Mangalar - Genel Yorum & Sohbet Konusu

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 110

Artık işlerin karışmaya başladığı bölümlerdeyiz... Zeke'nin özel gücünü 2. sezonda Ragakö köyünde nasıl kullandığını gösterdiler... Eski bölümlere ışık tutup herhangi bir boşluk bırakmadan ilerleyen bu hikaye gerçekten muazzam bir hikaye. 4. sezonun muazzamlığı burada işte. Hiç bir şekilde boşluk bırakılmıyor ve tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar işleniyor. Tüm karakterlere derinlemesine iniliyor ve hepsi kusursuz bir kurgu ile bizlere sunuluyor. Eren'le Yelena'nın konuşmasının detaylarını bu bölüm görmüş olduk. Yelena Eren'in beklemeyip hızlı bir çözüm arayışında olduğu konusunda Zeke ile aynı fikirde olduğundan bahsetti. Yelena Eren'in kendi fikirleri olmasını istediğini söyledi. Amacının onu kandırmak olmadığından bahsetti. Eren'in yaptıklarının arka planını bilmediğimiz için Zeke'nin onu ikna edip kendi planını uygulattığını bilemeyiz. Ama yapılan yorumlar bu yönde yapılıyor elbette. Yelena'nın bahsettiği ise tarihin iki kardeş tarafından değiştirildiği bir efsaneye şahit olmamız... Etkileyici bir durum elbette. Ancak Rumbling'in aktif edilip edilmeyeceği veya nasıl olacağı ise gerçekten belirsiz... Pixis ise tabi ki her zamanki gibi şüpheci yaklaşıyor durumlara. Geçmişte de böyleydi şimdi de böyle...

Hange'nin Onyonkapon'la olan sahnesi de iyiydi. Yelena'nın her şeyi kendi başına diğer gönüllülerden habersiz yaptığını görmüş olduk. Yelena zaten böyle bir karakter. Geçmişte neler yaptığını da anlattı Onyonkapon. Oldukça garip bir plan üzerine gittiğini de gördük. Marley'de iken acımasızca hepsini öldüren kadın Paradis'te onları korumak için her şeyi yaptı. Çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyleyebiliriz. Ancak tam çıkarları ne, Zeke'nin planı ne büyük bir bilinmez... Armin ise Annie ile ara sıra görüşmelerine devam ediyor. Hitch ile olan sahnesi iyiydi ve komikti... Devamında ise politik konular devam etti. Eren'in destekçileri askeriyeye tepkisini artırıyor. Mikasa ve Armin ise Eren ile görüşmek için Zackley'den izin almak istediler. Zackley bu izni vermedi ve ihanetin doruklara ulaştığı kısımda bomba ile öldürüldü... Keşif birliği içine yeni alınan ekip içerden bunu sağladı ve askeriyeye büyük darbe vuruldu. Ancak Eren'in işleri bu kadar ilerletmesi de ilginç. Hapisten kaçtığını da gördük.. Zaten istediği zaman kaçabileceğinden bahsediyordu ve sonunda aksiyon zamanı geldi demek... Halkın Zackley'in cesedi karşısında verdiği tepki Kalplerinizi adayın... Çılgın bir sahneydi be... Armin'le Mikasa'nın derdi Eren'le konuşmak, Eren'in derdi Zeke ile buluşmak... Ve işler çığırından çıkıyor... Üstüne bir de son sahnede Pieck'in geldiğini gördük... Yaklaşıyor yaklaşmakta olan...

9.6/10

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
@MEnes daha buralardaymışsın.
121 okudum ve geldim :A
122'ye geçeceğim birazdan ve evet farklı şeyler öğrendik :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 111

