Nostalji Köşesi ☎️📻🪁💌

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
iyi hatırlattın baba olmak filan olayı vardı en son kalan baba oluyordu :A

Bizim mahallede o sayı 101 değil, 3 katı düşüktü ve Allah kahretsin neyse :A Çocuk aklıyla hiç aklımıza kötü şeyler gelmezdi, asla nereden bilelim o sayının başka anlamlara geldiğini :A Senelerce o sayıyla oynadık, yeri geldiği bağırdık hadi şunu oynayalım diye o sayıyı diyerek :A
Sklgjlkjkgsjk Aynen o sayıyla da çok oynanırdı :A Son 2'ye kalınca penaltı atışırdık kazanan baba kaybeden abi olurdu :A
------

Yok yanlışlıkla tıklamışım :A @Tolstoyevski
Mavi önlük giydim bende :A
Mavi önlük candır. Şimdiki çocukların giydiği üniformalar bana çok itici geliyor.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Sklgjlkjkgsjk Aynen o sayıyla da çok oynanırdı :A Son 2'ye kalınca penaltı atışırdık kazanan baba kaybeden abi olurdu :A
Demek İstanbul-Ankara benzer kurallar olduğuna göre ulusal mahalle oyunlarındanmış 90'lar kültürü gereği olmalı :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx and 12.Adam

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,029
Puanı
1,060
------

Mavi önlük candır. Şimdiki çocukların giydiği üniformalar bana çok itici geliyor.
Bizim burada ne önlük ne üniforma. Onu giyince hoşuma gidiyordu :A önünde güzel bir işleme çiçek deseni vardı renkli iplerle :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Misket bile oynama tecrübem oldu benimde ama Türkiye'de. Burda pek bu tarz kültür yoktu :A
------

@AteşBöceği isteğin doğrultusunda açıldı konu. Bu konu altında nostalji olarak adlandırdığın şarkıları da paylaşırsın. Genel bir konu bu
Es geçtin yine fakat sizin orada da yok muydu saklambaç-körebe tarzı oyunlar :A

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam and Dosi

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Yeteneklisin amatör olarak oynadığın mı? Mamak spor gibi :A
Yok :A Top sektirme konusunda yeteneğim vardı ayağım da sağlamdı. Ama nedense futbol maçlarında çok da iyi değildim :A Top sektirmemi bir keresinde bizim parka çocuğunu getiren bir zamanların Ankaraspor altyapı hocalarından bir tanesi görmüş. Yanındaki bizim mahalleden bir abiye bu çocukta iş var demiş. Sonra normal maça geçtiğimiz zaman yok bu çocuk sadece top sektiriyor demiş :A

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,390
Puanı
1,060
Yok :A Top sektirme konusunda yeteneğim vardı ayağım da sağlamdı. Ama nedense futbol maçlarında çok da iyi değildim :A Top sektirmemi bir keresinde bizim parka çocuğunu getiren bir zamanların Ankaraspor altyapı hocalarından bir tanesi görmüş. Yanındaki bizim mahalleden bir abiye bu çocukta iş var demiş. Sonra normal maça geçtiğimiz zaman yok bu çocuk sadece top sektiriyor demiş :A
Gerçekten bu olay yaşandı mı? Benle kafa mı buluyorsun?

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Demek İstanbul-Ankara benzer kurallar olduğuna göre ulusal mahalle oyunlarındanmış 90'lar kültürü gereği olmalı :A
Öyle tabii bu kurallar Türkiye'nin her yerinde geçerlidir :A Bir de kapı diye bir oyun vardı sen onu biliyor musun? :A Örneğin ben topu bir kapıya vuruyordum sen de kapıdan seken topu kapıya hedeflemeye çalışıyordun :A Kapıya her vuruşunda 1 puan kazanırdın.
------

Gerçekten bu olay yaşandı mı? Benle kafa mı buluyorsun?
Yaşandı :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Öyle tabii bu kurallar Türkiye'nin her yerinde geçerlidir :A Bir de kapı diye bir oyun vardı sen onu biliyor musun? :A Örneğin ben topu bir kapıya vuruyordum sen de kapıdan seken topu kapıya hedeflemeye çalışıyordun :A Kapıya her vuruşunda 1 puan kazanırdın.
------

Hatırlıyor gibiyim ama çok bulanık :A Aylık oyununda mıydı, gollerin puanı vardı şimdi hatırladım onu da 1 puan 3 puan 5 puan gibi, kafayla atınca 3 puan ve beşlikten atınca 5 puandı sanki :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx and 12.Adam

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,390
Puanı
1,060
------

Bu kapı sıradan bir kapı mı? Döner kapı mı?

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Bu kapı sıradan bir kapı mı? Döner kapı mı?
Döner kapıya vurma imkanımız var mı sence? :A
------

Hatırlıyor gibiyim ama çok bulanık :A Aylık oyununda mıydı, gollerin puanı vardı şimdi hatırladım onu da 1 puan 3 puan 5 puan gibi, kafayla atınca 3 puan ve beşlikten atınca 5 puandı sanki :A
Aynen 1-3-5 durumları vardı :A Bir de bu oyunlarda genellikle halk diliyle domalırdı ve herkes topu poposuna vurmayı hedeflerdi :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Hiç unutmam tarih 1 Ocak 2005... Kar yağışlı bir İstanbul sabahıydı, yatılı misafirlikten gelmiştik arabayla ve o dönemin en büyük olayı paraların yenilenmesiydi. Bakkaldan heyecanla 1 milyonun yeni cismi ve adı olan 1 YTL'yi almıştım, sanki altın bulmuş gibi merak ve heyecanla bakardık yeni paralara... Nedense değişik bir hevesti paraların yenilendiği o dönemdeki yeni paralara karşı merak.

Halen zaman zaman TL demek yerine milyon deme alışkanlığına devam ediyorum çocukluktan kalma ve bazen bilerek diyorum hatta, o dönemlere, günlere bir yad amaçlı 1 TL demek yerine 1 milyon demek daha güzel geliyor. Kafa yaran 50 Bin lirayı (günümüz 5 kuruşu), 1 milyon kağıt parayı baya özledim...

1622501671823.jpeg

4c5a92df-dee0-41e6-a1e7-f57c35044f1911.jpg

x5_87204123243g.jpg

64a.JPG

Doğan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,126
Puanı
710
Hiç unutmam tarih 1 Ocak 2005... Kar yağışlı bir İstanbul sabahıydı, yatılı misafirlikten gelmiştik arabayla ve o dönemin en büyük olayı paraların yenilenmesiydi. Bakkaldan heyecanla 1 milyonun yeni cismi ve adı olan 1 YTL'yi almıştım, sanki altın bulmuş gibi merak ve heyecanla bakardık yeni paralara... Nedense değişik bir hevesti paraların yenilendiği o dönemdeki yeni paralara karşı merak.

Halen zaman zaman TL demek yerine milyon deme alışkanlığına devam ediyorum çocukluktan kalma ve bazen bilerek diyorum hatta, o dönemlere, günlere bir yad amaçlı 1 TL demek yerine 1 milyon demek daha güzel geliyor. Kafa yaran 50 Bin lirayı (günümüz 5 kuruşu), 1 milyon kağıt parayı baya özledim...

Ekli dosyayı görüntüle 103191
4c5a92df-dee0-41e6-a1e7-f57c35044f1911.jpg

x5_87204123243g.jpg

64a.JPG
Bu para baya büyüktü şimdi iki yüz milyon büyük

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

ᴍᴜ̈ɴᴢᴇᴠɪ

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,211
Puanı