HBO Olive Kitteridge Mini-Dizi Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,760
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
HBO'da geçtiğimiz günlerde sezonun en iddialı mini-dizilerinden biri başladı ve bitti. Dört bölümden oluşan mini-dizi iki gecede yayınlandı...

"The Kids Are All Right" filmiyle Oscar adaylığı bulunan Lisa Cholodenko'nun yönetmenliğini yaptığı mini-dizide 1996 yapımı Fargo'nun Oscar ödüllü başrol oyuncusu Frances McDormand başrolde yer alıyor. Ona eşlik edenler ise Richard Jenkins ve Bill Murray gibi pek çok ünlü isim...

Yapımcıları arasında Tom Hanks'i de bulunduran mini-dizi ile ilgili yorumları bu başlıkta yapabilirsiniz...

16119-olive_kitteridge_5_-_frances_mcdormand__richard_jenkins1.jpg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,760
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1. Bölüm

Dizi, kalitesini daha ilk bölümden belli etti. İlk 20 dakika kadardı sanırım fazla durgundu ama sonrasında karakterlere alışınca ve tempo da artmaya başlayınca dizi çok iyi bir hale geldi. Fakat herkese göre bir dizi olmadığı da kesin. :)

8/10

Kime önersem konusunda çok emin değilim ama kaliteli dizileri izleyen arkadaşlar es geçmezler herhalde bunu. Büyük ihtimal Altın Küre'de çok iddialı olacak ve gelecek sene Emmy'sinin de şimdiden favorilerden. @sürgünüm @destere ve @Forumdash'ı etiketleyelim şimdilik. Devamı duruma göre. :):)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Görmüştüm bu diziyi mini dizi diye pek önem vermemiştim.En boş anımda bakarım gibi:)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,760
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ek bilgi: IMDb'de 8.7 şu an puanı ve eleştirmenlerden 89 almış Metacritic'te. (Sezonun en iyi puanlarından biri)

Yalnız düşük tempolu bir dizi olduğunu tekrarlayım, beklentiyi ona göre ayarlayın. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Ek bilgi: IMDb'de 8.7 şu an puanı ve eleştirmenlerden 89 almış Metacritic'te. (Sezonun en iyi puanlarından biri)

Yalnız düşük tempolu bir dizi olduğunu tekrarlayım, beklentiyi ona göre ayarlayın. :)
Bu sezon düşük tempoya alıştım. Yalnız 2 güne bu dizide biter. Her hafta yeni bir diziye başlamak zorunda kalıyorum, uzun soluklu bir dizi bulmalıyım. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
1.Bölüm

Senaryosu çok iyi değildi belki ama oyunculuklar çok iyi olduğu için giriş kısmı hariç sıkılmadan izledim. :)

Six Feet Under dizisinde Nathaniel Fisher karakterini canlandıran Richard Jenkins'i başrolde görünce çok sevindim, manevi amcam olur kendisi. :)

Kitteridge ailesinin üyelerinden Henry, eczacılıkla uğraşırken eşi Olive öğretmendir. Bir akşam Henry'in eczanesinde çalışan Denise ve eşini yemeğe davet ederler hikayede devamında gelişen olaylarla başlar. :)

Yemekte Henry'in, Denise'nin eşi tarafından avlanma davetini kabul etmesini yadırgadım açıkcası kötü şeyler olacağını tahmin etmiştim. Hatta şöyle düşünmüştüm bir kaza kurşunu sonrası ölebilir ya da hapise düşebilirdi. Neyse ki kendisine birşey olmadı. :)

Denise'nin eşi kaza kurşunu sonrası ölünce, Henry'in ona olan yakın ilgisine anlam veremedim. Eşininde bu olayın farkında olduğunu belirtelim. :)

Trafik kazası sonucu ölen Jim ile Olive'nin gönül ilişkisi sadece karşılıksız aşklamı sınırlıydı bilemiyorum belki önümüzdeki bölümlerde öğrenebiliriz. :)

8/10

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
2.Bölüm

Farklı şeyler beklerken bambaşka bir bölüm izledim. :)

Bu bölümde de Six Feet Under'den Brenda'nın annesini ağırladık. :)

Denise ve Jerry ne kadar değişmiş şaşırdım doğusu. Özellikle Denise çok güzelleşmiş. :)

Patty ne güzek kadın, valla boğulmaması için @destere'de denize atlayıp onu kurtarırdı. :)

Henry ve Olive çiftinin oğlullarının büyümüş halinide The Newsroom dizisinde Jim canlandırıyor. :)

Suzanne'nin yeğeniymiş çok tatlı bir kız çocuğu Olive'den çok korkuyor, Olive düğün yorgunluğundan bir oda da istirahate çekildiğinde kız kapısını araladı ve onu karşısında görünce cadımısın sen dedi, birde aynı ölülere benzediğini söyledi. :)

Kapı aralık kalmıştı Olive, Suzannne'nin kendisini çekiştirdiğini duydu. Gelini kendisi hakkında çatlak diyordu. Kaynana bunun altında kalmadı tabi hayatı ona zindan edecek gibi, yüzüğünü ve ayakkabısını çalması önümüzdeki günlerde yaşanacak kavgaların habercisi gibi. :)

Kevin'e değinmeyi unuttum manyak o çocuk, tıp fakültesini nasıl bitirdi acaba? :)

8/10

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,760
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2. Bölüm

Farklı bir dizi gibiydi sanki. Yeniden uzun bir alışma sürecimiz oldu ilk kısımda ve doğrusu yer yer sıkıldım ama ikinci kısım çok iyiydi, hiç sıkılmadan izledim. :)

Öncelikle oyuncu kadrosuna tekrar değinmek lazım, oyunculuklar gerçekten çok iyi. Sürekli tanıdık yüzler görmek mümkün. :)

@sürgünüm Christopher'ı nereden tanıdığımı baya düşündüm ama The Newsroom aklıma gelmemişti. :) Henry'nin Six Feet Under'daki baba olduğunu da düşünemedim. :) Benim farkettiğimi gene sen farkedememişsin galiba. :) Patty bizim House of Cards'taki Rachel. :):)

Henry en çok sevdiğim karakter ve onu özellikle ilk kısımda çok az görmek hiç iyi olmadı.

