FK3 Insomnia / Uykusuz (2002) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0278504.jpg

Uykusuz - Insomnia (2002)

Türü: Suç, Gizem, Gerilim
Yönetmen: Christopher Nolan
Senaryo: Hillary Seitz, Nikolaj Frobenius, Erik Skjoldbjærg

Oyuncular:
Al Pacino
Martin Donovan
Oliver 'Ole' Zemen
Hilary Swank
Paul Dooley

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Erik Skjoldbjærg'in yönettiği 1997 Norveç yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimi olan "Insomnia", ülkemizde de vizyona giren ve zamanın geriye doğru aktığı anlatım yapısıyla oldukça ilgi çeken "Akıl Defteri (Memento)" ve 1. AFM Bağımsız Film Festivali'nde izlediğimiz ilk filmi "Takip (Following)" ile tanıdığımız Christopher Nolan'ın ilk büyük bütçeli Hollywood yapımı.

17 yaşındaki genç bir kızın ölümü üzerine veteran polis Will Dormer, ortağı Hap Eckhart ile birlikte Alaska'da küçük bir kasaba olan Nightmute'a gönderilir. Burada yerel bir polis memuru olan Ellie Burr'un yardımlarıyla, olayı soruşturmaya başlarlar. En büyük şüpheli yazar Walter Finch'tir; ancak Finch'i tutuklamak için yeterli delil yoktur. Katile bir tuzak kuran ve onu bu tuzağa düşüren Dormer, katilin peşine düşer; ancak katil yerine kazara ortağı Hap'i vurur.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oyuncular kısmına niye düşmemiş bilmiyorum ama kadrodaki başrollerden biri de geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ROBIN WILLIAMS.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Bu filmi 5-6 ay önce izledim.Bir daha izlenecek bir film değil.Ama iyi bir polisiye filmi.

Zaten sinemayı az çok bilen adam bu filmi görünce mutlaka bir ara izler.Çünkü 3 Oscarlı oyuncuyu buluşturmuş bir film.Hepsini de başta Al Pacino olmak üzere çok severim.Geçen günlerde kaybettiğimiz Robin Williams ve 2 Oscar ödüllü Hilary Swank var.Yönetmeni de Christopher Nolan!

Robin Williams bu filmde çok farklı rolde.Genelde hep oynadığı rollerde ya komik ya umut veren,bulunduğu ortamı değiştiren karakterlerde görürüz kendisini.Örneğin; Good Morning Vietnam,Good Will Hunting ve izlemedim ama sanırım Dead Poets Society filmlerinde hep bu tarz rollerde oynamıştır.Zaten kendisi komedyen ve birçok komedi filmlerinde de yer almış bir isim.Bu filmde çok farklı bir rolde kendisi.O yüzden Dead Poets Society'nin yanına bu filmi seçmemiz daha iyi olmuş çünkü başka bir Robin Williams filmi seçsek büyük ihtimal Dead Poets Society'deki karakterine benzer bir rolde karşımıza çıkacaktı.Çok büyük oyuncu tabi.Keşke daha daha filmlerde görebilseydik kendisini..:(

Al Pacino benim en sevdiğim oyuncudur.Bu filmde de yine döktürmüştü ve filmin en iyisiydi.Uykusuz ismi kendi karakterinden geliyor.Uykusuz birisini de çok iyi canlandırmış.Kendisi hakkında çok bir şey yazamıyorum çünkü kendisini anlatacak kelimeleri bulmakta zorlanıyorum.Ayrıca her filmde olduğu gibi bu filmde de karizma.:D

Hilary Swank da iyi performans göstermiş ama pek zor bir rol değildi.Ama kendisini böyle usta oyuncuların yanında görmek iyi oldu.