Eren'in kaçışının etkilerini orduda oluşturduğu etkileri net şekilde gördüğümüz bir sahne ile başladık. Nile ve diğer askeri başlar keşif birliğini suçlu buluyor ve rahatça takılmamalarını istiyor. Hange de ne yapacağını bilmiyor çünkü içerden çatlak vermişler. Askerler kaosa sürüklenirken işi çözen elbette Pixis oluyor. En tecrübeli ve en çılgın planları yapan adam... Tabi ki bu kişi eskiden Erwin'di... Eren'e teslim olup olayları farklı noktaya taşımak istiyorlar. Yem atıp yemin sonucunu görmek diyebiliriz. Kiyomi de Mikasa'yı yanına çekmek istedi ancak Mikasa'nın pek o taraflarda bezi olmadığını söyleyebiliriz. Rumbling'den sürekli bahsediliyor ve etkilerninin ne olacağından bahsediliyor. Ancak ne şekilde gerçekleşeceğini hala ve hala bilmiyoruz... Eren'in destekçilerine ise Yeagerist'ler deniyor ve oldukça etkili bir sayıya sahip oldukları söylenebilir. Ordunun içine epey sızmışlar. Kısa zamanda olduğunu düşünmüyorum, uzun süreli bir plan gibi bu.

Hange'nin planı doğrultusunda Yelena'nın koruması altında olduğu Marley'lilerin çalıştığı restorana bir ziyaretimiz var... Nikolo bir yemek ziyafeti vermek istemişti Sasha'nın ailesine ve ne görelim Gabi ve Falco da orada... Ancak güllük gülistanlık başlayan o gece çok çılgın şeylere gebe olacaktı... Gabi ve Falco'nun hikayesinin Marley'li bir asker olan Nikolo ile karşılaşmasıyla böyle şekillenmesi gerçekten çok iyi işlenmiş. Nikolo Sasha'yı seviyordu ve Gabi onu öldürdü. Gabi'ye ve Falco'ya ceza kesmek istedi ancak Sasha'nın babası buna izin vermedi... Gerçekten Gabi gibi bir karakteri bile suçlayamıyorsunuz bu seriyi okurken. Çünkü adamın dediği şeyler doğru aslında. Onlara büyükler tarafından atledilen bir nefret bu. Büyüklerin görevi bu nefreti körüklemek ve çocuklarına enjekte etmek değil, çocukları bundan uzak tutmak aslında... Sasha ile Nikolo arasındakilerin Gabi'nin böyle suratına vurulması onu etkilemiş olsa gerek... Hatta üstüne Gabi'ye burada Mikasa ve diğerleri tarafından gösterilen muamele gerçekten çok vurucu olsa gerek... Sasha'yı öldürmesine rağmen onun nelerden geçtiğini ve nasıl bu hale geldiğini anlıyorlar... Nefret zincirinin kırılması için iki tarafından anlayışa ihtiyacı var. Sasha'ya gönderilen bu diyaloglar oldukça anlamlı ve muazzam sahneler zinciriyle işlendi. Isayama hikayeyi öyle bir şekilde aktarıyor ki hayran kalmamak elde değil... Ancak son sahne işleri çok daha ilginç bir noktaya getirdi. Zeke'nin omurilik sıvısı Marley'den gelen şaraplara koyulmuş ve Falco da bundan içti... Daha önceki bölümlerde bu şaraptan içen başkaları da olmuştu. Zeke ile Yelena'nın planının ne denli çılgın olduğunu göreceğiz sanırım...

9.8/10

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Evet biraz geride kaldım ama hızlanırım artık diye düşünüyorum... :A Demek o malum bölümü okudun... Chapter 121 destanını...
Yes ve edindiğim izlenim Eren kötü,. Zeke iyi :A
İşin ilginç yanı anime izlerken en son tam tersini düşünüyordum :A
Eren'in tam olarak amacı ne? Kısa not yazdım bölüm ile ilgili ve 122 Historia ile başladı.

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Yes ve edindiğim izlenim Eren kötü,. Zeke iyi :A
İşin ilginç yanı anime izlerken en son tam tersini düşünüyordum :A
Eren'in tam olarak amacı ne? Kısa nor yazdım bölüm ile ilgili ve 122 Historia ile başladı.
Bu seride iyi veya kötü yok, öyle edinimler edinmek doğru değil... Her karakter gri ama her karakter... :A 121'den ne anladığını konuşsaydık keşke 122'ye geçmeden önce... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu seride iyi veya kötü yok, öyle edinimler edinmek doğru değil... Her karakter gri ama her karakter... :A 121'den ne anladığını konuşsaydık keşke 122'ye geçmeden önce... :A
121 - bu bölümde Eren'in geleceği görme yeteneğinide görmüş olduk. Babasına istemediği şeyleri yaptırdı ve babası Zeke'yi Eren'i durdurması için uyardı. İki kardeş çok farklı amaçları var ve güçlü olan Eren.
Şu notları yazdım :A bu kadarını anladım :A
122 ise hızlıca akıyor. Şu evren diye adlandırdığım yerdeki kızın hikayesi gibi (Ymir)

