Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bence bu filmlerin çoğu bugün çıksaydı sen yine beğenmeyip overrated ilan edecektin. :D

Bu hepimiz için geçerli aslında ben de kendimi sık sık sorguluyorum. 10 puan verdiğim filmlere bakıyorum neredeyse hepsi 2010 öncesi filmler. Yani sinemaya ilk başladığım dönemde izlediğim filmler. Onların yanına yeni film koymaya çekiniyoruz, onların yerini hep ayrı ve özel görüyoruz. :) Fakat gelmiş geçmiş en iyi 50 filmden 40-45 tanesinin falan 2010 öncesine ait olması çok da gerçekçi gelmiyor, bence olay duygusal ve zamanla 2010 filmlerinin listelerimizdeki yeri artacak. :)

Bence yüzde elli yüzde elli diyebiliriz, yani evet eski olmasının sağladığı pozitif ayrımcılık olmasının yanı sıra bir de gerçekten ama gerçekten çok kaliteli olmaları ve günümüze yaklaştıkça o kaliteden eser kalmaması durumu var. Mesela 2015’ten sonra senelerce sinema kıtlığı yaşandı doğru düzgün film çıkmadı tek tük, bir bu yıl bol çıktı ve bu yüzden bir an abartıp tüm zamanların en iyi senesi olmakla filan değer görülmeye başlandı, benim karşı çıktığım nokta burası.

Esaretin Bedeli mesela benim için halen overrated bir film hatta overrated kelimesinin birebir sözlük tanımı. Tamam günümüz filmlerine kıyasla haksızlık olmasın diye ben de 10 verdim ama ne tüm zamanların en iyi filmi ne de en iyi ilk 10 filminden biri değildir. “Hikayesinin” hoş olması bir filmi muhteşem yapmaz, hele ki tüm zamanların en iyi filmi hiç yapmaz. IMDb’de 1 numara olduğu sürece over+rated olmaya devam edecektir, bunu 26 senelik film olmasına rağmen söylüyorum.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
2019 yapımı filmlerin şu anda 20 senelik kült film olma ihtimali yok ama :D Bu mantıkla günümüzün filmlerin hiç birini eskilerle kıyaslayamayız di mi? :D

Bir şeylere sadık kalmayı seviyorsun muhtemelen. Sebep bu bence. Bende de var bu çünkü ne yazık ki

Zaten dün çıkan filmi “kült film” olarak tanımlamak bu yüzden doğru değil. Yani sinemadan çıkıyorsun ve kült film izledim diyorsun, böyle bir şey pek gerçekçi olmaz. O yüzden kült haline gelmiş filmlerle günümüz filmlerini birden kıyaslayıp denk olarak görmek hem onlara hem de bunlara haksızlık oluyor.

Eskiye olan sadakatin etkisini yok saymıyorum, yüzde elli bile etkiliyor olabilir ama tek neden olarak görmek de doğru değil gibi. :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Kesinlikle katılmıyorum. 2019 kim oluyor ki Pulp Fiction, Esaretin Bedeli, Forest Gump, Leon the Professional gibi kült filmlerin olduğu 94 senesine eşit hatta büyük görülebiliyor? Sadece bu 4 filmden 1’i bile bu sene çıkan bütün filmlere bedel neredeyse.

1994’ün tek rakibi 1999’tur (ki çok ilginç bir şekilde forumda ısrarla görmezden gelinen kutsal yıl :D ). 1999’da Matrix, Yeşil Yol, Fight Club, American Beauty, Eyes Wide Shut ve Magnolia gibi filmler çıkmıştır Ve 1999 bu yönüyle 1994’ün bile önündedir sayısal olarak. 2019 senesi ne 94’ün ne de 99’un tırnağı bile olamaz, yapmayın allah aşkına popülizme bu kadar kaptırıp o kült filmlerin hakkını yememek lazım. Bir sene düşünün Matrix, Yeşil Yol, Fight Club, Eyes Wide.. Bir başka sene düşünün Pulp Fiction, Esaretin Bedeli, Forrest Gump.

1994 ve 1999 gibi iki kutsal yılla 2019 asla baş edemeyeceği gibi, bana göre 2014-15 dönemi dahi 2019’dan büyük eşittir: Whiplash, Birdman, The Grand Budepest, İmitation Game, Gone Girl.