Christopher Nolan'ın 3.filmi sanıyorum.Ve bildiğim kadarıyla yönettiği filmlerden senaryosunu yazmadığı tek film.Sanıyorum bu yüzden de filme baksanız Nolan filmi diyemezseniz.Çekimleri yine çok başarılı zaten ama ben Nolan'ın senaristliğini daha çok severim tabii Jonathan Nolanla beraber yazıyorlar.O yüzden pek Nolan etkisi hissedemedim filmi izlerken.Bu arada Nolan bu filmden sonra seri başyapıt üretimine geçti.:D

Filmde Alaska havasını sevdim.Kar,rüzgar ve sürekli gündüz.Mekanlar iyiydi.Yani filmdeki sürekli açık hava hoşuma gitti.

Onun dışında filmi izlerken hiç sıkılmadım yani güzel bir polisiye filmi.Senaryosu falan da fena değildi.Yani tavsiye ederim bu filmi size.

Yazı niye bu kadar uzun oldu anlamadım.:D O kadar iyi ismi buluşturmuş ki film bir şeyler yazmak gerekti.:D Etkinlik filmleri arasında en iyi casta sahip.

8.5/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Açıkçası filmin uyarlama olmuş olmasından dolayı orjinalini izlemek isterdim ama filmin yönetmeni Nolan olunca, buna gerek olmadığını anladım.

Her ne kadar polisiye filmleri sevsem de belli klişeleri barındırıyor kendi içinde. Bu filmde de vardı ama bu filmde katil-polis ilişkisi farklı işlenmiş. Bu yüzden çok dert olmadı bana.

Oyunculukların çok üst düzey olduğunu düşünmüyorum. Ama hepsi de iyi sayılabilecek performans göstermişler.

Yönetmen Nolan'dan kötü iş çıkmıyor abi ya, çıkmıyor işte. :D

Genel olarak sıkılmadan izlediğim, farklı bir polisiye filmi olmuş.

berkann ödülleri'nde iddialı olduğu adaylıklar: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu.

8/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
baştan sona sıkılmadan izlediğim güzel bir filmdi

al paçino her zamanki gibi rolünün hakkını vermiş harika oynuyor
uykusuzluk çektiği bunalıma girdiği dakikalar çok güzeldi

diğer oyuncularda çok iyi robin williams da kalitesine yakışır şekilde oynamış , hilary swankda öyle kadına fazla iş düşmemiş ama iş düştüğü yerlerde çok iyi

filmi başından sonuna sıkılmadan izlemek mümkün .. başlarken tek sebep al paçinoydu benim ,için ama konusuda sardı güzeldi ..polisin görevini yaparken kanunlar çerçevesindemi hareket etmeli kanunun dışınamı çıkmalı şeklinde doğru davranış nedir ne değildir bunun üstüne bir çok yerde kafa yormamıza sebep olan başka benzerlerinide izlediğim ilginç bir filmdi
görüntü harika çünkü alaska bir harika soğuk iklimleri severim birde alaskanın doağl manzarası eşlik edince görüntü çok güzel durmuş ..
ufak tefek mantığa uymayan yerler vardı mesela
ellie adlı kadının kurşunu gördükten sonra herşeyi anlamış olması kulübedeki boğuşma sırasında duyduğu bir kaç kelimeden sonra, olayı çabuk çözmesi bana inandırıcı gelmedi

puanım :8

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
insomnia-hilary-swank.jpg

Ben bu filmide beğenmedim, karaterler sevdiğim karakterlerdi özellikle hilary'nin bir filmini 2-3 gün izlemiştim, gerçekten başarılı bir aktris, o gülüşünü kaybetmesin hiç bir zaman en büyük temennim o. Robin her zaman aynı robin gerçekten, biri karşınıza o gülüşün aynısını koysa anlarsınız onun olduğunu değiştirmez, Al pacino hayranı biri değilim en sonda Şeytan'ın Avukatı filminde izlemiştim, her türlü üst düzey bir oyuncu zaten, bu filmde o olmasa puanlar 1-2 tık rahat aşağıdaydı.