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
121 - bu bölümde Eren'in geleceği görme yeteneğinide görmüş olduk. Babasına istemediği şeyleri yaptırdı ve babası Zeke'yi Eren'i durdurması için uyardı. İki kardeş çok farklı amaçları var ve güçlü olan Eren.
Şu notları yazdım :A bu kadarını anladım :A
122 ise hızlıca akıyor. Şu evren diye adlandırdığım yerdeki kızın hikayesi gibi (Ymir)
Neyse ben o bölümlere geldiğimde zaten uzun uzun yazacağım ama sana ayrıyeten de anlatırım neyin ne olduğunu. :A O kısımlar çok ilginç detaylar içeriyor... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Neyse ben o bölümlere geldiğimde zaten uzun uzun yazacağım ama sana ayrıyeten de anlatırım neyin ne olduğunu. :A O kısımlar çok ilginç detaylar içeriyor... :A
Hemen pes ettin, vay be :A
122 bitti ve
kesik baş kısmına geri döndük. 122 az yazı çok foto olarak geçti :A
Sana iyi geceler, git uyu. Benim daha 1-2 saatim var :A
125i tamamlayacağım. Hedefimi şaşmayayım :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Hemen pes ettin, vay be :A
122 bitti ve
kesik baş kısmına geri döndük. 122 az yazı çok foto olarak geçti :A
Sana iyi geceler, git uyu. Benim daha 1-2 saatim var :A
125i tamamlayacağım. Hedefimi şaşmayayım :A
Pes etmek yok devam edeceğiz, yolumuz 134'e varana dek... :A O sırada tüm bölümleri burada uzun uzun çözümlemeye devam edeceğim elbette... :A Sana da iyi okumalar, o bölümlerin değerini bil... Gerçi bu SNK'da Chapter 90 sonrası her bölümün ayrı ayrı değerinin bilinmesi gerekiyor diyebiliriz... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Pes etmek yok devam edeceğiz, yolumuz 134'e varana dek... :A O sırada tüm bölümleri burada uzun uzun çözümlemeye devam edeceğim elbette... :A Sana da iyi okumalar, o bölümlerin değerini bil... Gerçi bu SNK'da Chapter 90 sonrası her bölümün ayrı ayrı değerinin bilinmesi gerekiyor diyebiliriz... :A
123te ne oluyoruz dedim :A :A
Heran herşey olabiliyor. Senin tabirinle çılgın bölümler :A
134 dediğin neki, Çarşamba gününe kadar bitirmiş olacağım :Z

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Shingeki no Kyojin - Chapter 112
Zeke'nin omurilik sıvısı muhabbetini Nicolo'nun bashetmesinin üzerine işler çok değişik ilerledi. Teori mi değil mi bilmiyorlar tabi ancak Yelena'nın planı doğrultusunda bu omurilik sıvısı içeren şarabın çok sayıda askere içirildiği gerçeğini değiştirmiyor. Ve tabi hikayenin Chapter 90 sonrası ana karakterleri arasında olan Falco'nun da bu şarabı içtiğinden eminiz artık... Yani bir noktada Zeke çığlık atarsa Falco deve dönüşebilir... Olaylar Eren ve Floch'un oraya gelmesiyle çok ama çook ilginçleşiyor... Vaay be hiç beklenmeyen bir gelişme... Zeke'nin yerini öğrenmek için Floch ve Eren'in içeriye adam sızdırdığını da öğrendik. Her yere yayılmışlar resmen. Eren'in kontrolü kimseye vermeyeceğini de gördük bu arada Floch bunu söyledi.

