünde sigara içmesi) gibi. Fakir ailenin eve sızmak için şoför ve hizmetçiyi kovdurmaya çalışırken yaptıkları da oha dedirtti. :eek:

Parti sahnesinde bodrumda yaşayan adam fakir ailenin oğlunu öldürdü ve sıra diğerlerine gelecek derken annenin şişi son anda adama saplaması, öldü sandığım oğlun ameliyatla kurtulması, sadece kızın ve son anda zengin babanın (fakir babanın kırılan gururu da burada önemli bir detaydı) ölmesi de büyük sürpriz oldu.

Sonuç olarak yılın en iyi filmlerinden biri olduğu kesin. Oscar'da (sırf buradaki etkinlik için yorum yazdım zaten :A ) adından çok söz ettireceği de. Tek dikkat çeken sıkıntısı kurguda atılabilecek, akış içinde pek etkili olmayan sahnelerdi ama o da fazla göze batmıyor. Dediğim gibi Kore dışındaki bir ülkeye de uyarlansa sıkıntı olmayacak bir hikaye ve seyirci dostu anlatımı sayesinde kolayca sevilecek bir yapım olmuş. :Z

8.5/10 (aslında 9 da olabilir ama kararsız kaldım, belki sonra değiştiririm)

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
96,084
34,874
1,060
Kore filmlerinden hatta uzak doğu sinemasından pek hoşlanmayan biri olarak bayıldığım bir film oldu. Son yılların en iyi filmlerinden biri kesinlikle.

Hakkında ne kadar az şey bilerek izlerseniz o kadar çok keyif alırsınız. Tekrar tekrar izlenip her seferinde keyif alınacak bir film. İlk kez bir filmi sinemada izlemiş olmak için sinemaya gitmeyi bile düşünüyorum ciddi ciddi. :Z

Tam yorum: Parasite

9/10

• Beğendim
Reactions: Aserat and Sherlock

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
12,964
10,136
710
İstanbul
İzleyeli biraz oldu ama filmi çok net hatırlıyorum, gerçekten son yılların en iyi filmlerinden. Bu sene ise -en azından şimdilik- tek rakibi Joker.

Film size her duyguyu yaşatıyor, gerçekten her duyguyu...

Filmin ilk yarısında bol bol gülüyorsunuz, eve yavaş yavaş sızan ailenin hemen hemen her sahnesi komik. Ardından evin gizli diyebileceğimiz kısmını gördüğümüz an yaşanan şaşkınlık ve sonrası filmin resmen kabuk değiştirmesi ve bambaşka bir film izliyormuşuz hissini vermesi. İşte bu yüzden film bir başyapıt bana göre, her duyguyu yaşatması, twist, oyunculuklar, yönetmenlik... Her şey üst düzey.

Koku detayı, toplumsal eleştiriler ve göndermeler. Bunlar da filme çok güzel yedirilmiş, bu tarz eleştiri ve göndermelerin gözümüze gözümüze sokulması yerine bu şekilde verilmesi çok hoşuma gidiyor. Filmin finalinde bile o koku detayı bulunuyordu. Gerçekten usta işi bir senaryo.

Tam bir modern başyapıt, mutlaka ama mutlaka izlenilmesi gereken bir film. IMDb sıralamasını da sonuna kadar hak ediyor.