Yani şöyle toplu olarak bakınca 2019’un rakibi ancak 2014 olabilir kapasite farkıyla. 1994 ve 99 filmleriyle günümüz filmleri kıyaslanınca ister istemez hayret ediyorum, Fight Club nerede Joker nerede...
Tam düşündüğüm cevap gelmiş... :A Hatta yazmışım bile mesajımda o 4 5 filmin toplamının bu seneki 10 filmden 15 filmden daha iyi olduğunu söylemişsin. Ama öyle olmuyor o işler... Tamam kült filmler, tamam zamana karşı yıkılmamış eskimeyen filmler ama şimdiki zamandan da kült filmler çıkamaz 10 verilemez diye bir kural yok. 2014 buna en güzel örnek benim gözümde. Ve 2019 2014'ten iyi bir sinema yılı.

Çoğunluk olarak bakıyorum olaya. İmdb'de 9 puan verdiğim film sayısının bu kadar çok olması bunu kanıtlıyor bir nevi. 94'e büyük eşittir demişim ama açıklamasını da yaptım tabi. Matematik bilimi bir kere toplama baktığımızda beni haklı çıkarır, en azından kendi açımdan. 5x10 < 8x9 en basitinden. Ki bu senenin filmlerinin 20 yıl sonra hatırlanıp zamana yenilmeyip kült olarak kalması, tekrar tekrar izlenilesi filmler olması ihtimali de çok düşük değil. Ha ben son kararı dediğim gibi 94'ün filmlerini izledikten sonra total olarak düşünüp vereceğim.

99 yılı hakkında katılıyorum dediklerine, o yıl da efsane bir yıldır. Ki matematiksel olarak önde çıkıyor bile denebilir... Ama yine 94'le aynı kapıya çıkıyoruz. Totaldeki 9 üstü film sayısına bakmak, o senenin diğer filmlerini irdelemek gerekiyor. Bu filmlerden 1 tanesi bile diğer tüm filmlerin toplamından iyidir gibi bir yorum bana biraz duygusal geliyor...

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Tam düşündüğüm cevap gelmiş... :A Hatta yazmışım bile mesajımda o 4 5 filmin toplamının bu seneki 10 filmden 15 filmden daha iyi olduğunu söylemişsin. Ama öyle olmuyor o işler... Tamam kült filmler, tamam zamana karşı yıkılmamış eskimeyen filmler ama şimdiki zamandan da kült filmler çıkamaz 10 verilemez diye bir kural yok. 2014 buna en güzel örnek benim gözümde. Ve 2019 2014'ten iyi bir sinema yılı.

Çoğunluk olarak bakıyorum olaya. İmdb'de 9 puan verdiğim film sayısının bu kadar çok olması bunu kanıtlıyor bir nevi. 94'e büyük eşittir demişim ama açıklamasını da yaptım tabi. Matematik bilimi bir kere toplama baktığımızda beni haklı çıkarır, en azından kendi açımdan. 5x10 < 8x9 en basitinden. Ki bu senenin filmlerinin 20 yıl sonra hatırlanıp zamana yenilmeyip kült olarak kalması, tekrar tekrar izlenilesi filmler olması ihtimali de çok düşük değil. Ha ben son kararı dediğim gibi 94'ün filmlerini izledikten sonra total olarak düşünüp vereceğim.

99 yılı hakkında katılıyorum dediklerine, o yıl da efsane bir yıldır. Ki matematiksel olarak önde çıkıyor bile denebilir... Ama yine 94'le aynı kapıya çıkıyoruz. Totaldeki 9 üstü film sayısına bakmak, o senenin diğer filmlerini irdelemek gerekiyor. Bu filmlerden 1 tanesi bile diğer tüm filmlerin toplamından iyidir gibi bir yorum bana biraz duygusal geliyor...