Eren'in Mikasa ve Armin'le olan konuşması çok vurucuydu... İkisini de acımasızca vurdu. Marley'de Zeke ile konuştuğunu söyledi ve oldukça bilgi edindiğini gördük. Armin'in kontrol edildiğini ve Berthold'tan nasıl etkilendiğini söylemesi Mikasa'nın Ackerman özelliklerinin onu bir köle yaptığını söylemesi... Ackermanlar'la ilgili söylediklerinin ne kadarı doğru bilemedim... Klanlarına ait genetik bir özellik diyor. Bir Host seçip onu korumak için ve söylediklerini yapmak için ne gerekiyorsa yaptığını söylüyor. Baş ağrılarının sebebi de buymuş. Mikasa'yı oldukça derinden yaralayan sözler bunlar. Eren'in bunları birlikte büyüyüp herkesten çok değer verdiği kişilere söylemesi çok garip... Eren'in amacının ne olduğunu anlayamıyorum. Bir planı var ve bu doğrultuda dostlarını ondan soğutup farklı şeyler mi düşünüyor. Zeke ile neler konuştuğunu da görmek gerekiyor tabi. Onun planıyla mı ilerliyor yoksa dediği gibi özgür mü... Her şeyin başladığı yer olan Shigansina'ya dönecekler... Bakalım bizleri neler bekliyor orada...

Son sahnede ise Levi açısından olayların bakış açısını görmemiz çok iyiydi... Levi'in öyle basit bir plana uymayacağını tahmin edebilirdik elbette. Eren ile ilgili olan hisleri de çok belirgindi. Her seferinde Eren'i kurtardı ama her seferinde Eren herkesin ölümüne sebep oldu. Bu seferki ise bambaşka bir düzeydeydi... Zeke'nin omurilik sıvısını içeren Levi birliğindeki herkes Zeke'nin çığlığıyla deve dönüştü... Ve şuan Levi 30 tane dev ile bir ormanda, karşısında bir de Beast Titan var elbette... Çılgın bir bölüm bizleri bekliyor anladığım kadarıyla...

10/10

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
123te ne oluyoruz dedim :A :A
Heran herşey olabiliyor. Senin tabirinle çılgın bölümler :A
134 dediğin neki, Çarşamba gününe kadar bitirmiş olacağım :Z
Demek 123'ü de okudun... Neler neler hem de neler neler... DESTAN kelimesinin karşılığı bir seri, sana neden aylardır bu kadar ısrar ettiğimi anlamışsındır... :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Demek 123'ü de okudun... Neler neler hem de neler neler... DESTAN kelimesinin karşılığı bir seri, sana neden aylardır bu kadar ısrar ettiğimi anlamışsındır... :A
Ya şimdi bana ısrar herzaman ters teper ve bir anda o istek oluşmalı bende. Maalesef 1 sene sonra anca geldi okuma isteği :F
İlk başlarda bocaladım ama bu ara baya akıyor okurken :A
123 ilginç başladı ve dahada ilginç sonlandı :A

124e dalacağım şimdi :A

• Güldürdün

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ya şimdi bana ısrar herzaman ters teper ve bir anda o istek oluşmalı bende. Maalesef 1 sene sonra anca geldi okuma isteği :F
İlk başlarda bocaladım ama bu ara baya akıyor okurken :A
123 ilginç başladı ve dahada ilginç sonlandı :A

124e dalacağım şimdi :A
3 4 ay içinde final olacağını duydun ve animenin bunu çok geç göstereceğini duydun tabi hemen bir istek geldi içine... :A Neyse en azından son 4 5 bölümü canlı canlı dünya ile aynı anda okuyacaksın bu da güzel bir gelişme... Darısı @Tolstoyevski yoldaşımızın başına...

Öyle bölümler okuyorsun ki çoğu sanat eserinin cesaret edemeyeceği çılgınlıklara cesaret ediyor. Ve çoğu sanat eserinin sahip olamayacağı epikliğe sahip... Gerçekten ZİRVE'ye çıkıyor ve oradan hiç inmiyor... İşte SNK 90 sonrası özellikle 115-134 arası öyle bir seviyede...

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
3 4 ay içinde final olacağını duydun ve animenin bunu çok geç göstereceğini duydun tabi hemen bir istek geldi içine... :A Neyse en azından son 4 5 bölümü canlı canlı dünya ile aynı anda okuyacaksın bu da güzel bir gelişme... Darısı @Tolstoyevski yoldaşımızın başına...