• Beğendim
Reactions: bazinga and Aserat

blacklion

Üye
30 Ekim 2019
553
446
64
23
Genelde bir film izlerken özet veya fragman izlemeden başlarım, hemen de izlerim. Dizi için pek o etki olmuyor ama filmde hemen başlıyorsun sarmazsa zaten bırakabilirsin de. Çok kotu bir film olsa bile yarım saati belki de tamamını izliyorum. O yüzden amerikan filmi klişelerini vs. ezberledim diyebilirim. Amerikan sineması mesela çok şaşırtmıyor son yıllarda İngiliz sineması daha seyir zevkime hitap ediyor ve etkiliyor diyebilirim. Uzak doğu sineması da pek hoşuma gitmez, sanıyorum farkında olmadığım bir ırkçılık yapıyordum bunca yıldır. Dublaj vs. sevmediğim icin konuştukları dili de kendi kafamda oturtamadığım icin, tip olarak da farklı oldukları icin icsellestiremiyoruz. Maalesef konudaki yorumlari da okudum, sanırım bu yüzden uzak kalmışız ama mesela Japonlarında çok güzel filmler cektikleri hatta gerilim filmlerinde çok iyi oldukları söylenir. Bundan sonra daha emin olarak söylüyorum ki uzak doğu sinemasını da izleyeceğim çünkü gerçekten çok etkileyici bir filmdi.

Neyse çok uzattım girişi ama Kore, daha doğrusu Güney Kore kültürel olarak Turkiye'nin en çok benzedigi ulkelerden birisi. Zaten dizilerin de uyarlanma sebebi bu. Bu film kara komedi aslında, örnek türde daha önce bir film izledim mi diye düşünüyorum da aklıma gelmedi.

Film iki ayrı şekilde ele alınabilir, olaylar zaten daha ilk baştan itibaren hem komedi unsurları hemde planlar ile izleyicide bir merak unsuru uyandırıyor. İkinci kısım gerilimli ve heyecanlı, dramatize unsurların olduğu ve bunların ne kadar rahatsız edici olduğuna dikkat çekiyor. Komedi olan kısmı hızlı akabilirdi bu arada, o kısım çok hızlı ilerlese daha çok güldürebilirdi. Filmin süresi de daha kisa olurdu 100 dakika yeterli olurdu bu film icin.

Sonu çok kötü bitti ama geneli itibariyle çok guzel bir filmdi. Ağlama noktasına kadar geldigim sahneler oldu ama ağlatmadı. Bence film ağlatmaktan ziyade düşündürmek ve dünyadaki bu sınıfsal farklılıktan kaynaklı sorunları sorgulatmak istiyordu. O yüzden sonu hoşuma gitmedi, sistem eleştirisi bir film kapitalist düzene hizmet edebilecek şekilde bitemez, bitmemeliydi. Mantık hataları da söz konusuydu. Maalesef sonundan dolayı 2 puan kırıyorum.

Ayrıntılar için spoiler;

Sınıfsal farklılığın iki uç örneğini sanırım en iyi şekilde bu filmde gördüm diye düşünüyorum. Daha önce izlemedim, varsa tavsiyesi olan da izlemek isterim. Özellikle çalıştıkları evden kaçıp kurtulmayı hedeflerken aslında bu onlarin kurtuluşu olmadı. O yağmur, sel sahnesi ve lağımın taşması eve suların girmesi ve klozetin taşması, yaşadıkları seyler çok dogal sekilde yansitildi bu konuda yönetmeni tebrik ederim.

İsimleri tutamadım aklımda ama babanın koku olayından dolayı bu kadar rencide olup patronunu öldürmesi bence çok abartılı olmuş. Kötü koku elbette rahatsız edebilir ki adam hicbir saygısızlık veya nezaketsizlik yapıp yüzüne de vurmamışken.

Plan yaparsan hayat o planı bozar gibi bir cümle söylemişti yine baba, bence o mesajda çok yerindeydi.

Sonu ise çocuğun sisteme boyun eğip çok çalışıp çabalayıp, koca evi alıp babayi o evden kurtarma istegiyle bitiyor hatta canlandırma yapılıyor ama bir kere ne kadar yaşayabilir yakalanmadan adam orada? Düşününce mantıksız, çocuğun bunu göz ardı edip kurduğu hayal daha da alakasız. Adam her türlü hapis hayatı yaşıyor en azından içeri girebilirdi veya nefsi müdafaa durumu vs. çok ceza almazdı. Yani sonunu nasıl bu kadar kötü bitirebildiler anlamadım...

Puanım: 8/10