Türü gizem gibiydi ama aşırı bir gizem yoktu ortada, istediğim hissi alamadım. Keşke en başta biraz ekibin baştaki suçlarından bahsetselerdi ama olmadı sonlarda kendisi itiraf etti birşeyler. Tek aktif tür Suçtu burada ve kararkterler beklediğiimiz gibi oynadı, sürpriz yoktu ortada.

IMDb Puanı: 7.2
Sinemalar.com: 8.0

Karakterler için puanı yüksek tutabilirim, ama beklentilerimi karşılamadı. Oturdum öylesine izledim başka birşey değildi hani.

Benim Puanım: 7.5

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Nolan'ın Following ile birlikte izlemediğim iki filminden biriydi. Klişeleşmeye başladı bu söz ama etkinlik vesilesiyle izlemiş oldum. :) Diğer Nolan filmlerinden çok ayrılan farklı bir filmdi.

Aslında konu olarak çok da sıradışı bir konu sunmamış film ama usta oyuncuların da etkisiyle oldukça iyi bir filme dönüşmüş. Özellikle ilk kısmın biraz fazla ağır olması ise filmin temel kusuruydu sanırım. :)

Filmin en iyi noktası kesinlikle oyunculardı...

Al Pacino resmen döktürmüş yine. O karakter anca o kadar iyi oynanabilirmiş herhalde. Bence bu rolü baya "underrated" kalmış. Hiçbir ödül falan alamamış ama bence rahatlıkla Oscar adaylığı alabileceği bir performansmış. Sanırım filmi pek beğenmediklerinden performans da güme gitmiş.

Robin Williams filmdeki bir diğer artıydı şüphesiz. Kariyerinin farklı performanslarından birini ortaya koymuş. Al Pacino ile karşılıklı konuştuğu sahneler çok iyiydi...

Hilary Swank'ı "Million Dollar Baby" dışında izlememiştim ve o kadın olduğunu bilmiyordum filme başlamadan, iyi oynamış o da. :)

Genellikle oyuncu ağırlıklı bir yorum oldu ama gerçekten filmin en büyük artısı oyunculardı. Özellikle Al Pacino sevenlerin büyük ihtimalle sevecekleri bir film. :)

Son üç filme aynı puanı veriyorum, hayırdır inşallah. :):)

7.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Nolan'ın Following ile birlikte izlemediğim iki filminden biriydi. Klişeleşmeye başladı bu söz ama etkinlik vesilesiyle izlemiş oldum. :) Diğer Nolan filmlerinden çok ayrılan farklı bir filmdi.

Aslında konu olarak çok da sıradışı bir konu sunmamış film ama usta oyuncuların da etkisiyle oldukça iyi bir filme dönüşmüş. Özellikle ilk kısmın biraz fazla ağır olması ise filmin temel kusuruydu sanırım. :)

Filmin en iyi noktası kesinlikle oyunculardı...

Al Pacino resmen döktürmüş yine. O karakter anca o kadar iyi oynanabilirmiş herhalde. Bence bu rolü baya "underrated" kalmış. Hiçbir ödül falan alamamış ama bence rahatlıkla Oscar adaylığı alabileceği bir performansmış. Sanırım filmi pek beğenmediklerinden performans da güme gitmiş.

Robin Williams filmdeki bir diğer artıydı şüphesiz. Kariyerinin farklı performanslarından birini ortaya koymuş. Al Pacino ile karşılıklı konuştuğu sahneler çok iyiydi...

Hilary Swank'ı "Million Dollar Baby" dışında izlememiştim ve o kadın olduğunu bilmiyordum filme başlamadan, iyi oynamış o da. :)

Genellikle oyuncu ağırlıklı bir yorum oldu ama gerçekten filmin en büyük artısı oyunculardı. Özellikle Al Pacino sevenlerin büyük ihtimalle sevecekleri bir film. :)

Son üç filme aynı puanı veriyorum, hayırdır inşallah. :):)

7.5/10
sanırım en istikrarlı puanlama bu film için oldu :) 7.5 ila 8 arası duruyor puanlar , diğerinde istikrarı ben bozmuştum gibi :)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bir tarafta yaşlı kurt Al Pacino, diğer tarafta geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz sinema dünyasının sevilen isimlerinden Robin Williams. İşin içine bir de yönetmen Christophor Nolan'ı eklersek, kaliteli bir iş çıktığını anlayabiliriz. Yönetmen kalitesiz iş yapmıyor, kaliteli yapıyor ve insanı düşündürüyor.