Sonuçta her ne kadar matematiksel olarak baksak da sinemaya bakış da kült film tanımı da aslında fazlasıyla göreceli bir durum. Benim için Godfather kült filmken birçoğu için olmaması gibi. Ben o yüzden tepkimi gösterip rahatladım tahmin ettiğin üzere :A Yine de 94 ve 99 filmlerini bir kez daha izledikten sonra bu konuya bakışını merak ediyorum. Benim için nitelik nicelikten daha önemli olduğu için o sayılan 3-5 filmin bugünkü 10-15 filmden çok daha üstün olduğunu daima iddia edeceğim ama eninde sonunda iş görecelite bitiyor, o yüzden sonu gelmez bir münazara. :D

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Sonuçta her ne kadar matematiksel olarak baksak da sinemaya bakış da kült film tanımı da aslında fazlasıyla göreceli bir durum. Benim için Godfather kült filmken birçoğu için olmaması gibi. Ben o yüzden tepkimi gösterip rahatladım tahmin ettiğin üzere :A Yine de 94 ve 99 filmlerini bir kez daha izledikten sonra bu konuya bakışını merak ediyorum. Benim için nicelik nitelikten daha önemli olduğu için o sayılan 3-5 filmin bugünkü 10-15 filmden çok daha üstün olduğunu daima iddia edeceğim ama eninde sonunda iş görecelite bitiyor, o yüzden sonu gelmez bir münazara. :D
Sanırım biraz mühendisliğin etkisi var bunda. Rasyonallik bazen ağır basabiliyor... :A Ama sana da hak veriyorum elbete, anlayabiliyorum. Açıkçası bunu ben de çok merak ediyorum. 94 ve 99'daki kült filmleri izledik ama o kadar. Şimdiki gibi güncel olarak yan filmleri ve senenin iyi filmlerini izlemiyorduk(m). Aslında bunu çoğu yıl için araştırıp yapmak lazım ama zirve seneler onlar olduğu için önceliği onlara vermek gerekiyor elbette. 2020 yılı içinde bunu kendime görev edindim. Bakalım iç çekişmemden nasıl bir sonuçla ayrılacağım, bunu zaman gösterecek... :D

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Filmin karanlık olarak çekilmesi o dramteziye, melankolikliğe çekiyor sizi gerçekten. ABD'nin neden filmin vizyona girdiği tarihte alarma geçtiğini anlıyorum. Bazı filmlerde epilespsi hastaları için uyarı verilir. Bu film için de kesinlikle başlarken uyarı yazılmalı.

Phoenix kesinlikle başarili olmuş. Son sahnesw aslında bir showun parçası oldugunun farkında olum düzene karşi ayaklanması harikaydı.

Filin en güzel kısmı kesinlikle Batman'e bağlanması olmuş. Zamansal olarak yaşliliğini gördük. Bruce Wayne'nin kücüklüğüü de gördüğümüze göre Batman yeni serisinde olucaktır muhtemelen. Batman serisinin böyle dark anlatılması bi önceki ser,nin önüne bile geçebilir:A

Kesinlikle harikaydı 8.5/10 Not:tek kişilik bir performasanı izlemek belli bi süre gidişattan sonra sıkabiliyordu. Ortalarına doğru sıkıldım.

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Alışkın olduğumuz çizgi roman uyarlamalarından çok farklı bir filme imza atmış Todd Philips. Komedi filmleriyle tanınan bir yönetmen olarak da daha önce yaptığı işlerden çok farklı bir yöne girmiş. İyi de olmuş, yılın en iyilerinden biri diyebilirim çünkü Joker için.

Joaquin Phoenix'in performansı efsaneydi zaten. Oynamamış yaşamış rolünü dedikleri budur işte. Arthur'dan Joker'e olan süreci, o dönüşümü çok iyi yansıtmış. Filmde verilen insanların toplumdan dışlanmaması gerektiği mesajı başarılıydı. Müzikleri de yine çok iyiydi ki zaten Joaquin ile birlikte diğer Oscarını da buradan aldı film.

Bazı kısımlarda gerilimi de oldukça yüksekti. Trendeki zorbalarla sahnesi, çalıştığı yerdeki diğer adamı öldürdükten sonra cüceyle baş başa kaldığı sahne, en son Murray'i öldürmesi gibi. Ayrıca merdivendeki dansı da simge anlar olmuş film için.