Denise ve Jerry (o da Breaking Bad'den tanıdık) epey değişmişler. Jerry gerçekten gıcık bir tip olmuş. :)

Olive'in psikolojik problemleri başta sıkıcıydı ama son kısımda yatak odasındaki halleri çok iyiydi. (Cümleyi okuyanın yanlış anlama ihtimali yüksek ama izleyen anlar demek istediğimi. :D)

Kevin bana pek gereksiz gözüktü. Niye bu kadar merkezine yerleşivermiş hikayenin. (b)

Bölümün ilk kısmı 7'yi bile zar zor alırdı ama ikinci kısmın hatrına:

8/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,760
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3. Bölüm

İşte bu bölüm baştan sona harikaydı. Son zamanlarda izlediğim en iyi drama dizisi bölümlerinden biri olabilir...

Dizide çok olay olmuyor ama bazı dizilerin aksine durgun sahneler bile dolu dolu geçiyor...

Henry'nin düştüğü duruma çok üzüldüm. Her gördüğüm sahnede gözlerim dolacak gibi oldu. Alt tarafı iki bölümdür izliyoruz adamı ama nasıl sevdirmeyi başarmışlarsa gerçekten üzüldüm durumuna. :(

Olive ile gelini arasında daha fazla çekişme görürüz diyordum ama gelin erken pes etmiş.

Christopher ne hayırsız evlat çıktı öyle. Annesine çekmiş herhalde Henry gibi babadan çıkmaması lazım öyle biri. :(

Bill Murray çok az gözüktü, dizinin başrollerinden sanıyordum ama anca son bölümde göreceğiz herhalde tam anlamıyla.

9/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
1x1. Bölüm

dizi bir harika,
bu tarz konuları seviyorum abartısız dörtdörtlük , oyuncular klas, olive rolündeki frances mcdorman olsun henry rolündeki richard jenkins olsun döktürüyorlar abartısız kaliteli oyunculuk böyle bişey sanırım ,
SFU daki nathaniel fisher burdaymış haber vermiyorsunuz @Forumdash @sürgünüm ? :) bu adam bir harika ya sfu da her çıktığı sahnede diziyi güzelleştiren bir vatandaştı..

dominant teyze olive disiplini elden bırakmayan okuldaki öğretmenliği evdede devam ettirmek isteyen sert mizaçlı biri , henry amcamız ise daha bir yumuşak daha bir rahat çocuğuna karşı olsun çevresine karşı olsun daha bir güleryüzle yaklaşan tiplerden
olive teyzeyi görünce, henry nin gözlüklü çitlembik kıza duyduğu sevgiyi hoşgörüyle karşılıyorum
bu arada olive teyzemizin eskiye dayanan imkansız aşk olayı var? jim adlı vatandaşla okula gidip gelmesi christopher adlı çocuğunu onunla yollaması henry nin gözünden kaçmıyor?

neyse henry jim den rahatsız olup uzaklaştırıyor
olive teyzede fare diyerek dalğa geçtiği denise adlı çitlembik kızdan rahatsız oluyor ..

jim öldü kazada o açıdan olive in hayalleri suya düştü , peki henry de durumlar ne olacak denise e olan ilgisi aşk boyutunda mı devam edecek baba kız sevgisi boyutunu aşmayacakmı? denise in kedisine çok üzüldüm kız kediyi çok sevmişti keşke üstünden arabayla geçmeseydi:(
neler olacak neler devamı ikinci bölüme

keşke 4 bölüm değil kırk bölüm olsa ?

ilk bölüme puanım = 9
pek dizilere puan vermiyorum ama ilk girişi bu kadar sağlam yapan benlik dizi bulmam zor ? bundan sonrada yarım puan aşağıda veya yukarıda devam edecektir ..

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3. Bölüm

Muazzam kere muazzam dizi yapmışlar, aynı anda farklı duygular yaşayabiliyorsunuz. :)

Vay arkadaş ikidir dizi beni şaşırtıyor, ikinci bölümde Olive ile Jim'in ve Henry ile de Denise'nin arasında yaşananların devamını izlemeyi beklerken bambaşka şeyler izledim. Bu bölümde de gelin kaynana çatışması bekliyordum ancak Christopher ile Suzanne çoktan boşanmış. :eek::)

Olive'nin pis boğazlığı yüzünden mideyi bozup tuvalet ihtiyacını gidermek için bir hastanenin aciline girmeli çok komikti daha önce böyle bir sahneyle karşılaşmamıştım. :)

Kitteridge çifti doktor ve hemşire ile birlikte rehin alındıkları sahnede ilginç diyaloglara sahne oldu. Henry oğullarının Olive'nin çekilmez biri olduğundan dolayı gittiğini söyledi. Bu suçlama karşısında Olive de kaza olmasa onu terk etip Jim'de gideceğini söyledi. (İnsan düşmanına söylemez. :()

Henry felç geçirip yatalak kaldıktan sonrada üzülerek izledim diziyi. Christopher'a çok kızdım, hayırsız evlat babasının yüzüne bile bakmadı. :(

9/10

4. Bölümün altyazısı çıkmamış @destere mecbur seni bekleyeceğiz. :)