Öldüren bir kişinin psikolojik sorunlarını çok iyi bir şekilde dile getirilmiş. Kurgu bakımından iyiydi. Her şey yerli yerindeydi diyebilirim. Sonu ise beklediğim gibi bitiyordu, aslında başka türlü de bitemezdi. Sonuçta işin içinde psikolojik bunalım vardı ve vicdan vardı. Son sahne hafızalara kazınacak türdendi.

Al Pacino, yani yaşlı kurt, yaşına rağmen çok iyi performans sergilemiş. O yaşlarda, yani 62 yaşında biri, aksiyonu kolay kolay yaşatamaz ama Al Pacino yaşatıyor. Diğer yandan Robin Williams, biraz geç gözükse de, kendini çok iyi gösterdi. Hilary Swank da kendini iyi gösterdi.

8/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Çıkmayabilir de bekleyip göreceğiz. :):)
'Carlito's Way'e 10 vermişti, burada da 'Al Pacino' ismini duydu ve tepkisi belli. En azından 9 bekliyorum. Gerçi @Danger UA!'da 10 vermişti ama bu filmine 8.5 verdi. Gerçi mesele o değil. İki filmdeki performansı çok farklı. Biri 53 yaşındayken performansı, diğeri 62 ve senaryolar da çok farklı. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Çıkmayabilir de bekleyip göreceğiz. :):)
aslında buz üstündeki artistik jimnastik şampiyonasındaki puan hesaplamasını örnek alsak çok daha istikrarlı ortalamaya ulaşırız :)
yarışmacıya en yüksek ve en düşük puan veren ülkelerin puanı hesaplanmıyor, geriye kalan puanların ortalaması alınıyor :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
aslında buz üstündeki artistik jimnastik şampiyonasındaki puan hesaplamasını örnek alsak çok daha istikrarlı ortalamaya ulaşırız :)
yarışmacıya en yüksek ve en düşük puan veren ülkelerin puanı hesaplanmıyor, geriye kalan puanların ortalaması alınıyor :)
İlginç sistemmiş ama her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bence en sağlıklı ortalama için uç noktalarda puan verenlerin etkisi azaltılmalı.

Mesela filmin ortalaması 7 çıktı. +-2 puan vermek normaldir. 5 ile 9 arası normaldir bu film için ama çıkıp 1 veren olursa ortalamayı berbat eder. Bu durumda bu 1'i 5 olarak kabul edip yeniden ortalama yapılırsa çok daha sağlıklı sonuç olabilir. Aynı şey 10 verileni 9'a düşürmek için de geçerli. :):)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Al Pacino ismini gördüğüm an konusuna ve diğer oyunculara bakmadan izlemeye karar verdim ama film tam anlamıyla beklediğim gibi çıkmadı. Sürükleyici bir filmdi ama ağır ilerlemesi biraz sıktı açıkcası. İzlerken olayların nasıl gelişeceğini az çok tahmin ediyorsunuz.

Filmin en büyük şansı oyunculardı.

Al Pacino reyiz yine döktürmüş her zaman ki gibi. Yaşına rağmen kovalama sahnesinde iyiydi. Ayrıca uykusuz kaldığı yerlerde de çok iyiydi.

Robin Williams çok farklı bir roldeydi. Rolü itibariyle pek fazla oyunculuk sergileyememiş ama filmde olması önemliydi.

Al Pacino reyizin müthiş oyunculuğu için

9/10