Öyle bölümler okuyorsun ki çoğu sanat eserinin cesaret edemeyeceği çılgınlıklara cesaret ediyor. Ve çoğu sanat eserinin sahip olamayacağı epikliğe sahip... Gerçekten ZİRVE'ye çıkıyor ve oradan hiç inmiyor... İşte SNK 90 sonrası özellikle 115-134 arası öyle bir seviyede...
Benim için 111 ve sonrası güzel bölümler :A yarım saate 121-125 yorumlarımı atarım gibi. Ara vermeden okuyorum. Yarına gözler ağrımaz umarım :A karanlıkta okuyorum birde.

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
121 -125 yorumları:
121 - bu bölümde Eren'in geleceği görme yeteneğinide görmüş olduk. Babasına istemediği şeyleri yaptırdı ve babası Zeke'yi Eren'i durdurması için uyardı. İki kardeş çok farklı amaçları var ve güçlü olan Eren. Zeke Ymir soylarının bitmesini isterken Eren ise kendi halkı hariç diğer tüm dünyanın yok olmasını istiyor. Bakalım neler olacak.

122- Ymir'in hikayesini okuduk. O ölünce çocukları onu yedi ve kral soylarının devamı için çocuklarının torunlarının biri öldüğü sürece diğerini yemesini emretti. Eren ise Ymir'den onun gücünü isteyip herşeye son vermek istediğini belirtti. Zeke ise ona engel olmak istedi. O sırada Ymir'in gözleri açıldı ve biz yine Eren'in başının kesildiği sahneye döndük.

123- bu bölüm bizim ekip bir arada ve medeniyete karışmıştı. İlk kez dondurma yediler ve göçmen kişilere misafir oldular. Bu sahneye nasıl gelindi pek anlamadım ama sonları ilginçti. Eren ortadan kaybolmuş ve sonlarda duvarları yok ettiğini herkese seslenerek duyurdu ve diğer yerde yaşayan herkesin devler tarafından yok edileceğini belirtti.

124. Devler Mikasa onların bulunduğu yerdeki askerlerede saldırdı. Kimse sebebini anlayamadı. Bu bölümde Gabi, Kaya'yı bir devden kurtararak bir nevi Sasha'yı öldürdüğü için yaptığı hatayı telafi etti. Yani Kaya'nın gönlünü aldı. Falcou bakalım yem edilecek mi.

125 - Bu bölümde çatışmalar yerine bir çok kişinin olaylarını izledik. Hücrede kalan kız babasına kavuşmak için yola koyuldu. Falcou'yu alan kişi annesini insana çevirmek için Facou'yu yem edecek. Armin ve Gabi Falcou'tu kurtarmak için ayrı ayrı yola koyuldu. Bölümün en çarpıcı sahnesi ise Levi. O ölmemiş....

• Harika

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Benim için 111 ve sonrası güzel bölümler :A yarım saate 121-125 yorumlarımı atarım gibi. Ara vermeden okuyorum. Yarına gözler ağrımaz umarım :A karanlıkta okuyorum birde.
111 sonrası sana göre başka güzel olabilir evet ama 90 sonrası her bölüm altın madeni değerinde... Demiştim ya hani SNK'da 90 öncesi buz dağının görünen kısmı, 90 sonrası görünmeyen kısmı diye... Gerçekten de öyle olduğunu görmüşsündür artık... Çok başka bir şey...

• Beğendim

MEnes

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
@Dosi yarın bu yorumlarına biraz aydınlanman için bir şeyler yazacağım... Çünkü benim o bölümlere gelip uzun uzun yorumlamama daha var, o kadar beklememe gerek yok. Ben önden sana gerekenleri söyleyeceğim... :A Çünkü çok fazla detay var o bölümlerde ve çok değişik teoriler var...

• Harika

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
@Dosi yarın bu yorumlarına biraz aydınlanman için bir şeyler yazacağım... Çünkü benim o bölümlere gelip uzun uzun yorumlamama daha var, o kadar beklememe gerek yok. Ben önden sana gerekenleri söyleyeceğim... :A Çünkü çok fazla detay var o bölümlerde ve çok değişik teoriler var...
Nerden nereye, başlarda manga artı senin yorumunla okumaya başlarken şimdi aldım başımı gittim :A
İyi tamam aydınlat beni :A

• Güldürdün