Yalnız bir DC filmi olarak bağımsız bir iş ile Joker-Batman işi olmak arasında kalmışlık vardı filmde. Batman hikayesi hiç karıştırılmasa, sadece Joker olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Solo bir Joker ya da Arthur filmi olacakken şimdi bir devam beklentisi oluştu. Zaten filmin sonu da biraz muğlak bitirildi. Şimdi devamı gelirse rezil de olma durumu var. Devamı gelmezse de yarım kalmış bir hikaye gibi olacak bu sefer de.

8.5/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Bu filmi overrated bulanlar ne bekliyor anlamadım. Yılın en iyi ikinci filmi kesinlikle. Her zaman Batman filmlerinden bildiğimiz ve hikayesini merak ettiğimiz Joker'in yani gerçek ismi Arthur olan bir adamın hikayesine odaklanılıyor. Sistemi, insanların empatiden yoksun tavırlarını, toplumun yozlaşmasını net şekilde insanın suratına vuran bu film nasıl beğenilmez aklım almıyor :A Sırf herkesten farklı olacağız diye bazı arkadaşlar aşırı saçma yorumlarda bulunuyor. Neyse saygı duyalım :A

Joker'in metro sahnesindeki katliamı ve ardından gelen dansı (Doğaçlamaymış bu sahne) arkadaşlarını öldürüp de ona hiçbir zaman kötü davranmayan cüceyi öldürmemesi ve en sonunda soğuk kanlı bir şekilde Murray'nin işini bitirmesi en sevdiğim sahnelerdi. Ne çektin be Joker reyiz.. Yalnız en sondaki hastane sahnesi @MEnes'in anlattığı teoriyi mantıklı kılıyor. Çünkü Joker Batman filmlinde de her defasında farklı bir hikaye anlatıyor. Bilemiyorum.

Joaquin Phoenix'in ödül alacağı açık ara belliydi. Sonuna kadar hak etti kesinlikle. Kahkaha sahnelerinde devleşmiş adeta.

8.5/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Enfes bir filmdi, uzun zaman sonra hiç sıkılmadan, başka bir yere bakmadan, iki saat boyunca gözlerimi ayırmadan izlediğim bir film oldu. Son yılların en güzel filmlerinden biri kesinlikle, bayıldım diyebilirim. Keşke sinemada izleme fırsatım olsaymış, o dönem niyetlenmiştik ama gidememiştik.

Yönetmenlik neydi öyle! Enfes enfes enfes! Bayıldım o şehrin görüntülerine, havasına... Yönetmenin emeklerine sağlık, gerçekten çok etkilendim. Joaquin Phoenix için yorum yapmaya gerek yok sanırım, tek başına filmi sırtladı ve mükemmel bir oyunculuk sergiledi. Oturup bir saat daha izleyebilirdim kendisini sanırım. Filmin müzikleri de yine çok güzeldi, filmin atmosferini harika yansıtan müzikler seçilmiş.
Toplumdan dışlanan Arthur Fleck'in Joker'e dönüşünü anlatıyor film kısa tabirle. Aslında toplumdan dışlanmasının yanı sıra başına gelen olaylar da bunu etkiliyor. Önce işinden kovulması, insanlar arasında dalga konusu olması, evlatlık olduğunu öğrenmesi vb. birçok olay biriketek Arthur'un Joker'e dönüşünü bize yansıtıyor.

Metrodaki o üç genci öldürdüğü sahnede şok oldum ilk olarak, hiç beklemediğim bir durumdu. Annesini öldürmesine de çok şaşırdım, annesinin ona söylediği yalanların acısıyla hiçbir acıma duygusu olmadan annesini boğarak öldürdü. Randall'ı öldürdüğü sahne de çarpıcıydı, neyse ki o küçük boylu adama bir şey yapmadı. ''Bana her zaman iyi, nazik davrandın'' diyerek öldürmedi onu. Aslında Joker'in iç dünyasını bize en basit yansıttığı kısımdı orası.

Arthur güldükçe ben de güldüm, gülüşü de harikaydı. Dansına yorum da yapmayayım artık. :D

İki saatlik süresiyle sizi alıp başka bir dünyaya götürecek, muhteşem oyunculuk ve muhteşem yönetmenliğiyle ekranlara bağlayacak bir yapım olmuş. Dediğim gibi son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Ana fikri, mesajı da ayrı vurucuydu.

9.5/10

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD